Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbor dostihu: Slovenské derby – 3. 10.

Rozbor dostihu: Slovenské derby – 3. 10.
Zariyannka poráží Vivienne Wells v Oaks, foto: Monika Vodičková

Navzdory koronavirovým komplikacím se v sobotu v Bratislavě odběhne 28. Slovenské derby, na jehož start se postaví čtveřice českých koní.

Na startovní listině vrcholu slovenské dostihové sezóny figuruje jedenáct jmen, mezi niž dle očekávání schází Opasan. Jeho trenér Jozef Chodúr totiž už po vítězství v Českém derby avizoval, že dalším cílem je až český St Leger. Nebudou ovšem chybět koně, kteří se před měsícem umístili v Chuchli na dalších místech. Nejdéle finiši Opasana vzdorovala tempařka Vivienne Wells, která s ním prohrála jen o půl délky. O 4 délky zpět se pak o třetí místo podělili Troop Commander a Francimor. V sázkové nabídce společnosti Tipsport jsou v jednociferných kurzech nabízeni právě pouze tři zmínění účastníci Českého derby.

 

16:20 - 7. dostih

28. Slovenské derby

rovina – cena L – 3 klisny a hřebci – 2400  m - 20 000 EUR

1 AGATA CHRISTIE (GB), 3 tr. Jozef Chodúr, ž. Martin Laube 56.5

Minule ukázala výrazný progres druhým místem v Oaks, ale na Barthesu ztrácela 5 délek a za ní mnoho kvality nezůstalo. Bez dalšího zlepšení bude bojovat maximálně o konec tabule.

2 SWINGING THOMAS (GER), 3 tr. Pavel Tůma, ž. Jan Verner 58.0

Často doplácí na svou chtivost. Ve Velké červnové byl schovaný a finišoval druhý, zatímco v derby cválal do volného prostoru a v závěru se propadl na osmé místo. Na duo Francimor – Troop Commander ztrácel 4 a ½ délky, přičemž s lepším průběhem jim může být minimálně blíže.

3 APOLON (CZE), 3 tr. Jozef Chodúr, ž. Jaroslav Línek 58.0

Zatím startoval jen v nižších kategoriích. Minule se v Chuchli vyčlenil ze skupiny nezvítězivších, když nejtěsnějším rozdílem porazil tréninkovou kolegyni Agatu Christie. Ta šla v dalším startu nahoru a spíše to vypadá, že Apolon s ní tentokrát prohraje.

4 VIVIENNE WELLS (FR), 3 tr. Bohumil Nedorostek, ž. Alexander Pietsch 56.5

Má třídu i vytrvalost, což ukázala na německých drahách i druhými místy v Oaks a Českém derby, v němž o 4 délky porazila duo Francimor – Troop Commander. Oba zmíněné dostihy odvodila, takže dráha s kratší cílovou rovinou vypadá jako plus. Na druhou stranu jako narostlé klisně jí nemusí sedět ostřejší oblouky. Role favoritky jí nicméně nemine.

5 TROOP COMMANDER (IRE), 3 tr. František Holčák, ž. Zdenko Šmida 58.0

V Českém derby se s Francimorem podělil o třetí místo. Bratislavskou dráhu už si vyzkoušel při VJC, v níž jen o krk prohrál s Eternity, která následně sahala po black-type umístění. I díky stájové formě je hlavním vyzyvatelem favoritky.

6 ARIHAM (BUL), 3 tr. Emin Mehmed, Valentin Atanasov 58.0

Loni v červnu v Bulharsku dvakrát vyhrál na distanci 1200 metrů, a pokud údaje v oficiálním programu nelžou, od té doby nevyběhl. Je tedy dost nečitelný, každopádně jeho úspěch by byl velkým překvapením.

7 SPARTICO (GER), 3 tr. Zuzana Kubovičová, ž. Adam Florian 58.0

Všechny letošní starty absolvoval na českých drahách. V karlovarském derby trialu zaujal třetím místem, ale poté následovala dva a půl měsíce dlouhá pauza, po níž ve dvou startech mnoho nepředvedl. Doběh Českého derby dokonce uzavřel. Měl by umět více, ale pro narostlého koně není menší bratislavská dráha ideální.

8 FRANCIMOR (IRE), 3 tr. Helena Vocásková, ž. David Liška 58.0

Ve Velké červnové ceně měl divoký průběh, ale v Českém derby s novým žokejem ukázal více, když skončil třetí. Na menší bratislavské dráze se představí poprvé, každopádně v jeho silách by mělo být zopakování výsledku z Chuchle.

9 HADEWIN (FR), 3 tr. Markus Geisler, ž. Tomáš Lukášek 58.0

Ve VJC skončil třetí, když s Troop Commanderem prohrál o 4 a ½ délky. Premiéra na vytrvalecké distanci mu ale nevyšla. V Rakouském derby byl totiž chtivější a v závěru se propadl na osmé místo, přičemž na pátou Zariyanku ztrácel 14 délek. V původu sice vytrvalost má, ale klíčové bude, zda se ho podaří usadit.

10 HEROINA, 3 tr. Zuzana Kubovičová, ž. Jiří Palík 56.5

Ve slovenské JCK finišovala z konce pole druhá. Také v tamním Oaks našla volný prostor u bariéry, ale stačila pouze na páté místo, když na Agatu Christie ztrácela 7 délek. Kromě toho, že posledně nenavázala na progres z JCK, je otazníkem také to, zda najde prostoru pro svojí koncovku.

11 BARTHESA (IRE), 3 tr. Helena Vocásková, ž. Václav Janáček 56.5

I když její optimum leží na distancích do míle, posledně ukázala, že s příznivým průběhem zvládne i dva kilometry, když lehce ovládla slovenské Oaks. Konkurence ale zřejmě nebyla nejsilnější a další metry navíc jsou mínusem.

Tipařův verdikt: Největší pozornost se soustředí na koně, kteří se umístili v Českém derby. V něm po vítězství sahala VIVIENNE WELLS a při absenci Opasana by jí tentokrát nikdo chytit neměl. Z dua FrancimorTroop Commander i díky zkušenostem s bratislavskou dráhou preferuji později jmenovaného svěřence Františka Holčáka. Pokud bude mít klidný průběh, medailové pozice může atakovat také Swinging Thomas.

Tip: Vivienne Wells – Troop Commander - Francimor

STAROVNÍ LISTINA

DOSTIHOVÝ PROGRAM

(Jaroslav Fabris)