Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Rabbit Havana porazila Petrlíka v „Petrlíkovi“ (analýza)

Rabbit Havana porazila Petrlíka v „Petrlíkovi“ (analýza)
Rabbit Havana porazila Dark Absolu v Memoriálu Harryho Petrlíka, foto: Monika Vodičková

Pikantní doběh nabídla Velká cena Metrostavu (17. Memoriál Harryho Petrlíka), která byla vrcholem nedělních dostihů ve Velké Chuchli.

Letos oba chuchelské dostihy pro tříleté starší klisny na mílové distanci, tedy Memoriál Harryho Petrlíka a červnová Cena Nory Jeane, povýšily do I. kategorie, díky čemuž jejich dotace vzrostla ze 100.000 na 150.000 korun. Ta přilákala na start Memoriálu Harryho Petrlíka osmičku klisen. Polovinu z nich tvořily zástupkyně letošního klasického ročníku, ale podobně jako v předchozích dvou letech se prosadila starší klisna.

Vítězství totiž vybojovala RABBIT HAVANA (6:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport), jejíž úspěch byl hned z několika důvodů pikantní. Všechny předchozí starty totiž absolvovala jako svěřenkyně Allana Petrlíka, tedy syna úspěšného trenéra Harryho Petrlíka, na jehož počest je chuchelský memoriál pojmenován. Koncem srpna ovšem skončila druhá v mostecké prodejce a po nabídce 92.000 korun změnila majitele. V neděli tedy absolvovala premiéru pod trenérem Václavem Lukou a stájí ML Racing. Navíc souboj o vítězství svedla právě s Petrlíkovou svěřenkyní Dark Absolu.

Rabbit Havana každopádně už v předchozím působišti ukázala vysoké kvality. Cenné je zvlášť její loňské stříbro z Jarní ceny klisen, v níž jí o půl délky porazila Lady Westminster, která se posléze neztratila ani na black-type scéně, zatímco ostatní soupeřky nechala minimálně o 5 délek zpět. Následně jí nesedly distanční experimenty, přesto sezónu zakončila čtvrtým místem v nabité Českomoravské ceně. Letos se jí tolik nedařilo, i když například třetí místo z Ceny Nory Jeane není špatným výsledkem.

V neděli dle svého zvyku vypálila na špici, kde byla zpočátku chtivější. Po zatočení do cílové roviny se chvíli zdálo, že jí na měkčí půdě pocházejí síly, když jí předstihla minimálně dvojice soupeřek. Za distancí se ale vrátila do hry o vítězství a závěrečnými cvalovými skoky získala převahu krku. Její majitel tady rychle získal zpět většinu pořizovací ceny. Trenér Václav Luka prožil vskutku nevšední neděli, když kromě chuchelského vrcholu zvítězil zásluhou Államfa také v Maďarském St. Legeru a především sledoval osmé místo Nagano Golda v Prix de l’Arc de Triomphe.

Dark Absolu (15:1) v předchozích startech nebodovala, ale Oaks pro ni bylo příliš dlouhé, v Mostě zase rozdávala metry v oblouku. Tentokrát jediná česká odchovankyně v poli cválala na ideální pozici za líderkou a vyběhla podobnou formu, jako při umístění v jarních klasikách.

Wlastina (4:1) byla v úvodu sice trochu chtivější než na kratších distancích, přesto si s metry navíc poradila. V závěru se navíc rozcházela, když ještě 100 metrů před cílem byla předposlední. Duo nejlepších každopádně neohrozila.

Efily (20:1) podle poměru váha/handicap vycházela vůbec nejlépe, přesto patřila k outsiderům. Preferuje totiž kratší distance a menší dráhy. Na první dobrou tak vypadala jako mínus i měkčí dráha, ale právě na měkku vyhrála jako tříletá dva velké bratislavské sprinty.

Astoria (3:1) měla ocenit návrat na míli, když minule v Ebreichsdorfu neakceptovala sprinterské tempo. V závěru ovšem neměla výraznější moment.

Strassburg (15:1) se v cílové rovině posunula do první vlny, ale za její polovinou jí začaly docházet síly. Potvrdilo se tak, že jejím optimem jsou sprinty.

Boruvka (20:1) naopak preferuje delší distance. Letos totiž vyhrála na trati 2000 metrů a minule se na „osmnáctce“ rozcházela v závěru. Na podobnou společnost jí navíc schází trocha třídy, když handicapově byla nejhorším koněm v poli.

Iwnianka (5:1) po sérii vyrovnaných forem zklamala. Na rozdíl od nejlepších ale finišovala blíže u vnitřní bariéry, kde byla dráha více rozbitá. Navíc je otazníkem, proč původně nefigurovala na přihláškách a byla dohlašovaná. Teoreticky jí totiž dostih měl sednout.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)