Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Překážkové hvězdy se střetnou v Chuchli

Překážkové hvězdy se střetnou v Chuchli
Anaking s Janem Faltejskem dominuje ve Zlatém poháru - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Ve Velké Chuchli se schyluje zatím k nejzajímavějšímu překážkovému dostihu sezóny. U nás suverénní Anaking vyzve koně z Itálie i před lety hvězdného Capferreta.

Zlatý pohár Elektrizace Železnic Praha na 4200 metrů prvním letošním jedničkovým dostihem přes proutěné překážky, ale s celkovou dotací 360.000 korun dokonce nejbohatším překážkovým dostihem dosavadního průběhu sezóny. I proto se na jeho startu sejde vysoká kvalita.

V roli desetinového favorita je nabízený Anaking (Faltejsek). Svěřenec Pavla Tůmy k nám přišel s francouzským ratingem 64,5 kg, na našich drahách absolvoval celkem šestici startů a v žádném nepoznal porážku. Nejblíže jí byl hned při své české premiéře, kterou absolvoval právě na chuchelské dráze, na níž se odběhla Velká národní steeplechase o pohár Josefa Váni. V ní po vítězství sahal Fafintadenient, ale v posledních metrech ho tehdy Štěpánkou Myškovou připravovaný Anaking o půl délky předstihl. Bodoval také v zahraničí, když před čtyřmi lety ovládl Gran Corsa Siepi di Milano (Gr.1) a loni s náskokem 20 délek ovládl menší proutěnky ve Francii. Před třemi lety se mu ale nevyhlo vážné zranění, z něhož se sice dostal, ale má vliv na počet startů v sezóně. Letos absolvoval dva. V zimě v Pise prohrál o ½ délky s Beau Sanoisem v Gran Corsa Siepi Nazionale, kde za ním 1 ½ délky skončil Capivari. Naposled koncem července ovládl pardubický Zlatý pohár zadrženě o 8 délek.

 

Anaking s Janem Faltejskem opanoval letošní Zlatý pohár

Svěřenec Radka Holčáka Capferret (Čmiel) se může pochlubit ještě výraznějšími zahraničními úspěchy. Také jeho v minulých letech trénovala Štěpánka Myšková, která s ním před lety získala trojici francouzských vítězství včetně Listed steeplechase v Auteuil. Ve stejném roce Capferret ovládl Velkou národní steeplechase o pohár Josefa Váni, takže podobně jako Anaking už získal vítězství na chuchelské dráze. S Anakingem ho bohužel spojuje také skutečnost, že jeho kariéru přibrzdily zdravotní problémy. Loňskou sezónu zcela vynechal a oba letošní starty pod novým trenérem Radkem Holčákem nedokončil. Nejprve v Meranu upadl na posledním skoku a poté byl na stejném závodišti zadržen, když mu nesedla pevnější dráha.

 

Capferret Grande Steeple-Chase d’Europa nedokončil

Dvojici kvalitních koní pošle na start trenér Josef Váňa mladší. Stájovou jedničkou by měl být Capivari, do jehož sedla se vyhoupne Josef Bartoš, který se vrací do akce po měsíční pauze způsobené zraněním. Bezpochyby největší úspěch získal ještě ve francouzském tréninku, když před čtyřmi lety zvítězil v Auteuil v Gr.1 proutěnkách pro čtyřleté. V Meranu byl před dvěma lety třetí v Grande Steeple-Chase d’Europa, skoro celou loňskou sezónu ale kvůli zranění vynechal. Vrátil se až v prosinci lehkým vítězstvím v Pise a Gran Corsa Siepi Nazionale skončil třetí za Anakingem. V létě startoval ve francouzském Dieppe, kde ve steeplechase o 40.000 € se jednu chvíli posunul mezi přední koně, v závěru ale zeslábl. V Česku se představí poprvé.

 

V Gran Corsa Siepi Nazionale byl Capivari třetí za Anakingem

Jeho stájový druh Sansiro (Myška) už před dvěma měsíci vyběhl v Pardubicích. Tam v předzkoušce Zlatého poháru nestačil pouze na Azteka. Ve Francii začínal na rovinách, po přechodu na překážky získal za dvě vítězství na provinciích získal rating 61 kg. V Itálii vyhrál začátkem února menší dostih v Pise.

 

San Siro druhý v předzkoušce Zlatého poháru za Aztekem

Mezi velká jména patří také Kifaaya (Liška), který před třemi lety zvítězil v Gran Corsa Siepi di Merano (Gr.1). V posledních sezónách ale svěřenec Radima Bodláka podobné úspěchy nesbírá. Poslední dva starty absolvoval mezi elitou specialistů na krátké pardubické krosy a vždy z toho bylo páté místo.

Svěřenec Čestmíra Olehly Dragon (Vyhnálek) získal dvojici cenných umístění v Auteuil, ale před měsícem se v Bratislavě vracel na dráhu po více jak roční pauze a našel dvojici přemožitelů. Start v nohách ho každopádně může zvednout.

