Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Royal Ascot, den první

Royal Ascot, den první
Vítěz 2000 Guineas Notable Speech bude jednou z hlavních hvězd prvního dne Royal Ascotu - foto Petra Mikesková

Ondřej Blahník nahlíží na vrcholy prvního dne vrcholného mítinku Royal Ascotu, který začíná v úterý.

Rozbory Ondřeje Blahníka

Royal Ascot je jednou z největších dostihových akcí roku. Bohužel letos to budeme mít bez přímého přenosu na Tipsportu, kurzy snad někdo vypíše. První den jsou na programu tři velké dostihy, já jsem si zatím vybral jen v jednom.

 

15:30 - Queen Anne Stakes (Gr.1, 1600 m)

Klopýtnutí po startu mohlo být příčinou špatného výkonu Big Rocka v Locking Stakes. Také byl jen tři týdny v přípravě Maurizia Guarnieriho, k němuž majitelé poslali všechny své koně. Proč jsem ale Big Rocka preferoval na podzim v Queen Elizabeth II Stakes byla měkká půda, protože si myslím, že jeho optimum je o pár metrů víc. Vždyť skoro vyhrál francouzské derby na 2100 metrů. V Newbury to bylo pevnější a teď to bude ještě víc. Právě pevná půda tehdy dokonale sedla AUDIENCEovi, který dřív chodil kratší dostihy. Ujal se vedení místo Big Rocka a až do cíle ho nikdo nechytil. Jeho kurz 23:1 naznačoval, že šlo o překvapení, ale jeho tým se dušuje, že prostě dospěl. Jediný, kdo se k němu přiblížil, byl Charyn, pro něhož může být lepší ascotská dráha, kde byl loni třetí v St James’s Palace Stakes. Měkčí půdu by zřejmě potřeboval Facteur Cheval, který byl druhý v Queen Elizabeth II Stakes. Na rychlé půdě se hůř uplatňuje koncovka. V Dubai Turfu to zvládl, ale ten je na 1800 metrů.

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:45 - King Charles III Stakes (Gr.1, 1000 m)

Tenhle dostih jsme dosud znali pod názvem King's Stand Stakes. V posledních letech ho vyhrýli dva tříletí, Američanka Lady Aurelia a loni Bradsell. Napodobit je může Big Evs, který loni vyhrál Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint a letos si připsal lehký triumf v Yorku proti vrstevníkům. Proti starším to může být těžší. Již loni to proti nim zkoušel jako dvouletý v Nunthorpe Stakes, ale neuspěl. Regional vyhrál Sprint Cup v Haydocku, ale na stejné dráze i 1000 metrů. Hydocké sprinty jsou vůbec dobrou průpravou pro tento dostih. Temple Stakes bývá bráno jako jedna z předzkoušek. Letos ji vyhrál ji vyhrál Kerdos, i když to bylo na měkké půdě. Možná ta nevyhovovala australské účastnici Asfoora, která by chtěla jít ve stopách krajana Nature Stripa, který tento dostih vyhrál před dvěma lety. Jeho třídu ale zřejmě nemá. Právě před dvěma lety byla v tomto dostihu druhá Twillight Calls, která minule v Newmarketu pět předvedla hezkou koncovku.

STARTOVNÍ LISTINA

 

17:25 - St James's Palace Stakes (Gr.1, 1600 m)

V tomto dostihu se střetnou vítězové mílových klasik z Británie, Irka i Francie. Notable Speech sice nastupoval do 2000 Guineas jako neporažený, ale kariéru začal až letos v lednu a nasbíral tři výhry na all weatheru v Kemptonu. Díky tomu měl zřejmě kurz 17:1, ale dosáhl triumfu a William Buick o něm mluvil v superlativech. Rosallion ve dvou letech prohrál jen jednou na měkké půdě a připsal si Prix Jean-Luc Lagardere v Longchamp. Možná nastoupil o něco dřív, ale Notable Speech ho jistě porazil. Vše si vynahradil v Irish 2000 Guineas, kde stejně jako v britské klasice porazil stájového kolegu Haatema. Teď by mu mohla sednout rychlá dráha. Metropolitan vyhrál Poule d'Essai des Poulains s kvótou přes 20:1 a možná proto se mu tady moc nevěří. O’Brienův Henry Longfellow, který tam zklamal v pozici favorita, má mnohem nižší kurz. Dalším francouzským účastníkem je Darlinghurst, který vyhrál Gr.3 na 1800 metrů v Chantilly a měl větší převahu, než ukazuje délkový náskok v cíli.

STARTOVNÍ LISTINA