Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

První cross country v Cheltenhamu

První cross country v Cheltenhamu
Easysland v cross country v Cheltenhamu - foto: Jan Žid

V Cheltenhamu začíná třídenní mítink a součástí dnešního programu je první ze tří cross country, které se na zdejší dráze běhají.

15:55 - Glenfarclas Cross Country Handicap Chase (6000 m)

Přestože se v Británii cross country prakticky neběhají, série tří krosů v překážkovém svatostánku Cheltenhamu se staly největší mezinárodním měřením krosařů. Kromě Irů se jezdí i zástupci krosové velmoci Francie. Čeští koně, kteří sem jezdili v hojném počtu v dobách, kdy tu byly krosy v plenkách, jako Peruán nebo Belovodsk. Všichni si vzpomínají na fatální omyl Petera Gehma s Registanou. Posledním vítězem Velké pardubické, který startoval v Cheltenhamu, byla v roce 2012, i když neúspěšně. Posledním českým koněm, který se zde pokusil uspět, byla svěřenkyně Radima Bodláka, která před pěti lety měla dostih slušně rozjetý, ale chybovala na imitaci Grand National skoku. Od té doby se nikdo z českých koní do Cheltenahmu nevydal. Je škoda, že se nechtějí měřit s mezinárodní krosovou špičkou, protože v dnešní době to nejsou Pardubice, ale Cheltenham, kde se schází.

Je pravda, že po brexitu se cesta zahraničních koní do Británie značně zkomplikovala. Možná proto tentokrát na startu nebude žádný kůň z Francie. Přitom řada z nich v těchto handicapech využívala nízkého handicapového hodnocení. To platilo i pro Diesel D’Alliera, který tento dostih vyhrál před dvěma lety a na jaře v hlavním dostihu série již bez rozdílu vah byl čtvrtý. Tehdy však do dostihu nastoupil rozběhaný, letos absolvoval zimní krosovou sezónu, kterou zakončil v dubnu ve Strasbourgu, kde skončil šestý v cross country o 44.000 €, kde byl druhý Váňův Brunch Royal. Teď nastoupí po letní pauze a od Emmanuela Clayeuxe přešel k domácímu Richardu Bandeymu.

Největší hvězdou na startu je někdejší vítěz Ryanir Chase Balko Des Flos, který patřil k nejlepším steeplerům na ostrovech. Minulou sezónu ale již zpočátku neměl takové výsledky, tak se s ním Henry De Bromhead zaměřil na Grand National a on v kurzu 100:1 skončil druhý. Pozitivní je, že se již rozběhal na proutěnkách, negativum je výrazně nejvyšší váha v poli a to, že na jaře ve zdejším krosu skončil na jedné z terénních překážek.

Na start ho doprovodí stájový druh Plan Of Attack, který sice zatím kros nešel, ale v Cheltenhamu chodí dobře. Před rokem byl na Cheltenham Festivalu čtvrtý v handicapu na 5100 metrů, letos v něm spadl na třetí překážce před cílem, když šel na přední pozici.

Vítěz Welsh Grand National 2019 Potter’s Corner se zde před rokem v krosové premiéře ukázal dobře a skončil třetí. To mu podle mě moc neseděla rychlá dráha, která však bude i tentokrát. V Grand National však byl po několika chybách zadržen a ani vstup do sezóny nebyl nejlepší, ale již ukázal, že krosy mu jdou. Normálně by mohl využít, že teď má o 11 lb nižší rating než loni, ale tehdy ho porazili koně, kteří byli kvůli účasti Tiger Rolla a Easyslanda nevyhandicapovaní.

Dalším vítězem národní je Freewheeling Dylan, který na jaře šokoval výhrou v Irish Grand National, kterou vyhrál stylem start-cíl v kurzu 150:1. V dalších startech si poradil s nárůstem handicapu, i když ten poslední červenci tak úplně nedopadl.

Talkischeap před dvěma lety vyhrál sandownský Gold Cup na 5800 metrů. Pak měl ale zdravotní problémy. Když se letos vrátil na druhu, do dřívější formy se zatím nevrátil, přestože byl v létě druhý v Perthu. Martin Keighley však neponechal nic náhodě a krosové překážky si s ním jel do Cheltenhamu vyzkoušet. Ty se prý líbily i jeho stájovému kolegovi Back On The Las, který ale minulém startu v Cheltenhamu přestal stíhat. Je to ale mladý kůň a na jaře třikrát vyhrál.

Singing Banjo vyhrál v Irsku známý La Touche Cup Cross Country Chase v Punchestownu. Tehdy mu ale situaci ulehčila řada šancových koní. Ballyboker Bridge, který další kros v Punchestownu vyhrál, uklouzl v zatáčce, vetší problém se stal, když několik jezdců zazmatkovalo, kudy vede kurz. Na to doplatil v cheltenhamských krosech úspěšný Some Neck, vytlačen byl Alpha Des Obeaux, který byl na jaře v cheltenhamském krosu čtvrtý. Ani další kros v Punchestownu však nedal, ale na vině mohl být příliš pevná dráha. Singing Banjo bohužel patří mezi koně, kteří jsou v tomto dostihu díky účasti Balko Des Flose nevyhandicapovaní.

Tipařův verdikt: I přes vysokou váhu na tom může být dobře Balko Des Flos. Jedna chyba nemusí nic znamenat, Rachael Blackmore prý říkala, že do ní se mu kros líbil. Rychlejší dráha však může být výhodou pro ofenzivního FREEWHEELING DYLANa, přestože ještě nemá s cross country zkušenosti. Potter’s Corner se také v prvním startu v krosu ukázal dobře a šanci může mít i teď. (ob)

STARTOVNÍ LISTINA

Na dostih bere sázky Tipsport a sledovat ho mohou jeho klienti v Live přenosu.

(Ondřej Blahník)