Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Bratislava – 16. 7. 2023 – Slovenské derby

Rozbory dostihů: Bratislava – 16. 7. 2023 – Slovenské derby

Rozbory čtyř jedničkových dostihů na neděli 16. července v Bratislavě, kde je vrcholem Slovenské derby.

 

15:20  - 3. dostih

30. Zlatý pohár spoločnosti MPL

R – cena I. kat. – 4letí a starší koně - 2600 m - 7 500 EUR

Tipařův verdikt: V poli devíti koní se nachází pětice českých hostů, aktuálně je ale favoritem domácí ORRY (Línek, 2,18:1) v péči Jaroslava Línka. Čtyřletý valach po vítězství v klání IV. kategorie úspěšně debutoval mezi elitou, neboť vyhrál Velkou májovou cenu na 2400 metrů. Tehdy nosil o dvě kila méně než druhý Gasparini (Palík, 2,85:1), a přestože ve Velké ceně Slovenska doběhl Orry čtvrtý a český reprezentant třetí, přeci jen zde jistý faktor hovoří právě ve prospěch Orryho. Ten totiž vyběhl naposled na začátku června, zatímco Gasparini dostane jen dva týdny na odpočinek po náročném startu v Polsku. Navíc Orry opět ponese méně. Dále do Bratislavy míří první dva z Karlovarské dvojnásobné míle, tedy Vévoda (Andrésová, 20:1) a Decameron (Zatloukal, 8,5:1), pozornost si ale zaslouží i loňská vítězka Oaks Vignetta (Florian, 8,5:1), která letos doběhl druhá v Memoriálu Vlastimila Smolíka. Třetí místo by zvládnout mohla. (Michaela Moricová)

Tip: Orry - Gasparini - Vignetta

 

15:55 - 4. dostihy

30. Cena Pat´s Music spoločnosti ROCKWOOL

R – cena  I. kat. – 3leté a starší klisny - 2000 m - 7 500 EUR

Tipařův verdikt: Jednoznačnou favoritkou je ZARIYANNKA (Foret, 2,25:1), která ukázala jasně nejvíce třídy z celého pole. Distance jí sedne. Nejvíce by jí mohla zlobit progresivní Free Folie (Havlík, 5:1). Té by mělo pomoct další prodloužení distance. Její matka dala i s kratším otcem než je Free Eagle blacktype koně na vytrvalecké distanci. Dále vycházejí další starší kobyly Shamal Emmi (Florian, 9:1) a Mustela (Línek, 9:1). Více třídy ukázala první jmenovaná. O konec tabule by se měli poprat Fauda (Madihi, 8,5:1) a Bramastra (Koplík, 9:1). Pro Faudu nemusí být prodloužení distance plusem, protože má dost krátkou mateřskou stranu rodokmenu. Bramastra běhala v Maďarsku kratší dostihy, ale rodokmen má naopak delší. Pokud se papírové předpoklady potvrdí, tak by měla Faudu porazit. (Tomáš Janda)

Tip: Zariyannka – Free Folie – Shamal Emmi

 

16:25 – 5. dostih

40. Bratislavská míľa spoločnosti MAPEI SK

R - cena I. kat. – 3letí a starší koně - 1600 m - 7 500 EUR

Tipařův verdikt: Mezi mílaři mají domácí také slušnou šanci na vítězství, jelikož Quessigny (Línek, 3,5:1) už na stejné distanci letos vyhrál Jarní míli. Zkoušel pak jít i dál, ale návrat právě na 1600 metrů by mu měl sedět, nicméně dobré vyhlídky má i tříletý WELSHTINO (Janáček, 5:1). Ten totiž do dostihu nastoupí s nižší váhou a dvojkovým prvenstvím na kontě, a pokud si poradí s distancí, na níž v minulosti startoval jen jednou a neúspěšně, musí se s ním počítat. Z českých koní vypadá zajímavě Melandros (Demo, 6:1) trenérky Novákové, protože po úspěchu na poli II. kategorie výborně zaběhl v Tattersalls Mile a nestačil jen na vítězného Shahbandara. Ve dvou letošních startech má tak výbornou bilanci, očividně je ve formě, a v Bratislavě už vloni běžel celkem slušně. Velkým jménem je i Caucasian (Palík, 5:1), jemuž se daří hlavně v Mostě, leč na úvod sezóny skončil za Qussignym druhý. Na vítěznou vlnu by se jistě rád vrátil tříletý Devil In Pink (Florian, 5,5:1). Ten minule zkusil štěstí na sprinterské distanci, ovšem šestým místem neoslnil. Uvidíme, jak mu návrat na míli prospěje. (Michaela Moricová)

Tip: Welshtino - Quessigny - Caucasian

 

 

17:35 - 7. dostih

31. Slovenské derby spoločnosti MPL

R – cena Gd-3 - 3 klisny a hřebci - 2400 m - 38 000 EUR

1 MANATAN (FR), 3, tr. Zuzana Kubovičová, ž. Ján Havlík 58.0

Ve slovenské VJC zvítězil před Charpentierem, ale těžil z lepšího průběhu. Ve Starohájském kritériu trochu zklamal pátým místem. Jednalo se o těsný doběh, přičemž s českými účastníky ho lze srovnat přes třetí Shining Sky, která následně v Českém Derby skončila pátá.

