Patří Portorikos na míli?

Portorikos a Václav Janáček vítězí ve velké letní ceně - foto: Monika Vodičková

Portorikos vyhrál oba naše jedničkové dostihy na ve světě snad nejvíce ceněné distanci 2000 metrů. Václav Janáček si ale myslí, že je ještě kratší.

PORTORIKOS patřil v minulých letech ke špičce na Slovensku. Byl ale prodán a u Grzegorze Wroblewskiho teď hájí barvy stáje TVD. Do sezóny vstoupil až ve Zlatém poháru při derby, kde obsadil třetí místo. V dalším startu si připsal Memoriál Josefa Dolejšího na 2000 metrů a teď byl favoritem Velké letní ceny v Mostu. Ta je druhým jedničkovým dostihem u nás na této distanci, která je v Evropě i ve světě jedna z nejpreferovanějších. Bohužel u nás se na této trati neběhá žádný bohatě dotovaný dostih. Tím je na střední trati EJC Middle, ale ten je dlouhý 1800 metrů.

Ve Velké letní ceně Ústeckého kraje ho Václav Janáček držel přibližně na čtvrté pozici, na začátku cílové roviny ale neměl problém přejít do vedení a v cíli měl náskok 5 délek. Bez problémů tak vylepšil druhé místo z tohoto dostihu před dvěma lety.

Václav Janáček po dostihu zavzpomínal, jak s ním před třemi lety vyhrál na míli v Budapešti a pro Českou televizi se vyjádřil: „Myslím, že je to spíš mílař než vytrvalec. Má v sobě víc rychlosti, když jde takhle uklidněný. V dostihu jsem neměl žádný problém, seděl jsem za Montjeu Third, který mi prakticky udělal vodiče. Já bych ho viděl na 1800 metrů při Evropském poháru žokejů.“

To ale nejspíš bude problém. Portorikos je totiž hlášen do EJC Long – Velké ceny českého turfu. Grzegorz Wroblewski má totiž v EJC Middle jiné želízko a tím je druhý z Velké jarní Amazing Gangster, který naposledy vyhrál ve Varech Cenu BBAG. Portorikos má navíc s distancí 2400 metrů dobré zkušenosti. Byl třetí ve Velké ceně Slovenska a druhý v bratislavském Zlatém poháru a Kinncsem Díj. Na vytrvalecké distance ale přešel až loni. Jako tříletý byl druhý ve slovenské Velké jarní a třetí v Imperál Díj v Budapešti. I o rok později se prezentoval na tratích do 2000 metrů.

Druhý ve Velké letní byl místní specialista Monteu Third. Tentokrát se ale nedostal na čelo, když rychlejší byla tempařka Champagne Pink. Tu o třetí příčku připravil finišující Oriental Glory.