Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Rate poražen, lepší finiš ukázal Markoni LP (analýza)

Rate poražen, lepší finiš ukázal Markoni LP (analýza)
Markoni Lp vítězí ve Velké červnové ceně, foto: Andrea Zavadilová - andreazavadilova.cz

V sobotu se ve Velké Chuchli soustředila největší pozornost na 68. Velkou červnovou cenu, která patří k hlavním předzkouškám Českého derby.

Zatímco obvykle platí 2200 metrů dlouhá Velká červnová za vůbec nejdůležitější derby trial, v letošní koronavirové sezóně je to trochu jinak. Týden před Velkou červnovou se totiž konalo Oaks, do něhož zamířily čtyři adeptky na start v derby. Především ale Velkou jarní cenu a České derby letos dělí deset týdnů, když obvykle to bývá týdnů šest. Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera se tak uskutečnil tři týdny po Velké jarní ceně, s níž se obvykle kryje, a minimálně co do počtu účastníků předčil Velkou červnovou. Její výsledek každopádně před vrcholem sezóny významně zamíchal kartami.

MARKONI LP (12:1) se před sezónou stěhoval k trenéru Václavu Lukovi ze Srbska. Tam se stal sice šampiónem dvouletých, ale to samo o sobě zas tak moc neznamená. Koneckonců i video z jeho vítězství v bělehradském Listed napovídá, že úroveň tamních dostihů je slabší. U nás se uvedl hned při prvním dostihovém dnu sezóny v Mostě. Tam ve slušné konkurenci obsadil třetí místo, ale přeci jen na vítěznou Secret Passion ztrácel přes 10 délek, takže na papíře tato forma neoslní. Do cílové roviny ovšem točil s výrazným odstupem od nejlepších, přičemž parametry mostecké dráhy, zvlášť pokud se běží na pevném podkladu, hrají proti koncovkářům.

Příslušnost ke špičce ročníku dokázal ve Velké jarní ceně. V ní sice do cílové roviny točil jako poslední, ale dobrým závěrem vybojoval páté místo jen nos za čtvrtým Zoheyrem. Jeho projev tedy napovídal, že metry navíc mu přijdou vhod. Tuto teorii podporoval i otec Glavalcour, který preferoval distance přes dva kilometry a stejně jsou na tom i jeho v Česku startující synové Glavalino a Quest Royal. Druhá polovina rodokmenu je zahalena více otazníky. Matka Maxima totiž v Srbsku bodovala ve sprintech i na vytrvaleckých distancích. Mateřský otec Wild Cougar je každopádně kratší.

Po startu Velké červnové byl Markoni LP trochu chtivější, ale za prvním obloukem ho Petr Foret usadil v zadní části pole. V lahovickém oblouku měl naopak problémy s akceptováním tempa soupeřů. Tempo ovšem bylo hodně rychlé, z čehož v závěru Markoni LP těžil. Díky táhlé koncovce středem dráhy totiž 100 metrů před cílem převzal vedení a v cíli měl náskok jedné délky.

Čas 2:18,85 je zajímavý minimálně ze statistického hlediska. V minulosti totiž osm koní zvládlo Velkou červnovou pod 2:20 a šest z nich následně zvítězilo v derby. Mezi „neúspěšné“ patří loňský premiant trialu Angkor Wat, i když také on zvládl derby velmi dobře, protože v něm skončil druhý. V sázkové nabídce Tipsportu zůstává pro České derby favoritem Opasan s kurzem 2,85:1, přičemž Markoni LP je stejně jako Rate a Zariyannka nabízen v poměru 5:1.

Swinging Thomas (14:1) platil v zimě za jednoho z vážných derby adeptů. Loni totiž blízkým třetím místem v Pražském zimním favoritovi ukázal slušnou třídu a vlastní kvalitní vytrvalecký původ. První letošní starty byly každopádně zklamáním, když v nich doplácel na horší ovladatelnost. Už minule v Mnichově byl ale jeho projev lepší a tentokrát s ním Jan Verner neměl výraznější problém. I proto finišoval na druhém místě, díky čemuž si ze všech účastníků Velké červnové v handicapu polepšil nejvýrazněji.

Rate (2,2:1) byl naopak chtivější, takže se po vytočení prvního oblouku posunul z konce pole do jeho středu. Jeho finiš proto neměl obvyklou razanci. Jak už jsem během jara několikrát zmiňoval, v původu má spoustu vytrvalosti, ale jeho ovladatelnost může být na delších distancích problémem.

Joganville (14:1) se v závěrečném oblouku posunul vnější stopou ze středu pole do první vlny. Po jeho vytočení zamířil do vnější stopy, takže se znovu propadl, přesto se dokázal vrátit aspoň na čtvrtou příčku. V derby může s klidnějším průběhem předvést lepší výkon.

Francimor (6,5:1) byl vyjížděn už na konci oblouku. Ještě u distance byl sice v první vlně, ale poté mu docházely síly. Navíc měl smůlu, že jeho přemožitelé útočili více zvenčí, takže s nimi neměl kontakt. Každopádně kdyby jeho jezdec Beysim Ferhanov nepoložil zhruba 30 metrů před cílem ruce, skončil by o místo lépe. Tento prohřešek dostihová komise nepotrestala, takže Ferhanov obdržel sankci pouze za nadměrné použití bičíky. Kombinace nadměrného použití bičíku a nedostatečné podpory koně při jedné jízdě je každopádně nevídaná.

Zoheyr (8,5:1) na rozdíl od Frankenbergerova memoriálu nastoupil znovu se stínidly. S nimi byl stejně jako ve Velké jarní ceně chtivější, už v polovině lahovického oblouku převzal vedení, ale v závěru mu došly síly. Derby pro zranění vynechá, každopádně optimum by měl najít na kratších distancích.

Absolutic (30:1) vyběhl podobnou formu jako při šestém místě ve Frankenbergerově memoriálu. Do nejužší špičky mu trocha třídy schází, každopádně aktuálně to vypadá, že se vejde na startovní listinu derby.

Spartico (12:1) si v karlovarském derby trialu došel pěkným finišem pro třetí příčku. Od té doby ale kvůli tréninkovému výpadku dva a půl měsíce nestartoval, a i když v paddocku zanechal dobrý dojem, tentokrát výraznější závěr nepředvedl.

Kenshibu (120:1) na rozdíl od Velké jarní ceny nastoupil bez stínidel, díky čemuž se na konci pole usadil. V závěru si sice pozici výrazněji nevylepšil, nicméně ztráta 9 a ¼ délky od vítěze prozrazuje, že podal lepší výkon než v předchozích českých startech.

Cote Jardin (7,77:1) ve Frankenbergerově memoriálu finišoval třetí, zatímco tentokrát podobně jako při mosteckém vítězství diktoval tempo. Na špici mu ale nedopřál dostatek klidu Zoheyr, takže už v oblouku začal vyklízet pozice. V derby lze očekávat návrat k defenzivnější taktice.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)