Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Bratislava – 17. 7. 2022 – Slovenské derby

Rozbory dostihů: Bratislava – 17. 7. 2022 – Slovenské derby

Rozbory čtyř hlavních dostihů v sobotu v Bratislavě, kde poběží Slovenské derby.

Rozbory dostihů

 

15:55 - 4. dostih

Mapei SK Cena Pat´S Music (I kat., 3+ klisny, 2000 m)

1 CLASSA (IRE), 4 tr. Václav Luka, Jan Verner 61.0

2 LADY FREE (IRE), 3 tr. Maruan Štangel, Ricardo Sousa 55.0

3 MO MY DREAM (FR), 7 tr. Jana Manová, Václav Janáček 59.0 

4 ZARIYANNKA (IRE), 5 tr. Zdeno Koplík, Radek Koplík 59.0         

5 THAMNA (POL), 4 tr. Miroslav Malík, Jaroslav Línek 59.0           

6 GHOST STS (IRE), 3 tr. Gábor Maronka, Martin Laube 55.5

Tipařův verdikt: Mo My Dream obhajuje prvenství a do dostihu jde stejnou cestou jako loni, kdy před tím absolvovala Letní cenu klisen ve Varech. Loni v ní byla druhá, letos vyhrála s převahou, ale byla od začátku roviny pod silným tlakem a dvoutýdenní pauza může být krátká. Loni vyhrála jen těsně nad Zariyannkou, která neměla nejlepší průběh a nesla o 2 kg víc. Tentokrát budou jejich váhy srovnány a ZARIYANNKA třetím místem v Ceně Scottish Rifla potvrdila, že tratě od 1800 do 2000 metrů jsou pro ni lepší, než když byla naposledy pátá v Tattersalls Mile. Classa by si s oběma soupeřkami mohla poradit i s 2 kg nevýhodou, kdyby do dostihu nastoupila ve stejné formě jako loni, když zde vyhrála Oaks, do sezóny však nevstoupila nejlíp. Stáj se potýkala se špatnou formou svých koní, která se však v poslední době viditelně lepší, proto bude záležet, jak na tom teď je. Lady Free lépe zaběhla v první klasice než v Ceně Arvy, i když v obou případech se umístila. Natahování distance pro ni nemusí být tou pravou cestou. Naopak Thamna minule v domácí dvojce ukázala, že by pro ni mohla být nejlepší distance 2400 metrů, když po změně taktiky dokáže uplatnit svůj finiš. Maďarská Ghost Sts doběhla v domácí klasice s odstupem za Dariyou, která byla druhá v Ceně Arvy. (ob)

Tip: Zariyannka – Classa – Mo My Dream

 

16:30 - 5. dostih

Rockwool Bratislavská míľa (I kat., 3+, 1600 m)

1 VERSE OF LIFE (FR), 6 tr. Jaroslava Morávková, Vendula Korečková 58.0

2 QUISSI LOGIST (GER), 6 tr. Samuel Sokol, Jiří Palík 59.5

3 SALAR ISLAND (ITY), 5 tr. Václav Luka, David Liška 59.5

4 QUESSIGNY (FR), 3 tr. Radek Holčák, Jaromír Šafář 58.0

5 LADY MAZIE (IRE), 6 tr. Marián Štangel, Václav Janáček 58.0

6 LAILAHO (CZE), 4 tr. Luboš Urbánek, Martin Laube 59.5

7 GRAY TOUCH (FR), 8 tr. Josef Chodúr, Monir Madihi 59.5

8 KAPTAIN JOE, 6 tr. Marián Štangel, Ricardo Sousa 59.5

9 ELSA (FR), 4 tr. Zuzana Kubovičová, Adam Florian 58.0

Tipařův verdikt: Lailaho byl minule druhý ve Sprinterské ceně, nejbližší mu je však distance 1400 metrů. Na mílové trati ve Velké květnové byl až šestý a kratší bratislavská rovina nemusí být nejlepší k uplatnění jeho finiše. Profil zdejší dráhy by naopak měl sednout tříletému QUESSIGNY, který sice šel v Tattersalls Mile opět ofenzivně, ale jeho projev nebyl tak hektický. Jeho šance jsou vysoké i přes 2 kg penalitu, kterou nese jako jediný. Ostatní soupeři totiž nevypadají tak silně. Lady Mazie letos přešla na kratší tratě a dobře zaběhla právě na míli v Ceně Nory Jeane. Minule nesla vyšší váhu a vítězný Ultimate Fight následně potvrdil formu ve Francii. Kaptain Joe vyhrál v Bratislavě handicap na míli o 2 ¾ délky před vítězem Velké květnové Politicumem, který nesl o 4 kg víc. Naopak za ním druhý Gray Touch nesl o 5,5 kg míň. Elsa loni vyhrála Cenu Arvy na 1800 metrů, ale ta nebyla nejsilněji obsazená a míle pro ni vypadá krátká, i když se letos ve druhé startu v Maďarsku zvedla. Salar Island se moc nepředvedl v Tattersalls Mile v Chuchli, a přestože forma stáje se zvedá, víc by mu zřejmě sedla kratší distance. (ob)