2 BINT AL JNOB (FR), 3, tr. Zdeno Koplík, ž. Radek Koplík 57.5

Pětkrát startovala ve Francii, kde běhala na menších drahách a vlastní tam slabý handicap 26 kg. Minule si poprvé vyzkoušela dva kilometry a nezdá se, že by ocenila další metry navíc.

3 JARDIN MICHELET (FR), 3, tr. Zdeněk Seménka, ž. Adam Florian 58.0

Vítěz VJC v Českém Derby zklamal, když od startu působil ospalým dojmem, takže důvodem zřejmě nebylo prodloužení distance. Navíc ho na začátku cílové roviny zbrzdil vadnoucí soupeř. Celé stáji se o derby dnu nedařilo, ale pokud bude při chuti, všichni soupeři se musí mít na pozoru.

4 L´ENFANT TERRIBLE (FR), 3, tr. Ingrid Janáčková Koplíková, ž. Tomáš Lukášek 58.0

Je tempařem, takže v Českém Derby mu nesedlo, že cválal dále od špice. Každopádně se na něm může podepisovat i skutečnost, že startoval už dvanáctkrát.

5 MYTHICAL THOR (IRE), 3, tr. Jaroslav Hanáček, ž. Martina Havelková 58.0

Ve Starohájském kritériu prohrál jen o nos, čímž ukázal výrazné zlepšení. Prodloužení distance ale jako plus nevypadá. Počínal si totiž aktivně a i původ má kratší.

6 DUPLIKAT (FR), 3, tr. Marián Štangel, ž. Petr Foret 58.0

V Českém Derby vyběhl lepší formu než ve dvojici trialů. Důvodem bylo, že šel zezadu a dokázal se usadit. S podobnou taktikou to ale bude mít v Bratislavě složité. Nastoupí poprvé pod novým trenérem.

7 YOU JUST ROCK (GB), 3, tr. Václav Luka, ž. Václav Janáček 58.0

V Českém Derby absolvoval středoevropskou premiéru. V průběhu dostihu cválal hned za lídrem a v závěru nestačil pouze na Abhu. Menší dráha tedy nevypadá jako problém a nevyhne se roli favorita.

8 MAGDALENN (FR), 3, tr. Michal Ročák, ž. Jiří Palík 56.5

Skončila třetí ve slovenské JCK, která ale byla hůře obsazená. V Ceně Arvy skončila až jedenáctá. Distanci vyzkoušenou nemá a proti elitě hřebců nastoupí poprvé.

9 CHARPENTIER (FR), 3, tr. Radek Holčák, ž. David Liška 58.0

V Českém Derby se u distance zdálo, že jde přes You Just Rocka, ale ten jeho snahu odrazil. Optimum má asi trochu níže, ovšem na menší dráze může distanci zvládnout. V Chuchli chodil zezadu, ale ve slovenské VJC šel z pozice.

10 GOLDIS (GB), 3, tr. Jaroslav Línek, ž. Jaroslav Línek 58.0

Ve Starohájském kritériu těsným vítězstvím ukázal výrazné zlepšení. Oproti druhému Mythical Thorovi naběhal více metrů a prodloužení distance by měl zvládnout lépe, takže jejich poměr sil by se měnit neměl.

11 MARANELLO ROSSO (FR), 3, tr. Marián Štangel, ž. Milan Zatloukal 58.0

V Českém Derby mu chvíli trvalo, než se usadil. Nakonec skončil sedmý půl délky za Duplikatem, jehož naopak o hlavu porazil ve Frankenbergerově memoriálu. Jejich šance tak vypadají vyrovnaně. Také on nastoupí pod novým trenérem.

12 ABELLA (IRE), 3, tr. Marián Štangel, ž. Szczepan Mazur 56.5

Před slovenskou JCK nevstoupila do boxů. Jedničkovou premiéru tak absolvovala až v Ceně Arvy a skončila pátá. Konkurence hřebců je silnější a metry navíc jsou otazníkem.

13 MAGIC MERLIN (FR), 3, tr. Luboš Urbánek, ž. Martin Laube 58.0

Výsledek z Českého Derby nic neříká, když byl na špici hodně chtivý. Ve Velké červnové naopak ukázal dobrý závěr. Potenciál má, ale i jeho cvalová akce napovídá, že může potřebovat více času.

14 MACALLAN (IRE), 3, tr. Pavel Tůma, ž. Jan Verner 58.0

Namísto Českého Derby si vyzkoušel jeho distanci v Bratislavě a proti starším soupeřům ukázal zlepšení, když ho v závěru zabrzdila bočící soupeřka. Tady bude potřebovat další zlepšení, které ale může být v jeho možnostech.

15 PAOLO CINELLA (FR), 3, tr. Zuzana Kubovičková, ž. Monir Madihi 58.0 – POD ČAROU

Neuspěl ve slovenské VJC ani ve Starohájském kritériu. V případě účasti zřejmě mnoho příznivců nenajde.

Tipařův verdikt: Roli favorita zaujímá YOU JUST ROCK. V Českém Derby totiž nestačil pouze na Abhu a menší dráha nevypadá jako problém. Čtvrtý skončil v Chuchli Charpentier, který už má s Bratislavou pozitivní zkušenosti, a po jednom výpadku nelze odepisovat ani Jardin Micheleta. Jako domácí jednička vypadá Goldis. (Jaroslav Fabris)

Tip: You Just Rock – Jardin Michelet - Charpentier

 

STARTOVNÍ LISTINY