Pozvánka: Memoriál profesora Václava Michala

Vert Liberte s Václavem Janáčkem vítězí v Gerschově memoriálu - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Trenéři komentují šance svých svěřenců v tradiční předzkoušce klasické Velké jarní ceny.

15:35 – Velká Chuchle

Memoriál profesora Václava Michala (1400 m, 3letí hřebci)

Tradiční předzkouška Velké jarní ceny. V posledních deseti ročnících tři vítězové Memoriálu prof. Václava Michala vyhráli i Velkou jarní cenu. Posledním příkladem je loňský vítěz Rate, který ve dvou letech vyhrál Gerschův memoriál.

Stejnou cestou jde jeho stájový kolega Vert Liberte, který loni vyhrál Gerschův memoriál o 5 délek a nevedl si špatně ani ve Francii. Jeho přípravu v DS Pegas Jiřího Trávníčka převzal přes zimu od Čestmíra Olehly Dalibor Török, který již v centrále ve Zhoři dříve působil.

Dalším jedničkovým vítězem je svěřenec Arslagireje Šavujeva Vi Fi, který loni lehce vyhrál EJC Cenu BAK na 1100 metrů.

Nově se u nás představí zimní importy jako Drish Venture Radka Holčáka, který jako dvouletý absolvoval 6 startů a dva již letos. Vyhrál dvakrát na all weatheru v Dundalku na distancích 1200 a 1000 metrů, za což dostal rating 84 lb, které obhájil třetím místem v handicapu na 1000 metrů.

Dva letošní starty ve Francii má na svém kontě svěřenec Zdena Koplíka Nico, který loni vyhrál v Deauville, což byl ve dvou letech jeho šestý start. Začátkem roku byl na stejném závodišti po diskvalifikaci vítěze třetí v dostihu na 1500 metrů, v únoru se na 1400 metrů v závěru propadl. K nám přišel s ratingem 32 kg.

Řekli nám:

Dalibor Török, trenér Vert Liberte: „Už ve dvou letech ukázal třídu. Bereme to jako přípravu pro Velkou jarní, počítáme s ním do další sezóny. Jako dvouletý tuhle distanc zaběhl dobře, ale lepší bude na delší distanci. Rychlost má, měl by to měl absolvovat se ctí, ale Velká jarní je o 200 metrů delší a počítám s ním i do derby.“

Arslagirej Šavujev, trenér Vi Fi: „Nemíváme koně nachystané už na první start, ale zimní přípravu jsme měli dobrou, čekám dobrý výsledek. Doufám, že prostojí i 1600 metrů a někam to dotáhne. 1200 až 1400 metrů je jeho optimum, takže teď by neměl mít problém.“

Radek Holčák, trenér Drish Venture: „Je to ortodoxní sprinter. Měl by figurovat na tratích 1000 až 1200 metrů. Jeho vrchol je plánován na Turf Gala, ale není tolik možností, jak by se měl nachystat. Poběžíme proti distanci, ale nemůžeme si vybírat. Chtěl jsem mu dát před Turf Gala víc jak jeden dostih, abychom viděli, jak na tom je a sžil se i se svým jezdcem, proto jsem ho sem dohlásil. Další startem by měla být Prípravná cena v Bratislavě. Sice letos již dvakrát běhal v Irsku, ale než se vyřídily papíry, tak už s ním nic nedělali. Navíc transport v dnešní covidové době je delší a náročnější a pak se z toho musel dostat. Takže výhoda těch startů tam už není. Musel začínat od nuly.“

Zdeno Koplík, trenér Nico: „Byl hektický, ale teď už se uklidnil. 1400 metrů zvládne, míli s odřenýma ušima. Ve Francii běhal především dostihy na polytracku, tak uvidíme, jak mu to půjde na trávě, ale v práci si jí už vyzkoušel. Myslím, že je lepší než Got Luck, která neběžela před v „Deyláku“ špatně.“