Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Pardubice 10. 10. - Velká pardubická

Rozbory dostihů: Pardubice 10. 10. - Velká pardubická

Rozbory dostihů na neděli 10. října v Pardubicích, kde je mezi osmičkou dostihů vrcholem náš největší překážkový dostih Velká pardubická.

10:30 - 1.dostih

Stříbrná trofej – Cena pivovarů Staropramen

STCH - cena I.kat. – 5+ - 4400 m - 150 000 Kč

Tipařův verdikt: V jediné steeplechase odpoledne najdeme i jejího loňského vítěze Dusigrosze. Osmiletý valach už předtím v Česku vyhrál dvě velké steeplechase, takže o příliš překvapivý úspěch nešlo. Letos lehce ovládl Velkou mosteckou a zaskočil favorita v pardubickém Zlatém poháru, ovšem v rámci přípravného startu v Karlových Varech neuspěl. V závěru vycouval a doběhl bez jiskry jako předposlední. Při návratu do Pardubic by to mělo být lepší, určitý otazník tento výkon ale nad svěřencem Josefa Váni staršího udělal. Na vítězství zde může pomýšlet i někdejší vítěz rovinové Ceny prezidenta republiky DOMINIQUE, jenž letos zazářil v italském Milanu ziskem Gran Corsa Siepi di Milano, tedy dostihu nejvyšší kategorie pro proutěnkáře. Sedmiletý hnědák tehdy zakončil vítězný hattrick, po němž se v červnu představil ještě v Meranu, kde byl nicméně zadržen a minulý týden pro absenci jezdce nestartoval v Bratislavě. Tohle je pro něj tedy spíše náhradním startem, přesto může uspět. Další místa by si měli rozdělit nadějný Foudre d’Allier, jenž letos běhal v Česku dvakrát v silné společnosti a obsadil třetí a druhé místo, přičemž v největším polském dostihu pro proutěnkáře skončil druhý Arlington. Na preferovanou dvojici asi stačit nebude, na dobré umístění by ale měl. První takto velký překážkový dostih čeká Portorikose, který na rovině získal úctyhodných osm jedničkových vítězství, a ani nad překážkami nevypadá marně. (mm)

Tip: Dominique – Dusigrosz – Arlington

 

11:10 - 2.dostih

Cena společnosti VCES - Cena Laty Brandisové

Stcc - cena I.kat. - 4+ klisny - 4200 m - 150 000 Kč

Tipařův verdikt: Dostih vyhrazený klisnám vypadá vyrovnaně. S dobrými šancemi půjde na start ALEGORIA, která před měsícem bojovala o vítězství v trojkovém handicapu. V Ceně Laty Brandisové skončila předloni třetí a loni byla krátce po startu zadržena, když jí mimo kurz dostihu vyvezla jedna ze soupeřek. Ani srpnovou Cenu Registany nedokončila vlastní chybou, když spadla přes chybující Piraniyu. Pro ni se jedná o jedinou zkušenost s pardubickým krosem a má hodně nabitý program, když jí čeká už třetí start v rozmezí tří týdnů. Naposled skončila druhá v Lysé nad Labem, kde se zdržela při překonávání Irské lavice, která tentokrát v kurzu dostihu schází. Z dvojice čtyřletých klisen vypadá Jacqueline lépe než Theresie. Hovoří pro ni totiž zkušenosti s krosy i distancí přes čtyři kilometry. Zbylá trojice Ztracenka, Nikeandnemesis a Queentera se utkala v červnovém dostihu pro klisny. V něm doběhly v uvedeném pořadí, a i když tentokrát je distance bezmála o kilometr delší, Ztracenka znovu vychází nejlépe. (jf)

Tip: Alegoria – Jacqueline - Ztracenka

 

