Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Pardubice - 11. 10.

Rozbory dostihů: Pardubice - 11. 10.

Rozbory dostihů na neděli 11. října v Pardubicích, kde je na programu deset dostihů včetně 130. Velké pardubické.

 

10:30 - 1.dostih

Zlatá spona tříletých - cena holdingu BICZ

PP - cena I.kat. - 3 - 3200 m - 150 000 Kč

1 JACQUELINE, 3 tr. Pavlína Baštová, ž. Petr Tůma 66,5

Po posledním startu změnila majitele i trenéra. V tomto startu potkala většinu dnešních soupeřů. Na vítěze ztrácela více, ale s dalšími dvěma soupeři byla vyrovnaná. Tentokrát vychází na boj o konec tabule.

2 CARILLO, 3 tr. František Holčák, Daniel Vyhnálek 68,0

Debutoval rovnou na překážkách, ale mnoho nepředvedl. Následně druhý ve slabší rovině. Ziskem dotace by v této konkurenci překvapil.

3 SHEHREZADA, 3 tr. Martina Růžičková, am. Marcel Altenburger 66,0

Na rovině nepředvedla nic. Při debutu na překážkách sice čtvrtá v Lysé, ale byl to slabě obsazený dostih. Druhý Dovalweeno se předtím v Pardubicích vůbec nechytal. Mohla by se ještě zlepšit, ale i ona by ziskem dotace překvapila.

4 DARK SUN(FR), 3 tr. Čestmír Olehla, ž. Sertash Ferhanov 68,0

V posledním startu poměrně lehce porazil většinu dnešních soupeřů. Též by ještě mohl mít prostor k progresu. Spolufavorit dostihu.

5 SHOW ME THE MONEY, 3 tr. Zdeněk Mimra, ž. Pavel Složil ml. 67,0

Na překážkách má dost zkušeností. Poslední dva starty byly slušné. Na favority by mít neměla, ale je hlavním kandidátem na třetí příčku.

6 GIORGIONE(GB), 3 s tr. Josef Váňa st., Ondřej Velek 68,0

I přes vysokou pořizovací cenu na rovině neukázal nic. Stejné to bylo při debutu na překážkách. Trochu lepší výkon ale podal naposledy. Tentokrát musí potvrdit, že to nebyla náhoda. Pokud zopakuje výkon z posledního startu, tak by mohl bojovat o konec tabule.

7 RONCAL(GER), 3 tr. Pavel Tůma, ž. Jan Faltejsek 68,0

Debutoval na překážkách vítězně v Meranu. Následně těsně druhý v Gd-3 na stejném závodišti. To vypadá jako velmi slušná forma. Spolufavorit dostihu.

8 ČÁRYJAPE, 3 tr. Jana Junková, ž. Lukáš Matuský 68,0

Debutoval rovnou na překážkách. Ve druhém startu předvedl progres. V něm by mohl pokračovat. Zřejmě největší vyzyvatel Show Me The Money v boji o třetí příčku.

Tipařův verdikt: O vítězství by se měli poprat zejména Dark Sun a RONCAL. Dark Sun by mohl jít nahoru, ale více věřím formě z Merana, takže na vítězství volím Roncala. Za nimi by mohla být Show Me The Money. Největším soupeřem v boji o třetí příčku by mohl být Čáryjape. Tabuli by mohla doplnit Jacqueline nebo Giorgione, ale více věřím první jmenované. (tj)

Tip: Roncal – Dark Sun – Show Me The Money

 

11:00 - 2.dostih

Křišťálový pohár města Pardubic

PP - cena NL - 4+ - 3400 m - 200 000 Kč

1 AZTEK, 9 tr. Tomáš Váňa, ž. Marek Stromský 70,0

Minule ve Varech těsně prohrál s kvalitním Skins Rockem, když výrazně chyboval na předposledním skoku. Návrat na lehčí skoky a kratší distanci by neměl být problémem. Stejně jako před rokem asi nebude stačit na Cheminée, ale obhajoba druhého místa vypadá reálně.

2 WISE RULER(GB), 4 tr. Radek Holčák, ž. Lukáš Matuský 68,5

Před dvěma týdny se na měkké dráze v Meranu v závěru dostal před Silver Seama, s nímž v srpnu prohrál v Pardubicích. Ani v jednom z dostihů mezi nimi velký rozdíl nebyl, což by mělo platit i zde. Každopádně na nejlepší by stačit neměli.

