Rozbory hlavních dostihů mezinárodního mítinku Turf Gala, který proběhne v neděli v Bratislavě.

14:30 – 2. dostih

Cena Raiffeisen Bank International - Cena Scottish Rifla

(4+, 1800 m, 16.000 €)

V poli dvanácti koní najdeme především ve formě stále běhajícího bělouše IGNACIUS REILLY (Liška). Osmiletý valach má na kontě už devět jedničkových vítězství, a přestože se mezi rovinovými koňmi řadí mezi veterány, svou chuť běhat potvrdil v polovině května, kdy potřetí vyhrál Velkou květnovou cenu. Pod Davidem Liškou potkal solidní sestavu mílařů, přesto jistě triumfoval, a protože v Bratislavě vloni Cenu Scottish Rifla opakoval, existuje značná šance, že se mu to podaří znovu. Otázkou může být jenom dvou týdenní odpočinek, ovšem Eva Záhorová je zkušená trenérka a určitě ví, co si se svým výborným svěřencem může dovolit. Česko bude kromě něj reprezentovat také nedávný vítěz z Lysé nad Labem Australien (Koplík) v péči Stanislava Popelky, jenž v roce 2022 obsadil v Ceně Scottish Rifla druhé místo a na konci sezóny zde vyhrál Jesenný handicap. Třídou asi není tak dobrý jako Ignacius Reilly, ale i tento bělouš zde má na dobrý výsledek. Spíše překvapit pak může Prewitt (Florian) trenéra Václava Luky, který se vloni prosadil ve francouzském Compiegne, letos se ale v jediném startu neumístil. Uvidíme, jak se mu v Bratislavě bude líbit. Distance by mu měla sednout. Z domácích koní vypadá hodně podobně trojice Quessigny (Línek) – Blue River (Zdeková) – Manatan (Palík), největší důvěru ve mně ale nadále budí vítěz Jarní míle Quessigny. Dobrou šanci mají také polský Timemaster (Lukášek) a maďarský Guilin (Perovič). První jmenovaný běhá mezi elitou v Polsku, druhý jmenovaný pak vstoupil do sezóny triumfem ve dvojkovém klání. Na Ignacia Reillyho asi stačit nebudou, tabule je ale určitě reálná. (Míša Moricová)

Tip: Ignacius Reilly – Timemaster – Australien

Ignacius Reilly letos vyhrál Velkou květnovou – foto Pavla Pechmanová

15:05 - 3. dostih

Cena Raiffeisen Bank International - Cena Arvy

(3l. klisny, 1800 m, 16.000 €)

Tipařův verdikt: Na start míří premiantky české i slovenské Jarní ceny klisen. V mostecké klasice zvítězila Vermelho, ale nad většinou soupeřek už neměla takovou převahu jako v Deylově memoriálu, kdy více těžila ze zimních startů ve Francii. Navíc další prodloužení distance nevypadá jako plus. Každopádně znovu vychází před Francis Gold, která na ní v Mostě ze čtvrtého místa ztrácela 2 a ¼ délky. V bratislavské klasice svedla těsný souboj o vítězství trojice klisen. Dlouho se zdálo, že na čele vydrží poctivé tempo diktující Asturias, ale posledními cvalovými skoky jí předstihla dvojice svěřenkyň Zuzany Kubovičové She Free a NINA BEST. Obě tehdy teprve vstupovaly do sezóny a delší distance jim přijde vhod, takže by měly jít nahoru. V cíli je dělil pouhý krk, takže znovu vychází vyrovnaně, ale She Free posledně útočila zezadu, takže při hledání cesty vpřed potřebovala více štěstí. Sestavu vesměs doplňují klisny, které v jarních klasikách ztrácely výrazněji. Jedinou výjimkou je Danica, která šla cestou menších dostihů. Bez progresu se ale neobejde, když v Chuchli sice ztrácela jen délku na třetí ze slovenské VJC Eskadru Zero, ale nosila o 4 kg méně. (Jaroslav Fabris)

Tip: Nina Best – She Free – Vermelho

15:45 – 4.dostih

Cena Raiffeisen Bank International - Starohájske kritérium

(3l., 2000 m, 16.000 €)

Tipařův verdikt: Šest z desítky startujících koní se před měsícem utkalo ve slovenské Velké jarní ceně. Nejlépe si z nich vedl druhý BOULEVARD BLANQUI, přestože teprve vstupoval do sezóny a neměl šťastný průběh. V prvním oblouku totiž na bariéře neměl dost prostoru a žokej ho musel vzít zpět. Jen půl délky na něj ztrácela Eskadra Zero, která měla o poznání šťastnější průběh, když se jí k útoku z konce pole otevřel prostor na bariéře. Prodloužení distance každopádně ocení. Na dalších místech se seřadili Black Hron, Hájek a Duke Of Meridian. Tato trojice se vešla do 1 a ½ délky, a protože by si shodně měli s metry navíc poradit, znovu by od sebe neměli být daleko. Black Hron každopádně nastupoval do VJC bez startu v nohách, takže může jít nejvíce nahoru. Z koní, kteří zmiňovanou klasiku vynechali, by měl pořadím nejvíce zamíchat Merino. Ten debutoval suverénním vítězstvím v menším dostihu a o jeho třídě více napoví až nedělní srovnání s třídovými soupeři. (Jaroslav Fabris)