 

Řekli nám:

Radek Holčák, trenér Capferreta: „Limitují ho chronické zdravotní problémy. Nedávno jsme museli nasadit antibiotika, ale už se v práci ukazuje dobře. Zatím je ale pro mě stínem grupového koně. Původní cesta byla do Gran Premia, měl jít předzkoušku v Meranu, ale rozhodli jsme se nevážit tak dlouhou cestu a otestovat tady, jak na tom je. Nejlíp by mu vyhovovala měkčí půda a ne vedro kvůli dýchání.“

Josef Váňa mladší, trenér Capivariho a Sansira: „Oba koně jsou dobře nachystaní. Capivarimu sedne dráha i distance, obavy bych měl z pevnější dráhy, protože je to vyložený bláťák. V Dieppe jsem mu vybral moc těžký dostih. Hezky ale skákal a je rozběhaný před tímto startem. Jeho hlavním cílem budou dostihy v Miláně a v zimě v Pise. Sansiro nešel Zlatý pohár, protože měl po druhém místě v předzkoušce menší problém. Zelené skoky v Meranu mu nevyhovují. Možná se ukáže v Pardubicích, ale je připravován především na Miláno.“

Radim Bodlák, trenér Kyfaay: „Byl to třídový kůň, něco dokázal, ale do formy, kdy byl na vrcholu, se už asi nedostane. Může ale být koněm pro překvapení. Zdravotně je na tom teď dobře a ostudu by udělat neměl. Dostih jde kvůli majiteli, který je sponzorem dostihu. Sice již přešel na krosy, ale italské siepi byla jeho specialita. I delší distance, než chodil v Pardubicích, pro něj může být lepší. Vrcholem sezóny by pro něj měla být Cena Vltavy, ale může se ukázat, že tohle je stále jeho disciplína.“

Čestmír Olehla, trenér Dragona: „Je v pořádku, start v Bratislavě byl po zdravotní pauze, ale sám jsem na něj zvědavý. Zatím se jako „drak“ neukazuje a proti favoritům to bude mít těžké.“

 

17:05 - 7.dostih

Zlatý Pohár Elektrizace Železnic Praha

PP - cena I.kat. - 4+ - 4200 m - 360 000 Kč

 ANAKING(FR), 10 tr. Pavel Tůma, ž. Jan Faltejsek 69,5

U nás ještě neprohrál a v zahraničí jen těsně. Díky dřívějšímu zranění nestartuje tak často, ale je naprosto suverénní, což letos předvedl ve Zlatém poháru.

 CAPIVARI(FR), 8 tr. Josef Váňa ml., ž. Josef Bartoš 69,5

Sice již není v takové formě, kdy vyhrál jeden z vrcholů pro francouzské čtyřleté proutěkáře, v Itálii ale patří ke špičce. V zimě tam ztrácel na Anakinga jen něco přes délku.

 SANSIRO(FR), 6 tr. Josef Váňa ml., ž. Jaroslav Myška 69,5

V Itálii vyhrál jen menší dostih, druhé místo z předzkoušky pardubického Zlatého poháru ale nebylo špatné. Zdá se ale jako dvojka stáje.

 DRAGON(FR), 5 tr. Čestmír Olehla, Daniel Vyhnálek 69,5

Ve Francii neběhal špatně a koně s ratingem 58 kg u nás patřili ke špičce. Po zdravotní pauze se rozběhal v Bratislavě, k úspěchu by tu ale potřeboval výrazný progres.

 CAPFERRET(FR), 8 b j tr. Radek Holčák, Adam Čmiel 69,5

S přehledem pokořil naše přední překážkáře, mezi špičku steeplerů ale patřil i ve Francii. Po zdravotní pauze a změně trenéra se ale ve steeplechase v Meranu hodně hledal. Chuchelskou dráhu již zná a zkusí napravit nepovedený comeback.

 KIFAAYA(GB), 8 tr. Radim Bodlák, ž. Martin Liška 69,5

Největší úspěchy slavil v italském Meranu, ale na lehčích skocích patřil mezi nejlepší i u nás. V posledních letech ale šel s formou dolů a v poslední době přešel na krosy. V nich absolvoval i poslední dva starty, mezi specialisty na 2 míle však nezazářil. Návrat na lehčí skoky nemusí být špatná volba, ale již se zdá za zenitem.

Tipařův verdikt: Capferret byl velká hvězda, po návratu se ale zatím trápil. Návrat do Chuchle ho může probrat, ANAKING ale je přeci jen na lehkých skocích suverénní. V zimě porazil v Itálii i Capivariho, přestože to nebylo o tolik. Sansiro i přes druhé místo z předzkoušky Zlatého poháru tolik neukázal. (ob)

Tip: Anaking – Capivari - Capferret

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipsport: 1,4 Anaking, 5,5 Capivari, 6 Capferret, 8 Sansiro, 12 Dragon, 27 Kifaaya

Fortuna: 1,5 Anaking, 4 Capivari, 6 Capferret, 7 Sansiro, 15 Dragon, 25 Kifaaya

 

Posledních 10 vítězů Zlatého poháru EŽ

2019      FAMOUS VALLEY(IRE), 5               Pavel Složil ml.

2018      AMADEON(IRE), 6                        Sertash Ferhanov

2017      TAHINI(GER), 9                               Jan Kratochvíl

2016      ADIUTANT(POL), 7                         Jaroslav Myška

2015      FAFINTADENIENT(GB), 8              Josef Váňa ml.

2014      GEJZIR(GB), 7                                 Thomas Boyer

2013      SOKOL(CAN), 6                               Pavel Kašný

2012      TARO(POL), 5                                  Libor Šimůnek

2011      LORAIN, 4                                        Jaroslav Myška

2010      FIFTYNINE(IRE), 8                          Libor Šimůnek

(Jaroslav Fabris, Ondřej Blahník)