Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

za 

Více informací...

Objednat...

Rate favoritem Velké jarní

Rate favoritem Velké jarní
Rate směřuje za vítězstvím v Memoriálu prof. Václava Michala, foto: Jana Syručková

V neděli se odběhne klasická Velká jarní cena, jejímž favoritem je loňský nejlepší dvouletek a vítěz předzkoušky Rate.

V posunuté sezóně přijde v neděli ve Velké Chuchli na řadu druhý klasický dostih Velká jarní cena. Startovní listina čítá 13 jmen, pozornost se však soustředí na hlavního favorita.

Rate ukázal třídu už při svých francouzských startech, když zvlášť v prvním z nich narazil na silnou konkurenci. Jen ¾ délky před ním byl nedávný Gr.3 vítěz Wooded. Byl ale hůře ovladatelný. V Gerschově memoriálu na Evropském poháru žokejů ho ovšem Soumillon usadil za středem pole a v závěru od soupeřů, mezi nimiž byla i čerstvá vítězka Jarní ceny klisen Eternity, odešel o 7 délek. Za to byl na Galavečeru JC oceněn jako Nejlepší dvouletý hřebec sezóny.

Svěřenec Čestmíra Olehly reprezentující DS Pegas Jiřího Trávníčka na svůj výkon navázal i ve třech letech, když vyhrál zdejší předzkoušku Memoriál prof. Václava Michala před Joganvillem. Od syna vítěze francouzského derby Reliable Mana se očekává, že zvládne i delší distanci a je směřován k Českému derby. Míle by tedy pro něj měla být ještě lepší než 1400 metrů v předzkoušce. Opět ho povede stájová jednička Milan Zatloukal.

 

Rate vítězí v Memoriálu prof. Václava Michala před Joganvillem, čtvrtý Magic Baron, osmý Kenshibu

Nováčkem na našich drahách je svěřenec Radka Holčáka Zohyer. Loni jako dvouletý vyběhl třikrát v Irsku a postupně šel nahoru. Při posledním startu na míli sahal po vítězství a v závěru ho chytil pouze Arthur’s Kingdom, který poté skončil druhý v Criterium de Saint-Cloud (Gr.1) a po druhém místě v King Edward VI Stakes na Royal Ascotu je druhým favoritem zítřejšího Irish Derby. Ostatní soupeře nechal o více jak 5 délek zpět a získal rating 92 lb. Většina jeho polosourozenců sice preferuje distance do míle, ovšem výjimku tvoří na trati 2200 metrů vítězný Zamroudpoura, který má přitom kratšího otce než Zoheyr. V jeho sedle bude Jiří Palík.

 

Zohyer prohrává s Arthur’s Kingdomem v maidnu v Gowran Parku

Poprvé se u nás představí i svěřenec Františka Holčáka Troop Commander. Loni absolvoval šest startů na irských drahách. Jednou zvítězil na míli a maximálně získal RPR 81 liber. Na rovinách startovali dva jeho starší polosourozenci a zajímavé je, že jeden je sprinterem a druhý vytrvalcem. Oba distanční preference podědili po otcích, což napovídá, že Troop Commander bude úspěšný právě na míli.

Protože letos jsou mezi oběma klasickými dostihy víc jak dva týdny, budou na startu i účastnice Jarní ceny klisen. V ní s přehledem vyhrála reprezentantka Lokotransu Eternity, chuchelská dráha může dát víc vyniknout klisnám s delším distančním optimem jako je loňská vítězka Ceny zimní královny Fraga, která byla v Jarní ceně klisen druhá.

V Jarní ceně klisen se hezky ukázala i teprve debutující Zariyannka trenéra Zdeno Koplíka. Přestože na startu ztratila 4 délky, přišla si pro čtvrté místo. Jejím otcem je americký sprinter First Defence, který se může pochlubit čerstvým vítězem Irish 2000 Guineas Siskinem, matka Zaridiya byla ve Francii druhá v mílových Listed a vlastnila slušný rating 46 kg.

 

Eternity vítězí v Jarní ceně klisen před Fragou, čtvrtá Zariyannka

 

Řekli nám:

Čestmír Olehla, trenér Rate: „Pozici favorita se nevyhneme. Rate je ale dobře připraven, šel hezký galup a jsem s ním spokojen. Cítí se výborně. Číslo 1 není ideální, ale Milan Zatloukal by si s tím měl poradit. Míle je určitě lepší než 1400 metrů v předzkoušce, kde se mi navíc nelíbil průběh. Pokud se tady nepřihodí nic nepřihodí, věříme si.“

Radek Holčák, trenér Zoheyra: „Nachystaný je, podle srovnání v práci je na tom dobře a ostudu by udělat neměl. Přeci ale jenom půjde první start a proti rozběhaným soupeřům to bude muset ukázat. Jeho dlouhodobým cílem je derby a konfrontace s nejlepšími ukáže, jestli jdeme správnou cestou.“