3 ANGKOR WAT(GB), 4 tr. Josef Váňa st., ž. Jan Kratochvíl 68,5

V Mostě zvítězil stylem start-cíl proti slabším soupeřům. Minule se ve Varech posunul do čela při prvním probíhání cílem a postaral se o zrychlení. V závěru mu ale došly síly, když ho porazil i Fil Conducteur. Příliš důvěry tedy nebudí.

4 SILVER SEAM(FR), 4 b tr. Luboš Urbánek, ž. Jiří Kousek 69,0

Starty v Meranu mu nevyšly, ale v obou pardubických startech skončil druhý za kvalitními soupeři. V této konkurenci vypadá jako maximum umístění na konci tabule.

5 AU PIED LEVE(FR), 6 b tr. Ladislav Pohanka, Jakub Kocman 70,0

Dosud startoval v Itálii. Posledně sice narazil na kvalitní soupeře, nicméně loni se ukazoval v lepší formě. Na nejlepší by každopádně stačit neměl.

6 GODFREY(FR), 4 A 1/2 tr. Čestmír Olehla, Daniel Vyhnálek 68,5

V srpnu navzdory nižší váze prohrál s duem Silver Seam – Wise Ruler. Posledně ukázal zlepšení v karlovarské klasice, ale návrat nad proutěnky nevypadá jako plus, když mu spíše budou sedět těžší skoky.

7 RAVIELLA, 7 tr. Eva Záhorová, ž. Jan Odložil 68,0

Na rovinách ukázala jedničkovou třídu a v obou startech nad proutěnkami, které absolvovala v Bratislavě, zásluhou silné koncovky zvítězila. Může jít ještě nahoru a tady vychází hned za trojicí favoritů.  

8 MR ZURU(IRE), 6 tr. Jaroslav Brečka, ž. Pavel Složil ml. 70,0

Všechny překážkové starty absolvoval v Bratislavě. Před měsícem ztrácel na Raviellu zhruba 5 délek a jejich poměr sil by se měnit neměl. Předtím porazil Wise Rulera, který ale tehdy nad proutěnkami teprve debutoval a neskákal ideálně.  

9 SAUL(GB), 5 tr. Helena Vocásková, Ondřej Velek 70,0

Letos byl v obou startech na proutěnkách suverénní. Jednalo se sice o čtyřky, ale první z nich byla slušně obsazená, když porazil Silver Seama. Před dvěma lety zvítězil ve Zlaté sponě tříletých. V ní sice konkurence nebyla zrovna jedničková, ale i tady platí, že většina startujících dosud startovala v nižších kategoriích. Je tedy hlavním vyzyvatelem dua stáje Dr. Charvát.

10 FIL CONDUCTEUR(FR), 5 A 1/2 tr. Štěpánka Myšková, ž. Jaroslav Myška 70,0

V Česku absolvoval trojici startů. Nejlépe si vedl v prvním z nich, přesto prohrál s trojicí nynějších soupeřů. Další dva starty absolvoval ve steeplechase. Návrat na proutěnky mu může pomoct, přesto zřejmě mnoho příznivců nenajde. 

11 CHEMINÉE(IRE), 5 tr. Pavel Tůma, ž. Jan Faltejsek 68,0

Nad překážkami je neporažená. Loni tu zvítězila o 12 délek a poté ještě s výraznější převahou uspěla v Auteuil. Letos se představí poprvé, ale jako chtivější klisna by měla být nachystaná už na první start. Role favoritky jí tedy nemine.

Tipařův verdikt: Pokud naváže na loňské výkony, překážkovou neporazitelnost by měla udržet obhájkyně vítězství CHEMINÉE. Stálicí mezi překážkovou elitou je Aztek, který tu před rokem skončil druhý a letos dokazuje, že do starého železa ještě nepatří. Každopádně větším nebezpečím může být pro favoritku Saul. Ten se totiž dosud srovnání s elitou vyhýbal, ale v nižších kategoriích ukazoval velké rezervy. Teprve v srpnu změnila disciplínu Raviella a ukazuje, že i na překážkách může patřit ke špičce. (jf)

Tip: Cheminée – Saul - Aztek

 

11:30 - 3.dostih

Cena společnosti STRABAG a.s. - Cena Laty Brandisové

Stcc - cena I.kat. - 4+ klisny - 4200 m - 150 000 Kč

1 LIBUŠKA, 6 tr. Vladimír Derych, am. František Plšek ml. 68,0

Do sezóny vstoupila vítězstvím v dobře obsazené čtyřce, jednalo se ale o steeplechase. V crossu ji čeká premiéra, stejně tak v jedničkové společnosti.