11:50 - 3.dostih

Cena Kudy z nudy – Cena ČASCH

STCC - cena I.kat. – 4 - 4200 m - 150 000 Kč

Tipařův verdikt: Také mezi čtyřletými se schyluje k souboji centrál Josefa Váni staršího a Pavla Tůmy, neboť právě jejich svěřenci už dokázali v crossových dostizích zvítězit. Hned na první pokus se to povedlo českému odchovanci GATSBYMU, který tehdy absolvoval čtvrtý životní start a získal třetí životní úspěch. Vyhrál totiž už vloni proutí, letos steeplechase v italském Milánu a v srpnu se mu povedlo s jistotou splnit roli favorita. O 2 a ¼ délky za ním tehdy finišoval právě svěřenec Josefa Váni Giorgone, jenž do té doby nikterak zajímavě nepůsobil. Oním výkonem si ale řekl o pozornost při svém zářijovém běhání, přičemž důvěru nezklamal a lehce triumfoval. S crossy má už zkušenosti také Čáryjape, leč po vítězství ve IV. kategorii skončil v dalším dostihu až čtvrtý a od června se na dráze neukázal. Zmíněná dvojice bude zřejmě, co se týče kvality, nad jeho síly. Pole doplňuje dvojice zajímavých skokanů, kteří se ale nad takto náročnými překážkami představí poprvé. V Itálii získali umístění Frenki i High In The Sky, přičemž první jmenovaný posledně zvítězil ve steeplechase na dráze ve Slušovicích proti starším koním. (mm)

Tip: Gatsby – Giorgone - Frenki

 

12:30 - 4.dostih

Pohár BICZ holding 2021

Stcc - handicap III.kat. - 5+ - 4600 m - 90 000 Kč

Tipařův verdikt: Vloni dvě druhá místa v podobných dostizích obsadil Stigris, naposledy byl ale zadržen. Mobilization je specialistou na slušovickou dráhu, kde dosáhl již tří vítězství, v Pardubicích se ale ukáže poprvé. Zajímavý může být i účastník poslední kvalifikace na Velkou pardubickou, Taste of Rock, který běhal hlavně v Polsku. Zkušenosti s místním krosem už ale má, když vloni v červenci tu zvítězil v kratším dostihu. Kratší dostihy běhal i Youko a při prvním letošním startu na delší distanci byl zadržen, přesto jeho projev napovídá, že prodloužení distance by mu mohlo pomoci. V podobném dostihu tu před měsícem zvítězila Kornelia, když za ní skončili Sexy Lord i Leo Fantastico. Oba mají teď výhodnější zátěž a obzvláště svěřenec Martiny Růžičkové by mohl klisnu potrápit. To by měl i slovenský host BARCAKO, který s ní sice prohrál v obou posledních startech, minule ale jeho nástup přišel možná moc brzo, a při lepším načasování může poměr sil otočit. (fm)

Tip: Barcako – Youko - Kornelia

 

13:10 - 5.dostih 

Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy

Stcc - cena NL - 5+ - 4500 m - 300 000 Kč

Tipařův verdikt: CHELSMFORD loni deklasoval čtyřleté vrstevníky v Ceně ČASCH a naznačil velký potenciál. Do letošní sezóny díky zranění nastoupil později, ale opět to bylo ve velkém stylu, když ve zdejší předzkoušce utekl loni druhému z Velké pardubické Playerovi. Ten sice nosil o 4,5 kg víc, přesto to byl výkon, jímž se pasoval do role jasného favorita. V tomtéž dostihu startovala Dajuka. Loňská vítězka Poplerova memoriálu letos ukázala, že jí nedělají problém ani tratě o okolo 4000 metrů, ale nezvládla první životní přechod přes Irskou lavici. Pokud se jí to nyní povede, měla by být druhou šancí. Chicname De Cote byl před dvěma lety třetí ve Velké pardubické, ale od té doby nestartoval a jeho aktuální forma je neznámá. Popinjay se letos ukázal dobře na tratích okolo 4000 metrů v Pardubicích i ve Wroclawi, Wielka Wroclawska na něj asi byla moc dlouhá. Nadějně se ukazuje i pětiletý Godfray, naposledy druhý v handicapu. Tiap De L’Est na první pohled nezaujme, ale chodil těžší dostihy a po prvním letošním startu se může zvednout. La Coral běhal spíš kratší dostihy. (ob)

