Pro „Nagana“ všechno špatně, Wellunca toho využila (analýza)

Wellunca s Antoniem Fresu poráží těsně Premier Liona v EJC Long - VC čského turfu - foto Zenon Kisza

Vytrvalecký vrchol nejen EJC 2021 vybojovala česká odchovankyně, přestože běžel ve velkých evropských dostizích úspěšný Nagano Gold.

Hrubymoving EJC Long - Velká cena českého turfu

(lokální Listed, 3+, 2400 m, 600 000 Kč)

Vytrvalecký vrchol nejen Evropského poháru žokejů, ale celé sezóny, nepřilákal na start žádného tříletého koně a bohužel tedy nebyl generačním srovnáním. V šestičlenném poli však byl Nagano Gold, který se na chuchelskou dráhu vrátil po čtyřech letech, kdy tu opanoval St Leger. Od té doby sbíral úspěchy na zahraničních drahách, kdy získal dvě Listed vítězství, ale jeho největšími úspěchy byla druhá místa v Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) a Hardwicke Stakes (Gr.2) na Royal Ascotu. Jak se ale ukázalo, neměl svůj den.

Přestože stav dráhy byl naměřen 3,8 tedy dobrá, od začátku bylo vidět, že od koní to lítá a dráha byla brzy rozbitá. To všechny překvapilo, protože v poslední době nepršelo a očekávala se optimální dráha. V hlavních dostizích dne tak brali jezdci koně na ven. Je škoda, že zrovna na takto velký dostih se nepovedlo dráhu dobře připravit a byla viditelně překropená. Samozřejmě kvalitní dráha by měla být připravena na každý dostihový den.

WELLUNCA (15:1) loni vyhrála EJC Cenu Hrubymoving Transport, což byl dostih pro klisny na 2200 metrů, který byl v loňském roce zařazen do Evropském poháru. Do letošní sezóny nevstoupila nejlíp, když v předzkoušce Velké ceny Slovenska v Bratislavě skončila šestá. Profil bratislavské dráhy však není ideální pro koncové koně a stáj navíc na jaře avizovala skluz v přípravě díky špatným tréninkovým podmínkám. V dalším startu doběhla dokonce poslední, v Memoriálu Josefa Dolejšího na 2000 metrů v Karlových Varech však běžela po dvou a půl měsíční pauze. Že jí tento dostih pomohl, ukázal hned další start, kdy na stejné dráze vyhrála dvojkový dostih na 2400 metrů, což byla pro ni lepší distance. Je totiž vytrvalá a jejímu finiši pomohla i oblíbená měkká dráha.

Stav dráhy jí hrál do karet i nyní. Ve slušně rozjetém dostihu ji Antonio Fresu držel na čtvrté pozici, ale již na začátku cílové roviny si polepšila a po vnější bariéře atakovala vedoucího Premier Liona. S ním svedla dramatický souboj až do závěrečného konce, kdy ho v cíli dokázala těsně porazit. Ukázala tak na naše poměry slušnou třídu i to, že se na podzim opět dostala do výborné formy.

Pro český chov je to letos další bod na jedničkové scéně a druhý pro uhynulého plemeníka Egertona, který je otcem Orleana, který vyhrál zmiňovaný Memoriál Josefa Dolejšího. Matka Well Knit dala již několik kvalitních potomků, mezi niž byly i čtvrté z Oaks Wahida a Whitney Risk, na překážkách se aktuálně nadějně ukazuje Well Absolut, který si ve třech letech zkusil derby. Dalšími jedničkovými vítězkami českého chovu letos také byly klisny. Faliraki vyhrála Memoriál Vlastimila Smolíka, vítězka Jarní ceny klisen Solemeena vyhrála v sobotu EJC Cenu společnosti KSB – Pumpy + Armatury určené českým odchovancům, kde kromě vítězné dotace 50.000 brala i 100tisícovou prémii.

Premier Lion (12:1) sice nemá ve Francii vysoký rating 32 kg, ale u nás před dvěma lety vyhrál Zlatý pohár a letos v něm byl druhý za Grigri De Lancay. Je to tempový kůň a v dostihu měl především dělat tempo pro stájového kolegu Nagano Golda, což už si jednou vyzkoušel ve Francii. Adrie De Vries s ním nadiktoval slušné tempo, kterého se ale zpočátku nikdo nedržel, a možná proto v prvním oblouku trochu přibrzdil, aby se k němu dostali ostatní koně. Nevděčná role mu však vyhovovala a o první pozici přišel až na cílové pásce. Možná, kdyby jel vyloženě na sebe, mohl se radovat z vítězství, před startem se o něm také říkalo, že měkká dráha mu sedne.

Nagano Gold (1,57:1) je nesporně hvězda velkého formátu. Přestože letos šel s formou dolů a jeho francouzský rating klesl na 46 kg, pořád je to třída, kterou své soupeře převyšoval. Je to však specifický kůň, který ji dokáže prodat jen při určitém průběhu dostihu, a ten teď neměl. Již v paddocku dost potil, není tam zvyklý z ciziny chodit s jezdcem. Ti naskočí a jdou hned ven. Již cestou na start s ním měl Gerald Mossé co dělat. V dostihu ho sice usadil vzadu, ale když se to v prvním oblouku zpomalilo, chvíli puloval. Nastupovat s ním také začal již v oblouku do cílové roviny, přestože Nagano Gold má koncovku tak 400 metrů. V kombinaci s pro něj míň příznivou měkčí dráhou to znamenalo, že v rovině výrazný progres neměl a skončil třetí.

Cote Jardin (3,5:1) byl loni druhý v St Leger. Letos startoval výhradně ve Francii, kde vyhrál tři dostihy na provinciích, ale umístil se ve velkém handicapu ve Vichy. 2400 metrů je pro něj minimum, lepší jsou pro něj delší tratě, nemá ale rád měkko. Dostih absolvoval na druhé pozici, i když zpočátku byla mezi ním a Premier Lionem mezera. V rovině nedokázal tolik zrychlit a nakonec těsně uhájil čtvrtou příčku.

Imsexyandiknowit (40:1) před týdnem ve Slušovicích útočila hodně zezadu a nestačila na Darkolvu. Na delší chuchelské rovince svůj finiš uplatnila víc a porážku mu vrátila. Po třetím místě v loňské EJC Ceně Hrubymoving Transport podala po roce opět dobrý výkon.

Darkolva (15:1) byl v tomto dostihu druhý před dvěma lety. Letos kromě překvapivého druhého místa v Tattersalls Mile na pro něj krátké distanci, většinou zklamal. Před týdnem však vyhrál rozcvičku ve Slušovicích, kde oproti Imsexyandiknowit využil ofenzivního průběhu. Tady cválal na třetí pozici, ale v rovině ztrácel. Neprohrál však o tolik.