2 DALLINA(POL), 6 tr. Grzegorz Wroblewski, ž. Sertash Ferhanov 68,0

V Pardubicích se nečekaně prosadila ve dvojce na 3300 metrů mezi speciality na této distanci, hlavním soupeřem jí ale tehdy byl No Time To Lose. Mezi klisnami pak na podobné distanci, jaká ji čeká v neděli, doběhla o krátkou hlavu druhá. Ve Velké Wroclawské obsadil čtvrtou příčku. Návrat na kratší distanci by ji mohl prospět.

3 ROZINA(FR), 6 tr. Štěpánka Myšková, ž. Jaroslav Myška 68,0

Jediný triumf si připsala v Pardubicích před dvěma lety, načež skončila čtvrtá v Ceně Laty Brandisové. Po návratu na dráhu letos obsadila třetí místo mezi klisnami, v crossu II. kategorie pak ale doběhla poslední, když ji za sebou v pohodě nechaly i její nedělní soupeřky.

4 SAINT SHINE(FR), 4 tr. Josef Váňa st., Jakub Kocman 63,5

Jediná čtyřletá účastnice na startu za sebou má tři crossové dostihy, Při debutu šla velmi slibně, neboť zaostala jen za Tech Jurym, poté ale zklamala v roli favoritky čtvrtým místem v dostihu III. kategorie na 3300 metrů. Následně jí nepomohla ani delší distance. Těžit by mohla z výhodného zatížení.

5 CALINE DE JUILLEY(FR), 7 tr. Grzegorz Wroblewski, ž. Romain Julliot 68,0

Třetí sezónu v Česku běhající bělka doposud nezískala nad crossy vítězství, přičemž vloni byla v Ceně Laty Brandisové čtvrtá. Ani letos svými výsledky nezaujala.

6 ALEGORIA, 8 tr. Vladimír Derych, ž. Jan Faltejsek 68,0

Zkušená účastnice zde byla vloni třetí, letos skončila třetí ve steeplechase, a poté vyhrála Cenu Registany o krátkou hlavu před Dallinou. Posledně byla zadržena za velkou vodou, ale pokud kurz tentokrát překoná bez problémů, měla by být znovu hodně vepředu.

7 APAS ROCKA, 6 tr. Stanislav Popelka, ž. Marek Stromský 68,0

Pro letošní sezónu změnila trenéra, přičemž ze tří startů dva proměnila ve vítězství, a to 4400 metrů dlouhý cross a posledně steeplechase ve Wroclawi. Kromě toho ale v posledních metrech podlehla Alegorii a Dallině v Ceně Registany. Do třetího místa ji můžeme čekat i nyní.

8 ENGELE(FR), 6 s tr. Petra Jirátová, Ondřej Velek 68,0

Ačkoliv v Mostě či Karlových Varech umí ve steeplechase překvapit, když letos ve Varech vyhrála čtyřkový dostih, v Pardubicích jí to nikdy nešlo.

Tipařův verdikt: Mezi osmi klisnami se střetává trojice klisen, které obsadily první tři místa v Ceně Registany, jež se koná na podobné distanci. Tehdy finišující duo Alegoria a DALLINA odsunulo Apas Rocku na třetí místo, přičemž triumf si těsně připsala Alegoria, ovšem pokud si bělka nenechá své soupeřky příliš utéci, tentokrát by mohla za vítězství zamířit ona. (mm)

Tip: Dallina – Apas Rocka – Alegoria

 

12:10 - 4.dostih

Stříbrná trofej - Cena pivovarů Staropramen

Stch - cena I.kat. - 5+ - 4400 m - 150 000 Kč

1 SKINS ROCK(FR), 6 tr. Zdeněk Seménka, ž. Pavel Složil ml. 70,0

Ve Francii měl na překážkách rating 58 kg. První starty u nás byly rozpačité, třetím místem ve Zlatém poháru tedy hodně překvapil. Ani v Itálii to nebylo špatné a posledně po boji porazil Azteka. To z něj dělá adepta na dobré umístění.

2 WOTAN(GER), 6 b tr. František Holčák, ž. Lukáš Matuský 70,0              

Běhá menší dostihy u nás i v Bratislavě. V Netolicích těsně prohrál s veteránem Gejzirem. To tady stačit nebude.