Tip: Quessigny – Lailaho – Lady Mazie

 

17:50 - 7. dostih 17:50

Rigips Stav Zlatý pohár (I kat., 4+, 2600 m)

1 PALMERA (GER), 6 tr. Zuzana Kubovočová, Adam Florian 56.5

2 ARCTURUS (IRE), 6 tr. Radek Holčák, Jaromír Šafář 58.0

3 ABRAMS CREEK (IRE), 4 tr. Luboš Urbánek, Petr Foret 58.0

4 BESTHON (FR), 4 tr. Zuzana Kubovičová, Jiří Palík 60.0

5 ODSONNE (FR), 4 tr. Štěpánka Myšková, Milan Zatloukal 58.0

6 CAPE CROWN (IRE), 4 tr. Josef Chodúr, Václav Janáček 58.0

7 AVOIDING WATER (FR), 5 tr. Gábor Maronka,                Örs Kolumbán 58.0

8 POPINJAY (FR), 6 tr. Štěpánka Myšková, Jan Verner 58.0

9 CACOPHONOUS (GB), 7 tr. Martina Havelková, David Liška 58.0

10 IMSEXYANDIKNOWIT (IRE), 6 tr. Ludvík Haris, Martin Srnec 56.5

11 KILLWORT (IRE), 8 tr. Miroslav Malík, Jaroslav Línek 58.0

12 BRILLIANT STAR (GER), 4 tr. Luboš Urbánek, Martin Laube 58.0

Tipařův verdikt: O vítězství by si to mohli rozdat zejména druhý a třetí z Velké ceny Slovenska ABRAMS CREEK a Cape Crown. První jmenovaný podává stabilnější výkony a pomůžou mu metry navíc, takže ho opatrně volím na první místo. Cape Crown před Velkou cenou Slovenska tolik neukázal a metry navíc nemusejí být takovým plusem, ale pokud by dokázal zopakovat poslední výkon, tak na tom může být opět lépe. Na třetí místo by mohl aspirovat zejména Brilliant Star, který ale bude nastupovat po kratší pauze. Distanci si vyzkouší poprvé a mohl by jí zvládnout, ale trochu otazník u něj je, protože matka byla mílařka. Největšími soupeři o bronzovou příčku by mu mohli být Cacophonus, kterému sedne delší distance, a maďarský Avoiding Water, který vyhrál doma několik jedniček na vytrvaleckých distancích. Zmínku si zaslouží určitě i Arcturus, který se v posledních startech dostal do lepší formy než loni, ale metry navíc pro něj budou mínus. Bratislava mu jinak sedne lépe než Praha, ale na 2600 metrů vychází spíše na boj o nejnižší dotované příčky. (tj)

Tip: Abrams Creek – Cape Crown – Brilliant Star

 

18:35 - 8. dostih

Slovenské derby spoločnosti MPL

R – cena Gd-3 - 3 klisny a hřebci - 2400 m - 40 000 EUR

1 GOLDSCHATZ (GER), 3 tr. Michal Ročák, ž. Vendula Korečková 58.0

Vítěz Karpatské ceny se letos představil pouze ve slovenské VJC, v níž skončil šestý bezmála 12 délek za vítězným Darling In Pink. Tehdy sice v obloukách rozdával metry a delší distance mu asi sedne více, přesto moc příznivců zřejmě nenajde.

2 GASPARINI (CZE), 3 tr. Jan Demele, ž. Jiří Palík 58.0

Vytrvalost mu neschází a postupně jde nahoru, což dokázal vítězstvím proti starším soupeřům o derby dnu. Bez dalšího progresu se nicméně neobejde a problémem může být případné pomalé tempo.

3 STRONGER TOGETHER (GB), 3 tr. Ingrid Janáčková Koplíková, ž. Milan Zatloukal 58.0

V poctivém Českém Derby šel závěrem, ale předtím na menším francouzském závodišti Le Croise-Laroche zvítězil poté, co z pomalého tempa nastoupil už 900 metrů před cílem. Měl by si tedy poradit s menší dráhou i odlišným průběhem.

