Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Překážkový šampión Anaking ukončil kariéru

Překážkový šampión Anaking ukončil kariéru
Anaking s Janem Faltejskem - foto: Jana Syručková

Dostihová stáj Dr. Charvát dnes prostřednictvím Facebooku oznámila, že kariéru ukončil jeden z nejlepších překážkářů posledních let Anaking.

ANAKING zahájil kariéru ve Francii, a když v Auteuil v Gr.1 steeplechase pro čtyřleté skončil čtvrtý, jeho tamní handicap vystoupal na 69,5 kg. Poté šel sice dolů, ale když se v roce 2016 stěhoval do Česka, stále vlastnil hodnotnou známku 64,5 kg. U nás ho nejprve připravovala Štěpánka Myšková a nad lehkými skoky se stal okamžitě hvězdou. Při české premiéře totiž v posledních metrech Velké národní steeplechase o pohár Josefa Váni předstihl Fafintadenienta a do konce sezóny ovládl také Křišťálový pohár a Gran Corsa Siepi di Milano (Gr.1).

Anaking vporáží Fafintadenienta ve Velké národní steeplechase o pohár Josefa Váni

Následující sezónu zahájil v Auteuil, ale při pádu na předposledním skoku utrpěl zranění, po kterém následovala roční pauza. Během ní se přestěhoval k trenéru Pavlu Tůmovi, pod jehož vedením zaznamenal úspěšný comeback. V roce 2018 totiž lehce ovládl německé Listed i Křišťálový pohár. Loňskou sezónu zahájil až v říjnu, ale ani v jednom z dvojice startů nenašel soupeře. Lehce totiž ovládl Stříbrnou trofej a suverénní byl také v menších francouzských haies.

Letos se představil v únorových Gran Corsa Siepi Nazionale (Gr.1), v nichž ho o půl délky porazil kvalitní Beau Saonois, který měl výhodu startu v nohách. Poslední velký úspěch zaznamenal Anaking koncem července, kdy suverénně ovládl pardubický Zlatý pohár. První českou porážku poznal až v sedmém tuzemském startu. Stalo se tak ve Zlatém poháru EŽ Praha, v němž ho rozhodila chyba na předposledním skoku, a i proto ho předstihlo duo Capivari – Dragon. Při pokusu o třetí vítězství ve Stříbrné trofeji bylo už daleko před cílem jasné, že roli favorita nesplní, když se v závěru posunul jen na vzdálené čtvrté místo.

Anaking při letošním triumfu ve Zlatém poháru

Tento start tedy udělal tečku za jeho kariérou. Během ní zaznamenal 39 startů, z nichž 12 proměnil ve vítězství. V Česku vyhrál celkem pět dostihů nejvyšších kategorií, přičemž většinou se tak stalo s výraznou převahou. Mezi elitou zvítězil také v Itálii a Německu. Ve Francii sice triumfoval „pouze“ v menších dostizích, nicméně dokázal tam být i čtvrtý v Gr.1. Třikrát byl oceněn na Galavečerech českého turfu. Konkrétně v letech 2016, kdy byl vyhlášen nejlepším proutěnkářem i steeplerem, a 2018, kdy se se stájovým druhem Aztekem podělil o titul Nejlepší proutěnkář.

KARIÉRA - France Galop

KARIÉRA - Jockey Club ČR

(Jaroslav Fabris)