3 DRAGON(FR), 5 tr. Čestmír Olehla, ž. Sertash Ferhanov 70,0

Ve Francii sbíral umístění a vlastnil tam rating 58 kg. Po třetím místě v Auteuil loni na jaře se však zranil a na dráhu se vrátil až v srpnu v Bratislavě. Třetí místo na rozběhání nebylo špatné, co umí, předvedl až ve Zlatém poháru EŽ v Chuchli, kde porazil Anakinga, který ale chyboval na druhé překážce před cílem. Přesto i tady ho může potrápit.

4 DUSIGROSZ(FR), 7 s tr. Josef Váňa, ž. Jan Kratochvíl 70,0

Pro něj je stěžejní měkká dráha, na níž dokáže zaběhnout velmi dobře, což ukázal na jaře v Pardubicích. Přes vítězství ve zkrácené Velké mostecké tam nebyl tak suverénní, jak se čekalo. Také v Karlových Varech prohrál se Skins Rockem.

5 BUISENESS SIVOLA(FR), 9 b tr. Stanislav Kovář, Josef Borč 70,0

Na začátku kariéry byl druhý v největším irském dostihu pro čtyřleté proutěnkáře. Po následující špatné sezóně se však od Willieho Mullinse vrátil do Francie. Tam byl před třemi lety druhý v Listed steeplu a před dvěma lety čtvrtý v Gr.2 v Compiegne. To vlastnil rating 64 kg. Pak šel ale s formou dolů a jeho rating se letos zastavil na 57 kg. To by tady ale stále nebylo špatné. 

6 ANAKING(FR), 10 tr. Pavel Tůma, ž. Jan Faltejsek 70,0              

Loni zde suverénně zvítězil a získal v tomto dostihu již druhé vítězství. Lehký byl i jeho triumf ve Zlatém poháru. Až ve Zlatém poháru EŽ v Chuchli zaváhal. Na předposlední překážce udělal chybu a v rovině se nechal předběhnout nejen Capivarim, ale i Dragonem. Při lepším průběhu by mu měl porážku vrátit.

7 MEDICIMAN(GB), 7 tr. František Holčák, Adam Čmiel 70,0

V minulosti vyhrál proutěnky v Bratislavě, nyní se ale již věnuje krosům a poslední dva v Pardubicích vyhrál. Tady je konkurence mnohem těžší a na takhle dlouhé distanci ještě neběžel.

Tipařův verdikt: Přestože v poledním startu ANAKING prohrál, může si zde napravit reputaci. Dragon mu ale může být silným soupeřem. Další můžou pomýšlet spíš na umístění. Ve Varech se dobře ukázal Skins Rock, na měkčí dráze by mohl být nebezpečný Dusigrosz. Buiseness Sivola se tady těžko zařazuje, ale ani jeho francouzské formy nevypadají špatně. (ob)

Tip: Anaking – Dragon - Dusigrosz

 

12:50 - 5.dostih

Cena Kudy z nudy - Cena ČASCH

Stcc - cena I.kat. - 4 - 4200 m - 150 000 Kč

1 HAMIS(POL), 4 tr. Veronika Lempochnerová, ž. Jan Odložil 70,0

Pravidelně se umísťuje, ale jeho výkony nemají vzrůstající tendenci. Návrat na kros bude plusem, ale přesto vychází okolo konce tabule.

2 ZAFIRO(POL), 4 s tr. Štěpánka Myšková, ž. Jaroslav Myška 70,0

Debut na krosu se mu tolik nepovedl, ale v posledním startu si vedl dobře. Delší distance by neměla být problém. Měl by bojovat o přední příčky.

3 ZTRACENKA, 4 tr. Stanislav Popelka, ž. Marek Stromský 68,0

Ve druhém startu šla hodně zezadu a závěrem stihla jen čtvrté místo. Minule si zase počínala poměrně aktivně, ale občas chybovala na skocích. Při dobrém průběhu by mohla jít ještě nahoru. Distance a měkčí dráha by jí měly vyhovovat. Též kandidátka na přední příčky.

4 LA CORAL, 4 tr. Lenka Kvapilová, ž. Marcel Novák 70,0

Trochu déle nestartoval, ale to by nemusel být problém. Otazník je ohledně distance. Původově vypadá spíš na koně do 4000 metrů. Ale určitou třídu v Pardubicích ukázal, takže je s ním třeba počítat na dotované příčky.

