Queen Of Beaufay kraluje i hřebcům (analýza)
V neděli se ve Velké Chuchli odběhl nejprestižnější z pětice klasických dostihů, tedy 102. CPIPG Českého Derby.
Analýza Jaroslava Fabrise
Ve vrcholu rovinové sezóny se na distanci 2400 metrů utkala šestnáctka koní. O dohláškách už toho bylo napsáno dost, dalším častým tématem byl v posledních dnech před startem stav dráhy. Po početných srážkách z noci na sobotu byla dráha na několika místech pod vodou a zdálo se, že na derby den se mohou těšit „bláťáci“. Už v neděli dopoledne naměřená hodnota stavu dráhy (4,0 – dobrá) nicméně napovídala, že až tak měkké to nebude. Ostré slunce navíc půdu nadále vysoušelo, takže ve výsledku se dostihy odběhly na ideální dráze, která nahrávala rychlým časům, byť v reálu bylo České Derby trochu pomalejší, než ukazuje jeho oficiální čas.
QUEEN OF BEAUFAY (6,5:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) každopádně patřila ke koním, kteří se na stav dráhy zas tak moc ohlížet nemuseli. Na měkku totiž vyhrála Cenu zimní královny i Deylův memoriál, zatímco v Jarní ceně klisen „zdemolovala“ soupeřky na rychlé půdě. Mosteckou klasiku ovládla přes vypuštěný závěr s náskokem 6 délek. Nabízela se tak otázka, zda její převaha není způsobena slabší kvalitou dámské části klasického ročníku. Na tu ale dala zápornou odpověď zkraje června odběhnutá Cena Nory Jeane, v níž medailistky z Jarní ceny klisen Comming Pulse a Dally Top obsadily první dvě místa, přičemž na jejich štítě skončily i dvě loňské klasické vítězky.
Každopádně do neděle získala svěřenkyně Dalibora Töröka všechna vítězství pouze mezi klisnami a novinkou pro ni byla i distance 2400 metrů. Její původ každopádně napovídal, že metry navíc budou naopak plusem. Otec Zarak měl totiž optimum na distancích 2000 až 2400 metrů. Navíc letos má na dráze první ročních tříletých, kteří se ukazují výborně. Ve francouzských klasikách totiž jeho potomci obsadili druhé a třetí místo a další dva tam vyhráli grupové dostihy.
Matka Pikardie sice obě životní vítězství získala jeho dvouletá, ale nejlepší výkony podala při zisku medailových umístění ve dvou supervytrvaleckých jedničkách. V barvách stáje DS Pegas běhala i bába Queen Of Beaufay Peinture Naive, která vyhrála Velkou červnovou cenu a druhá skončila v Oaks. Majitel Jiří Trávníček tedy po mnoho pokusech o vítězství v České Derby dočkal až s klisnou, kterou si sám odchoval, když Queen Of Beaufay je dokonce prvním koněm narozeným v jeho francouzském hřebčíně Haras de Beaufay. Stále tedy platí, že všechny letošní klasiky ovládli odchovanci svých majitelů.
Svého životního triumfu dosáhla Queen Of Beaufay poté, co většinu dostihu cválala v zadní části pole. Úspěchu této taktiky nahrávalo rychlé tempo. V cílové rovině jí pak Petr Foret vytáhl do vnější stopy, v níž rozběhla mohutnou koncovku. Zhruba 50 metrů před cílem minula posledního soupeře a posledními cvalovými skoky získala převahu ¾ délky. První vítězství v České Derby tak slavil nejen majitel Jiří Trávníček, ale také trenér Dalibor Török a žokej Petr Foret. Další kroky Queen Of Beaufay zatím nejsou známé, ovšem jisté je, že nepůjde Slovenské derby, z něhož byla včera škrtnutá. Každopádně lze očekávat snahu o zvýšení její chovné hodnoty, tedy pokus o zisk statusu black-type.
Queen Of Beaufay po vítězství v Českém Derby, foto: Jana Syručková
Stronger Together (20:1) skončil nejvýše z trojice čerstvých importů. Podobně jako vítězka šel zezadu, ovšem v cílové rovině útočil po bariéře. Tím sice ušetřil metry, ale 400 metrů před cílem musel svůj finiš přibrzdit, když v jeho stopě odpadal Zamico. Nebýt tohoto momentu, možná mohl dosáhnout i na vítězství. Každopádně získal aspoň druhé místo, takže žokej Milan Zatloukal skončil v Českém Derby už potřetí těsně pod vrcholem. Jeho výsledek každopádně není nejlepším signálem ohledně kvality tříletých vytrvalců. Ve Francii totiž vlastní handicap 36 kg a už je dost prověřeným koněm, když v neděli vyběhl popatnácté. Zakoupen byl ze stáje, ale v květnu zvítězil v prodejce, do níž nastupoval s cenovkou 20.000 euro.
