Queen Mother Champion Chase: Nabitému poli vévodí Shishkin
Míša Moricová rozebírá hlavní dostih druhého dne Cheltenham Festivalu, který určí nejrychlejšího steeplera.
Rozbor Míši Moricové
16:30 – Cheltenham
Betway Queen Mother Champion Chase (Gd.1, 3200 m)
Vrcholem druhého dne festivalu je už tradičně Queen Mother Champion Chase, kde změří síly osm steeplerů, mezi kterými není slabých jmen. Skutečně jde o nesmírně nabité pole, a přestože favorit, druhý sled i outsideři jsou jasní, mě by prvenstvím opravdu překvapili jen dva koně, o nichž se zmíním na konci rozboru. Nejprve se ale podívejme na nejžhavějšího kandidáta na vítězství.
Tím je osmiletý Shishkin (de Boinville, 2:1) z lotu Nickyho Hendersona, jenž je v oficiálních dostizích nad skoky neporažen, protože nevyhrál jen svůj debut v proutěnkách, kdy se do cíle nepodíval. Od té doby je ale irský odchovanec po Sholokhov stoprocentní. V roce 2020 si v rámci Cheltenham Festivalu připsal těsný úspěch v Supreme Novices‘ Hurdle před Abacadabrasem, vloni pak přešel nad těžké skoky, kde se k němu prakticky nikdo moc nedokázal přiblížit. Shishkin kraloval bez větších problémů také v Arkle Challenge Trophy v rámci loňského Cheltenham Festivalu, aby si na jaře odskočil ještě do Aintree, kde v tamním klání pro nováčky ve steeplechase lehce porazil druhého Funambule Sivolu (Deutsch, 33:1). Následně prodělal operaci dýchacích cest a na dráhu se vrátil až v prosinci, hnědák ale nezaváhal a Desert Orchid Chase v Kemptonu ovládl o 10 délek. S očekáváním pak byl sledován Shishkinův lednový start, neboť do Clarence House Chase v Ascotu zamířil společně se stejně starým Energumene (Townend, 4:1), jenž byl v šesti překážkových běháních neporažen. A v závěru to byl právě Mullisnův Energumene, kdo se pohyboval na první místě, nicméně Nico de Boinville dokázal rozhýbat favorita takovým způsobem, že to opět stačilo. Shishkin si udržel čistý štít, když o délku svého soka nechal za sebou, a dal jasný signál, že pro Queen Mother Champion Chase si roli favorita podrží.
Energumene platil za velký steeplechase talent už od roku 2020, kdy zaujal impozantním debutem v Gowrak Parku, načež jej Willie Mullins poslal k triumfu v Naas a také Leopardstownu, kde syn plemeníka Denham Red rozdílem 10 délek získal první Gr.1 vítězství. Do Cheltenhamu se ale vinou zdravotních komplikací nedostal, a tak místo toho zamířil do Punchestownu, aby bez problémů ovládl tamní Ryanair Novices‘ Chase. Co se týče nové sezóny, Energumene začal Gr.2 triumfem v Corku a pokračoval zmíněnou porážkou v Ascotu. Samozřejmě, nešlo o prohru velkým rozdílem, přeci jen ale bylo vidět, že třídově je na tom Shishkin lépe, navíc na straně favorita jsou i výborné zkušenosti s Cheltenhamem. Shishkin na této dráze umí, což Energumene teprve musí dokázat. K prohození pořadí tedy dojít může, ale pro středeční dostih vypadá Shishkin bez debat lépe.
Willie Mullins se zde spoléhá také na svou hvězdu v podobě desetiletého Chacun Poir Soi (Mullins, 6,5:1), jenž v roce 2019 vlétl na irské dráhy jako velká voda a už při druhém startu pod novým trenérem triumfoval na nejvyšší scéně. Následně sice podlehl A Plus Tardovi při debutu v sezóně 2019/2020, nicméně další tři běhání na dráze v Leopardstownu proměnil v jistá až lehká prvenství v Gr.1. V březnu 2021 se pak měl konečně ukázat také v Cheltenhamu, přičemž pro Queen Mother Champion Chase se mu hodně věřilo navzdory tomu, že neměl s touto dráhou zkušenosti, na což nakonec možná doplatil. V závěru mu totiž došly síly, vycouval na třetí místo a odešel poražen od dvojice Put The Kettle On (Coleman, 33:1) – Nube Negra (Skelton, 12:1). Chuť si pak spravil úspěchem v Champion Chase v Punchestownu, nicméně ani další výlet do Anglie se mu nepovedl, jelikož v prosinci zklamal poslední příčkou v Tingle Creeku. V únoru ovšem suverénně vyhrál Gr.1 ve svém oblíbeném Leopardstownu, čímž demonstroval, že pořád umí, tamní konkurence ale na rovinu nebyla nic extra s výjimkou Greaneteena, a když si vzpomenu na projev, kterým Chacun Poir Soi absolvoval loňský Queen Mother Champion Chase, mnoho důvěry u mě tentokrát nebudí. Respekt ano, důvěru ne.
