Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ponntos se v Dubaji uvedl fantasticky

Ponntos se v Dubaji uvedl fantasticky
Ponntos s Antoniem Fresu třetí za Lazulim v Dubaji - foto dubairacingclub.com

Ondřej Blahník a Míša Moricová analyzují Ponntosův první start v Dubaji, Petr Nieslanik představuje jeho další plány.

Komentář Ondřeje Blahníka

PONNTOS je aktuálně nejen naším nejlepším sprinterem, ale i nejlepším koněm v českém tréninku vůbec. Loni běhal velké evropské dostihy, na letošní rok mu realizační tým rodiny Nieslaniků vymyslel další plán a to účast na Dubai World Cup Carnivalu, což je zimní sezóna na dubajském závodišti Meydan.

Do Dubaje odcestoval koncem roku a na místě řídí jeho přípravu Petr Nieslanik se Sabinou Mokrošovou. Včera se pak změřil síly s elitními sprintery na jeho parádní trati 1000 metrů. Před dostihem šly sice zprávy, že díky předvánočním mrazům nemohl Ponntos trénovat podle představ, ale na fotkách z Dubaje vypadal v dobré kondici a Antonio Fresu, který byl do sedla angažován díky znalosti místních reálií, s ním byl v tréninku spokojen. Navíc Ponntos snad nejlíp zaběhl právě po pauze. To předvedl i loni na jaře, kdy s Frankiem Dettorim zdemoloval francouzskou špičku v Gr.3 v Longchamp.

Ačkoli dostih s názvem Ertijaal Dubai Dash měl jen Listed status, sešli se v něm koně, pro které to měl být odrazový můstek před větší dubajské vrcholy a kteří mají bohaté zkušenosti s grupovými dostihy. Byli tu nejen koně, kteří Ponntose porazili v King‘s Stand Stakes na Royal Ascotu, kde se mu dostih nepovedl, ale i jeho přemožitelé z Goodwood Cupu. Tam sice skončil jen 1 ¾ délky za vítězným Khaademem, ale v těsném doběhu se před něj dostali další tři soupeři, z nichž Raasel a Lazuli byli také na startovní listině.  

Laluli také patřil k favoritům dostihu, protože loni v únoru tu vyhrál Gr. 2 před Acklam Expressem. Nejvíc preferencí však měl jeho stájový druh Man Of Promisse, který byl loni třetí v Al Quoz Sprintu na Dubai World Cupu a v lednu zde Laluliho porazil. Bylo to však na 1200 metrů. Stáj Godolphin bývá na domácí půdě velmi úspěšná a takzvaní „modráčci“ hrají v Dubaji často prim. To se ukázalo i tady, ale dostih to byl napínavý do posledních metrů a Ponntos, který měl oproti dvojici Charlieho Applebyho tříkilovou výhodu, dopřál českým turfmanům neskutečný zážitek.

Analýza dostihu od Míši Moricové:

Ertijaal Dubai Dash (Listed, 1000 m)

Dotace: 100.000 USD (60000, 20000, 10000, 5000, 3000, 2000)

Ponntos jako obvykle vystřelil z boxů a chopil se diktování tempa. Pod Antoniem Fresu cválal na první pozici většinu dostihu, poté jej žokej nasměroval blíže k bariéře, podél níž finišoval favorit Man of Promise (Buick). Zástupce stáje Godolphin českého reprezentanta předstihl jen těsně, útočící LAZULI (Doyle) však byl ze stájového dua tentokrát lepší a vyhrál o 1 ¼ délky. Za oběma svěřenci Charlieho Applebyho se před Ponntose dostal také Acklam Express (Scott), ovšem potomek plemeníka Power zase jednou ukázal své bojovné srdce a svého soupeře znovu nechal za sebou. Ponntos tedy obsadil skvělé třetí místo a tímto kvalitním výkonem dal jasně najevo, že pro nejkratší travnaté dostihy se s ním v Dubaji musí počítat. Za Acklam Expressem doplnil tabuli Raasel (Tudhope), zatímco duo Charlese Hillse Equilateral (Cosgrave) - Khadeem (Marquand) se moc nepředvedlo. (mm)

VÝSLEDEK

 

Ponntos opět předvedl, jak výborným koněm je. Tentokrát klaplo vše na výbornou. V předešlých startech si vybral hodně smůly. V září v Longchamp špatně odstartoval, v Prix de l'Abbaye de Longchamp mu zas byl vylosován v devatenáctičlenném poli vnější box a Frankie Dettori s ním absolvoval dostih po druhé bariéře spolu s obhájcem A Case Of You a vítězem předzkoušky Berneuilem, které nechal za sebou. Poslední sezónní start v Chantilly měl dobře rozjetý, ale 1200 metrů je prostě na něj dlouhých. A jediný další dostih v Dubaji na 1000 metrů je Blue Point Sprint (Gr.2) o 180.000 dolarů, který je na programu 10. února.

Ale k tomu víc řekl Petr Nieslanik, který představil Ponntosovi další plány: „Na programu je Gr.2 10. února, pak bychom chtěli běhat až o World Cupu, kde už jsou ale oba sprinty na trávě i na písku na 1200 metrů. Myslím si, že zůstaneme na té trávě, ale uvidíme. Místní profil dráhy mu vyhovuje. Chceme zkusit i jednu práci na tom písku. Teď jsme neměli moc čas něco zkoušet, tak jsme se jen snažili zvládnou tu přípravu po cestě a aklimatizaci. Teď si odpočine a začneme se chystat na únorovou grupu. Po příjezdu měl zvýšené teploty, ale to měla většina koní. Porazili nás jen dva místní koně, takže jsme s výsledkem hodně spokojeni. Je tady spolehlivý a funkční tým místních ošetřovatelů, kteří pro Ponntose zajišťují maximální komfort.“

KARIÉRA PONNTOSE