Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ponntos na Roma Champions Day

Ponntos na Roma Champions Day

Specialista na Itálii Miroslav Hlahulek představuje účastníky dostihů velkého mítinku v Římě, jehož se zúčastní i náš přední sprinter Ponntos.

Blog Miroslava Hlahulka

V neděli se na závodišti Capannelle uskuteční čtvrtý ročník Roma Champions Day jehož součástí jsou tradiční vrcholy podzimní sezóny v Římě, které se od roku 2018 konají v rámci jednoho dostihového dne. Odběhne se 7 dostihů, z toho 6 black-type o celkovou sumu dotací 762.950 €. Důležitým faktorem často bývá na podzim na závodišti Capannelle počasí a stav dráhy. V Římě dnes prší a i o víkendu se očekává déšť a dráha by měla být hluboká.

Kromě italských, francouzských, německých, anglických a maďarských zástupců se na start postaví i dva zástupci české šampionské stáje Evy Nieslanikové trenéra Miroslava Nieslanika, sprinterská hvězda Ponntos a Donn Clifs. V sedle se představí žokej Milan Zatloukal a mnohonásobný slovenský šampion Jaro Línek.

Římské podzimní vrcholy mají zajímavé souvislosti i s českým chovem. Aktuálně v něm působí vítěz Premio Roma 2011 a čtvrtý z tohoto dostihu z roku 2010 Zazou a Wireless, který doběhl v Premio Roma čtvrtý v roce 2016 a šestý v roce 2017. Také vítěz edice 2018 Va Bank a druhý z roku 2013 Shamalgan působili v ČR jako plemeníci. Matka napajedelského plemeníka Egertona Enrica doběhla druhá v Premio Lydia Tesio v roce 1998, nejdražší chovná klisna zakoupená českým majitelem Kapitale skončila v tomto dostihu třetí v roce 2011. Legendární polský plemeník Jape, který se nesmazatelně zapsal do českého turfu zvítězil v roce 1991 v Premio Berardelli. Samostatnou kapitolou jsou úspěchy rodiny nového plemeníka v českém chovu Rolanda, jejíž zakladatelka Hollebeck zvítězila v Premio Roma v roce 1918, legendární Orsa Maggiore se podařilo zvítězit v Premio Roma, Lydia Tesio i dnešním Premio Aloisi a i po více jak sto letech úspěchů této rodiny nejen v italských black-type dostizích se i letos postaví na start římských vrcholů dva její zástupci, blízcí příbuzní českého plemeníka Rolanda Tokyo Gold a Agiato, jako jedni z favoritů.

 

Premio Carlo E Francesco Aloisi

(GR 3, 1200 m, 2+, 64.350 €, 11 startujících)

Z českého pohledu nejzajímavější dostih, protože zde poběží vítěz Svatováclavské ceny a šestý z Prix de l'Abbaye de Longchamp Longines Ponntos, který po třetím místě v Premio Omenoni zůstal v Římě a připravoval se na tamější dráze.

Dostih by měl být soubojem vítěze jarní římské GR III Premio Tudini Collinsbay (S.Mulas), který se následně přesunul do Francie ke G. Bietolinimu a získal druhé místo v GR III Prix Petit Couvert na 1000 m, nejlepšího italského sprintera posledních let a vítěze 19 z 30 startů včetně mnoha black-type šestiletého The Conqueror (S.Sulas) a jeho přemožitele z říjnového Listed Premio Omenoni na 1200 m Agiato (F.Branca).  O tabulové umístění by měli bojovat i další zástupci tříletého ročníku Royal Mehnas (C. Fiocchi) a Virgin Isla (W. Gambarota), která 22 října porazila Ponntose na hluboké dráze ve výborném čase v Premio El Greco na 1000 m. Českého zástupce Ponntose s Milanem Zatloukalem čeká další náročná zkouška, lépe mu vyhovuje trať 1000 m než nedělních 1200 m a také očekávaná hluboká půda mu sedí míň. Navíc bude startovat z boxu č. 9 a Premio Aloisi se běží jako šestý dostih, kdy bude dráha asi už hodně rozbitá. Jakékoliv umístění v tomto startovním poli za očekávaných podmínek a na 1200 m by byl další skvělý úspěch české hvězdy.

 

Ponntos s Milanem Zatloukalem v Paříži – foto Otakar Nový

 

Premio Longines Fegentri Championship Gentlemen

(1600 m, handicap, 10.000 €)

V dostihu pro amatérské jezdce si DONN CLIFS (C. Alonso), který letos nedosahuje výsledků jako v předešlých sezónách vyzkouší římskou all weather dráhu a do boje o vítězství by zasáhnout neměl. Největším kandidátem na vítězství v desetičlenném startovním poli bude SPYGATE (A.Siri) o umístění by měli bojovat i ZIA ROSA A TOUCH OF GREY.

 

Premio Roma Italian Champions Day

(GR 2, 2000 m, 3+, 231.550 €)

Největším favoritem nejlépe obsazeného nedělního dostihu bude vítěz z roku 2019 šestiletý bělouš Skaletti (Kendargent), který letos z pěti startů ve Francii a Německu získal čtyři grupa vítězství včetně GR 1 Prix d’Ispahan a Grosser Dallmayr  Preis a  čtvrtý doběhl v zářijovém Prix Foy na 2400 m. V sedle bude mít mladého italského žokeje úspěšně působícího ve Francii A. Oraniho.

Další Kendargentův syn Tokyo Gold, vítěz Derby Italiano, následně druhý a pátý v GR1 v USA, by měl být jeden z jeho nejvážnějších soupeřů. V jeho sedle nahradí Breeder’s Cupu se účastnícího Cristiana Demura Olivier Peslier. O umístění by měli bojovat i odchovanec v českém turfu aktivního V. Tymoshenka, třetí z Prix Dollar Dawn Intello s Geraldem Mossem a anglický svěřenec Richarda Hughese Brentford Hope s Jamiem Spencerem. Vítěz loňského ročníku domácí Thunderman, v jehož sedle bude S. Sulas, zklamal v Premio Jockey Club a očekávaná hluboká půda mu nevyhovuje a na tabuli by letos stačit neměl. Tabulový doběh by mohl doplnit distanc prodlužující domácí Cima Emergency nedávno druhý z GR II Premio Di Capua v sedle s po trestu se navrátivším Fabiem Brancou a Brigante Sabino, do jehož sedla angažoval A. Botti na ostrovech úspěšně působícího mladého rodáka ze Sardinie Marca Ghianiho. Maďarský svěřenec O. Molnara Arktisz s Jaro Línkem bude patřit v této společnosti k největším outsaidrům a může jen příjemně překvapit.

 

Premio Lydia Tesio Italian Champions Fillies And Mares By Ruler Of The World

(Gr.2, 2000 m, 3leté a starší klisny, 277.200 €)

Hlavní dostih odpoledne by měl být soubojem třetí z letošní GR1 Prix de l’Opera, francouzské svěřenkyně P. Monforta Eudaimonia s Geraldem Mossem a německé grupa vítězky a klasicky umístěné svěřenkyně A. Suboricse No Limit Credit s C. Lecoeuvrem, která loni v tomto dostihu doběhla třetí. O umístění na tabuli by měli bojovat i vítězka Oaks d’Italia Eulaila s Dariem Vargiu, druhá z italských Oaks a pátá z GRII Prix Malleret Cima Star s Fabiem Brancou. Favoritky by na hluboké půdě mohla zaskočit čtvrtá z italských Oaks a nedávná vítězka Premio Verziere Sopran Basilea s Carlem Fiocchim.

 

DOSTIHOVÝ PROGRAM