5 CHELMSFORD(FR), 4 tr. Josef Váňa st., ž. Jan Kratochvíl 70,0

Debut na krosu vyhrál lehce. Má zatím jen pár startů, tak by mohl jít nahoru. Kandidát na vítězství. Trošku otazník může být prodloužení distance.

6 NIKEANDNEMESIS(IRE), 4 tr. František Holčák, Adam Čmiel 68,0

Debut na překážkách zvládla dobře. Může těžit i z rovinové třídy. Možná největší kandidátka na ohrožení favorita.

7 MOHAN, 4 tr. Antonín Novák, ž. Martin Liška 70,0

V posledních dvou startech na krosech získal pátá umístění, ale bylo to daleko od nejlepších. Tentokrát je konkurenci o něco silnější, takže vychází spíše těsně za tabulí.

8 SALUS, 4 tr. Jaromír Hrudka, Jakub Kocman 68,0

Vrátila se na dráhu po pauze v červenci dvěma umístěními okolo středu pole v krosu. Tentokrát narazí na silnější konkurenci, ale i tak by mohla bojovat o konec tabule.

9 DUNDEE, 4 tr. Radek Žalud, ž. Pavel Složil ml. 70,0

V červenci zaběhl slušně. Vypadalo to, že by mohl jít ještě nahoru, a že mu prospěje delší distance. V posledním startu ale zklamal, když nestíhal a byl zadržen. Pokud to byl jednorázový výpadek, tak by mohl bojovat i o vyšší příčky.

Tipařův verdikt: CHELMSFORD podal zatím na krosu jasně nejlepší výkon. Určitě má ještě rezervy. Otazníkem je trochu delší distance na měkčí dráze, protože původ nemá tak vytrvalý. Nikeandnemesis si při debutu taky vedla slušně, když podlehla jen zkušenějšímu soupeři. Navíc má rovinovou třídu, takže by mohla být největší konkurencí pro favorita. Výborný překážkový původ má Ztracenka. Ta zatím neměla optimální průběh dostihu. Distance a měkčí dráha by jí měly sednout. Pokud potvrdí naznačený potenciál, tak by mohla potrápit všechny soupeře. O přední příčky by mohl bojovat i Zafiro. Distanci by měl zvládnout. Jako tempař to má těžké a většinou se najdou lepší soupeři, ale nemuselo by jich bát moc. La Coral by mohl tabuli uzavřít. (tj)

Tip: Chelmsford – Nikeandnemesis - Ztracenka

 

13:30 - 6.dostih

Poplerův memoriál – Cena Radiožurnálu – Cena Nadace pro rozvoj města Pardubic

Stcc - cena NL - 5+ - 3300 m - 200 000 Kč

1 LAD IN, 8 tr. Hana Kabelková, ž. Pavel Složil ml. 70,0   

Když se vloni potkal s podobnou konkurencí, dokázal vydělat peníze, na nejlepší ale ztrácel hodně délek. Tady to bude mít složitější, druhé místo ze slabě obsazené Velké mostecké nelze přeceňovat.

2 CHRYSTAL CROSS(FR), 8 A 1/2 tr. Štěpánka Myšková, ž. Jaroslav Myška 70,0

Vloni v tomto dostihu druhý a konstantní výkony podával i letos. Stylem start – cíl s přehledem zvítězil v posledním trialu a tady se mu to může povést též.

3 TIARA MAN(FR), 9 tr. Radim Bodlák, ž. Niklas Lovén 70,0

Vítězi posledních dvou edicí tohoto dostihu se letos tolik nedaří. Naposledy po delší době překonal drop i hadí příkop plynule, přesto z nynějších soupeřů předběhl jen Garfielda.

4 ALBE BACK(GB), 7 tr. Radek Holčák, Adam Čmiel 70,0

Na dráhu se vrátil po dvouleté pauze a při druhém startu tu na této distanci zvítězil zadrženě. Bylo to sice proti slabší konkurenci, s jeho rovinovou třídou ho ale podceňovat nelze.

5 GARFIELD, 7 tr. František Kovačík, Lukáš Sloup 70,0    

Po dvouleté pauze to zkusil hned v trialu a v cíli byl poslední výrokem „daleko“. Musel by se enormně zlepšit, aby tu podobný výsledek nezopakoval.