Tip: Boulevard Blanqui – Merino - Eskadra Zero

16:20 - 5. dostih

Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

(3+, 1200 m, 20.000 €)

Tipařův verdikt: Lepší sprinteři jsou seřazeni od sedmého čísla výš a je to pro ně jistá nevýhoda. Sedmičku má Hidden Colony, který vyhrál Gomba handicap a stáj má na jaře formu. Chodí ale dost zezadu, na což není bratislavská dráha ideální. Ta by naopak měla sednout ofenzivnímu Gogokovi, který loni jako dvouletý porazil jedničkové sprintery v Pardubicích. Jeho vystoupení v chuchelském handicapu však bylo značně rozpačité. Tamní dlouhá rovina nebyla pro něj, přesto byl poražen už na distanci a omluvou není ani vysoká váha. JIR SUN nevstoupil do sezóny nejlíp, ale šesté místo v mnichovských Listed už bylo lepší a třetí místo před dvěma týdny v handicapu na 1400 metrů v Hoppegartenu, kde spolu s druhým Caucasianem nosil o 5,5 kg vyšší váhu než vítěz, který má ve Francii rating 37 kg, naznačilo, že se přiblížil staré formě. Přestože bratislavská dráha nevyhovuje koncovým koním, vyhrál tento dostih v roce 2021 a loni byl druhý. Jeho stájový kolega Capitano sice v Prípravnej cene porazil loňského vítěze Worth Choice, ale ten nesl o 3 kila víc a od nemastného výkonu v Memoriálu Jaroslava Maška se postupně dostával do formy. Tady ale opět odstartuje z vnějšího boxu, který není ideální. Loni vyhrál z dvojky. Z koní s nižšími čísly zmíním ještě Live. Ten měl před třemi lety ve Francii rating 47 kg, ale loni šel s formou dolů a rating mu klesl už v českém tréninku na 38 kg. U nás byl čtvrtý v Memoriálu Jaroslava Maška a pak šestý v jedničce na 1300 metrů ve Varšavě, kde dobrou pozici ztratil hned po startu. Probrat by ho mohly stínidla, které dřív nosil. (Ondřej Blahník)

Tip: Jir Sun – Hidden Colony – Worth Choice

Hidden Colony vyhrál letošní Gomba handicap – foto Jana Syručková

17:00 - 6. dostih

Veľká cena Slovenska Raiffeisen Bank International

(4+, 2400 m, 32.000 €)

Tipařův verdikt: Opasan vyhrál tento dostih v letech 2021 a 2022 a v nejlepší formě byl Listed koněm ve Francii, kde měl nejvyšší rating 47,5 kg. Loni se po zranění dokázal vrátit druhým místem v Listed v Lyon Parilly, ale letošní návrat po dalším zranění se mu vůbec nepovedl. V Listed na 3000 metrů v Longchamp zpočátku puloval, než se usadil. V závěru pak nedokázal zrychlit a propadl se dozadu. Jeho aktuální forma je tedy otazníkem. REX OF THUNDER v loni za páté místo v Gr.3 na 2000 metrů v Deuville dostal rating 45 kg. Stejné umístění získal i v Listed v Nancy, kde pro něj byla krátká rovina. Ani ta bratislavská pro něj není ideální, ale loni tu byl druhý. Tentokrát ale budou plné startovní boxy a to bude složitější. Třetí startovní box však vypadá ideálně. Formu má také dobrou, když vyhrál nabitou Velkou dubnovou. Nejlepší je sice na středních tratích, ale u nás vyhrál dvakrát Zlatý pohár. Ve Velké dubnové byla druhá Abha, pro níž jsou také lepší střední tratě, ale loni dokázala s jistotou opanovat České derby. Ve Francii za čtvrté místo v Listed ve Vichy dostala rating 41 kg. Loni třetí Gasparini, který vyhrál Slovenské derby 2022, letos vyhrál zdejší předzkoušku, ale ta nebyla tak silně obsazena. Jardin Michelet vyhrál loni Slovenské derby i naší Velkou jarní před Abhou. Přes zimu však změnil trenéra a bude to jeho první start v sezóně. Z Polska přijíždí tamní derby vítěz 2022 Jolly Jumper, který po nepodařeném začátku loňské sezóny změnil trenéra a na podzim byl druhý ve Wielke Wroclawske za Le Destrierem, který byl pátý v Grosser Preis von Berlin. Sezónu zahájil těsným vítězstvím na rychlé dráze, když 2000 metrů na něj bylo krátkých. Profil dráhy by mohl vyhovovat maďarskému tempaři Agreementovi. Loni druhý z Kincsem Díj byl naposledy s nejvyšší váhou o 4 délky před Whirl Wind Girl a vyběhne z výhodného druhého boxu. První box je výhodný i pro rakouského Vadiruma, který běhá ve Francii a má tam rating 39,5 kg. Většinou ale běhá přes zimu na all weatheru, na trávě se mu tak nedaří. Stejnou známku má i polobratr francouzského derby vítěze Vadeniho Vazirpour, který byl loni v Class 1 v Angers 2 délky za pozdějším vítězem Prix Royal-Oak (Gr.1) Double Majorem. Tam startoval i letos již pod českým vedením, ale z první pozice v class 2 se v závěru propadl. Tady je prvním náhradníkem. (Ondřej Blahník)

Tip: Rex Of Thunder – Jolly Jumper – Abha