Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Portorikos si řekl o setrvání na rovinách (analýza)

Portorikos si řekl o setrvání na rovinách (analýza)
Portorikos vítězí v Memoriálu Vlastimila Smolíka, foto: Jana Syručková

Páteční program na mosteckém hipodromu čítal i první jedničkový dostih pro starší vytrvalce, tedy Memoriál Vlastimila Smolíka.

V předchozích dvou letech se na start 2400 metrů dlouhého dostihu postavilo pouze šest respektive čtyři koně, zatímco letos se i díky trojici slovenských hostů utkala desítka koní. Méně početná pole jsou částečně způsobena tím, že řada starších vytrvalců přechází na překážky.

PORTORIKOS (5,5:1) má ke změně disciplíny nakročeno už delší dobu, ale po pátečním úspěchu se zdá, že ještě nějakou dobu zůstane na rovinách. Sedmiletý valach v Mostě poprvé představil před třemi lety a už tehdy ukázal, že mu tamní dráha sedí. Ve Velké letní ceně totiž v roli outsidera skončil druhý. Po povedené sezóně 2018, během níž vyhrál tři bratislavské jedničky, se stěhoval od slovenského trenéra Miroslava Stančika ke Grzegorzi Wroblewskému, když ho zakoupila stáj TVD.

Také v nových barvách potvrzuje vysoké kvality, když během léta vyhrál Cenu města Karlovy Vary i Velkou letní cenu. Oba tyto dostihy se konají na distanci 2000 metrů, okolo níž leží jeho optimum. Už během loňského roku trenér Wroblewski často mluvil o jeho přechodu na překážky a nechybělo mnoho, aby se tak koncem letošního května skutečně stalo. Objevil se totiž na přihláškách do steeplechase v Karlových Varech. O týden dříve ovšem nastoupil do Velké dubnové ceny, v níž obsadil čtvrté místo. Vzhledem k nabité konkurenci přitom podal vůbec nejlepší výkon za dobu v českém tréninku, čímž si řekl o další start na rovině.

V Mostě ho většinu dostihu vedl Tomáš Lukášek ve středu pole na bariéře. S útokem musel čekat až do cílové roviny, protože na konci oblouku neměl Portorikos příliš prostoru. Jeho koncovka ale přišla včas, když zvítězil s náskokem půl délky. Navíc oficiálně vyběhl rekord dráhy 2:28,47. Realita sice byla zhruba o vteřinku pomalejší, což ovšem nic nemění na tom, že se jednalo o poctivý dostih. Portorikos tak znovu dokázal příslušnost ke špičce a trenér Grzegorz Wroblewski pro EquiTV prozradil: „S překážkami trochu počkáme.“

Darkolva (5,5:1) také už dříve ukázal, že mu Most sedí, když předloni zvítězil ve Velké letní ceně. V paddocku zanechal lepší dojem než před Velkou dubnovou cenou. V závěrečném oblouku se vnější stopou posunul ze středu pole do vedení, o které přišel až v závěrečných desítkách metrů. Každopádně potvrdil svou spolehlivost.

Royal Gino (10:1) do Mostu cestoval podruhé, když v předloňské Velké letní ceně nestačil pouze na Darkolvu, přestože tehdy platil s kurzem 22:1 za outsidera. Platí o něm, že lépe se mu daří mimo Bratislavu, když obě loňská vítězství získal v Budapešti. Tentokrát většinu dostihu cválal za středem pole a v cílové rovině měl trochu štěstí, že se mu u bariéry otevřel volný prostor. Bezpochyby podal jeden z nejlepších výkonů kariéry.

Boomboom Kiss (7,5:1) sice nevyběhl tak kvalitní formu jako v listopadu v Drážďanech, nicméně po nepovedené Velké dubnové ceně složil reparát. V Mostě byla dráha tentokrát dobře připravená, ale přeci jen preferuje ještě měkčí podklad.  

Ile Jones (25:1) zpočátku pole uzavírala, ale nakonec se přes vadnoucí soupeře dostala na tabuli, i když od čtveřice nejlepších byla výrazněji vzdálena. Její parketou jsou supervytrvalecké distance, takže její forma je příslibem pro začátkem července konanou Karlovarskou dvojnásobnou míli.

Dalandi (15:1) cválal blízko špice, ale už v oblouku se začal propadat. Přeci jen už loni ukazoval, že do absolutní špičku mu něco chybí.

Gaston (15:1) rovněž akceptoval rychlé tempo a v závěru vyklidil pozice.

Kronprinz (5:1) se poprvé představil na distanci přes dva kilometry a po startu byl vystrkán na špici, kde se nedokázal usadit. V závěru mu tak došly síly. Na rozdíl od Velké dubnové ceny nastoupil s beránky, ale změna taktiky a distance nepřinesla požadovaný efekt. Letošní výkony dvojnásobného Gr.3 vítěze tedy zůstávají zklamáním.

Bolthorn (15:1) neměl světlejší moment. To nebylo překvapením, protože pohled do paddocku prozrazoval, že ještě není ve formě.

Wise Ruler (4:1) odpadl v polovině dostihu a cílem procválal daleko za soupeři. V Anglii ukázal slušnou třídu, o čemž vypovídá rating 86 liber, takže jeho výkon signalizoval spíše zdravotní problém. Koneckonců loni běhal pouze od srpna do půlky září. Dodejme, že vypsán byl v kurzu 25:1, a přesto odskakoval v roli favorita.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)