Tip: Chelmsford – Dajuka – Chicname De Cote

 

13:55 - 6.dostih

Cena firmy Chládek a Tintěra - Cena Labe

STCC - cena L – 6+ - 5200 m - 400 000 Kč

Tipařův verdikt: Početné pole skýtá mnoho koní zvučných jmen, zmínit všechny ale nemůžeme, i když by si to zasloužili. Na startu mimo jiné najdeme vítěze z roku 2018 Mahonyho, jenž dvakrát absolvoval i Velkou pardubickou, leč bez úspěchu, a musel by se dostat do podzimní formy, aby v této společnosti nebyl jen do počtu. Společnost je totiž kvalitní a v jejím čele stojí objev letošní sezóny SACAMIRO, jenž v Ceně Labe před rokem skončil v poli poražených, letos ale získal dvě cenná umístění v dobře obsazených crossech, načež po profesorském výkonu v září vyhrál 5200 metrů dlouhé klání II. kategorie. Nechal tehdy za sebou nejen soupeře, kteří budou startovat ve Velké pardubické, ale také koně, s nimiž se v neděli znovu střetne, tedy druhého Del Rey a třetího Apple’s Kamikaze. Oba platí za zajímavé crossaře do budoucna, naopak otazník tak trochu visí nad šikovným svěřencem Josefa Váni staršího jménem Aeneas. Ten má třídy a talentu na rozdávání, leč doposud zářil především v Lysé nad Labem a v Pardubicích to prostě zatím není ono. Takto dlouhou distanci si poprvé vyzkouší Medic, jenž se doposud specializoval na kratší tratě, přičemž 5200 metrů může být stropem pro překvapivou účast z Francie, šestiletou klisnu Born To Be a Queen. Co se týče skákání, neměla by mít v Pardubicích problém vzhledem k tomu, že z francouzských crossů je zvyklá na ledasco, přeci jen ale stylem start-cíl vyhrála na tratích okolo 4500 metrů. Posledně tak šla poprvé nad pět kilometrů, a přestože v závěru statečně bojovala, tenkrát odešla poražena. Každopádně jde ale o velice kvalitního koně. (mm)

Tip: Sacamiro – Born To Be A Queen – Del Rey

 

14:40 - 7.dostih

Poplerův memoriál skupiny Profireal Group

Stcc - cena NL - 5+ - 3300 m - 200 000 Kč

Tipařův verdikt: Jen dvojice účastníku vrcholu sezóny pro dvoumílové krosaře se zúčastnila před měsícem konané předzkoušky. V ní třetí příčku obsadil CHRYSTAL CROSS, na něhož mnoho neztrácel čtvrtý Lad In. Oba pravidelně bodují mezi „sprinterskou“ elitou a jejich šance se budou odvíjet i od stavu dráhy. Pokud bude podklad rychlejší, měl by mít navrch Chrystal Cross, ovšem na měkku může bodovat Lad In. Na měkčí dráze totiž Chrystal Crosse porazil v loňském Poplerově memoriálu i při vstupu do aktuální sezóny. Mezi špičku patří také Usockem, který před rokem skončil hned za Lad Inem na třetím místě. Už mu je ale třináct let a vypadá to, že jde dolů. Naopak progres letos ukázal Lianel. Ten totiž při srpnové premiéře v pardubickém krosu prohrál pouze s dvojnásobným hrdinou Poplerova memoriálu Tiarou Manem. Po několika rozpačitých výkonech se posledně v lepším světle představil Charismatic, zatímco už delší dobu v Pardubicích neuspěl Kifaaya, který o minulém víkendu spadl v Brně na vodním příkopu. (jf)  

Tip: Chrystal Cross – Lad In - Lianel

 

