Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Po roční absenci je tu Grand National (rozbor)

Po roční absenci je tu Grand National (rozbor)
Aintree

Rozbor největšího překážkového handicapu světa Grand National, kterou zítra vyvrcholí mítink v Aintree.

Cheltenham Gold Cup je sice nejprestižnějším překážkovým dostihem světa, ovšem co se dotace i šířky diváckého zájmu týče, předčí ho Grand National. Na její start se zítra postaví tradičních 40 koní, a protože se jedná o handicap, jehož distance i překážky nejsou obvyklé, nebývá v ní nouze o překvapení. Z nedávné historie se nabízí zmínit Mon Mome, který v roce 2009 zvítězil s kurzem 101:1, nebo Auroras Encore, jehož kurz při úspěchu z roku 2013 činil 67:1. Loňský ročník Grand National se kvůli pandemii nového typu koronaviru nekonal a kvůli nespokojenosti s uděleným ratingem nebude na startu vítěz posledních dvou ročníků Tiger Roll.

 

18:15 – 6. dostih

Randox Grand National Handicap Chase

Stch – Gr.3 – 7+ - 6907 m - £750,000

1 Bristol De Mai 10, tr. Nigel Twiston-Davies, ž. Daryl Jacob, 27:1

Daří se mu především v Haydocku, kde třikrát vyhrál listopadovou Betfair Chase. Na dubnovém mítinku v Aintree třikrát startoval v Bowl Chase, v níž postupně obsadil páté, druhé a čtvrté místo. V handicapu se představí po více než čtyřech letech a ponese nejvyšší váhu.

2 Chris's Dream 9, tr. Henry De Bromhead, ž. Darragh O'Keeffe, 50:1

Také on se handicapům vyhýbá. V říjnu slušně vstoupil do sezóny, ale v dalších startech se mu nevedlo, když naposled byl zadržen v Ryanair Chase. V Aintree dosud zaznamenal jeden neúspěšný start.

3 Yala Enki 11, tr. Paul Nicholls, ž. Bryony Frost, 33:1

Vytrvalost mu neschází, když skončil třetí v posledních třech edicích Welsh Grand National. Dráha v Chepstow má ovšem odlišné parametry než ta v Aintree, když je více členitá. S kurzem Grand National se měl seznámit v prosincové Becher Chase, ale spadl už na prvním skoku.

4 Ballyoptic 11, tr. Nigel Twiston-Davies, ž. Sam Twiston-Davies, 80:1

V aktuální sezóně se nechytil ani v jednom ze čtyř startů. Na kurzu Grand National se představil třikrát. Dvakrát spadl a v Becher Chase 2019 obsadil vzdálené jedenácté místo.

5 Definitly Red 12, tr. Brian Ellison, ž. Henry Brooke, 50:1

Patří k nejstarším koním v poli a pamatuje povedenější sezóny, než je ta aktuální. V té minulé skončil čtvrtý v Becher Chase. Před čtyřmi lety patřil k favoritům Grand National, ale byl zadržen kvůli ujetému sedlu.

6 Lake View Lad 11, tr. N W Alexander, ž. Brian Hughes, 40:1

Předloni byl v Grand National zadržen. Úspěšně se do Aintree vrátil v prosinci, kdy ovládl Many Clouds Chase, ale v dalších dvou startech na to nenavázal. Nastoupí poprvé od operace dýchacích cest a premiérově bude mít beránky.

7 Burrows Saint 8, tr. W P Mullins, am. Mr P W Mullins, 10:1

Předloni, kdy byl teprve šestiletý, vyhrál Irish Grand National, takže s distancí by si měl poradit. V prosinci se vracel na dráhu po roční pauze a posledně ukázal, že jeho forma jde nahoru, byť ho navzdory vyšší váze porazil Acapella Bourgeois.

8 Magic Of Light 10, tr. Mrs John Harrington, ž. Robbie Power, 20:1

Předloni skončila v Grand National druhá a nyní nastupuje s o 5 liber vyšší známkou. Posledně startovala na příliš krátké distanci a po aktivním úvodu se vytratila, což nemusí mnoho znamenat.

