Pětici sobotních jedniček vévodí Cena zimní královny
Dvoudenní pardubický mítink zahájí v sobotu program s jedničkovými rovinovými i překážkovými dostihy.
Pozvánka Jaroslava Fabrise
Vrcholem následujícího víkendu i celé překážkové sezóny je samozřejmě nedělní Velká pardubická, ovšem mimořádně atraktivní program je v Pardubicích přichystán už na sobotu. Odběhne se totiž pětice jedničkových dostihů, z nichž se tři uskuteční přes lehčí skoky a dva na rovině. Vrcholem je mezi nimi Cena zimní královny, tedy nejvýznamnější dostih pro dvouleté klisny, který pardubické závodiště hostí poprvé.
Do Westminster 42. Ceny Zimní královny (L, 1600 m) směřuje maximální počet dvanácti klisen, které budou bojovat o podíly z celkové dotace 600 tisíc korun. Nejvíce zkušeností má dosud pouze ve Francii startující Ciotola. Ta se před dvěma týdny na osmý pokus zbavila přívlastku nezvítězivší a následně se stěhovala k trenérce Ingrid Janáčkové Koplíkové. Do jejího sedla se vyhoupne stabilní člen španělské špičky Borja Fayos, který při obou českých návštěvách slavil vítězství. Naopak k nejméně zkušeným koním patří Aphelie Light (ž. Laube). Svěřenkyně Luboše Urbánka zahájila kariéru teprve před dvěma týdny v Bratislavě, kde ale hned ovládla dvojkový dostih.
Dokonce jedničkovou vítězkou je Serena Chope (ž. Liška). Vítězství v Ceně Masise jí ale připadlo až poté, co byla pro pozitivní test na přítomnost zakázaných látek diskvalifikována její tréninková kolegyně z lotu Martiny Havelkové Moraya. Otazníkem je, jak si poradí se vstupem do startovacích boxů, před nimiž posledně zůstala v Bratislavě. Jen půl délky na ní v Ceně Masise ztrácela River Dawn (ž. Foret). Svěřenkyně Miroslava Nieslanika v Pardubicích zvítězila už v srpnu, kde porazila i trojici nynějších soupeřek, které ale shodně debutovali. Druhá tehdy skončila Francis Gold (ž. Korečková) a pátá Quiera (ž. Janáček), přičemž obě následně zvítězili. Ze skupiny nezvítězivších koní už se vyčlenila také Rabbit Eagles (ž. Chaloupka).
Špičkový sprinteři míří do Ceny společnosti Tipsport (I. kat., 1100 m). V ní největší pozornost poutá Gallanticus (ž. Liška). Svěřenec Jaroslava Jelena zahájil kariéru až letos jako čtyřletý, ale v prvních třech startech nepoznal porážku, když hattrick završil v jedničce o derby dnu. Konkurence v největším německém sprintu byla nad jeho síly, ale před dvěma týdny sahal po vítězství v chuchelském Leram Millionu. V posledních metrech se projevilo, že distance 1400 metrů je pro něj přeci jen dlouhá a skončil druhý, ale tady má dobrou šanci k návratu na vítěznou vlnu. Před měsícem ukázal dobrou formu Drish Venture (ž. Koplík), když skončil druhý v maďarském sprinterském vrcholu. Vysoko míří i čtvrtý a šestý ze Svatováclavské ceny Shershab (ž. Zatloukal) a Capitano (ž. Laube). Zajímavé srovnání nabídne Gogoka (ž. Havelková). Bude totiž jediným dvouletým koněm v poli a čeká ho česká premiéra, když před třemi týdny zvítězil na menší francouzské dráze.
Překážkám je vyhrazena první polovina programu. Hned na úvod se odběhne Stříbrná trofej – Cena pivovarů Staropramen (NL, 4400 m), tedy podzimní vrchol pro specialisty na klasické steeplechase. Těch se na start postaví pouze pět, ale chybět nebude obhájce vítězství Sternkranz (ž. Kratochvíl). Svěřenec Josefa Váni mladšího jde zatím v loňských stopách, když se po letní pauze znovu rozcvičil vítězstvím v chuchelském Zlatém poháru EŽ Praha. V něm mu byl nejblíže Wilantos (ž. Stromský). Loňský jedničkový vítěz na rovině se tedy do špičky zařadil i po změně disciplíny. Dominique (ž. Velek) se sice neukazuje v takové formě jako předloni, kdy v Itálii vyhrál v nejvyšší kategorii Gr.1, ale stále podává kvalitní výkony. Vždyť naposled skončil druhý v polském vrcholu přes proutěné překážky.
Loňský vítěz Stříbrné trofeje Sternkranz s Josefem Bartošem – foto Tereza Bartoníková
Právě přes proutěné překážky se odběhne Křišťálový pohár města Pardubic za podpory závodiště Wroclaw (NL, 3400 m). Ani zde nepřekvapí úspěšná obhajoba, protože loňská vítězka Pomella (ž. Kocman) se v Pardubicích ukázala ve výborné formě v srpnu, kdy o více jak 20 délek ovládla dvojkový dostih. Mezi jejími soupeři ale najdeme vítěze největších proutěnkářských dostihů na Slovensku i Polsku. U našich východních sousedů uspěl Dionis (ž. Složil), přestože před měsícem v Bratislavě teprve vstupoval do sezóny a absolvoval premiéru pod trenérem Pavlem Tůmou. Senzační byl úspěch Dařbujána (ž. Odložil) ve wroclawské Wielké Partynické. V ní na něho nestačil ani třetí Lord Dragon (ž. Kratochvíl), který se ovšem vracel na dráhu po letní pauze. Lord Dragon na přelomu roku absolvoval náročný program ve Francii, kde je ještě lépe hodnocen Hoola Hoop (ž. Velek). Svěřence Zdeňka Mimry tak při české premiéře nelze podceňovat.
Loňský triumf Pomelly s Jakubem Kocmanem v Křišťálovém poháru – foto Jana Syručková
Výčet jedničkových dostihů doplňuje Zlatá spona tříletých BICZ holding 2023 (I. kat., 3200 m), tedy vrchol sezóny pro tříleté proutěnkáře. Českou premiéru zde absolvuje svěřenec Josefa Váni mladšího Makassir (ž. Kratochvíl), který bude skládat reparát za před dvěma týdny konaný italský vrchol. V něm totiž vybočil před jedním ze skoků. O jeho možnostech svědčí především květnové vítězství z francouzského Auteuil. V pardubické předzkoušce uspěla zkraje září stylem start-cíl Medulienka (ž. Claudic), která si připsala skalpy několika nynějších soupeřů. Koněm pro překvapení může být Cheverny (ž. Velek). Ta sice bude teprve debutovat, což je v jedničkovém dostihu netradiční, ale má řadu výborných polosourozenců. Z nich připomeňme aspoň čtyřnásobnou jedničkovou vítězku Cheminée, kterou rovněž připravoval trenér Pavel Tůma.