Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Populární Apple’s Jade ukončila kariéru

Populární Apple’s Jade ukončila kariéru
Apples Jade a Jack Kennedy - foto: Dublin Racing Festival (inpho photography)

Po neúspěšné účasti na letošním Cheltenham festivalu ukončila kariéru Apple’s Jade, která patřila k nejlepším proutěnkářům minulých let.

APPLE’S JADE byla výraznou osobností překážkové scény v Irsku a Velké Británii, kde vyhrála 14 z 27 startů mezi tamní špičkou a připsala si řadu těch největších dostihů pro proutěnkáře. Prvního vítězství dosáhla již při debutu ve Francii, kde jako tříletá s přehledem vyhrála haies ve Vichy. Potom se stěhovala od Emmanueal Clayeuxe k irské trenérské hvězdě Williemu Mullinsovi.

Pod jeho vedením získala o Vánocích v Leopardsownu první vítězství na irské půdě, když o hlavu porazila další výbornou klisnu Jer‘s Girl, která později na Punchestown Festivalu nedala šanci starším soupeřům v Ireland Champion Novice Hurdle. 8 délek za nimi tehdy skončil favorizovaný Footpad.

V Triumph Hurdle prohrála jen s Ivanovichem Gorbatovem. Porážku mu však oplatila v Anniversary 4-Y-O Juvenile Hurdle v Aintree, kde mu nadělila propastných 40 délek, i v Champion Four Year Old Hurdle v Punchestownu, kde ještě o 9 délek porazila Let’s Dance.

 

Apple’s Jade pod Brianem Cooperem vítězí v Champion Four Year Old Hurdle 2016 v Punchestownu

Další rok ukončil její majitel Michael O’Leary spolupráci s Willie Mullinsem, a tak se stěhovala ke Gordonu Elliottovi. Po několika druhých místech vyhrála Hatton’s Grace Hurdle těsně před Vroum Vroum Mag. Ta byla její hlavní soupeřkou i při získání Mares‘ Hurdle v Cheltenhamu, kde ji v dramatickém souboji porazila společně s Limini. V Mares Champion Hurdle v Punchestownu pak byla naprosto suverénní.

Další sezónu začala vítězně. Obhájila Hatton’s Grace Hurdle a poprvé vyhrála Christmas Hurdle v Leopardstownu na 3 míle. V Cheltenhamu však narazila na velkou soupeřku. Benie Des Dieux ji na hluboké dráze porazila v Mares‘ Hurdle i později v Mares Champion Hurdle v Punchestownu. V obou případech byla třetí.

 

Apple’s Jade s Brianem Cooperem vyhrává Mares‘ Hurdle 2017

Apple’s Jade během kariéry dospěla k ofenzivnímu projevu. Ten dovedla k dokonalosti minulou sezónu, kdy se v Irsku běhalo na rychlých drahách. S naprostou suverénitou vyhrávala jeden dostih za druhým s velkým náskokem. V Navanu porazila o 11 délek někdejšího vítěze Champion Hurdle Jezkiho, při hattricku v Hatton’s Grace Hurdke o 20 délek vítěze Irish a Punchestown Champion Hurdle Supasundae, Christmas Hurdle v Leopardstownu deklasoval soupeře o 26 délek. Od čtyř let se poprvé představila na dvou mílích v Irish Champion Hurdle a i na této trati to bylo jedno velké sólo. Supasundae na ni ztrácel 16 délek.

S touto vizitkou nastoupila do Champion Hurdle v Cheltenhamu jako favoritka. Na měkké dráze ale přestala stíhat již před závěrečnou pasáží a skončila s odstupem šestá. Reparát v Stayers‘ Hurdle v Aintree při návratu na 3 míle jí skoro vyšel. O prvenství přišla doslova na cílové pásce, kdy ji těsným rozdílem If The Cap Fits a čerstvá vítězka Mares‘ Hurdle Roksana. V Punchestown Champion Hurdle se vrátila na 2 míle, ale upustila od své ofenzivní taktiky. Necelých 5 délek od dvojnásobného vítěze Champion Hudle Buveur D’Aira to sice nebylo tak špatné, ale skončila až pátá.

 

Apple’s Jade s Jackem Kennedym dominuje v Irish Champion Hurdle 2019

Loni na podzim ale nevstoupil do nové sezóny moc dobře. Třetí vítězství v Lismullen Hurdle v Navanu pro ni mělo být samozřejmostí. Překvapivě lehce ji však porazil Bacardys, který dřív patřil mezi nadějné koně. Nemusela jí sednout dost měkká dráha, ale i v Hatton’s Grace Hurdle jí porazil nejen on, ale i nová vycházející hvězda Honeysuckle.

Na její slávu jme mohli zavzpomínat o Vánocích v Leopardstownu. Tahle dráha jí vždy dokonale sedla. Nikdy tady neprohrála. Christmas Hurdle na 3 míle se tentokrát běžely jako Frank Ward Memorial Hurdle a Apple’s Jade se v nich ukázala taková, jakou jsme ji znali. Nastoupila hned od startu a už před sebe nikoho nepustila. Unowhatimeanharry, který ještě loni na jaře vyhrál Champion Stayer‘ Hurdle v Puncehstownu, na ni z druhého místa ztrácel 17 délek. Aspoň se s ní takhle rozloučil její hlavní jezdecký partner Jack Kennedy. Kvůli zlomenině v jejím sedle v dalších startech nebyl. A v nich už také nic nepředvedla. Na hluboké dráze v Gowran Parku byla zadržena, Stayers‘ Hurdle v Cheltenhamu sice opět rozjela ve velkém stylu, ale do cíle jí to nevydrželo a končila až osmá.

KARIÉRA

Po tomto startu oznámil její tým konec kariéry. Gordon Elliott se po doběhu vyjádřil: „Dala do toho všechno, ale už to tam není. Nic nám nedluží. Byla mým životním koněm a už nemusím takového potkat.“ Majitel Michael O’Leary prohlásil: „Byla naprosto skvělá, jsme jí strašně moc vděční. Chtěl bych, aby si teď užila důchod.“ Ten Apple’s Jade stráví v chovu. Jejím prvním partnerem by měl být Walk In The Park. Druhý z Derby v Epsomu dal v chovu výborné steeplery Douvana a Mina.

I nám bude populární „Jablko“ chybět.

(Ondřej Blahník)