Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

ParisLongchamp: Enable se vrací

ParisLongchamp: Enable se vrací
Enable s Frankiem Dettorim opanovala "Arc" 2017 - foto: parislongchamp.com

O víkendu vyvrcholí francouzská sezóna v podobě jedno z největších evropských mítinků, který se vrací na letos nově zrekonstruované závodiště Paris Longchamp.

Na dostihovém "mistrovství Evropy" bude mít zastoupení i Česká republika. Svěřenec Zdena Koplíka Subway Dancer bude v sobotu startovat v Prix Dollar (Gr.2, 2000 m), kde loni obsadil druhé místo. Čerstvý vítěz EJC Millon Troizilet zas nastoupí v neděli v Grand Handicapu na 1400 metrů.

Hlavním bodem mítinku je však 5 milióny euro dotovaná Qatar Prix de l'Arc de Triomphe, kde se střetne nejen evropská špička na distanci 2400 metrů.

 

16:05 - QATAR PRIX DE L'ARC DE TRIOMPHE (Gr.1), 2400 metrů

 

 ENABLE (č.10) 4 kl., tr. John Gosden - Frankie Dettori 2:1

Suverénka, která byla poražen jen jednou a to z kraje loňské sezóny. V ní pak opanovala tři Oaks (v Epsomu, irské i Yokshire), ale poradila si i s hřebci v King George VI and Queen Elizabeth Stakes v Ascotu a i v Prix de l'Arc de Triomphe, které se loni běžela v Chantilly. Letos většinu sezóny vynechala. Na dráhu se vrátila až začátkem září, kdy v Kemptonu na umělém povrchu vyzvala stájového druha Crystal Oceana, letos těsně druhého v King George VI and Queen Elizabeth Stakes, a nedala mu žádnou šanci. Naznačená forma jí dává velkou šanci triumf obhájit.

 

SEA OF CLASS (č.19) 3 kl., tr. William Haggas - James Doyle 4:1

Stejně jako ona prohrála jen jednou a to z kraje sezóny. Pak šla postupně nahoru a v létě vybojovala Irish Oaks nad vítězkou z Epsomu Forever Togethet. V dalším startu v Yorkshire Oaks opět předvedla razantní zrychlení a svojí jednoznačnou převahou se zařadila mezi favority Arc. Je vidět, že její výkony mají stoupající tendenci, zatím se ale nestřetla s hřebci.

 

WALDGEIST (č. 5) 4 hř., tr. André Fabre - Pierre-Charles Boudot 8:1

Vypadá jako největší domácí zbraň, i když reprezentuje německý Gestut Ammerland. Loni těsně druhý z francouzského derby má letos výbornou sezónu, když v posledních čtyřech startech nenašel přemožitele. V Grand Prix de Saint-Cloud však měl co dělat, aby porazil Coronet, s níž si Sea Of Class v Yorku lehce poradila. V předzkoušce Prix Foy však dominoval zcela s přehledem.

 

KEW GARDENS (č.13) 3 hř., tr. Aidan O'Brien - Ryan Moore 11:1

Vítěz Grand Prix de Paris byl i přes porážku ve Voltigeur Stakes dlouhodým favoritem St Legeru, což také v Doncasteru potvrdil. I kvůli jezdeckému obsazení je zřejmě největší zbraní Aidana O'Briana.

 

CAPRI (č.3) 4 hř., tr. Aidan O'Brien - Donnacha O'Brien 26:1

Loni vyhrál Irish Derby i St Leger v Doncasteru. I letos vstoupil do sezóny opět vítězně, ale pak následovala pauza až do zdejší předzkoušky Prix Foy. Zde se držel v popředí, ale v závěru nedokázal reagovat na zrychlení soupeřů. Očekávaný rychlejší dostih by mu ale mohl sednout lépe.

 

NEUFBOSC (č.11) 3 hř., tr. Pia Brandt - Cristian Demuro 34:1

V Grand Prix de Paris prohrál s Kew Gardens. V předzkoušce Prix Niel skončil až třetí, když v malém poli útočil zezadu. Nestačil na Brundtland a Hunting Horn, kteří těžili z předních pozic v nijak přepáleném tempu.

 

PATASCOY (č.12) 3 hř., tr. Thomas Demeaulte - Olivier Peslier 34:1

Druhý z francouzského derby půjde na takhle dlouhé distanci poprvé. Napolsedy byl v půlce srpna druhý v Gr.2 na 2000 metrů v Deauville, kde mu utekl vítěz Lingfield Derby Trialu Knight To Behold.

 

STUDY OF MAN (č.14) 3 hř., tr. Pascal Bary - Stephane Pasquier 34:1

Vítěz francouzského derby se zatím specializoval na distance 2000 metrů. V létě byl třetí v Gr.2 těsně za Patascoy, naposledy změřil síly v nabitých Irish Champion Stakes, kde na nejlepší nestačil a na vítězného Roaring Lion ztrácel 6 délek.

