Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Prix de l'Arc Triomphe s mezinárodní sestavou šestnácti koní na startu

Prix de l
Jedním z účastníků Prix de lArc de Triomphe je vítěz Grosser Preis von Berlin Al Riffa, foto Galoppfoto Westminster Race Horses

Jiří Šnajberk a Ondřej Blahník rozebírají největší evropský dostih Prix de l’Arc de Triomphe, který se v neděli odběhne na pařížské dráze v Longchamp.

16:20 – ParisLongchamp

Qatar Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1, 2400 m)

 

Rozbor Jiřího Šnajberka

V neděli 6.10. se na závodišti ParisLongchamp uskuteční další ročník nejvýznamnějšího evropského dostihu na klasické distanci 2400 metrů. Na startu se tentokrát objeví poměrně vyrovnaná sestava hřebců a klisen z Irska, Anglie, Německa, Japonska doplněná domácími nadějemi.

Devět účastníků, kteří jsou na startovní listině, je připravována na domácích drahách. Z nich má zatím největší důvěru trojice soupeřů z nedávné předzkoušky Prix Niel, kterou ovládl třetí z místního derby Sosie. Zástupce nejúspěšnějšího domácího trenéra Andre Fabreho bude chtít vybojovat pro svého trenéra již devátý triumf z tohoto dostihu. Stejně populární jako trenér je i úspěšný majitel stáj Wertheimer @ Frere a v sedle bude stájový jezdec a současná francouzská jednička Maxime Guyon. Vítěz francouzského derby Look De Vega (Ronan Thomas) měl delší letní přestávku a po ní se vrátil právě ve zmíněné předzkoušce, kde obsadil po aktivním průběhu třetí místo. Trenérská dvojice Lernerů však byla s přípravou spokojena a předstartovní důvěru hřebec určitě má. Trochu v pozadí zatím zůstává druhý Delius (Ioritz Mendizabal), který je trénován ve Francii, ale patří rodině Magnierů. Irská sestava těchto známých majitelů a dalších spoluvlastníků se poměrně dlouho krystalizovala. Nakonec bude jejich největší nadějí vítěz irského derby a třetí z Epsomu Los Angeles s Ryanem Moorem, kterého doplní ještě další svěřenec trenéra A.P. O´Briena Continuous s Christophem Soumillonem. Syn zmíněného trenéra Joseph připravil do dostihu čtyřletého hřebce Al Riffa, který je sice trénován v Irsku, ale patří japonským majitelům. Do jeho sedla tak byla angažována japonská jezdecká legenda, 55letý Yutaka Take. Přibližně v polovině srpna přijel do Francie další japonský vyzyvatel Shin Emperor, aby se pokusil vybojovat konečně pro zemi vycházejícího slunce vítězství v tomto dostihu. Za přípravným dostihem cestoval do Irska, kde blízkým třetím místem v Irish Champion Stakes určitě nezklamal. V jeho sedle bude japonský jezdec Ryusei Sakai, který ho vedl i v posledních dvou startech na domácí půdě. Z Anglie přijedou jen dva účastníci a více šancí má určitě teprve v tomto týdnu dohlášená vítězka nedávné Prix Vermeille Bluestocking (Rossa Ryan). Za ní v tomto dostihu finišovala domácí Aventure (Stephane Pasquier) stejných majitelů jako spolufavorit Sosie. Ta zatím zůstává trochu v pozadí stejně jako další naděje trenéra Fabreho Mqse De Sevigne (Alexis Pouchin), která letos ještě neprohrála, ale bylo to vše na distancích do 2000 metrů a zřejmě jí neprospěje ani startovní box 16. Oživit německé úspěchy se pokusí Fantastic Moon (René Piechulek), který loni v dostihu zklamal až jedenáctým místem, ale naposledy se vrátil na vítěznou vlnu na domácí dráze v Baden-Badenu. Prostřednictvím australských majitelů vytrvalce Sevenna ´s Knight (Michael Barzalona) se dostihu zúčastní i zástupci tohoto kontinentu.