15:45 - 8.dostih

131. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se záštitou ministra zemědělství

Stcc - cena L - 6+ - 6900 m - 3 000 000 Kč

1 VANESSE(FR), 9 j tr. Pavel Vítek, ž. Jordan Duchene 68,0

Loni v lednu byla pátá v Grand Cross de Pau Reverdy, což je velmi dobrá forma. Zimní sezónu absolvovala ve Francii i letos, když jí zahájila výhrou v cross country v Craonu koncem listopadu. V další startech se jí však už moc nedařilo. Do Velké pardubické se kvalifikovala sedmým místem v cross country v Lion D’Anges v dubnu. Další start šla v září v menší cross country na 5000 metrů v Ploermelu, ale moc nestíhala a byla zadržená. Aktuální forma tak při české premiéře nevypadá dobře.

2 EVŽEN(GB), 7 tr. Štěpánka Myšková, ž. Jaroslav Myška 70,0

Na největším pardubickém mítinku vyhrál postupně Cenu ČASCH pro čtyřleté, Cenu Vltavy a loni Cenu Labe. Letos byl nasměrován do Velké pardubické, první kvalifikace se mu však nepovedla, když udělal několik chyb a dostih jen dokončil. Druhá kvalifikace však již byla zcela v jeho režii. I když nebyla tak silně obsazená jako ta první, ukázal, že si s distancí dokáže poradit a teď patří k favoritům.

3 KAISERWALZER(GER), 8 tr. Jaroslav Brečka, am. Patrick W. Mullins 70,0

Slovenský účastník byl loni pátý v Ceně Labe. Letos byl nejprve blízko čtvrtý v 2mílové Červnové cross country Válečníka, pak zamířil do třetí kvalifikace, kde patřil mezi koně, kteří podklouzli v zatáčce před Velkým vodním příkopem, a dostih nedokončil. V poslední kvalifikaci však překvapivě porazil Theophila, který na sebe vzal nevděčnou roli tahouna dostihu.

4 CASPER(FR), 9 j tr. Dalibor Török, Daniel Vyhnálek 70,0

Před dvěma lety byl druhý v Ceně Vltavy za Evženem. Loni již zamířil do Velké pardubické, kde skončil šestý. Mívá silnou koncovku, kterou se v první kvalifikaci dostal až na třetí místo. Před Velkou pardubickou se rozcvičil v předzkoušce Ceny Labe na 5200 metrů, kde takový konec neměl a skončil čtvrtý. Možná to na něj bylo krátké.

5 THEOPHILOS(FR), 11 b tr. Josef Váňa, ž. Josef Bartoš 70,0

Když před dvěma lety vyhrál Velkou pardubickou, bylo to na pevnější dráze. Loni na měkkém podkladu mnoho nepředvedl, proto bude hodně záležet na půdě. Přeci jen vytrvalost není jeho silnou stránkou, v první kvalifikaci vypadal chvíli jako vítěz, ale nakonec na něj v těsném doběhu zbylo páté místo. Začátkem září byl velkým favoritem poslední kvalifikace, ale protože se nikomu nechtělo do čela, diktoval tempo pro ostatní. To pro něj není obvyklé, proto na porážku od Kaiserwalzera nemusí být brán takový zřetel.    

6 TALENT, 10 tr. Hana Kabelková, ž. Pavel Složil ml. 70,0

Před dvěma lety byl ve Velké pardubické sedmý, loni bojoval o přední příčky a skončil čtvrtý. Jeho letošní formy tak dobře nevypadají. V první kvalifikaci byl až osmý, ale stáj na jaře hlásila horší tréninkové podmínky. Ani pátým místem v předzkoušce Ceny Labe nenadchnul, ale nesl nevyšší váhu a šel po delší pauze. Teď může být nachystán líp.