6 USOCKEM(FR), 12 A 1/2 j tr. Pavel Vítek, ž. Sertash Ferhanov 70,0     

Na dráhu se vracel po dlouhé pauze vloni na podzim. V obou trialech bral čtvrté místo a dokazuje, že i ve svém věku se může se špičkou měřit. Jako vítěz však těžko představitelný.

7 MEDIC, 7 tr. Jana Junková, Jakub Kocman 70,0

Vítěz posledních dvou edicí Červnové cross country Válečníka patří do naší elity krátkých krosařů už třetí sezónu. V jeho sedle dochází k překvapivé změně, ale i tak by měl mířit vysoko.

8 DAJUKA, 6 tr. Radek Holčák, ž. Lukáš Matuský 68,0

V 6 letech v životní formě, když po dvou lehkých triumfech ve slabších dostizích obstála i při premiéře mezi krosovými „sprintery“. Její šance porostou s měkčí dráhou.

Tipařův verdikt: Souboj o krále rychlíků mezi krosaři by se měl odehrát mezi dvojicí CHRYSTAL CROSS a Dajuka, kterou naposledy zbrzdila chyba na poslední překážce. Stálicí scény je Medic, naopak stojaté vody může rozvířit Albe Back. (fm)

Tip: Chrystal Cross – Dajuka – Albe Back

 

14:10 - 7.dostih

Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. - Cena Labe

Stcc - cena L - 6+ - 5200 m - 400 000 Kč

1 KAISERWALZER(GER), 7 tr. Jaroslav Brečka, ž. Pavel Složil ml. 70,0

Vloni si v Pardubicích na závěr sezóny vyhrál cross III. kategorie, letos se mu ale moc nedaří, neboť debutoval pátou příčkou ve stejné kategorii, načež dva další dostihy nedokončil. Naposled skončil čtvrtý v Bratislavě. Když překoná kurz, nemusí to být úplně špatné.

2 DECORUS, 11 tr. Lenka Syslová, ž. Martin Liška 70,0

Nejstarší účastník se nad překážkami nikdy neprosadil, přičemž nad crossy předvedl nejlepší výkon až letos, kdy nejprve doběhl druhý ve dvojkovém crossu na 5200 metrů, načež byl sedmý ve IV. kvalifikaci. Zlepšení sice ukázal, tady to ale pořád stačit nemusí.

3 IMPHAL(POL), 7 b tr. Stanislav Popelka, ž. Hakim Tabet 70,0

Crossově velmi zkušený účastník, jemuž se ovšem mezi elitou nad skoky doposud moc nevedlo. Zlom přišel až letos, kdy po triumfu ve steeplechase ovládl i dvojkový cross na 5200 metrů právě před Decorem. Ve Velké Wroclwaské byl sedmý, a přestože se nad ním rukou mávnout nedá, žokej neznalý Pardubic v sedle jeho šance moc nezvedá.

4 ZATARO, 7 tr. Jozef Franko, Daniel Vyhnálek 70,0

Jen pěti starty zatěžkaný valach zvítězil před dvěma lety ve čtyřkovém crossu, naposledy se ovšem na dráze ukázal na konci loňské sezóny, kdy byl druhý na distanci 4200 metrů za Tamasem. Letos jej čeká debut, jeho původ ale v překážkové společnosti budí respekt.

5 EVŽEN(GB), 6 tr. Štěpánka Myšková, ž. Jaroslav Myška 70,0

V Pardubicích má za sebou sedm crossových dostihů, přičemž prohrál pouze vloni na jaře ve společnosti starších koní, kde doběhl čtvrtý. Vítěz Ceny ČASCH a Ceny Vltavy se minule zadrženě prosadil ve dvojkovém crossu na 5200, a v neděli talentovaný skokan dalším vítězstvím opravdu nepřekvapí.

6 PARIS EIFFEL(IRE), 7 tr. Ján Cagáň, ž. Martin Cagáň 70,0

Slovenský účastník absolvoval pouze dva crossové dostihy v kariéře, ten druhý ale na konci srpna proměnil v třetí příčku, 14 a půl délky za Evženem. Zopakování umístění pro něj ovšem může být hodně těžké.             

7 STRING(GER*), 7 tr. František Holčák, ž. Lukáš Matuský 70,0

Šikovný crossař, jenž vloni získal dvojici pardubických vítězství na scéně IV. kategorie, letos pak při sezónní premiéře zaostal jen za o 3 kila méně nesoucí Apas Rockou, načež vyhrál dostih III. kategorie na 4000 metrů. Takhle daleko ještě nešel, na umístění by ale stačit měl.