Další v pořadí si zmínku z mého pohledu zaslouží osmiletá hnědka Put The Kettle On v péči Henryho de Bromheada. Poprvé na sebe výrazněji upozornila v roce 2019, kdy se jí skvěle povedl přechod nad těžké skoky, což demonstrovala nejen triumfem v Arkle Trophy Trial Novices‘ Chase při listopadovém mítinku v Cheltenhamu, ale také v samotném Arkle Challenge Trophy. V kurzu 16:1 tehdy porazila i výborného Fakir d’oudaries, přičemž v Cheltenhamu se jí dařilo také během loňské sezóny. Kromě porážky v Leopardstownu totiž vyhrála Shloer Chase a vyzrála na preferovanější soupeře v Queen Mother Champion Chase. Krásným finišem tehdy udolala Nube Negru, leč od té doby je tak nějak poloviční. Že nevyhrála v Sandownu a Fairyhousu, to se ještě dá pochopit, neboť Put The Kettle On vždy zářila hlavně v Cheltenhamu, když se ale pokusila v listopadu 2021 obhájit Shloer Chase, na Nube Negru neměla nárok a skončila třetí, když ji porazil i veterán Politologue (Cobden, 66:1).
Ani ona mě triumfem nepřekvapí, ale moc jí nevěřím už jen kvůli tomu, že se v této sezóně jeví bez formu i zájmu. Naopak jako koně, který by mohl favoritovi zatopit, vidím zmíněného Nube Negra trenéra Dana Skeltona. Osmiletý španělský odchovanec něco ukázal nad proutím, ve společnosti zkušenějších se ale nechytil, a tak změnil disciplínu, kde po dvou triumfech v menších dostizích doběhl druhý v Gr.1 Henry VII Novices‘ Chase v Sandownu. Dobře si vedl také v následujících startech, přičemž o místo mezi elitou krátkých steeplerů si definitivně řekl právě v loňském Queen Mother Champion Chase, kde šel famózně. V Punchestownu už to tak slavné nebylo, a po vítězství v listopadovém Shloer Chase se zase nepřevedl v Tingle Creeku, kde zklamal čtvrtým místem. Zdá se, že mu dostih musí se vším všudy sednout, aby ukázal, co v něm je, zrovna v Cheltenhamu se mu to ale prozatím dařilo. I proto mu věřím a neodrazuje mě ani dlouhá pauza mezi starty, neboť to Nube Negrovi nikdy nevadilo.
Posledním účastníkem, jehož vítězství by mě navzdory kurzu nepřekvapilo, je sedmiletý Funambule Sivola trenérky Venetie Williams, jenž v loňské sezóně vystoupal z Class 3 dostihů až k druhé příčce v Gr.1 za Shishkinem. V nové sezóně si opět vede dobře, jelikož začal slibným druhým místem v Gr.2, následně sice podlehl těžké váze v handicapu v Cheltenhamu, v roce 2022 je ale ve dvou startech stoprocentní. Posledně jistě porazil Sceau Royala v Game Spirit Chase, leč ve středu jej čeká konkurence o poznání silnějšího kalibru. Může ale mít rezervy na rozdíl od nejstaršího účastníka jménem –
Politologue. Bělouš v péči Paula Nichollse je už v podstatě legendárním koněm, který nikomu nemusí nic dokazovat. Na nejvyšší scéně se pohybuje od roku 2017, kdy získal první Gr.1 vítězství v Sandownu, a přestože jeho výkonnost přeci jen šla dolů, druhým místem v listopadovém Shloer Chase naznačil, že na tom špatně být nemusí. Od té doby odpočíval a chystal se na svůj zřejmě poslední start kariéry. Můj respekt samozřejmě má, ale na mladé koně tady asi už stačit nebude.
Dávno jsou rovněž pryč časy, kdy byl Envoi Allen (Blackmore, 25:1) považován za nejlepšího překážkového koně v tréninku na ostrovech, neboť po 5 Gr.1 vítězstvích, z toho dvou v Cheltenhamu, se hnědák přestěhoval k Henrymu de Bromheadovi a od té doby se hledá. Těžko se dá trenérovi samozřejmě dávat za vinu, že vloni při festivalu upadl, a po zadržení v Leopardstownu byl hnědákovi zjištěn zdravotní problém, nadějně ovšem působil návrat Envoi Allena na dráhu, neboť v listopadu lehce ovládl Gr.2 v Down Royal. O měsíc později ale zklamal pátou příčkou v Gr.1 John Durkan Memorial Punchestown Chase, a přestože na konci prosince slavil Gr.1 úspěch v Leopardstownu, ten kůň prostě už není zárukou spolehlivosti. Navíc jsem si o něm vždycky myslela, že je to kůň spíše na trochu delší distance, takže poměření s elitou na dvou mílích se jeví celkem zajímavě a trenérovi to může něco napovědět, osobně mi v tomto poli vůbec nesedí.
VERDIKT: V kvalitním poli zůstávám u SHISHKINa, který v Cheltenhamu umí, a má dostatek rychlosti i třídy, aby si udržel čistý štít. Na dobré umístění věřím Nube Negrovi a možná něco málo hodím i na Funambule Sivola.