Porcinella podruhé vítězná po šestidenní pauze (analýza)
Po roce se do programu European Jockeys‘ Cupu vrátil Gerschův memoriál, který se letos běžel pod názvem EJC cena BAK stavební společnosti.
Dostih pro dvouleté koně na distanci 1400 metrů se pyšní dotací 600.000 korun, což z něj činí nejbohatší český dostih pro nejmladší dostihový ročník. Jen o padesát tisíc méně si ovšem rozdělí účastníci Ceny zimní královny a Ceny zimního favorita, takže s kvalitním juniorem lze v Česku vydělat slušné peníze. Názorným příkladem je koneckonců klisna, která při EJC slavila vítězství.
PORCINELLA (9:1) je svěřenkyní Heleny Vocáskové, které se s dvouletými tradičně daří. Oproti minulým letům jich ovšem připravuje méně, přičemž na dráhu se zatím dostali pouze dva. Oba už nicméně dokázali zvítězit. Porcinelle se to sice podařilo až na čtvrtý pokus v Mostě, ale předtím skončila třikrát druhá, a to i v Simsonově ceně nebo Ceně Masise, takže se brzy zařadila do špičky ročníku. Pouhých šest dnů před EJC nastoupila do Ceny zimní královny, v níž sahala po dalším vítězství. Počínala si ale až příliš aktivně, když vedení převzala už před obloukem a zkraje cílové roviny odskočila soupeřkám o několik délek. V závěru jí proto docházely síly a v posledních desítkách metrů jí minula dvojice soupeřek.
V sobotu se do jejího sedla vyhoupl Antonio Fresu, který jí vedl ve druhém sledu. Vedoucí Archangelsk si před ní dlouho udržoval konstantní náskok, ovšem za distancí se k němu začala Porcinella přibližovat a nakonec získala půldélkovou převahu. Znovu tak dokázala, že kratší přestávka pro ni není problém, když už mostecké vítězství získala po pouze šestidenní pauze. Celkově vyběhla pošesté, takže zkušenosti byly na její straně. Z jejích soupeřů totiž počtvrté statoval Archangelsk, zatímco ostatní vyběhli maximálně potřetí.
Před necelým rokem byla reprezentantka DS GAUDIUM zakoupena za 4.500 guineí, přičemž na dotacích už získala zhruba tři a půl násobek této sumy. Navíc svou letošní bilanci může ještě vylepšit, když je přihlášená do Ceny zimního favorita. Brzké úspěchy sbírá navzdory tomu, že ranosti v původu mnoho nemá, což ale koneckonců není u svěřenců Heleny Vocáskové nic nového. Její matka Porcini získala šest životních vítězství na distancích 2400 až 3300 metrů. Delší byl rovněž otec Intello, který vyhrál 2100 metrů dlouhé francouzské derby a třetí skončil v Arc.
PORCINELLA
byla zakoupena prostřednictvím
[banner_129]
Arkhangelsk (2,3:1) volil taktiku start-cíl. Zvlášť na měkčí půdě je pro něj ale distance 1400 metrů na hraně, když je synem sprintera Acclamationa. Zatímco tedy v Ceně Masise porazil Porcinellu lehce o více jak 3 délky, tentokrát jejich pořadí bylo opačné. Jako hřebec každopádně nosil o kilo více, takže handicapově stále zůstává na čele ročníku.
Caucasian (7,5:1) stejně jako Porcinella startoval o šest dní dříve v Karlových Varech. Tam ho ale dostih mnoho sil nestál, když mezi slabší konkurencí nezvítězivších koní zvítězil zadrženě o 6 délek. Po startu se trochu hnal, ale Eddy Hardouin ho dokázal usadit za středem pole. Podobně jako tréninkový druh Archangelsk vlastní kratší původ, když jeho matka Capercaillie byla sprinterkou s ratingem až 95 liber.
Ashat (6,5:1) se po dvou startech v Meranu poprvé představil českému publiku. Upoutal už v paddocku, když je narostlým koněm. V dostihu byl rychle na nohách a dle očekávání se zařadil mezi naší špičku. Ani on by ale neměl být dlouhý, když jeho otcem je sprinter Shalaa. Jeho tříčtvrteční bratr Apache Spirit vyhrál Listed na míli. Jako roček stál 12.000 euro.
Well Prepared (4,6:1) je rovněž dost narostlý. Po startu byl trochu chtivější, přestože otec Protectionist zvítězil především ve dvoumílovém Melbourne Cupu. Na druhou stranu jeho polosourozenci jsou rovněž po dlouhých plemenících a optimum nacházeli kolem dvou kilometrů. Jeho pořizovací cena činila 32.000 euro.
Josephino (49:1) už ztrácel výrazněji. Na start šel ale teprve podruhé. Je prvním potomkem klisny Kakashan, která na distancích okolo míle získala kvalitní francouzský handicap 40,5 kg.
Hadar (15:1) sice skončil čtvrtý v Ceně Masise, ale i tehdy ho od nejlepších dělil výraznější odstup a porazil jen dvojici soupeřů.
Gold Shalaa (10,5:1) byl po startu zavřený, takže útočil z konce pole. V cílové rovině byl na bariéře osamocen a jeho jezdec položil ruce už 100 metrů před cílem, čímž přišel o dotované šesté místo. Je prvním startujícím potomkem klisny Helisa, která vyhrála Listed. Zajímavé je, že zatímco jako hříbě stál 38.000 euro, na breeze-up dražbě byl zakoupen jen za 4.000 euro.
Gilby (22:1) asi nemá jedničkovou třídu, a protože v devítičlenném poli patřil k subtilnějším koním, měkčí dráha mu nemusela sedět.
(Jaroslav Fabris)