Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Přežívání na ukrajinském závodišti

Přežívání na ukrajinském závodišti
Kyjevský hipodrom

Válka na Ukrajině zasáhla i tamní dostihy. Míša Moricová přeložila článek z Thoroughbred Daily News z kyjevského závodiště.

Překlad: Michaela Moricová, autor Bill Finley

Olga Bondar žije v centru Kyjeva, odkud každý den dojíždí na závodiště, nacházející se za městem, aby se postarala o koňské obyvatele tamních stájí. Uvědomuje si, že každá jedna cesta je nebezpečná, někdo ale koně nakrmit musí. Sama Olga Bondar Ukrajinu navzdory válce opustit nehodlá.

„Kdykoliv dorazím do stájí, nemám tušení, jestli se ještě vrátím domů. Mezitím se může stát cokoliv. Ani nevíte, jestli druhý den vůbec budete naživu,“ okomentovala svou současnou situaci Olga Bondar, trenérka, řidička a viceprezidentka Kyjevského hipodromu, kde se konají dostihy pro různá plemena klusáků. Na Ukrajině jsou pouze dva hipodromy, přičemž ten druhý, v Oděse, pořádá dostihy jak pro klusáky, tak plnokrevníky. Od začátku ruské invaze se samozřejmě ani jednom místě neběhá.

Oděská dráha byla postavena ještě za cara v roce 1890. Po pádu Sovětského svazu se závodišti moc nedařilo, nicméně pro rok 2021 dělal ředitel hipodromu Konstantin Savchits všechno pro to, aby návštěvníky na dostihy přilákal. Co se týče chovu, ten je na Ukrajině dlouhodobě ve špatném stavu.

„Dostihy se teď neběhají a momentálně je důležité jen to, abychom zůstali živí, podporovali se navzájem a starali se o naše koně, jak nejlépe můžeme,“ řekla Olga Bondar, načež dodala, že někteří pracovníci na závodišti zůstávají dnem i nocí, protože se jim to jeví jako bezpečnější. Sama trenérka se ale vrací domů a vystavuje se nebezpečí při přesunu, neboť se v Kyjevě stará o svou matku. „Když jsem na závodišti, slyším střelbu. Jsme asi 20 kilometrů od bojů.

Trénink rovněž doznal od počátku války změn a je omezen jen na pohybování koní v kroku. Více pro 150 dostihových a 200 rekreačně využívaných koní udělat nemohou.

„Někteří lidé, co tady pracovali, odešli do války, někteří emigrovali, ale ještě to nějak zvládáme. Je to těžké, nicméně vždycky se najde někdo, kdo koně nakrmí, i když všude vládne strach. Lidé jsou vyděšení a v podstatě nic není jako dřív. Je válka, jsme vyděšení. Před invazí jsme si nedokázali představit, jak tady budeme fungovat, ale teď… Jsme uprostřed války, díky televizi vidíme, co se všude kolem nás děje. Je to příšerné,“ popsala svůj život Olga Bondar s tím, že její největší obavou je, že jí dojde seno pro koně. Prozatím ho mají dost, ale situace se může brzy změnit.

„Seno se snažím kupovat každý den, jenže teď už prostě není možné, abych objížděla okolní vesnice, kde mi nějaké seno prodávali. Nevíte, co se stane další den, žijeme v hrozné nejistotě, takže nic dopředu neplánujeme a rozhodujeme se den po dni, co dál. S momentálními zásobami bychom si měli vystačit asi měsíc, ale jestli bude válka pokračovat déle, nevím, jestli zvládneme koně dál živit,“ vyjádřila své obavy Olga Bondar, která nadále věří ve vítězství Ukrajiny, přestože jde o souboj Davida s Goliášem.

„Věřím, že vyhrajeme. Je to jen otázkou času, protože Ukrajina zůstává silná.“

To je také jediné, co může trenérka, řidička a viceprezidentka v jedné osobě dělat. Zůstat silná, co nejdéle to půjde, protože její koně ji potřebují.

Originál článku

Pomoci ukrajinským koním můžete na tomto odkazu: https://helpukrainehorses.eu/