Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Royal Word vytrvalcem?

Royal Word vytrvalcem?
Royal Word s Jiřím Palíkem vítězí v Österreichisches Derby - foto Zenon Kisza

Vítěz Velké jarní ceny míří do největšího maďarského dostihu pro vytrvalce. Z českých zástupců nebude na startu sám.

Komentář Ondřeje Blahníka

16:45 – 8. dostih - Kincsem Park - Budapešť

Kincsem Díj

(lokální Gd.1, 2400 m, 14.000.000 ft, asi 1.000.000 kč)

Dnes se v Maďarsku odběhne jeden z největších dostihů středoevropského regionu. Jeho loňský vítěz Opasan nastoupí zítra v předzkoušce „Arcu“, což je oproti Listed, které ve Francii vyhrál, hodně velký skok. V šesti koních je pět dotací a dosáhnout na ní bude velkým úspěchem.

Také letos se maďarského vytrvaleckého vrcholu zúčastní aktér našeho derby. Tím je vítěz Velké jarní Royal Word. Po klasickém triumfu s ním Arslagirej Šavujev zvolil hodně ambiciózní plán startu ve francouzském derby, kde však na soupeře nestačil. V Českém derby si však vedl velmi dobře, když skončil třetí. Právě distance derby měla být nad jeho optimem. Tím by měly být střední tratě. V létě se dokonce ve Francii vrátil na míli, kde odvodil Listed v Deauville, ale pak odpadl.

Poslední start absolvoval v rakouském derby na 2200 metrů v Ebreichsdorfu. Tam se nikomu nechtělo dopředu, proto s ním Jiří Palík převzal taktovku, udělal si dostih a s přehledem vyhrál. Potvrdil svoji třídu, ale z vytrvalosti ho nikdo neprověřil. Druhý Rabbit Rad Jazz sice vyhrál Slovenské derby, ale je mnohem lepší na měkké půdě. Dakota může mít slušnou třídu, to se ukáže dnes v Bratislavě, ale že jí schází vytrvalost, předvedla v Oaks, a i Solemeena je spíš na střední tratě.

Arslangirej Šavujev vysvětluje, proč jde tímto směrem: „Jeho optimum je kratší, ale ve středoevropském regionu to zvládne svojí třídou. Hlášen je do EJC Middle, je však možné, že bude dohlášen do EJC Long – Velké ceny českého turfu.“

Druhým českým reprezentantem je Marconi LP. Ve Velké ceně Slovenska podal výkon, který by ho tu měl řadit mezi favority. Třetí místo na rozmáčeném polském derby mítinku mu však mohlo vzít nějaké síly. V handicapu v Düseldorfu to moc oslnivé nebylo. Německá konkurence však bývá silná i v handicapech a profil tamní dráhy pro něj nemusel být ideální. Teď dostal šest týdnů oraz a může být odpočatější. Na rozdíl od Royal Worda je vytrvalost jeho silnou stránkou a dráha v Kincsem Parku může pomoci jeho koncovce. V sede svěřence Václava Luky bude Antonio Fresu.

Z domácích jsou na startu první tři z derby. Shy Boy vyhrál poměrně jistě před Eggi’s Choice a Binabikem. Svoji třídu potvrdil i proti starším, kde mu byl nejblíž Calabrese. Měl by být tedy největším adeptem domácích.

Konkurence Kincsem Díj prověří vytrvalost Royal Worda naplno. Třídu nepochybně má, já bych ho však radši viděl na kratší distanci. Přestože je to kůň, který na mně letos udělal velký dojem, kurz 2,33:1 určitě není pro mě. To už se mi zdá lepší 7,77:1 na Marconiho, který je na těchto tratích prověřený. Kvalitu domácích však nedokážu dobře odhadnout. Zajímalo by mě, jaké budou kurzy na Tipsport Live, kde poběží i přenos.

STARTOVNÍ LISTINY – KINCSEM PARK