Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Po Oaks vyhrál Kenneth McPeek taky Kentucky Derby díky Mystik Danovi

Po Oaks vyhrál Kenneth McPeek taky Kentucky Derby díky Mystik Danovi

Míša Moricová se ohlíží za sobotním Kentucky Derby.

Analýza Míši Moricové

Když se trenéři vyjadřují před klasickými dostihy, slova některých z nich mohou znít až příliš ambiciózně. Mezi takové patřil také Kenneth McPeek, jenž před Kentucky Oaks hovořil o tom, že jeho klisna Thorpedo Anna by klidně mohla běžet Derby, protože je tak dobrá. Poté, co pohodlně Kentucky Oaks tato klisna vyhrála, vzpomněla jsem si na to, že se trenér McPeek zmiňoval o tom, že má naději získat Oaks-Derby double. A ono se mu to povedlo. Po dlouhých 72 letech se to někomu povedlo.

V pátek triumfovala Thorpedo Anna, v sobotu pak rozdílem nosu triumfoval MYSTIK DANKentucky Derby (Gr.1, 2000 metrů), dosáhl na ně ale především díky bezchybné jízdě zkušeného žokeje Briana Hernandeze mladšího. Upřímně, když jsem procházela startovní listinu Kentucky Derby, Mystik Dan mě ničím nezaujal. V hlavních předzkouškách nevyhrál, otec Goldencents distanci KD neprostál, nicméně jsem musela uznat, že na pohled jde o pěkného koně. Krása ale neběhá, takže jsem dala od Mystik Dana ruce pryč, hnědák ale v kurzu cca 20:1 vypálil všem favoritům rybník.

Jak se to stalo? Inu, měl vynikající průběh. Ze startovního čísla tři dobře odskočil, pak jej ale žokej stáhnul na sedmé místo u bariéry, zatímco na čele se naháněli jiní, včetně favorita Fierceness (Velazquez), jenž v závěru úplně zeslábl a cílem proběhl jako patnáctý. Naopak Mystik Dan si síly pošetřil do posledního oblouku, kdy si ve vnitřní stopě udělal místo, Brian Hernandez jej poslal kupředu, a tím v podstatě pro sebe Kentucky Derby rozhodl. Zvenčí totiž přišli se silným finišem Sierra Leona (Gaffalione) a Forever Young (Sakai), o nosy už ale překvapivého vítěze nechytili.

Mohutný Sierra Leona dle očekávání strávil dostih na chvostu pole, Tyler Gaffalione v sedle jej pak na protilehlé rovince posunul, aby do závěrečné části točil vnější stopou. Naběhané metry navíc jej možná stály vítězství, ovšem i tak předvedl Sierra Leone nádherný finiš a společně s japonským Forever Youngem se postarali o dechberoucí doběh. Navíc je pravdou, že kdyby se Forever Young nezdržel v boxech, možná by vítězem Kentucky Derby byl právě on.

Relativně blízko cílem proběhl také čtvrtý Catching Freedom (Prat), který ze zadních pozic musel v závěru prokličkovat mezi soupeři. Šel ale velmi dobře a těším se na jeho další starty. S odstupem pátý skončil druhý japonský kůň T O Password (Kumira). Nám známí evropští žokejové obsadili šesté (Stronghold s Antoniem Fresu) a šestnácté místo (Society Man a Frankie Dettori).

Trenér Kenneth McPeek se stal teprve třetím trenérem americké historie, který Oaks-Derby double získal, zatímco Brian Hernandez jr. je osmým žokejem, jenž na double dosáhl. Naposled se to povedlo Calvinu Borelovi v roce 2009, kdy ovládl Kentucky Oaks s legendární Rachel Alexandrou a poté legendární Kentucky Derby s outsiderem Mine That Birdem.

VÝSLEDEK KENTUCKY DERBY