Porazí City Of Troy Američany? A Japonce? Breeders‘ Cup je v plném proudu
Ondřej Blahník nahlíží na šance City Of Troye v Breeders‘ Cup Classic, což je hlavním tématem letošního dostihového mistrovství světa.
Rozbor Ondřeje Blahníka
22:41 - Longines Breeders' Cup Classic (Gr.1, 2000 m, písek)
Včera začalo neoficiální dostihové mistrovství světa BREEDERS‘ CUP na jihozápadním pobřeží USA v Del Mar. První den byl určen dvouletým. Tři dostihy na trávě vyhráli Evropané, dva dostihy na písku domácí. Dnes je hlavní den a očekávanou lahůdkou je Breeders‘ Cup Classic, kde nepoběží jen domácí, etablovaní Japonci, ale i žhavé želízko z Evropy a tím je City Of Troy. Díky kolizi s americkým fotbalem tentokrát nebude jako závěrečný dostih a odběhne se pro nás v přijatelném čase 22:41 hodin.
Podle mě výkon roku podal Goliath v King George VI and Queen Elizabeth Stakes, kde za sebou nechal budoucí vítězku Prix de l’Arc de Triomphe Bluestocking a aktuálního favorita Breeders‘ Cup Turfu Rebel’s Romance. City Of Troy je ale zřejmě nejlepším evropským koněm. Pro posouzení jeho šancí v tomto dostihu se můžeme odrazit především od jeho výkonu v International Stakes v Yorku. Tam celý dostih cválal na špici a porazil výkvět evropských koní. Tento styl je na americké pískové dráhy vhodný. V jeho žilách mu navíc koluje krev jeho otce Justifyho, vítěze americké trojkoruny a i na mateřské straně má dost americké krve. S pískovým povrchem však má malé zkušenosti. Mohli jsme vidět jeho hojně sledovanou povedenou práci v Southwellu, ale v dostihu nemá tento terén vyzkoušený. Aidan O’Brien zatím poslal do Breeders‘ Cup Classic 17 koní a nejblíže z nich byl Giant‘s Causeway, který v roce 2000 prohrál o krk. Posledním vítězem Breeders‘ Cupu na písku byl v roce 1993 Arcangues, Raven’s Pass vyhrál v roce 2008 na polytracku. City Of Troye tedy čeká i přes jeho kvality cesta do neznáma a proto kurz 2,7:1 dvakrát neláká.
To nejlepší Američan má u Tipsportu 5:1. Tím je tříletý Fierceness. Toho pro mě loni na Breeders‘ Cupu objevila Míša Moricová (letos nemá čas nic psát) a vyhrál mi ve vysokém kurzu. Tenhle kůň dokáže velké věci, ale přijde mi jako taková fajnovka. Musí to mít jednoduché, pak ho nikdo neporazí. Ale jak mu to nesedne, prostě se na to vykašle, což byl případ i Kentucky Derby. V posledních dvou startech neměl problém. Je to moje srdcovka, takže si ho zřejmě dám, ale prostě mám ve 14tihlavém poli obavy.
Fierceness vyhrává Breeders‘ Cup Juvenile, foto Bill Denver/ breederscup.com
Japonský Forever Young by možná vyhrál Kentucky Derby, kdyby se na něj netlačil Sierra Leone. Osvědčil se tedy, doma vyhrál přípravný dostih a vypadá líp než jeho starší krajané, kteří v Breeders Cupu startovali loni. Loni druhý Derma Sotogake letos nevypadá v takové formě, to pátý Ushba Tesoro byl těsně druhý v Saudi Cupu.
Dráha v Del Mar s délkou pískového oválu 1600 metrů nahrává spíš ofenzivnějším koním, ale SIERRA LEONE se dokáže probourat i velkým polem, což ukázal i v Kentucky Derby, kde byl těsně druhý. Má fantastickou koncovku. V posledních startech sice prohrál s Fiercenessem, ale v Jim Dundy Stakes to nebylo o tolik a Travers Stakes podle mě nebylo tak rychlé. Tady by se o tempo neměl bát. Kurz je 12:1, a přestože v posledních 10 letech neměl vítěz víc jak 8:1, já to prubnu.
Ještě něco k dalším koním. Arthur’s Ride vyhrál hezky ze špice Whitney Stakes, ale když ho v Jockey Club Gold Cupu otravoval Highland Falls, vycouval z toho a ani tady by neměl mít dost klidu. Zajímavý je 6letý Next, který vyhrává jak na běžícím pásu, ale nejsou to tak velké dostihy navíc na netypicky dlouhých pískových distancích. Jak ale uvádí Steve Haskin, podle thoro graphu (což nevím, co je) mu vychází, že v sobě rychlost má. Je to životní kůň majitele a trenéra, tak by byl jeho úspěch taková pohádka. A ještě tu není nikdo menší než Frakie Dettori. Pojede Baffertova Newgate, který v březnu vyhrál Santa Anita Handicap, a i když neuspěl v Dubai World Cupu, jeho zahřívací start před měsícem nevypadal špatně a 200 metrů navíc ocení.