Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Royal Word jde nahoru, soupeře nenašel ani ve Velké jarní (analýza)

Royal Word jde nahoru, soupeře nenašel ani ve Velké jarní (analýza)
Royal Word s Jiřím Palíkem vítězí ve Velké jarní ceně - foto: Jana Syručková

Hlavním tahákem nedělních dostihů ve Velké Chuchli byl druhý klasický dostih letošní sezóny, tedy jubilejní 100. Velká jarní cena.

První část klasické trojkoruny se koná na distanci 1600 metrů a o podíly z celkové dotace 600.000 korun se utkala čtrnáctka hřebců. Pouze dva z nich šli na start jako jedničkoví vítězové a shodně se vešli na pomyslné stupně vítězů. Ani jeden z nich ovšem nestačil na koně, který všechny předchozí starty absolvoval v konkurenci nezvítězivších koní.

ROYAL WORD (5,5:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) každopádně i v nižších kategoriích narážel na kvalitní soupeře. Při srpnovém debutu v Karlových Varech totiž jeho finiši odolal pouze rozběhaný Dragon Arrow. Koncem září v Chuchli dokonce první čtyři místa obsadili účastníci Velké jarní ceny. Zvítězil Arion, který nadiktoval falešné tempo, před French Chardonnay a Royal Wordem. Čtvrtý skončil debutující Mandarin. Narostlému Royal Wordovi tehdy nesedl pomalý dostih s rychlým závěrem.

Letošní premiéru absolvoval před třemi týdny na distanci 1800 metrů a tehdy se i díky rychlé půdě jednalo o poctivý dostih. Svěřenec Arslangireje Šavujeva se brzy posunul blízko špice, na níž se ocitl už v závěrečném oblouku. V cílové rovině ho nikdo neohrožoval, takže vepředu trochu „koukal“. V cíli měl přesto náskok 5 délek před druhým Respektem, který následně exceloval v Mostě, a další 3 a ½ délky ztrácel ve Velká jarní ceně čtvrtý Lailaho. S odstupem času je tedy zřejmé, že se jednalo o velmi kvalitní dostih.

V neděli nebyl nejrychlejší z boxů, ale už před obloukem ho Jiří Palík vnější stopou posunul do druhého sledu a brzy po jeho vytočení převzal vedení. V cílové rovině tak byl na špici znovu trochu osamocen, přesto ho nikdo výrazněji ohrozit nedokázal. Arslangirem Šavujev se tak na listinu vítězů zapsal podruhé, když připravoval už vítěze z roku 2015 Aldara, zatímco pro Jiřího Palíka se jedná o premiérový triumf v české Velké jarní ceně. V její rakouské analogii zvítězil před čtrnácti lety s Blue Coralem. Obě jarní klasiky ovládly owner-breedeři, protože Royal Word je odchovancem Valentina Bukhtoyarova.

Po doběhu byl na několika místech zmiňován slabší čas Velké jarní ceny 1:42,06. Obecně časům nepřikládám velký význam, jak jsme koneckonců s Ferdou Minaříkem loni rozebrali ve speciálním vydání studia Tipařova palce. Tentokrát navíc byly časy ovlivněny měkčí dráhou (4,5 – dobrá až měkká) a tříletí ani nebyli výrazně pomalejší než elita starších mílařů ve Velké květnové ceně. Oficiálně sice byla Velké květnová cena o tři vteřiny rychlejší, ale ve skutečnosti časy obou dostihů dělí zhruba vteřina.

Další výrazný krok vzhůru může Royal Word učinit už za tři týdny, protože figuruje na přihláškách Prix du Jockey Club, tedy francouzského derby. Přes zjevné rezervy vypadá start na Gr.1 scéně jako hodně náročný úkol, každopádně distance 2100 metrů by se měla blížit jeho optimu. Z jeho polosourozenců totiž nejvíce ukázal Moderator, který před několika týdny vyhrál dvoukilometrové Listed a vlastní francouzký handicap 46,5 kg. Jejich otcové jsou na tom distančně podobně, každopádně otec Royal Worda Wootton Bassett je rozhodně úspěšnějším plemeníkem než Rio de la Plata.

Vert Liberte (8,5:1) dal zapomenout na slabší výkon z Michalova memoriálu, k čemuž mu pomohla delší distance a především měkčí půda. Otce má sice krátkého, ale v rodině má dost vytrvalosti a jeho koncovka z konce pole rovněž napověděla, že další metry navíc ocení.  

Mandarin (3,5:1) sice nesplnil roli favorita, ale ani nezklamal. Jeho původ každopádně prozrazuje, že delší distance můžou být problémem.

Lailaho (27:1) ukázal z celé sestavy největší progres. Týden po vítězství Solemeeny tak český chov zabodoval i ve druhé klasice. Konkrétně je Lailaho zástupcem slavné rodiny, kterou v Napajedlích založila La Lézarde. Jeho původ je zajímavý i proto, že matka Lailah je jediným potomkem Relaxed Gestura. Polosourozencem Lailaha je druhý z loňské Ceny Vltavy Laverno, oproti němuž má kratšího otce. Z Derby byl škrtnutý už koncem dubna.

Dragon Arrow (6,5:1) navázal na výkon z trialu, když jeho odstup od Mandarina zůstal v podstatě identický. Jeho původ je kombinací otce sprintera a supervytrvalé matky, takže jeho optimum se těžko odhaduje.

Mysak Miky (13:1) už ztrácel výrazněji. Šestou příčku získal táhlým útokem z konce pole a ukázal více, než při předchozích francouzských startech. Je hodně narostlým koněm a ještě působí „zeleně“, takže v progresu může pokračovat. Do Derby hlášený není.

Rabbit Red Jazz (9:1) měl kolizi na začátku oblouku, kde se trochu propadl. Přestože jeho matka Jasmina je dcerou Monsuna, ona i její potomci našli optimum na distancích do míle. Rabbit Red Jazz zřejmě nebude výjimkou.

French Chardonnay (13:1) se sice dočkal měkčí půdy než v trialu, přesto výraznější zlepšení neukázal. Pravděpodobně mu schází trocha třídy.

Procellarum (22:1) ani tentokrát nenavázal na nadějný středoevropský debut, přesto si z trojice účastníků o týden dříve konané slovenské Velké jarní ceny vedl nejlépe. Loni stihl v Irsku šest startů, takže je prověřeným koněm, který asi nemá výrazné rezervy.

Rabbit Power (50:1) si počínal aktivně a i jeho původ napovídá, že patří ke koním, pro které bude míle stropem.

Aidensfield (11:1) dostih odvodil, ale týden po čtvrtém místě ze slovenské analogie dostihu mu brzy došly síly.

Nico (33:1) také v cílové rovině slábnul a podobně jako v trialu závěr vypustil. Majitel francouzského handicapu 32 kg se tak mezi naší špičku nezařadil. Sice má delší matku, nicméně už ve Francii se projevoval spíše jako sprinter.

Fabrijan Erste (55:1) zřejmě nemá jedničkovou třídu a v neděli navíc rozdával metry v oblouku. Více může ukázat na delších distancích.

Arion (20:1) před týdnem v Bratislavě doplatil na to, že se s žokejem hodně přetahoval. Tentokrát byl naopak vystrkán z boxů, ale v závěru rychle vycouval z podstatného dění. Vlastní sice kvalitní vytrvalecký původ, ovšem po posledních výkonech nevypadá jako vážný kandidát na úspěch v Derby.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)