7 DULCAR DE SIVOLA(FR), 8 tr. Stanislav Kovář, ž. Petr Tůma 70,0

V obou startech ve Velké pardubické skončil mezi poraženými. Ani svým vystoupením v první letošní kvalifikaci nenadchnul, což platí i o jeho posledním startu v předzkoušce Ceny Labe na 5200 metrů. Tam to ale bylo o něco lepší. Dostih šel po delší pauze a start v nohách ho může zvednout, distance Velké je ale pro něj asi problém.

8 MR SPEX(GER), 7 tr. Luboš Urbánek, ž. Jan Kratochvíl 70,0

Před dvěma lety vyhrál na mítinku vrchol pro pětileté Memoriál Jana Kašpara. Loni vstoupil do sezóny až na podzim a byl pátý v Ceně Vltavy. Letos v první a třetí kvalifikaci získal shodně sedmé místo. Líp vypadal první start, ve druhém byl mimo šance na ohrožení nejlepších.

9 PLAYER, 9 tr. Lenka Kvapilová, ž. Marcel Novák 70,0

Loni ve Velké pardubické vybojoval druhé místo. O přední místo bojoval i v první silně obsazené kvalifikaci, kde skončil čtvrtý. V předzkoušce Ceny Vltavy na 4500 metrů nestačil na suverénního Chelsmoforda, ale ten vypadá jako velká hvězda a nesl proti němu o 4,5 kg víc. Delší distance mu sedne líp a může opět patřit k nejlepším.

10 HEGNUS, 13 tr. Radek Holčák, ž. Lukáš Matuský 70,0

Dlouhou dobu patří mezi naše nejlepší krosaře. V roce 2018 byl ve Velké pardubické druhý, ale až loni se prosadil naplno, když mu pomohla i měkčí půda. Letos ve třinácti letech absolvoval jen jeden start v červnové kvalifikaci, kde se musel obejít bez Lukáše Matuského. V dostihu si držel dobrou pozici, ale udělal chybu na Velkém anglickém skoku, kde s předními koňmi ztratil kontakt, který již nestáhl a skončil pátý s odstupem za vítězným Evženem. Do Velké ale může opět nastoupit s plnými šancemi.

11 PARIS EIFFEL(IRE), 8 tr. Ján Cagáň, ž. Martin Cagáň 70,0

Slovenský účastník byl loni třetí v předzkoušce Ceny Labe, což je zatím jeho největší úspěch. V první kvalifikaci na VP nehrál velkou roli, tu třetí pak nedokončil, když uklouzl v zatáčce před velkým vodním příkopem. Ve Velké pardubické by neměl mít šanci.

12 STRETTON, 11 tr. Stanislav Popelka, Jakub Kocman 70,0

Před třemi lety byl ve Velké pardubické třetí, před dvěma dokonce druhý, loni již na nejlepší nestačil, když do roviny točil pátý, ale tam ho porazili další tři soupeři. Letos byl třetí ve druhé kvalifikaci, na vítězného Evžena však neměl. V předzkoušce Ceny Labe se moc neukázal, ale forma mu může gradovat na říjnový vrchol. Přesto se zdá, že nejlepší již může mít za sebou.

13 STAR(GER), 10 tr. Jaroslav Brečka, ž. Jaroslav Brečka 70,0

Do Velké pardubické se kvalifikoval čtvrtým místem v poslední kvalifikaci, ale doběhl daleko za první trojicí. Jeho parketou dosud byly spíš lehčí skoky, na nich letos obsadil druhé místo ve Zlatém poháru.

14 NO TIME TO LOSE(GB), 12 j tr. Josef Váňa, ž. Ondřej Velek 70,0

Před čtyřmi lety na rozbahněné dráze vyhrál Velkou pardubickou. Další rok byl pátý, pak jeho kariéru ovlivnily zdravotní problémy. Loni spadnul na Taxisu, když nepatřil mezi favority. Letos je ale jak politý živou vodou. Vyhrál první nejsilněji obsazenou první kvalifikaci a před Velkou se zahřál výhrou nad 2 mílovými specialisty začátkem září. Pokud by napršelo, musel by být považován za největšího favorita.