9 Acapella Bourgeois 11, tr. W P Mullins, ž. Danny Mullins, 33:1

Daří se mu především ve Fairyhouse, kde předloni skončil třetí v Irish Grand National a ovládl tam poslední dva ročníky Bobbyjo Chase. Forma i distance vypadají v pořádku, ale start z konce ledna napovídá, že v handicapu je podchycený. 

10 Talkischeap 9, tr. Alan King, ž. Tom Cannon, 65:1

Před dvěma lety v Sandownu působivě ovládl Gr.3 handicap na 5800 metrů, ale od té doby nic podobného neukázal. V aktuální sezóně po dvou zahřívacích startech skončil v Kemptonu mimo podstatné dění.

11 Tout Est Permis 8, tr. Noel Meade, ž. Sean Flanagan, 80:1

Supervytrvaleckou distanci si vyzkoušel v předloňské Irish Grand National, v níž skončil osmý. V aktuální sezóně je hodně exponován, když startoval už sedmkrát a jeho poslední formy optimismus nevzbuzují.

12 Anibale Fly 11, tr. A J Martin, ž. Denis O'Regan, 27:1

V letech 2018 a 2019 obsadil v Grand National čtvrté a páté místo. Těmto umístěním ovšem předcházela medailová umístění v Gold Cupu, což jsou formy, k nimž už se dlouho nepřiblížil. V jediném letošním startu doběh uzavřel.

13 Mister Malarky 8, tr. Colin Tizzard, ž. Jonjo O'Neill Jr, 27:1

Po operaci dýchacích cest skončil třetí v Gr.3 handicapu v Kemptonu. Tehdy ale těžil z jezdecké úlevy a při ostatních handicapových úspěších byl o několik liber níž. Zatím nešel na distanci, která by byla výrazněji delší než tři míle.

14 Kimberlite Candy 9, tr. Tom Lacey, ž. Richie McLernon, 15:1

S kurzech Grand National si dobře poradil v posledních dvou edicích Becher Chase, v nichž vybojoval druhá místa. Poradit by si měl i s distancí, když loni ve Warwicku lehce ovládl Gr.3 handicap na 5800 metrů. Otazníkem je rychlejší půda, když nejlepší formy vyběhl na měkku.

15 Any Second Now 9, tr. T M Walsh, ž. Mark Walsh, 10:1

Před dvěma lety vyhrál na Cheltenhamském Festivalu handicap na 5200 metrů a před čtyřmi týdny ukázal, že je v dobré formě. Jeho optimum je každopádně otazníkem. Dvě nejlepší životní formy totiž vyběhl na dvou mílích.

16 Balko Des Flos 10, tr. Henry De Bromhead, ž. Aidan Coleman, 65:1

Před třemi lety vyhrál Ryanair Chase, ale už dlouho se k této formě ani nepřiblížil. Jeho poslední výkony obrat k lepšímu rozhodně nenaznačují. Minule si vyzkoušel cheltenhamský kros a zhruba v polovině dostihu ztratil jezdce.

17 Alpha Des Obeaux 11, tr. Mrs Denise Foster, ž. Jody McGarvey, 65:1

V roce 2019 skončil třetí v Becher Chase. V aktuální sezóně se mu v prvních pěti startech vůbec nedařilo, ale posledně přeci jen ukázal zlepšení čtvrtým místem v cheltenhamském krosu. Bez dalšího progresu se nicméně neobejde.

18 Ok Corral 11, tr. Nicky Henderson, am. Mr Derek O'Connor, 65:1

Na Cheltenhamském Festivalu se vracel na dráhu po více jak roční pauze a byl zadržen. S podobnou známkou v handicapech neuspěl ani dříve.

19 Takingrisks 12, tr. Nicky Richards, ž. Sean Quinlan, 33:1

Před dvěma lety vyhrál Scottich Grand National, takže vytrvalosti má dost. O aktuální formě svědčí překvapivé vítězství z Listed handicapu v Doncasteru. Ve dvanácti letech se ale bude muset vyrovnat s ratingem na úrovni životního maxima.

20 Shattered Love 10, tr. Mrs Denise Foster, ž. Kevin Sexton, 40:1

Na Cheltenhamském Festivalu dobře zaběhla mezi klisnami. Tentokrát jí ovšem čeká o bezmála tři kilometry delší distance a i její předchozí formy napovídají, že to pro ni bude příliš.