4 HELLO HOLA HAY (FR), 3 tr. Luboš Urbánek, ž. Martin Laube 58.0

Překvapivé vítězství ve Švýcarském Derby získal závěrem, přestože ve Frauenfeldu je ještě kratší cílové rovina než v Bratislavě. Na druhou stranu nyní je startovní pole početnější. Hodnota této formy se těžko odhaduje, když na jednu stranu porazil několik kvalitních koní, nicméně těsně druhá Astoria šla na start s nízkým německým handicapem 62 kg.

5 APOLLON (GER), 3 tr. Zdeno Koplík, ž. Radek Koplík 58.0

V Českém Derby mu prospěl návrat k defenzivní taktice, když finišoval osmý. Ztráta 5 a ¼ délky na druhé místo nebyla zas tak výrazná, nicméně narazí na pětici tehdejších přemožitelů a menší dráha mu nenahrává.

6 STRATOSFERIC (IRE), 3 tr. Marián Štangel, ž. Ricardo Sousa 56.5

Poslední dva starty absolvovala v konkurenci klisen a v obou případech jasně prohrála se Shabanou, která v Českém Derby skončila devátá. Tady by tedy výraznější roli hrát neměla. Navíc metry navíc jsou otazníkem.

7 ARIOLO (GER), 3 tr. Josef Váňa st., ž. Petr Foret 58.0

Majitel vysokého německého handicapu 89,5 kg skončil v Českém Derby až sedmý. 400 metrů před cílem ho sice zbrzdil slábnoucí soupeř, ale ani tak by na nejlepší nestačil. Kvalitu bezesporu má, ale může se na něm podepisovat náročný program, když ho čeká čtvrtý start během sedmi týdnů. 

8 BLUE LION (GER), 3 tr. Jan Korpas, ž. Jan Verner 58.0

Jeho německý handicap je výrazně nižší, když tam vlastní známku 69 kg. Čeká ho ale teprve čtvrtý životní start a postupně jde nahoru. Minule sice skončil v Listed poslední, ale ztrácel jen 8 a ½ délky na vítězného Assistenta, který následně skončil čtvrtý v Německém Derby. Počítat se s ním tedy musí.

9 ASHAT (FR), 3 tr. Luboš Urbánek, ž. David Liška 58.0

V Českém Derby dokázal, že distanci zvládne. S tehdejšími přemožiteli Stronger Togetherem a Darling In Pinkem zřejmě poměr sil neotočí, a protože je dost narostlým koněm, problémem může být menší dráha i případné pomalé tempo. Každopádně je na něj spoleh.

10 WELL PREPARED (GER), 3 tr. Radek Holčák, ž. Jaromír Šafář 58.0

V Českém Derby odčinil výpadek z Velké červnové ceny, když cválal blízko špice a soupeři ho chytli až před distancí. Nakonec skončil šestý, což může díky menší dráze vylepšit.

11 DARLING IN PINK (FR), 3 tr. Luboš Urbánek, ž. Václav Janáček 58.0

V Českém Derby vypadal u distance jako vítěz, ale nakonec ho předstihla dvojice soupeřů, přičemž Stronger Together měl náskok pouhého nosu. Většinu startů absolvoval právě v Bratislavě, z čehož by měl tentokrát profitovat.

12 AMERICAN CHARLIE (FR), 3 tr. Ludvík Haris, ž. Martin Srnec 58.0

V Českém derby zklamal předposledním místem. Před startem zlobil ve startovacích boxech, kde tedy možná utrpěl nějaké zranění. Zas tak špatný by být neměl, když ve Starohájském kritériu ho Darling In Pink porazil o 4 a ½ délky.

13 CHARMBRUCK (FR), 3 tr. Ludvík Haris, ž. Adam Florian 58.0

V Českém Derby skončil až jedenáctý. Předtím sice bral stříbro ve Velké červnové ceně, ale ta byla hůře obsazena, když většina jeho tehdejších soupeřů dopadla v Derby ještě hůře. I v případě oblíbené měkké dráhy to bude mít složité.

Tipařův verdikt: Z účastníků Českého Derby si před třemi týdny nejlépe vedli Stronger Together a DARLING IN PINK, které v Chuchli dělil minimální rozdíl. Menší dráha sice pro Stronger Togethera není takovým problémem, jak by mohlo dle posledního startu vypadat, nicméně i tak znalost dráhy hovoří pro otočení poměru sil. Vysoko může zamířit také vítěz Švýcarského Derby Hello Hola Hay a nahoru jde rovněž německý Blue Lion. (jf) 

Tip: Darling In Pink – Stronger Together – Hello Hola Hay

 

(rozbory dostihů: Jaroslav Fabris, Ondřej Blahník, Tomáš Janda)