15 MAHE KING(GER), 6 tr. Josef Váňa, ž. Jan Faltejsek 70,0

Ve čtyřech letech třikrát vyhrál, loňskou sezónu však vynechal. Letos v prvním startu chyboval na předposlední překážce, ale v dalším již porazil dobrého Sacamira, když na distanci 5200 metrů uplatnil koncovku. Třetí místo v poslední kvalifikaci také vypadá dobře. Potřeboval by víc zkušeností, ale vypadá nadějně a jeho devízou je vytrvalost.

16 BEAU ROCHELAIS(FR), 10 j tr. Tamara Křídlová, Adam Čmiel 70,0

Před třemi lety byl kupován speciálně do Velké pardubické z Francie, kde běhal provinční krosy. Jeho pouť skončila na Taxisu a loni se na dráze neobjevil. Letos se vrátil pod novým vedením a ani v jedné ze dvou kvalifikací na soupeře nestačil.

17 SZTORM(POL), 12 tr. Grzegorz Wroblewski, ž. Sertash Ferhanov 70,0

Jeho parketou jsou především steeplechase po trávě. Před lety kraloval v Polsku a dokázal zaběhnout i mezi špičkou v Itálii. Ani pardubické krosy mu však nejsou cizí, v roce 2019 byl druhý v kvalifikaci, ale ve Velké pardubické neuspěl. Loni se opět věnoval steeplechase, ale letos opět vybojoval druhé místo v první kvalifikaci, kde byla velmi dobrá konkurence. Naposledy šel Wielkou Wroclawkou, kde se od něj možná čekalo víc, ale čtvrté místo nebylo špatné.

18 LOMBARGINI(GER*), 10 tr. Stanislav Popelka, ž. Jan Odložil 70,0

Dřív platil za problémového koně, ale postupně vyzrál a v posledních dvou Cenách Labe obsadil druhé místo. Loni v ní dokonce potrápil Evžena. Přestože dosud vypadal nenápadně, lehkým vítězstvím ve třetí kvalifikaci v jediném letošním startu ukázal, že by nepřekvapil ani dobrým umístěním ve Velké pardubické.

19 VANDUAL(SVK), 13 b tr. Marián Štangel, ž. Romain Julliot 70,0

Ve Velké pardubické se mu dřív moc nedařilo, loni však bojoval o přední příčky a skončil třetí. V letošní premiéře moc neukázal, ve třetí kvalifikaci to již bylo výrazně lepší, když skončil třetí za vítězným Lombarginim. Nárůst formy mu dává šance i letos.

Tipařův verdikt: Obhájce loňského prvenství Hegnus v jediném letošním startu nezaběhl nejlíp, ale neměl v sedle svého stálého jezdce a po chybě na Velkém anglickém skoku se již nedostal do tempa. Ve třinácti letech už to pro něj nemusí být jednoduché, ale stále může pomýšlet vysoko. No Time To Lose vyhrál Velkou pardubickou před čtyřmi lety. Po různých zdravotních eskapádách se ale letos opět dostal do výborné formy, a pokud by se dočkal oblíbené měkké dráhy, byl by hlavním adeptem na vítězství. Dlouhodobá předpověď ale nabízí v týdnu před velkou jen jeden deštivý den, proto by mohl mít větší šanci EVŽEN. První kvalifikační start se mu sice nepovedl, ale v druhém již ukázal, proč od začátku kariéry patří k velkým nadějím. Nováčkem na trati Velké bude i Lombargini, který vyspěl v dalšího adepta. Dobré výkon stále podává loni druhý Player, do formy se dostává i loni třetí Vandual. S předloni vítězným Theophilem se musí počítat v případě pevnější dráhy. Pro odvážnější hráče tu může být loni čtvrtý Talent, který může být na podzim líp připraven, nebo méně zkušený Mahe King. (ob)

Tip: Evžen – No Time To Lose – Hegnus – Player – Mahe King

 

STARTOVNÍ LISTINY