Zajímavé bude určitě sledovat domácí kurzovou nabídku v den dostihu, která se může někdy i dost lišit od předběžných nabídek zahraničních bookmakerů. Ta může zůstat poměrně vyrovnaná pro širší okruh spolufavoritů, ale může ji ovlivnit třeba zvýšený zájem japonských návštěvníků o svého favorita, který určitě bez šancí není.

Závěr:

I když se zdá, že zatím má z okruhu favoritů větší důvěru Look De Vega, dávám přednost více distančně prověřenému SOSIE. Pokud by došlo alespoň k polovičnímu japonskému úspěchu, preferoval bych čtyřletého Al Riffa především z důvodu výborného projevu při posledním triumfu ve Velké ceně Berlína, tedy dostihu, ze kterého přijela před lety triumfovat skvělá Danedream. Z vyšších kurzů by mohli překvapit možná trochu opomíjené klisny Aventure a Mqse De Sevigne.

 

Rozbor Ondřeje Blahníka

Na čele sázkové nabídky jsou francouzští tříletí. Look De Vega hezky vyhrál francouzské derby a chtěl by napodobit loňského vítěze Ace Impacta. V předzkoušce Prix Niel však skončil za očekáváním, když mu porážku z derby jasně oplatil Sosie, který mezi tím vyhrál Grand Prix de Paris. Ten ale šel z výhodnější pozice, když dostih odtáhl Look De Vega, který navíc šel po tříměsíční pauze.

Silní jsou i další tříletí. Los Angeles byl třetí v Derby v Epsomu, vyhrál to irské i předzkoušku St Legeru v Yorku. Aidan O’Brien ho poslal do Irish Champion Stakes, které na něj byly krátké. Tam ho porazil o hlavu Shin Emperor, který doma v Japonsku sbíral umístění v klasických dostizích. Trenér Yoshito Yahagi si však myslí, že mu tamní styl moc nesedí, proto ho přesunul do Evropy. On to není japonský odchovanec, ale bratr vítěze Prix de l’Arc de Triomphe Sottsasse. Do Irska ho poslal zřejmě proto, že se chtěl vyhnout očekávaným falešným tempům pařížských předzkoušek. V dostihu ho stíhal líp než Los Angeles, který se před něj dostal závěrem, ale když si našel lepší prostor, dokázal jít opět přes něj. Má takový neurovnaný styl, ale mě se líbí a 7,77:1 ještě zvážím.

V takhle vyrovnaném dostihu totiž chci větší kurz a už delší dobu je v mém hledáčku AL RIFFA. Toho jsem si všiml v Eclipse Stakes, kde byl délku za City Of Troyem. Přišlo mi, že má rád měkkou půdu, ale v Grosser Preis von Berlin ukázal, že ji nepotřebuje. Spíš mu sedlo protažení distance. 5 délková demolice německé špičky na mě udělala dojem a 12:1 se mi zdá pořád dobrý kurz. Jen je škoda, že ho díky novému majiteli pojede 55letý Yutaka Take, který v Evropě není taková hvězda jako v Japonsku.

Pak tu mám ještě Aventure, která je 20:1. Minule prohrála s Bluestocking v Prix Vermeille, když se chvíli dostala přední, ale ta její útok odrazila. Bluestocking si drží velmi dobrou formu a druhé místo v King George VI and Queen Elizabeth Stakes bylo cenné. Špatně nešla ani v International Stakes v Yorku, takže se nedivím, že byla dohlášena. Aventure podle mě šla v Prix Vermeille moc ofenzivně, když se držela v dostihu, který rozjížděla její vodička, na třetí pozici za Bluestocking. Mě se ale nejvíc líbilo její vítězství v Prix de Royaumont a její silná koncovka.

STARTOVNÍ LISTINA RACING POST

STARTOVNÍ LISTINA FRANCE GALOP