8 LOMBARGINI(GER*), 9 tr. Stanislav Popelka, ž. Jan Faltejsek 70,0

Další velezkušený crossař, který ovšem nebýval příliš spolehlivý. Má ale za sebou v letech 2018 a 2019 trojici vítězství z Pardubic, z toho dvě v III. kategorii. Vloni byl v Ceně Labe druhý za Lodgian Whistlem, letos pak doběhl třetí v II. kvalifikaci a také ve dvojkovém crossu na 4500 metrů. S Janem Faltejskem si sedl a v neděli může přidat další solidní umístění do sbírky.

9 DIRECT LAGRANGE(FR), 7 A 1/2 tr. Radek Holčák, Adam Čmiel 70,0

Polokrevník si v Pardubicích vloni připsal třetí místo v Ceně Vltavy, v kvalifikacích se ale letos moc nechytal, a nedokončil ani dvojkový cross na 5200 metrů. Posledně byl šestý v Bratislavě. Že něco umí, to ukázal před rokem, ale zatím na to nedokázal zavázat.

10 CAYRAS STAR(FR), 6 s tr. Stanislav Kovář, Josef Borč 70,0

Druhou sezónu u nás běhající účastník nevypadá, že by měl na tuto společnost stačit. V červenci byl sice čtvrtý v onom dvojkovém crossu, jenž vyhrál Imphal, nechal ale tehdy za sebou jediného soupeře.

11 SWEET RED WINE, 8 tr. Pavel Odložil, ž. Jan Odložil 70,0

Ačkoliv se vloni prosadil ve Švýcarsku, v Pardubicích se letos dvakrát nedostal do cíle. Posledně byl sice pátý v crossu, co vyhrál Evžen, nijak ale neoslnil.

12 SACAMIRO, 7 tr. Kateřina Ilíková, ž. Petr Tůma 70,0

Letos absolvoval své první dva crossové dostihy. Při debut obsadil druhé místo v dostihu na 4500 metrů, načež byl čtvrtý v crossu za Evženem. Vypadá o něco lépe než výše zmíněný účastník, pořád ale na umístění asi stačit nebude.

Tipařův verdikt: Jasným favoritem je v 12hlavém poli EVŽEN, který to v Pardubicích prostě umí, a porazit jej z pohledu ostatních účastníků bude velice těžké. Ti jsou spíše ve hře o dobrá umístění, kde se dá po roce znovu čekat zkušený Lombargini, případně pak na této distanci debutující String. Spravit chuť po letošní sezóně by si zde mohl i Direct Lagrange, dobré výsledky letos v Pardubicích předváděl Imphal. (mm)

Tip: Evžen – String - Lombargini

 

14:55 - 8.dostih

Cena hejtmana Pardubického kraje - Cena Vltavy

Stcc - cena NL - 5+ - 4500 m - 300 000 Kč

1 STAR(GER), 9 tr. Jaroslav Brečka, ž. Pavel Složil ml. 70,0

Loňskou sezónu vynechal. Dvěma starty v pardubických krosech neoslní, ale koncem srpna šel hodně zezadu, nosil vysokou váhu a mnoho neztrácel. Vítězstvím ve Velké starohájské steeplechase ukázal, že delší distance mu sedne lépe.

2 SAINT JOSEPH(FR), 7 b tr. Pavel Tůma, ž. Jan Faltejsek 70,0

Loni s krosy začínal a při VP vyhrál trojkový handicap. Že to nemusí být jeho strop, naznačil při posledním startu. Tehdy za posledním skokem nebyl ježděný naplno, a i proto ho v posledních metrech chytil talentovaný String. Patří k hlavním vyzyvatelům favorita.

3 MR SPEX(GER), 6 tr. Luboš Urbánek, ž. Thomas Boyer 70,0

Sezónu zahájil teprve před třemi týdny v karlovarské klasice, v níž byl zadržen. Kros mu rozhodně sedne lépe, když loni vyhrál Memoriál Jana Kašpara, nicméně jeho forma je otazníkem.

4 KIFAAYA(GB), 8 tr. Radim Bodlák, ž. Niklas Lovén 70,0

V létě dvakrát nestačil na špičku krátkých krosařů a neuspěl ani při návratu nad proutěnky. To nejlepší už má za sebou, takže v početnějším poli další tabulové umístění asi nepřidá.