Darling In Pink (7:1) většinu dostihu cválal ve druhém sledu a u distance se zdálo, že půjde po vítězství. Dosud ale startoval na menší bratislavské dráze a v závěru neodolal útokům dvojice soupeřů. Každopádně navzdory kratšímu původu si s distancí dokázal poradit.
Ashat (12:1) rovněž potvrdil sílu klasického ročníku trenéra Luboše Urbánka, do něhož patří i ve francouzském Listed čtvrtý Aigle Vaillant a vítěz Švýcarského derby Hello Hola Hay. Podobně jako Darling In Pink nemá dlouhý původ, takže původně nebyl do Českého Derby přihlášený. O dohlášku si řekl ve Velké jarní ceně, v níž finišoval čtvrtý poté, co měl problém s akceptováním tempa. Dalším čtvrtým místem potvrdil, že se jednalo o správný tah.
Zaracampa (11:1) se poprvé představila českému publiku. Její francouzský handicap jí sice řadil zhruba na úroveň čerstvých importů stáje Statek Blata český ráj, ale oproti nim byla méně exponovaná, takže teoreticky měla mít větší prostor k progresu. Navíc během jara zaznívalo, že je v práci lepší než Queen Of Beaufay. V průběhu dostihu se postupně propadla za střed pole, ale nakonec vybojovala pátou příčku. Krátce po opuštění malého paddocku zkolabovala na dostihové dráze, naštěstí i tento příběh měl pro její realizační tým šťastný konec.
Well Prepared (12:1) absolvoval dostih blízko špice a ještě před distancí byl ve hře o vítězství, ale poté mu začaly docházet síly. Každopádně dal zapomenout na výpadek z Velké červnové ceny, když své tehdejší přemožitele jasně porazil.
Ariolo (4,5:1) nepotvrdil roli favorita. Německý handicap 89,5 kg sice napovídal vysoké třídě, ale náročný program i vytrvalecká distance přeci jen byly otazníky. Sice se ho na rozdíl od předchozího startu z Düsseldorfu podařilo usadit, přesto v závěru neměl výraznější moment. 400 metrů před cílem ho zbrzdil odpadající Secret Peet, ale ani bez tohoto incidentu by na nejlepší nestačil.
Apollon (40:1) ve Starohájském kritériu doplatil na akceptování rychlého tempa, takže tentokrát ho hned po startu Radek Koplík stáhl na konec pole. Do finiše mu tak zbylo více sil, ovšem na lepší než osmé místo nestačil.
Shabana (10:1) z trojice svěřenců Luboše Urbánka skončila nejhůře, přestože si jí vybrala stájová jednička Martin Laube. Přeci jen, i když obě letošní bratislavská vítězství získala s rezervami, tentokrát narazila na výrazně silnější konkurenci.
Totally Gold (25:1) v závěru vyklidila pozice, nicméně ani ona nemusí být špatným nákupem. Přeci jen v průběhu dostihu si počínala asi až příliš aktivně, když cválala blízko tréninkového kolegy Secret Peeta, a přesto do poloviny cílové roviny bojovala v první vlně.
Charmbruck (25:1) potřeboval, aby chuchelská dráha vysychala pomaleji. Každopádně z kvarteta, které se umístilo na prvních čtyřech místech ve Velké červnové ceně, skončil nejlépe. To potvrzuje slabší kvalitu tradičního trialu.
Agadir Gold (20:1) šel podobně jako při vítězství ve Velké červnové ceně zezadu, ale tentokrát jeho koncovka nepřišla. Také on potřebuje měkčí dráhu.
Fascing Rock (20:1) pomaleji odskočil ze startovacích boxů, přesto se dostal do středu pole. Už v lahovickém oblouku ale bylo zřejmé, že Vendula Korečková nemá nic v rukách.
Zamico (10:1) byl po startu dost chtivý a první oblouk vytočil zeširoka. Ani když se za ním dostal na třetí příčku, tak se příliš neusadil. V závěru mu tak logicky došly síly a lze očekávat, že se vrátí na kratší distance.
American Charlie (40:1) byl ve středu pole ježděný už na konci lahovického oblouku a v polovině cílové roviny jeho žokej položil ruce.
Secret Peet (55:1) rovněž závěr vypustil, když předtím nadiktoval rychlé tempo, přičemž na špici si mnoho klidu neužil.
(Jaroslav Fabris)