21 Jett 10, tr. Mrs John Harrington, am. Mr Sam Waley-Cohen, 65:1

Minulou sezónu si nevedl špatně ve velkých irských dostizích, ale v té aktuální se nechytá. S kurzem Grand National se seznámil v Becher Chase, v níž skončila na vzdáleném osmém místě.

22 Lord Du Mesnil 8, tr. Richard Hobson, ž. Nick Scholfield, 33:1

V prosinci se mu na kurzu Grand National nevedlo, ale pomoct by mu mělo prodloužení distance. Naposled vyhrál Grand National Trial v Haydocku, a protože se tak stalo až po uzávěrce vah, tentokrát nastoupí se stejným ratingem. Potřeboval by ovšem měkčí půdu.

23 Potters Corner 11, tr. Christian Williams, ž. Jack Tudor, 20:1

Vytrvalosti má dost, když předloni vyhrál obdobně dlouhou Midlands Grand National a následně uspěl i ve Welsh Grand National. Oba tyto úspěchy ovšem získal na „heavy“. Jeho aktuální forma je otázkou, když po slušném běhání v listopadovém cheltenhamském krosu dvakrát zamířil nad proutěnky. Poprvé nastoupí se stínidly.

24 Class Conti 9, tr. W P Mullins, ž. Brian Hayes, 40:1

Poslední dva starty z irských handicapů dokazují, že si se svým aktuálním ratingem dokáže poradit. Otazníky jsou prodloužení distance a podobně jako u předcházející dvojice také rychlejší půda.

25 Milan Native 8, tr. Mrs Denise Foster, am. Mr J J Codd, 27:1

Loni vyhrál handicap na Cheltenhamském Festivalu. Po dvou neúspěšných startech na sklonku loňského roku absolvoval operaci dýchacích cest, ale obrat k lepšímu nenastal, když letos skončil v Cheltenhamu mezi poraženými. 

26 Discorama 8, tr. Paul Nolan, ž. B J Cooper, 17:1

Na předloňském Cheltenhamském Festivalu dokázal, že si s podobnou distancí dokáže poradit. Loni tam dobře zaběhl i v handicapu. V listopadu ale v Cheltenhamu zklamal v roli favorita. Od té doby nestartoval a absolvoval operaci dýchacích cest. 

27 Vieux Lion Rouge 12, tr. David Pipe, ž. Conor O'Farrell, 40:1

Že mu kurz Grand National nedělá problém, pravidelně dokazuje především v Becher Chase. V ní už dvakrát vyhrál, když v prosinci triumfoval dokonce s náskokem 24 délek. Problém je ale distance Grand National. Tu sice už čtyřikrát dokončil, ale nedostal se přes šesté místo.

28 Cloth Cap 9, tr. Jonjo O'Neill, ž. Tom Scudamore, 6:1

S podobnou distancí si poradil v předloňské Scottish Grand National, když skončil třetí. V aktuální sezóně stylem start-cíl suverénně ovládl Ladbrokes Trophy. Po uzávěrce vah přidal další působivý triumf v Kelso, takže aktuálně vlastní o 14 liber vyšší rating, než s jakým půjde na start. S rolí favorita tak lze těžko polemizovat.

29 Cabaret Queen 9, tr. W P Mullins, ž. Sean O'Keeffe, 100:1

Sezónu zahájila už v červenci, z čehož vytěžila několik úspěchů, ale poslední starty úspěšné nebyly. Na Cheltenhamském Festivalu byla zadržena. Navíc maximálně startovala na distancích kolem tří mílí.

30 Minellacelebration 11, tr. Katy Price, ž. Ben Poste, 65:1

Na kurzu Grand National sice absolvovala dva neúspěšné starty v Becher Chase, ale jinak se mu v Aintree daří. V říjnu tam totiž suverénně zvítězil. Jednalo se ale o handicap pro veterány a s navýšením handicapu si posledně neporadil. Nastoupí poprvé od operace dýchacích cest.

31 Canelo 8, tr. Alan King, ž. Tom Bellamy, 40:1

V probíhající sezóně šel nahoru, když vyhrál dva handicapu včetně jednoho v Aintree. Poslední dva starty každopádně napovídají, že už je handicaperem podchycený.

