Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Radek Holčák má nového koně do derby

Radek Holčák má nového koně do derby
Radek Holčák slaví derby triumf 2019 - foto: Jana Syručková

Zajímavou posilou pro klasické dostihy zakoupila v Irsku stáj AGA-Vlachovice. Zoheyr totiž vlastní vysoký rating 92 liber.

O jednom tříletkovi, který se v zimě stěhoval z Irska do Velkých Karlovic, už jsme vás informovali minulý týden. Zatímco ale reprezentanta stáje Meridian Troop Commandera připravuje František Holčák, novým trenérem Zoheyra se stal jeho syn Radek Holčák. Pokud bychom zmíněné duo srovnali podle dosažených ratingů, lépe vychází Zoheyr. Zatímco totiž Troop Commander vlastní oficiální rating 81 liber a stejný je i jeho maximální Racing Post Rating, Zoheyr vlastní rating 92 liber a od Racing Postu obdržel 88 liber. Svým hodnocením tedy předčí všechny klasické nákupy posledních let. Pro srovnání můžeme vzpomenout Arctura (rating: 86 lb; RPR: 83 lb), Darkolvu (rating: 81 lb; RPR: 83 lb) nebo George Boola (rating: 80 lb; RPR: 84 lb).

Zoheyr je odchovancem Agy Khana, jehož slavné zelenočervené barvy také v loňském roce reprezentoval. Na dráze se představil třikrát. Nejprve v polovině srpna v Curragh čelil osmadvaceti soupeřům a po pomalejším startu se nedostal přes jedenácté místo. Na stejné dráze se znovu představil o šest týdnů později. Odskočil už výrazně lépe, a i když si ve výsledku polepšil jen o tři příčky, ztrátu na vítěze snížil z 18 na 5 a ¼ délky. Navíc v závěru neměl příliš prostoru.

Vůbec nejlépe si ale vedl v polovině října v Gowran Parku (VIDEO). Na mílové distanci a měkké půdě nastoupil poprvé se stínidly. Od startu se podílel na tempu dostihu, a když v cílové rovině odskočil od soupeřů, vypadalo to na jeho úspěch. V závěrečných desítkách metrů ho ale chytil svěřenec Aidana O’Briena Arthur’s Kingdom. Ostatní soupeře nicméně nechal minimálně o 5 a ½ délky zpět a Arthur’s Kingdom následně skončil druhý v Criterium de Saint-Cloud (Gr.1). Zoheyr poté zamířil do dražebního ringu, ale po nejvyšší nabídce 72.000 euro odešel neprodán.

Otcem Zoheyra je Born To Sea (Invincible Spirit). Ten je synem nejlepší chovné klisny posledních desítek let Urban Sea, mezi jejíž potomky patří Galileo nebo Sea The Stars. Born To Sea má oproti nim kratšího otce, takže dvě ze svých tří nejlepších forem vyběhl na míli, ovšem vůbec nejlépe si vedl při druhém místě v Irish Derby. Ani jako plemeník není distančně nijak vyhraněný. V této roli každopádně trochu zklamal.

Matka Zaralanta (Danehill Dancer) startovala maximálně na míli a nejvyšší RPR 93 liber získala za druhé místo v handicapu na 1200 metrů. Už její přítomnost v chovném stádě Agy Khana napovídá, že je z kvalitní rodiny. To potvrzuje bližší pohled na její matku Zaranndu (Last Tycoon), která na distancích do míle vyhrála Listed a skončil druhá v Gr.2, přičemž v chovu dala dvojici black-type koní.

Sama Zaralanta sice podobně úspěšná v mateřské roli není, ale každý z jejích čtyř potomků, kteří absolvovali aspoň dva starty, dosáhl minimálně na RPR 76 liber. Všichni tedy ukázali třídu, s níž by se ve středoevropském neztratili v jedničkových dostizích. Většina polosourozenců Zoheyra sice našla optimum na distancích do míle, ale všichni měli kratší otce včetně Zamroudpoura (Stromy Atlantic), který se vymyká tím, že nejlepší výkon podal při vítězství na trati 2200 metrů.

Zoheyr tedy bezpochyby patří k horkým adeptům klasických vavřínu. Rodinu má sice kratší, nicméně už loni zvládl míli na měkké půdě. Vzpomenout v této souvislosti můžeme jiného reprezentanta stáje AGA-Vlachovice George Boole, který má rovněž kratší papíry a jako starší startuje na distancích kolem míle, přesto v roce 2017 skončil třetí v Českém derby i ve dvou St Legerech.

Právě derby by mělo bít hlavním cílem Zoheyra, jak nám prozradil jeho trenér Radek Holčák: „Zatím pracujeme tak, že toho o něm moc říct nemůžu. Jeví se ale jako pohodový kůň, se kterým není žádný problém. Postavou je to spíše střední kůň. Také je přestavěný, takže myslím, že ještě trochu poroste. Vypadá, že je spíš pozdnější. Kupovaný byl s výhledem do derby. Jestli to vyjde, je samozřejmě otázkou. Jaký program absolvuje na jaře, ještě úplně nevíme. Obecně mám radši první starty na Slovensku, protože mám pocit, že zjara jsou čeští trenéři dál a kůň si tak hned na začátku sezóny dost hrábne. Je ale také možné, že s ním půjdeme podobnou cestou, jakou loni absolvoval Pacific Hill. Líbí se mi totiž, že je Memoriál Frankenbergera v Praze, a protože se koná při Velké jarní, tak není problém sehnat kvalitního jezdce.“   

KARIÉRA

(Jaroslav Fabris)