Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Outsider Australien zaskočil favorita Middle (analýza)

Outsider Australien zaskočil favorita Middle (analýza)
Australian s Per-Andersem Grabergem poráží Billabong Cata v EJC Middle - foto Zenon Kisza

EJC Lokotrans Middle na střední trati skončil největším překvapením dne, když vítězný Australien odskakoval do dostihu s kurzem 45:1.

EJC Lokotrans Middle (lokální Listed, 3+, 1800 m, 600.000 kč)

V našem nejbohatším dostihu na středních tratích, který se díky profilu chuchelské dráhy neběhá na klasické distanci 2000 metrů, ale na 1800 metrů, se stejně jako v hlavním dostihu se střetli tříletí se staršími, ale na rozdíl od EJC Millionu nebyli tak úspěšní. Dostih se odběhl jako poslední devátý v pořadí a měkká rozbitá dráha některým účastníkům nemusela sednout. Možná i díky tomu došlo k největšímu překvapení dne.

AUSTRALIEN (45:1) vyhrál již jako dvouletý ve Francii, za což dostal rating 37,5 kg, který si prakticky podržel i ve třech letech, kdy byl ve čtyřech francouzských startech čtvrtý v Class 2 a třetí v handicapu pro vrstevníky o 54.000 €. Zpravidla na distancích lehce nad 2000 metrů. Poslední z nich absolvoval předloni v květnu, u nás se však na dráze objevil až loni v srpnu, což značí, že mohl mít nějaké zdravotní problémy.

U nás se uvedl druhým místem ve slušně obsazené trojce za Orleanem a v dalším startu ho porazil jen Cape Freedom, který se dostal do formy před loňským úspěchem v tomto dostihu. Letos získal několik umístění, včetně druhého místa v Memoriálu Josefa Dolejšího ve Varech opět za Orlenem, za nímž skončil i v dalším startu ve Varech, kde oba porazila Wellunca. To nebyly tak špatné výkony, přesto v tak silné konkurenci se s ním nepočítalo.

V dostihu ho Per-Anders Graberg držel na třetí pozici, na začátku cílové roviny však již přešel do vedení, které po boji uhájil. Je možné, že na měkké dráze těžil z větší vytrvalosti než někteří soupeři. Nicméně pro trenéra Stanislava Popelku to znamenalo jedničkové vítězství na rovinách poprvé od doby, kdy asi před deseti lety připravoval Oligarcha. Jinak je to především překážkový trenér.

Billabong Cat (2,5:1) má ve Francii na naše poměry velmi dobrý rating 41,5 kg a to měl v minulosti i víc. Nevyhnuly se mu však zdravotní problémy. Ty má i s dýcháním, proto jeho výkony nejsou vždy spolehlivé. V dostihu musí relaxovat, aby mohl předvést finiš, který má doslova raketový. To ukázal v české premiéře ve Velké ceně Prahy, kdy útokem ze zadní pozice chytil na cílové pásce Heaven Forfenda, který svoji třídu v sobotu potvrdil čtvrtým místem v Gr.3 v Drážďanech. I tady předvedl finiš zezadu a byl jediným, kdo ohrozil vítěze. Jeho optimum je ale spíš míle, proto jeho finiš na měkké dráze nebyl tak účinný.

Zariyannka (7:1) už na oba ztrácela 5 délek. I ona útočila víc zezadu a těsně před cílem odsunula na třetí pozici Torque Powera. 1800 metrů je distance, která jí asi sedne nejlíp. Na ní byla druhá ve Velké dubnové i Ceně Scottish Rifla v Bratislavě.

Torque Power (4,75:1) běhá na naší nejvyšší scéně spolehlivě. Dvojnásobný vítěz Velkém ceny Prahy sice letos nevyhrál, ale dosud nebyl hůř jak třetí. O toto umístění tentokrát přišel jen těsně. V dostihu byl veden víc z pozice, než jsme u něj zvyklí a na měkké drze se mohlo projevit, že přeci jen víc běhá na míli.

Ophelia’s Aidan (15:1) se držel na druhé pozici za vedoucím Raging Stormem, v oblouku od něj převzal vedení, ale již na začátku roviny o ně přišel. Na první dva nestačil, ale v boji o další místa se držel dlouho, zbylo na něj však páté místo.

Rabbit Red Jazz (10:1) se vracel na kratší distanci. Měkká půda mu měla vyhovovat, vyhrál na ní slovenské derby, ale v dostihu neměl výraznější moment. Od pátého místa ale byl jen ½ délky.

Cape Freedom (8:1) nastupoval jako obhájce. Nárůst formy letos ukázal ve Velké letní ceně v Mostě, kde na měkké půdě utekl soupeřům. Velká cena Prahy měla pomalejší začátek. Metry navíc mu měly sednout víc, stejně tak měkká půda, přesto v závěru nedokázal akcelerovat a skončil za očekáváním.

Rex Of Thunder (7:1) silným zrychlením vyhrál Starohájské kritérium a slušné bylo i čtvrté místo v Českém derby, které ale stejně jako to Slovenské bylo nad jeho optimem. Navíc v Bratislavě běžel na pro něj nevyhovující měkké dráze. Té se dočkal i nyní a v kombinaci s delší pauzou nepředvedl nic velkého.

Raging Storm (40:1) byl loni ve Varech těsně třetí za Australienem. Letos však po zranění nastoupil až začátkem září přím do Velké ceny Prahy, kde skončil poslední. Tady se chopil tempa, ale v oblouku začal odpadat a Sybille Vogt ho již v rovině nepobízela. Komisi rozhodčích vysvětlila, že měla podezření na zranění koně.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)