32 The Long Mile 7, tr. J P Dempsey, ž. L P Dempsey, 65:1

Jeden z nejmladších koní v poli o Vánocích suverénně vyhrál handicap v Limericku. Špatné není ani třetí místo z Bobbyjo Chase, když tady narazí na své přemožitele ve výhodnějším váhovém poměru. Otazníky jsou další prodloužení distance i pevnější půda.

33 Give Me A Copper 11, tr. Paul Nicholls, ž. Harry Cobden, 65:1

V prosinci zaznamenal povedený comeback po roční pauze a operaci dýchacích cest. Tehdy ale profitoval z jezdecké úlevy a v dalším startu na to nenavázal. Každopádně rychlejší půda mu sedne.

34 Farclas 7, tr. Mrs Denise Foster, ž. Jack Kennedy, 20:1

Někdejší vítěz Triump Hurdle patří k nejmladším koním v poli a na Cheltenhamském Festivalu naznačil, že současná známka nemusí být jeho stropem. Koneckonců dle jezdeckého obsazení je stájovou jedničkou. Otazníkem je vytrvalost. Dosud jen jednou absolvoval dostih na tři míle, jinak startuje na kratších distancích.

35 Minella Times 8, tr. Henry De Bromhead, ž. Rachael Blackmore, 10:1

Jde nahoru. Sezónu zahájil vítězně a poté skončil dvakrát druhý ve velkých handicapech v Leopardstownu. Každopádně patří ke koním, kteří nešly dostih přes tři míle.

36 Sub Lieutenant 12, tr. Georgie Howell, ž. Tabitha Worsley, 80:1

S kurzem Grand National se úspěšně seznámil předloni, kdy skončil druhý v Topham Chase. Prosincový start z Ascotu není špatný, ale přeci jen už má to nejlepší za sebou a optimum měl kolem čtyř kilometrů.

37 Hogan's Height 10, tr. Jamie Snowden, ž. Gavin Sheehan, 50:1

Na kurzu Grand National působivě zvítězil v prosinci 2019. Oba starty z aktuální sezóny jsou slabé, ale jednalo se o proutěnky a kros, takže tohle mu může sednout lépe. Každopádně také on podal nejlepší formy v dostizích na čtyři kilometry.

38 Double Shuffle 7, tr. Tom George, ž. Jonathan Burke, 65:1

Daří se mu především v Kemptonu, kde v lednu zvítězil v handicapu, ale s vyšší známkou na to navázat nedokázal. Grand National se zúčastnil už před čtyřmi lety, kdy byl zadržen. Vyloženým supervytrvalcem asi není.

39 Ami Desbois 10, tr. Graeme McPherson, ž. Kielan Woods, 100:1

Na vítězství už sice čeká od roku 2017, ale letos v obou handicapových startech skončil druhý, takže se svým aktuálním ratingem si dokáže poradit. S distancí zkušenost nemá, ovšem jeho šance přeci jen vypadají lépe, než napovídá vypsaný kurz.

40 Blaklion 11, tr. Dan Skelton, ž. Harry Skelton, 65:1

V roce 2017 byl favoritem Grand National a skončil čtvrtý. O půl roku později dokonce vyhrál Becher Chase. Minulou sezóny ale vynechal a v té letošní naznačuje, že to nejlepší už má za sebou, byť jde trochu nahoru.

Tipařův verdikt: Oprávněným favoritem je CLOTH CAP, u něhož se zdá být všechno správně. Mezi jeho hlavní vyzyvatele bezpochyby patří předloňský vítěz Irish Grand National Burrows Saint. Svěřenec Williho Mullinse šel v posledním startu nahoru, přesto ho porazil tréninkový druh Acapella Bourgeois, který vypadá trochu podceněný. Přes nezkušenost s takto dlouho distancí respekt zaslouží progresivní Minella Times. Řada koní by uvítala měkčí půdu. Mezi takové patří i Kimberlite Candy, přesto se s ním musí počítat. Ze zúčastněných koní se nejlepším výsledkem v Grand National může pochlubit Magic Of Light, která předloni skončila druhá.

Tip: Cloth Cap – Minella Times - Burrows Saint

(Jaroslav Fabris)