Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Prvomájová steeplechase – rozbor dostihu

Prvomájová steeplechase – rozbor dostihu
Loňkou Prvomájovou steeplechase vyhrál Aeneas před Enjou DArthelem - foto Jana Syručková

Ondřej Blahník rozebírá Prvomájovou steeplechase, která se odběhne ve středu v Lysé nad Labem.

Rozbor Ondřeje Blahníka

17:00 - 7.dostih

Prvomájová steeplechase města Lysá nad Labem

Stcc - cena I.kat. - 5+ - 4200 m - 165 000 Kč

1 AENEAS(IRE), 10 hř j tr. Josef Váňa, ž. Lukáš Matuský 70,0

Nastupuje jako obhájce prvenství, který také v Lys třikrát vyhrál Memoriál Evy Palyzové. Bylo to i díky Janu Kratochvílovi, který má zdejší dráhu perfektně načtenou. Loni byl dobře čtvrtý v miliónové Poctě Mjr. Miloši Svobodovi, ale v Ceně firmy Chládek a Tintěra, třetí kvalifikaci na Velkou pardubickou, jeho menší vytrvalecké schopnosti prověřila měkká půda. Cenu Vltavy měl dobře rozjetou nebýt toho, že jezdec spletl kurz. Ve Velké slušovické udělal velkou chybu na vodním příkopu, díky níž ztratil několik délek, už se pořádně nedostal do tempa a později byl zadržen.

2 HOOLA HOOP(FR), 7 kl tr. Zdeněk Mimra, ž. Ondřej Velek 68,0

Po vítězství ve dvojkové steeplechase v Lion d’Arges k nám přišla s francouzským ratingem 58 kg, což je celkem slušné. V Křišťálovém poháru nic velkého nepředvedla, ale pokud by navázala na francouzské formy, nemusí tu být bez šance. 

3 KORFU(FR), 9 val tr. Alžběta Faltejsková, ž. Jan Faltejsek 70,0

Nejlíp se mu vedlo na tratích do 4000 metrů, na nichž loni s přehledem vyhrál dva trojkové krosy v Pardubicích. V předzkouška Ceny Labe už na něj byla dlouhá a skončil třetí. V samotné Ceně Labe ztratil jezdce po chybě na Velkém anglickém skoku. Návrat na kratší distanci ho tady vrací do hry.

4 STORMMY, 5 val s tr. Martin Liška, ž. Martin Liška 69,0

Loni patřil mezi naše nejlepší čtyřleté krosaře, když byl blízko třetí v Ceně ČASCH za Chittusim, který se už letos slušně uvedl v Bratislavě. Přechod mezi starší zkušené koně může být těžký, ale nedělal bych z něho zas takového outsidera, jak napovídá sázková nabídka.  

5 OCEAN LIFE(POL), 6 val tr. Grzegorz Wroblewski, ž. Marek Stromský 70,0

V létě v Meranu porazil lehce Prince D’Orange, ve Francii byl nastejno s koněm, který byl v jiném dostihu vyrovnaný s Hoola Hoop. Na závěr sezóny byl druhý v Gran Premio Meranu a přestože Firt Of All vyhrál s přehledem a další dva favorité spadli, byl to výkon, který ho tu pasuje mezi nejlepší.

6 ENJEU D‘ARTHEL(FR), 10 val bj tr. Ján Cagáň, ž. Martin Cagáň 70,0

Ve Francii měl rating i 68 kg a do našeho regionu přišel s vizitkou šestého místa z druhé největší steeplechase ve Francii. Loni byl v tomto dostihu 3 délky za Aeneasem a slušné bylo i třetí místo v pardubickém Zlatém poháru. Půjde ale po delší pauze a lepší by pro něj byla měkčí půda i delší distance.  

7 PRINCE D‘ORAGE(FR), 9 val b tr. Josef Váňa ml., ž. Josef Bartoš 70,0

Loni prohrál v Lysé Memoriál Evy Palyzové po boji se Swinging Thomasem, když těžil z taktiky Jana Kratochvíla. V Itálii několikrát prohrál s Ocean Lifem, v zimě se účastnil mítinku v Cagnes-Sur-Mer, ale má slabý francouzský rating 49 kg.

Tipařův verdikt: V prvním jedničkovém steeplu sezóny se schází kvalitní pole, v němž lze málo koho předem odepsat. Aeneas jde obhajovat loňské prvenství a Lukáš Matuský může zvládnout napodobit Jana Kratochvíla, který s ním v Lysé vyhrál i třikrát Memoriál Evy Palyzové. OCEAN LIFE však podával v Itálii kvalitní výkony a druhé místo v Gran Premio Merano je cenné. Pokud by navázal na francouzské formy, může být ve hře i Hoola Hoop. Ještě vyšší třídu měl ve Francii Enjeu D’Arthel, který byl v loňském ročníku druhý. Půjde ale zřejmě po zdravotní pauze a ocenil byl měkčí půdu. (Ondřej Blahník)

Tip: Ocean Life – Aeneas – Hoola Hoop

STARTOVNÍ LISTINY