Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Plemeníci: Wireless novou napajedelskou jedničkou

Plemeníci: Wireless novou napajedelskou jedničkou
Wireless s Bauyrzhanem Murzabayevem dominují EJC Middle 2018, foto: fotokisza.com

WIRELESS za pár týdnů zahájí v Hřebčíně Napajedla kariéru plemeníka a s připouštěcím poplatkem 23.000 Kč je nejdražším z tamních hřebců.

Při pohledu na kariéru Wirelesse je především patrná jeho tvrdost. Od dvou do osmi let totiž absolvoval 39 startů, z nichž jednu třetinu proměnil ve vítězství. Aspoň jednou přitom dokázal zvítězit v každé ze sedmi sezón. O stálosti jeho formy svědčí skutečnost, že svůj nejvyšší Racing Post Rating (dále RPR) 108 liber obdržel hned za sedm startů, které zaznamenal v průběhu tří sezón. Na RPR minimálně 102 liber dosáhl v pěti sezónách. Nepodařilo se mu to pouze jako dvouletému, přestože oba starty v juniorském věku proměnil ve vítězství na menší dráze Bordeaux le Bouscat, a také loni, kdy ovšem ještě dokázal lehce ovládnout dvě největší středoevropské „osmnáctky“.

Celkem Wireless posbíral devítku black-type umístění. Nejhodnotnější vítězství získal v květnu 2017 na rovné dráze v Maisons-Laffitte, když v mílové Prix de Montretout (L) dlouho cválal na konci sedmičlenného pole a na závěrečných 300 metrech předvedl raketové zrychlení. O tři měsíce později sahal i po grupovém vítězství, ale v Prix Quincey Barriereo (Gr.3) mu k němu nakonec scházel rozdíl krku. V první polovině roku 2018 mu pak další vítězství v kategorii Listed utekla o hlavu a nos. Na nejvyšší scéně Gr.1 se představil na sklonku sezóny 2016 v Premio Roma, v níž navzdory kombinaci měkké půdy a příliš dlouhé distance 2000 metrů ztrácel pouhý nos na třetí místo.

O jeho dlouhověkosti svědčí rovněž skutečnost, že první black-type umístění získal už při svém třetím životním startu v březnu 2014 a poslední až o čtyři roky a čtyři měsíce později. Co se distančního optima týče, můžeme se vrátit k RPR. Na rating 108 liber totiž Wireless dosáhl šestkrát na distanci 1600 metrů a jednou na 1800 metrů. Ve francouzském handicapu se nejvýše dostal na známku 49 kg. Podle české Klasifikace byl v letech 2016 – 2018 naším nejlepším mílařem. V anketě o Nejlepšího mílaře uspěl po sezónách 2018 a 2019.

Wireless se s dostihovou kariérou rozloučil druhým vítězstvím v EJC Middle

Otcem Wirelesse je Kentucky Dynamite. Synovi výborného Kingmamba, k jehož linii náleží i další z noviců mezi českými plemeníky Va Bank, se nejvíce dařilo jako tříletému na mílové distanci. V červnu totiž zvítězil Prix Paul de Moussac (Gr.3) a o měsíc později skončil druhý v Prix Jean Prat (Gr.1). Za tento výkon obdržel svůj nejvyšší RPR 117 liber. Ve francouzském chovu působil mezi lety 2008 a 2015 v Haras du Quesnay, přičemž jeho připouštěcí poplatek se držel na 3.000 euro. Následně byl prodán do Tunisu.

Podle RPR je právě Wireless jeho neúspěšnějším potomkem, což sice samo o sobě není nijak oslnivá vizitka, nicméně nedostal velkou příležitost. Na drahou stranu v našem turfu zanechali výraznou stopu kromě Wirelesse další dva jeho potomci. Konkrétně vítězka Českého derby a St Legeru Blessed Kiss a v drážďanském Listed umístěný Boomboom Kiss.

Matka Sachet (Royal Academy) vyběhla jen jednou, ale bába Miss Demure vyhrála dostih kategorie Gr.2 a dala trojici black-type potomků. Za zmínku stojí, že všichni tři byli ranní, když vyběhli nejlepší formy už jako dvouletí. Mezi black-type potomky Miss Demure patří také Miracle Match, který se před klasickou sezónou stěhoval do Česka a skončil třetí v českém a druhý ve slovenském derby.

Sama Sachet dala devět startujících potomků, z nich šest dokázalo zvítězit. Kromě Wirelesse získal status black-type také Wire To Wire (Observatory), který zkraje klasické sezóny zvítězil v mílové Prix Omnium II (L) a následně bral bronz ve dvoukilometrové Prix Greffulhe (Gr.2). Maximálně obdržel RPR 106 liber, přičemž stejnou známku získal i další potomek Sachet Chain Lightning (Hurrinace Run), jemuž se nejvíc dařilo v anglických dvoukilometrových handicapech.

Protože Chardonney Tcheque se pro tuto připouštěcí sezónu stěhuje do Tlumačova, kde bude připouštět v teplokrevném chovu, je Wireless jediným mílařem mezi napajedelskými plemeníky. Zbylou trojici totiž tvoří sprinter Amico Fritz a vytrvalci Egerton a Pouvoir Ablosu. Už z tohoto důvodu by měl dostat dobrou příležitost, kterou se bezpochyby zaslouží. Několik v Česku působících plemeníků sice ukázalo i o trochu vyšší třídu, každopádně plusem Wirelesse je především skutečnost, že na vrcholu byl hned několik sezón, aniž by ho postihly výkyvy formy nebo zdravotní problémy. Navíc se na něj nemuselo dlouho čekat, když status black-type získal už zkraje klasické sezóny, a disponuje kvalitním exteriérem.

(Jaroslav Fabris)