Václav Luka, trenér Fragy a Markoni LP: „Chuchelská dráha je pro Fragu určitě lepší. Distanční optimum je u ní o něco delší než míle. Srovnání s hřebci budě těžké. Favorit Rate je jasný, jsou tu importy z Británie i její přemožitelka Eternity. Nemáme ale co ztratit. To platí především o Markoni LP, který poměří reálie se Srbskými starty a ukáže, kam to stačí.“

Zdeno Koplík, trenér Zariyannky: „Delší chuchelská rovina by jí měla sednout líp než v Mostě. Ještě něco napracovala, proti hřebcům to bude těžké, ale doufáme, že by mohla přijít za peníze.“

Luboš Urbánek, trenér Eternity a Magic Barona: „Jarní cena klisen Eternity nic nevzala. Je na tom dobře. Bude ale záležet průběhu dostihu. Nemá moc dobré startovní číslo. Jaroslav Šafář jí nechá jít, ale v Chuchli je oproti Mostu dlouhá rovina a bude si muset počkat až na poslední čtyřstovku. Magic Baron může jít usazený někde v klidu.“

 

14:45 - 6.dostih

VELKÁ JARNÍ CENA

R - cena L - 3 klisny a hřebci - 1600 m - 600 000 Kč

 RATE(FR), 3 tr. Čestmír Olehla, ž. Milan Zatloukal 58,0

V obou českých startech získal působivá vítězství. Kvalitu ukázal už předtím ve Francii, kde býval chtivější, a i proto mu více sedí poctivé dostihy. V neděli by se měl dočkat rychlého tempa, když na startu bude několik koní preferujících ofenzivní taktiku. Ošidné může být nejnižší číslo, ovšem roli favorita se nevyhne. 

 DONN CLIFS(IRE), 3 j tr. Miroslav Nieslanik, ž. Jan Verner 58,0

Při debutu byl „zelený“, ale v zimě ukázal zlepšení na německých drahách, na což navázal jistým triumfem stylem start-cíl v Karlových Varech. Se špičkou se utká poprvé, ovšem v progresu může pokračovat. Každopádně i podle jezdeckého obsazení je dvojkou stáje.

 KENSHIBU(IRE), 3 sj tr. Martina Havelková, ž. Martina Havelková 58,0

Loni v Irsku vyběhl osmkrát a nedostal se přes RPR 70 liber, což na naší špičku zpravidla nestačí. V Michalově memoriálu skončil předposlední. Oproti tomuto startu nastoupí se stínidly a fixací jazyka, přesto je outsiderem.

 TROOP COMMANDER(IRE), 3 tr. František Holčák, ž. Zdenko Šmida 58,0

Loni absolvoval šest startů na irských drahách. Jednou zvítězil na míli a získal rating 81 liber, což u nás znamená jedničkovou třídu. Rozhodně tedy zasluhuje pozornost, ale nemá dostih v nohách a i letos platí, že svěřenci Františka Holčáka většinou potřebují start na rozběhnutí.

 MARKONI LP(SRB), 3 j tr. Václav Luka, ž. Petr Foret 58,0

Loni vyhrál v Srbsku vrchol sezóny pro dvouleté, ale ten se koná na menší pískové dráze a tamní konkurence je slabší. Při české premiéře ukázal pěkný závěr, takže Chuchle by mu měla sedět lépe než Most, nicméně bez výrazného progresu se neobejde. 

 FRAGA(IRE), 3 tr. Václav Luka, ž. David Liška 56,5

Mezi elitou hřebců už se ukázala v CZF, kde obstála druhým místem a porazila čtvrtého Joganvilla. Do aktuální sezóny vstoupila před dvěma týdny v JCK, v níž zaváhala na startu a v kratší mostecké rovině nedokázala ohrozit Eternity. Tady jí může být minimálně vyrovnanou soupeřkou.

 ZOHEYR(IRE), 3 s tr. Radek Holčák, ž. Jiří Palík 58,0

Jako dvouletý vyběhl třikrát v Irsku a postupně šel nahoru. Při posledním startu na míli, v němž měl poprvé stínidla, sahal po vítězství. Až v závěru ho chytil Arthur’s Kingdom, který patří k favoritům sobotního Irish Derby. Ostatní soupeře nechal o více jak 5 délek zpět a získal vysoký rating 92 liber. Nemá dostih v nohách, ale svěřencům Radka Holčáka se v úvodu sezóny daří. Navíc před rokem ve VJC zahajoval sezónu tréninkový druh Zoheyra Calorific, který skončil čtvrtý, přičemž v Irsku získal o 15 liber nižší rating. Nejlepší výkon podal na „heavy“, takže mu sedne případná měkká dráha. Je hlavním vyzyvatelem favorita.

