Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Prezident pro „dámy v růžovém“ (analýza)

Prezident pro „dámy v růžovém“ (analýza)
Lady In Pink poráží Orleana v Ceně prezidenta republiky, foto: Pavla Pechmanová

Vrcholem předposledního chuchelského dostihového dne, který se uskutečnil v neděli, byla Renomia 100. Ceny prezidenta republiky.

V jubilejním ročníku supervytrvaleckého klání se na distanci 3200 metrů utkala desítka koní. Okruh favoritů tvořila čtveřice z nich, ale dění na dráze papírové předpoklady zcela popřelo. Z preferovaného kvarteta se totiž hned tři koně nevešli ani na tabuli, zatímco vítězství slavil největší outsider.

LADY IN PINK (25:1) odskakovala s nejvyšším kurzem, ale jak už psal ve svém tipu Ondřej Blahník, podceňovaná byla až příliš. Koneckonců v cenách je základním ukazatelem šancí jednotlivých koní poměr váha/handicap, a i když vezmeme v potaz, že Lady In Pink měla jako tříletá nosit o 4,5 kg méně, stále vycházela podobně jako Daralara nebo Triplex. Jejich kurzy přitom byly o více jak polovinu nižší.

Svěřenkyně Luboše Urbánka navíc startovala teprve pošesté, takže progresem nepřekvapila. Koneckonců po dvou slabších jarních startech nabraly její formy vzestupnou tendenci, což dokázala především třetím místem v chuchelské předzkoušce Oaks. Tehdy navíc klopýtla při odskoku, takže hned nabrala mírnou ztrátu. Ve slovenském Oaks sice další zlepšení nepředvedla, ale to mělo hned několik důvodů. Vracela se totiž po drobném zranění, které jí nepustilo na start českého Oaks, poškodila jí kolize v cílové rovině a nesedlo jí zkrácení distance.

Delšímu optimu koneckonců napovídá i její původ. Jako roček byla stájí Lokotrans zakoupena v Baden-Badenu za 34.000 euro. Její matkou je nestartující Lady Luck, jejíž pravá sestra Ladyluve, která toho také mnoho nenaběhala, skončila těsně druhá v trialu na německé Oaks. Lady Luck už navíc dala black-type potomka, když Lady Te skončila třetí v Gr.3 v Longchamp. Jednalo se o dostih na 1800 metrů, ale zatímco otcem Lady Luck je rychlý Tertullian, Lady In Pink je dcerou vytrvalého Adlerfluga. Ten letos bohužel předčasně uhynul, každopádně jeho synové zazářili v posledních dvou edicích Prix de l’Arc de Triomphe. In Swoop totiž loni skončil druhý a Torquator Tasso letos senzačně zvítězil.

V neděli Lady In Pink nastoupila na rozdíl od předchozích dvou startů bez stínidel, s nimiž byla v Bratislavě trochu chtivější. Tentokrát jí Simona Laubeová zaparkovala na konci pole, takže se nikam nehnala. V pomalu rozběhnutém dostihu sice nebývá defenzivní taktika výhodná, ale zase měla klidný průběh, zatímco vepředu se to trochu „mlelo“. Cenné metry navíc získala při točení do cílové roviny, protože zatímco její soupeři při hledání méně rozbité stopy zamířili zhruba do středu dráhy, ona kopírovala bariéru. Protože byla u bariéry osamocena, trochu se kroutila, přesto předvedla nejsilnější koncovku a zvítězila o půl délky. Jezdkyně Simona Laubeová tak mohla slavit premiérové jedničkové vítězství.   

Orleano (4:1) týden po druhém místě z mosteckého jedničkového handicapu přidal další stříbro. Znovu tak potvrdil, že letos šel nahoru a zároveň drží formu. V průběhu dostihu byl chtivější, na druhou stranu má více rychlosti než Cacophonous nebo Dionis, takže pro něj falešné tempo neznamenalo takový problém. U „čtrnáctky“ trochu ztratil pozici, když neměl mnoho prostoru poté, co se dopředu posunula Daralara. Každopádně už na začátku cílové roviny bylo zřejmé, že je na tom dobře, protože na rozdíl od soupeřů nebyl ježděný.

Triplex (12:1) v létě změnil trenéra, ale na jeho výkonech se to neodrazilo. Otazníkem bylo, jak si poradí s distancí, když trojici letošních vítězství získal na tratích 1800 až 2400 metrů, přičemž na 2400 metrů triumfoval z falešného tempa. Pomalé tempo mu tak sedlo. Navíc zatímco na jaře býval chtivější, tentokrát cválal usazený na předposledním místě. V závěru útočil zvenčí, takže volný prostor hledal déle než vítězka a ještě v polovině cílové roviny pole uzavíral.  

Daralara (10:1) naopak patří ke koním, o jejichž vytrvalosti žádné pochyby nepanovaly. Právě proto jí Jiří Palík posunul 1400 metrů před cílem více dopředu, čímž zavelel ke zrychlení. Čtvrtým místem zopakovala své umístění z polského St. Legeru.

Viviann (15:1) si suprvytrvaleckou distanci poprvé vyzkoušela o dva týdny dříve v Pardubicích, kde na vítězného Ararata ztrácela 11 délek. Tentokrát jí k vítězství scházelo 4 a ½ délky, což ukazuje na její zlepšení, ale i na slabší kvalitu Ceny prezidenta. Dodejme, že zmíněný pardubický dostih IV. kategorie byl dokonce mírně rychlejší.

Dionis (5:1) doplatil na pomalé tempo už ve Slovenském St. Legeru, který odvodil. Tentokrát nechal iniciativu na soupeřích, ale protože je tempařem, v závěru dostatečně neakceleroval.

Cacophonous (3,3:1) rovněž potřeboval rychlejší tempo. Před lahovickým obloukem se vnější stopou posunul dopředu, ale podporu potřeboval už na jeho konci. Jeho výkon byl každopádně zklamáním. Loni se sice ukazoval v lepší formě, nicméně špatně si nevedl ani letos, když ve Francii startoval v těžké konkurenci a ve dvojici předchozích českých startů vyběhl formy o hodnotě zhruba 75 kg. Distance mu přitom tentokrát sedla lépe.

Ile Jones (22:1) předloni skončila v Ceně prezidenta druhá, ovšem letošní výsledky prozrazovaly, že její aktuální forma je výrazně slabší.

Killwort (10:1) zazářil porážkou Opasana ve Velké májové ceně, kdy ovšem těžil z toho, že si ho soupeři nechali příliš utéct. Od té doby zaznamenal pouze negativní start ve slovenském Zlatém poháru. Při obou zmíněných startech měl beránky, zatímco v neděli nastoupil se stínidly. Poté, co dostih odvodil, nicméně v cílové rovině vycouval z podstatného dění.

Cape Crown (7:1) nastupoval po druhém místě ze slabšího Slovenského St. Legeru. V něm byl také po startu chtivější, ale usadil se na konci pole, zatímco tentokrát se po startu pral s žokejem výrazněji, když cválal mezi koňmi. Na přílišnou chtivost doplatil už v Rakouském derby a jeho optimum zřejmě leží níže.  

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)