Poslední derby trial pro Tcheque Kinga (analýza)
Mezi jedenácti sobotními chuchelskými dostihy poutala největší pozornost 69. Velká červnová cena, tedy poslední předzkouška Českého Derby.
2200 metrů dlouhá Velká červnová tradičně platí také za nejdůležitější předzkoušku Českého Derby, což je ale v posledních letech sporné. Od předloňského návratu Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera do Chuchle totiž „Frankenberger“ těsně poráží „Červnovou“ jak počtem derby vítězů, tak počtem koní na dotovaných příčkách. Výraznější závěry o relevanci obou dostihů samozřejmě budeme moct dělat až za několik let.
Každopádně i pohled na startovní listinu letošní Velké červnové prozrazoval, že dříve primární cesta do Derby je nyní už jen jednou z mnoha. Před víkendem totiž handicapy přes 70 kg vlastnilo jedenáct derby adeptů, z nichž do Chuchle zamířili pouze tři. Další tři zvolili jiný start a hned pětice koní zůstala „doma“. Že koně, kteří získali dostatečný handicap v období jarních klasik, poslední trialy vynechávají, se zdá být stále častější. To má logicky za následek, že v posledních trialech je ve hře méně „vstupenek“ na startovní listinu Derby.
TCHEQUE KING (8:1) loni absolvoval dva spíše seznamovací starty, ale že může patřit ke špičce ročníku, ukázal už při vstupu do letošní sezóny. Ve Štrasburku totiž skončil čtvrtý za trojicí německých koní. Zhruba o 4 délky Tcheque Kinga porazil vítězný Django Unchained, který za tento výkon obdržel německý handicap 80 kg a francouzský handicap 41 kg. Vzhledem k neseným hmotnostem podal reprezentant DS Pegas dokonce lepší výkon než druhá La Cintura, která obdržela německý handicap 73 kg a francouzský handicap 36 kg.
Ve Frankenbergerově memoriálu skončil Tcheque King čtvrtý, když patřil ke koním, kteří akceptovali přepálené tempo. Přesto udržel nedalekou čtvrtou příčku. Velká červnová se odehrávala v průměrném tempu a svěřenec Dalibora Töröka jí zahájil ve středu pole. Postupně se ale posouval vpřed, takže do cílové roviny točil blízko čela. Vedení převzal na distanci a v cíli měl náskok 2 délky. Vítěz Velké červnové každopádně naposled zvítězil v Českém Derby před deseti lety, kdy tento double zaznamenal Roches Cross.
Tcheque King přes sobotní úspěch pravděpodobně za tři týdny nepůjde na start v roli favorita, protože mu přibude několik zdatných soupeřů, nicméně metry navíc mu přijdou vhod. Vlastní odchovanec Jiřího Trávníčka má totiž překážkový původ. Otec Montmartre je překážkovým plemeníkem a matka Kamelie si sice jako čtyřletá „odskočila“ pro čtyřkové vítězství do Bratislavy, ale v té době už se věnovala překážkám. Vyhrát dokázala steeplechase v Auteuil i Gr.1 v Meranu. Tcheque King je jejím prvním startujícím potomkem.
Dragon Arrow (9:1) byl zpočátku chtivější, naopak v závěrečném oblouku měl Jaromír Šafář v rukách méně, než řada jeho kolegů. V závěru přesto vybojoval druhou příčku, takže ke špičce ročníku může patřit i na vytrvaleckých distancích.
Kmotr (10:1) těsně přišel o druhou příčku kvůli půlkilové přesváze a vypuštěným závěrečným metrům. Každopádně ukázal progres a řekl si o dohlášku do Derby, z něhož byl koncem dubna škrtnutý. Podobně jako tréninkový druh Dragon Arrow má kratšího otce a delší rodinu. Ve Frankenbergerově memoriálu skončil pátý, takže akcie jeho premiantů po Velké červnové nepochybně vzrostly.
Global Man (5:1) dosud startoval pouze ve Francii, kde vlastní handicap 33 kg, ale po vítězství v Lyonu měl známku 34 kg. V sobotu přišel pěkným závěrem ze středu pole, a protože byl zatížen penalitou 1,5 kg, podal lepší výkon než koně na druhém a třetím místě.
Rabbit Buratino (18:1) těžil z výkonu žokeje Tomáše Lukáška, když v ideálním tempu dostih odvodil. V závěru slábnul, když se projevilo, že distance 2200 metrů přeci jen leží za jeho optimem.
Abrams Creek (8:1) také tentokrát zůstal něco dlužen loňským francouzským formám. V závěru se sice rozcházel, ale podobně jako ve Frankenbergerově memoriálu na nejlepší ztrácel výrazněji.
Respekt (10:1) hůře odskočil, takže musel volit jinou taktiku než při impozantním start-cíl vítězství v Mostě. Ještě v závěrečném oblouku ho musel brát Jiří Chaloupka kvůli nedostatku prostoru zpátky a nejlepší ohrozit nedokázal.
Fabrijan Erste (45:1) díky metrům navíc ukázal zlepšení. V průběhu dostihu cválal blízko čela, ale v závěru se potvrdilo, že jedničkovou třídu nemá.
Vert Liberte (4:1) nesplnil roli favorita. Už první letošní starty ukázaly, že potřebuje měkkou půdu, přičemž v sobotu byla dráha rychlejší. Jeho závěr z VJC signalizoval, že i díky dlouhé rodině budou metry navíc plus, ovšem realita může být taková, že syn sprintera Muhaarara bude kratší. V polovině cílové roviny se před ním zavřel volný prostor u bariéry a Michal Hrouda ho musel brát zpátky, ale už předtím bylo zřejmé, že na nejlepší stačit nebude.
Aidensfield (16:1) šel na rozdíl od předchozích startů zezadu, ale podobně jako ve VJC skončil mezi poraženými. Více mu sedí menší bratislavská dráha.
Mike Majk (27:1) byl z Derby škrtnutý v květnu. V průběhu dostihu cválal blízko špice, ale podobně jako Fabrijan Erste v závěru vyklidil pozice.
Jacobellis (22:1) absolvoval teprve druhý životní start. Jeho čas tedy může přijít později, ovšem aktuálně na špičku nemá.
Bologna (50:1) debutovala a bez výraznějšího mementu absolvovala dostih na konci pole.
Lamprey (33:1) ve Frankenbergerově předvedl výrazné zlepšení i díky rychlému tempu. Tentokrát se z chvostu pole odlepit nedokázal, takže progres nepotvrdil. Pozitivem je, že bez pádu přečkal podklouznutí na konci prvního oblouku.
Blue Evoque (50:1) šel na start pouhý týden po slabším startu v Drážďanech a znovu ukázal, že tohle je pro něj příliš silná káva.
(Jaroslav Fabris)