 

TALISMANIC (č.7) 5 hř., tr. André Fabre - Mickael Barzalona 34:1

Do povědomí se dostal na konci loňské sezóny, kdy vyhrál Breeders Cup Turf a v Hong Kong Vase byl druhý za Highland Reel. Po neúspěšném účinkování v Dubai World Cupu se objevil na dráze až v půlce srpna, kdy v Gr.3 na 2000 metrů lehce odešel od našeho Subway Dancera. V Prix Foy nestačil na Waldgeista. Je ale vidět, že mu víc sednou rychlejší dostihy a ten se dá nyní očekávat.

 

DEFOE (č.1) 4 hř., tr. Roger Varian - Andrea Atzeni 41:1

V Gold Cupu na 2100 metrů v irském Curragh byl třetí, když spolu s Cliffs Of Moher nestáhli s náskokem fírujícího Lancaster Bombera. V Grosser Preis von Baden ztrácel délku krku na Best Solution, který před tím vyhrál i Grosser Preis von Berlin.

 

CLINCHER (č.9) 4 hř., tr. Hiroshi Miyamoto - Yutaka Take 51:1

Loni druhý z japonského St Legeru byl na jaře blízko třetí v Teno Sho. To jsou oba dostihy přes 2600 metrů. Zdejší předzkoušku odvodil, ale v rovině přes něj soupeři přešli. Asi má v sobě dost vytrvalosti a rychlejší dostih mu sedne lépe, přesto to vypadá, že z Japonska už tu byli silnější zástupci.

 

CLOTH OF STARS (č.6) 5 hř., tr. André Fabre - Vincent Cheminaud 51:1

Loni tady byl druhý. Letošní sezóna ale tak dobře nevypadá, i když se stále drží se špičkou. Třetí místo v Prix Foy nebylo špatné a když se mu dostih povede jako loni, nemusí se hned odepisovat.

 

MAGICAL (č.18) 3 kl., tr. Aidan O'Brien - Wayne Lordan 51:1

Loni jedna z předních dvouletých klisen vyhrála v létě Gr.2 na 1800 metrů. Naposledy byla čtvrtá v Marton Stakes v Leopardstownu, kde ale nebýt kolize v závěru mohla být o místo lépe. To však bylo na míli a sestra velmi dobré Rhododenron zatím delší dostihy neběžela.

 

SALOUEN (č.2) 4 hř., tr. Sylvester Kirk - Oisin Murphy 51:1

V Coronation Cupu v Epsomu potrápil Cracksmana. V Grand Prix de Saint-Cloud, které vyhrál Waldgeist byl třetí. Naposledy startoval koncem srpna v Gr.2 v Deuville, kde skončil třetí 1 1/4 délky před naším Nagano Goldem.

 

HUNTING HORN (č.16) 3 hř., tr. Aidan O'Brien - Seamie Hefferman 67:1

V létě si udělal výlet do Ameriky, kde byl třetí v Belmot Derby Invitational na 2000 metrů za pozdějším vítězem Travers stakes Catholic Boy, který je momentálně v okruhu favoritů pro Breeders Cup Classic. Další start na tamní půdě mu nevyšel, ale těsné druhé místo z Prix Niel není špatné. Tam ale těžil z dobrého průběhu na předních pozicích, tady to asi bude jiné.

 

NELSON (č.17) 3 hř., tr. Aidan O'Brien - Michael Hussey 101:1

Stáj ho používá jako vodiče do velkých dostihů a s tímto účelem jde zřejmě i do tohoto klání.

 

TIBERIAN (č.8) 6 hř., tr. Alain Couetil - William Buick 101:1

Jeho největším úspěchem bylo loňské prvenství v Gr.2 v Deauville. Tam startoval i letos a nechal ho za sebou i Nagano Gold.

 

WAY TO PARIS (č.4) 5 hř., tr. Antonio Marcialis - Gerald Mosse 101:1

Dlo loňska běhal převážně v Itálii. Ve Francii si ale nevede špatně, když přemožitelem mu byl často jen Waldgeist. I On startoval v dostihu s Nagano Goldem, ale na měkké dráze se mu moc nevedlo. Také chodí dost zezadu, což v takovém poli není zcela výhodné.

 

LOUIS D'OR (č.15) 3 hř., tr. T. Castanheira - Antoine Hamelin 201:1

Byl překvapivě třetí ve francouzském derby. Na svůj výkon ale v dalších startech nenavázal. V Deauville na 2000 metrů ztrácel na své derby přemožitele Patascoy i Study Of Man a v Prix Niel skončil poslední.

 

Tipařův verdikt: S velkými šancemi na obhajobu nastupuje na start ENABLE, která ve rozcvičce s přehledem porazil velmi dobrého Crysla Oceana. Viditelně stále nahoru jde lehká vítězka Yorkshire Oaks Sea Of Class. Aidan O'Brian vysílá vítěze St Legeru Kew Gardens, který oba starty na francouzské půdě vyhrál. Z domácích drží stálou formu Waldgeist a nemělo by se zapomínat ani na Talimanica, který loni na podzim vyhrál Breeders Cup Turf. (ob)

Tip: Enable - Sea Of Class - Talismanic

 

Kurzy použity z nabídky Bet365

Dostih lze sledovat po bezplatném přihlášení na France Galop v sekci Live.