Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Půjde Well Prepared ve stopách Opasana a Hazardera? (analýza)

Půjde Well Prepared ve stopách Opasana a Hazardera? (analýza)
Well Prepared s Jaromírem Šafářem vítězi Memoriálu Otakara Frankenbergera - foto Andrea Zavadilová

V neděli se ve Velké Chuchli odběhl také první trial na České Derby, konkrétně 36. Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera.

Dvě desetiletí se Frankenbergerův memoriál konal na mosteckém hipodromu, ale před třemi lety se vrátil do Chuchle a od té doby se v něm vždy představil budoucí derby vítěz. V roce 2019 v něm totiž těsně druhý skončil Pacific Hill, o rok později suverénně zvítězil Opasan a loni předvedl nejsilnější koncovku Hazarder. Letos se na distanci 2210 metrů utkala dvanáctka koní, mezi nimiž papírově nikdo výrazněji nevyčníval. To v podstatě platí i po dostihu, protože i díky rychlé dráze se devítka nejlepších koní vešla do 5 délek.

WELL PREPARED (7,8:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) si každopádně vedl nejlépe. Třídu ukázal už loni, když nejprve působivě vyhrál bratislavskou dvojku a následně skončil při EJC pátý v Gerschově memoriálu. Jeho původ přitom napovídal, že více by měl ukázat až letos na delších distancích. Jako roček za 32.000 euro vydražený Well Prepared je totiž synem vítěze dvoumílového Melbourne Cupu Protectionista. Každopádně vyloženým supervytrvalcem by být neměl, protože po dlouhých plemenících jsou i jeho polosourozenci, kteří nacházeli optimum kolem dvou kilometrů. Dva z nich získali status black-type.

Do aktuální sezóny vstoupil svěřenec Radka Holčáka až v neděli. S Jaromírem Šafářem se po startu trochu přetahoval, ale po úvodních stovkách metrů se usadil blízko čela dostihu. V závěru sice od svých soupeřů výrazněji neodešel, nicméně zatímco o zbylá umístění se bojovala až do posledních metrů, jeho vítězství bylo víceméně kontrolované. Navíc byl jedním z pouhé dvojice koní, kteří vstupovali do sezóny, když tím druhým byl poslední Karamazov. Měl by se tedy i nadále zlepšovat.  

Hello Hola Hay (7,8:1) rovněž progresem nepřekvapil, když vlastní pozdní a vytrvalecký původ. Při vstupu do sezóny sice nesplnil roli favorita nejpřesvědčivěji, nicméně tentokrát se dočkal poctivějšího tempa. Navíc minule běžel na měkku, což mu jako menšímu koni sedět nemuselo.

Gasparini (35:1) má dvě starší polosestry, pro něž je maximem vítězství ve Slušovické pětce. Už v minulých startech ukazoval, že má více třídy, přesto výrazným progresem překvapil. Stejně jako Zamico je i on potomkem plemeníka, který působí v Hřebčínu Střelice. Konkrétně je jeho otcem Eagle Top, který má na dráze rovněž první tříletky ze svého českého působení.

Korvette (14:1) je tréninkovou kolegyní Hello Hola Hay a rovněž vlastní kvalitní vytrvalecký původ, když polosestra Kolossal skončila třetí a čtvrtá ve dvojici trialů na německé Oaks.

Secret Peet (40:1) šel na start pouze osm dní poté, co skončil v Mostě šestý mezi nezvítězivšími. V neděli nastoupil poprvé se stínidly a poté, co dostih odvodil, překvapivě uhájil páté místo. Jako koni s ofenzivní taktikou mu sice nahrávala rychlá dráha, na druhou stranu v závěru nebyl naplno vyjížděn, protože jezdec měl uvolněné sedlo.

Charmbruck (8,5:1) rovněž mnoho neztrácel, když ho od vítěze dělilo 2 a ½ délky. V polovině cílové roviny navíc chvíli hledal prostor k útoku.

Minchir (30:1) by zas tak dlouhý být neměl, protože jeho pravý bratr Happily Friends vyhrál v Hong Kongu na 1200 metrů.

Agadir Gold (15:1) má rovněž jediného staršího polosourozence, který je sprinterem.

Caucasian (7,8:1) je dalším z koní, kteří mají v původu dost rychlosti. Minule se na „osmnáctce“ upuloval, tentokrát byl po startu razantně stažen na konec pole, ale ani tak si s distancí neporadil. Třídově přitom patřil k nejlepším koním v poli, když v Gerschově memoriálu skončil třetí délku před Well Prepared.

Frehel (4:1) na této distanci v Mostě jasně porazil Korvette, a protože vlastní atraktivní původ i exteriér, odskakoval v roli favorita. Zvlášť v prvním oblouku se s žokejem Janem Vernerem dost pral a v závěru neměl světlejší moment. Jako hodně narostlému koni mu nemusela sednout rychlá dráha.

Smichoff (7,8:1) nadějně debutoval ve Francii, ale jeho další tamní start byl rozpačitý a lepší to nebylo ani při české premiéře.

Karamazov (10:1) je tréninkovým kolegou Smichoffa a rovněž zklamal. V neděli se představil poprvé v letošní sezóně i po změně trenéra, přičemž od startu do cíle pole uzavíral.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)