Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Prix de l‘Arc de Triomphe – historie a současnost s tipem na závěr

Prix de l‘Arc de Triomphe – historie a současnost s tipem na závěr
Tarnawa s Colinem Keanem poráží Magical v BC Turf – foto: breederscup.com - Jessica MorganEclipse Sportswire

Již posté se letos odběhne první říjnovou neděli na závodišti ParisLongchamp tradiční vrchol evropské dostihové sezóny Prix de l´Arc de Triomphe.

Blog Jiřího Šnajberka

Po dvouleté výluce obvyklého místa konání v letech 2016-17 z důvodu přestavby a loňské edice bez diváků by letošní ročník měl proběhnout v tradičních kulisách.

 

Krátká historie v číslech

Z dosavadních 99ti odběhnutých ročníků nebyl žádný vítěz mimo evropský kontinent. 68 výher mají na kontě domácí, 15 Velká Británie, 8 Irsko, 6 Itálie a dvakrát se radovali zástupci Německa. Z koní je osm dvojnásobných vítězů, tou nejčerstvější je pak klisna Enable (2017-18), která byla také zřejmě nejblíže třetímu triumfu. Z jezdců je jasně v čele šestinásobný Frankie Dettori (představí se i letos), dalších šest žokejů má na kontě čtyři triumfy. Z těch už je aktivní jen domácí Olivier Peslier, ale ani on by se letos v hlavním dostihu objevit neměl. V čele trenérského žebříčku je jasně domácí André Fabre s osmi triumfy v rozmezí let 1987-2019.

 

Frankie Dettori vyhrává svůj první „Arc“ v roce 1995 v sedle Derby vítěze Lammtary

 

Japonci

Jak už bylo zmíněno výše, zatím se nepodařilo vyhrát žádnému mimoevropskému účastníkovi. Několik kvalitních japonských vyzyvatelů bylo již blízko. Asi nejtěsnější porážku zaznamenal v roce 2012 Orfevre, kterého jen těsně před cílem předstihla outsiderka Solemia. V roce 2006 zase přijely tisíce diváků z Japonska podpořit svého favorita Deep Impact a na závodišti z něj pak byl desetinový favorit. Tribuny ověšené návštěvníky, kteří v prvních řadách vykukovali mezi květinovou výzdobou, pak sledovaly jen doběh na těsném třetím místě (později byl Deep Impact ještě dodatečně diskvalifikován). Také letos nejsou Japonci rozhodně na konci kurzové nabídky a k historickému zápisu by klidně dojít mohlo. Klisna Chrono Genesis i na zdejším závodišti vítězně prověřený Deep Bond své šance rozhodně mají.

 

Orfevre je těsně předstižen Solemeenou v Prix de l‘Arc de Triomphe 2012

 

Současnost – situace před stým ročníkem

I když by letošní ročník měl snad proběhnout tradičně, důležitým faktorem se může stát počasí. Pokud totiž vyjde předpověď, mělo by v Paříži za celý víkend dost napršet.

Kvalitní pole patnácti účastníků slibuje přesto napínavou bitvu. V čele kurzové nabídky je zatím těsně dlouhodobě speciálně připravovaná irská klisna Tarnawa následovaná dvojicí tříletých klasických vítězů stáje Godolphin Adayar a Hurricane Lane, v závěsu je pak několikanásobná vítězka Oaks Snowfall. Kromě zmíněných japonských účastníků se představí i německý zástupce Torquator Tasso. Domácí účastníci tentokrát mezi favority nepatří a triumf některého z nich by byl velkým překvapením.

 

Vítěz Derby a King George VI and Queen Elizabet Stakes Adayar – foto Petra Mikesková

 

Tip: Hurricane Lane

Po třetím místě v Epsom Derby triumfoval v tom irském a v červenci pak přesvědčivě potvrdil formu výhrou na zdejším závodišti v Grand Prix de Paris. Pak byl ještě nasměrován za dalším klasickým triumfem v St. Leger, který mu zřejmě mnoho sil neubral. A možná právě prověřená vytrvalost může být na měkké dráze rozhodujícím faktorem, i když třeba první jezdec stáje William Buick se rozhodl pro vítěze z Epsomu.

 

Hurricane Lane vyhrává St Leger

(Jiří Šnajberk)