 JOGANVILLE(FR), 3 j tr. Miroslav Nieslanik, ž. Jan Rája 58,0

Mezi špičku se zařadil už loni, přestože v obou jedničkách neměl dobrý průběh. V Michalově memoriálu finišoval druhý. S Ratem by poměr sil otočit neměl, ale metry navíc mu přijdou vhod a je očekáván minimálně na tabuli.

 POLISH KING(IRE), 3 s tr. Grzegorz Wrolewski, ž. Adam Florian 58,0

Loni šel v Polsku postupně nahoru, ale do špičky ročníku nepatřil. Při české premiéře porazil Markoniho Lp o krk a 3 kg, ale navrch měl i proto, že do cílové roviny točil na lepší pozici. Na tuto konkurenci by stačit neměl.

10  MAGIC BARON(FR), 3 tr. Luboš Urbánek, ž. Tomáš Lukášek 58,0

Při vstupu do sezóny dost puloval a jistě ho porazil Donn Cliffs. O týden později nastoupil do trialu, v němž ho žokej nechal cválat na špici, což přineslo zlepšení. S duem Rate – Joganville nicméně jasně prohrál a zvlášť na delší distanci si lze těžko představit, že by některému z nich mohl porážku vrátit.

11  ETERNITY(GER), 3 tr. Luboš Urbánek, ž. Jaromír Šafář 56,5

V Deylově memoriálu neměla dobrý průběh, když se s ní žokej dost pral, zatímco v JCK udávala svižné tempo a lehce zvítězila. Její taktice každopádně nahrávaly parametry mostecké dráhy. Navíc za ní se to v oblouku dost „mlelo“, díky čemuž získala rozhodující náskok. Každopádně tříleté klisny se letos ukazují dobře a tady je stájovou jedničkou.

12  SHAMALANN(FR), 3 tr. Josef Váňa ml., ž. Martin Laube 58,0

Při debutu prohrál pouze s Red Dynamite a porazil Prince Of Havanu, kteří před týdnem obsadili první dvě místa v kvalitní trojce. Špatný výkon nepředvedl ani v milánském Listed, když po vypuštěném závěru ztrácel na vítěze 11 délek. Naznačil tedy potenciál, ale jeho čas asi přijde později. Otec Canford Cliffs byl sice mílařem, ovšem mateřská strana rodokmenu napovídá, že ubrání metrů mu nepomůže.

13  ZARIYANNKA(IRE), 3 tr. Zdeno Koplík, ž. Radek Koplík 57,0

Ambiciózní debut v JCK zvládla nad očekávání, když na startu sice ztratila zhruba 4 délky, přesto finišovala na výborném čtvrtém místě. Díky získaným zkušenostem by měla jít nahoru, takže mezi nejlepšími nepřekvapí ani v konkurenci hřebců.

Tipařův verdikt: V obou českých startech zanechal výborný dojem RATE, což ho staví do role favorita. Neméně třídy ovšem ukázal na irských drahách Zoheyr, takže i když ho čeká česká i letošní premiéra, může být pro Rate velkým soupeřem. Díky 16 dní dlouhé pauze od JCK bude na startu také trojice kvalitních klisen. V Mostě si z nich nejlépe vedla Eternity, ale Fraga i Zariyannka zaváhaly na startu a přišly dobrým závěrem. Na větší chuchelské dráze se tedy jejich interní pořadí může změnit. Mezi nejlepšími by neměl scházet ani Joganville. (jf) 

Tip: Rate – Zoheyr – Fraga

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipsport: 2,5 Rate, 4,5 Zoheyr, 8,5 Eternity, Zariyannka, 10 Fraga, Joganville, 12 Magic Baron, Troop Commander, 17 Donn Clifs, 35 Markoni LP, Shamalann, 45 Polish King, 85 Kenshibu

Fortuna: 2,3 Rate, 5 Zoheyr, 8 Fraga, Zariyannka, 10 Eternity, Joganville, 12 Troop Commander, 15 Donn Clifs, Magic Baron, 20 Shamalann, 40 Markoni LP, 50 Polish King, 100 Kenshibu

 

Historie:

Velká jarní cena je klasický dostih pro tříleté koně na 1600 metrů. Běhá se od roku 1922 a letos bude její 99. ročník.

Nejúspěšnějším žokeji v její historii byli Josef Šach a František Huleš, kteří ji vyhráli sedmkrát. V dnešní době byl úspěšný Jiří Chaloupka, který se může pochlubit čtyřmi triumfy.

Mezi trenéry byli nejúspěšnější William Lomax a František Holčák, kteří připravili sedm vítězů.

Loňský ročník vyhrál svěřenec Václava Luky Ignacius Reilly. Reprezentant Syndikátu V3J v těsném doběhu porazil Amazing Gangstera a Torque Powera.

 

(Ondřej Blahník)