5 BRIDGEUR(FR), 9 A 1/2s tr. Štěpánka Myšková, ž. Jaroslav Myška 70,0

V předchozích třech letech startoval ve Velké pardubické, v níž skončil dvakrát sedmý. V závěru mu pravidelně docházely síly, takže kratší distance vypadá jako plus. Nicméně výsledky ze dvou letošních kvalifikací napovídají, že už není v takové formě.

6 MOULA, 12 tr. Jiří Uhl, Ondřej Velek 70,0

Stejně jako Bridgeur se zúčastnil dvou kvalifikací a v obou s ním prohrál. Kratší distance mu sedne lépe, nicméně ve dvanácti letech už na jedničkovou společnost nemá.

7 BUONARROTI(GER), 9 tr. Josef Váňa st., ž. Jan Kratochvíl 70,0

V srpnu se vrátil na dráhu po vynechané loňské sezóně. Na dřívější výkony nenavázal, ale v trialu na Cenu Labe byl ještě na posledním skoku ve hře o druhé místo. Ubrání metrů mu prospěje a může bojovat o pomyslné stupně vítězů.

8 SPEEDER, 5 tr. Pavel Odložil, ž. Jan Odložil 70,0

V netolické pětce vyhrál po diskvalifikaci dvou soupeřů a při návratu do Pardubic neuspěl, když v tamních krosech toho mnoho nepředvedl ani dříve. Roli outsidera se tedy nevyhne.

9 LAVERNO, 5 s tr. Lenka Kvapilová, ž. Marcel Novák 70,0

Sezónu zahájil teprve koncem května. V handicapu, v němž zvítězil Apple’s Kamikaze, doběhl jako poslední, když výrazně ztrácel i na Speedera. Loni se mezi čtyřletými ukazoval nadějně, ale úspěchy sbíral na kratších distancích.

10 APPLE`S KAMIKAZE(FR), 7 j tr. Radek Holčák, Adam Čmiel 70,0

Předloni zvítězil v Ceně Jana Kašpara, ale poté dlouho nic podobného nepředvedl a okamžitý obrat nenastal ani po zimní změně trenéra. Minule ale poprvé nastoupil s fixací jazyka a lehce vyhrál trojkový handicap. Pokud na to naváže, zadarmo by běžet neměl.

11 NIKTIGER, 6 tr. František Kovačík, Lukáš Sloup 70,0

Loňskou sezónu vynechal, začátkem července skončil daleko od nejlepších a poté následovala další pauza. Ani jeho starší formy mu velké šance nedávají.

12 MARCUS AURELIUS(FR), 10 tr. Stanislav Popelka, ž. Marek Stromský 70,0

V letech 2017 a 2018 tu skončil druhý. Letos si vyzkoušel i kvalifikaci, ve které ale neuspěl a ani v dalších startech nepřesvědčil. Na druhou stranu posledně překonával poslední skok blízko Buonarrotiho, takže přehlížet ho nelze.

13 MUSTAMIR(IRE), 9 tr. František Holčák, ž. Lukáš Matuský 70,0

Vysokou třídu ukázal především v klasikách, když je předloňským vítězem Zlatého poháru. S krosy začal teprve letos, ale pěkným finišem ovládl trial na Cenu Vltavy, když porazil obhájce vítězství Playera. Tentokrát jsou soupeři papírově slabší, takže podobný výkon by mu měl stačit na další vítězství.

Tipařův verdikt: Vítěz Zlatého poháru MUSTAMIR úspěšně zvládl přechod do krosů, když zvítězil v předzkoušce. Jeho tehdejší soupeři míří buď do Velké pardubické, nebo do Ceny Labe, takže má teoreticky volnou cestu za dalším triumfem. Vysokou třídu v minulosti ukázal i Buonarroti, který se letos vrací po pauze a díky startům v nohách by měl jít nahoru. Lepší volbou ale může být zástupce nastupující generace Saint Joseph. Na zlepšení z posledního startu se bude snažit navázat Apple’s Kamikaze. (jf) 

Tip: Mustamir – Saint Joseph - Buonarroti

 

15:40 - 9.dostih

Pohár BICZ holding 2020

Stcc - handicap III.kat. - 5+ - 4600 m - 90 000 Kč

1 RONALDO KING, 5 tr. Radek Holčák, Adam Čmiel 66,0              

Letos nenosí stínidla a prezentuje se klidnějším projevem. Začátkem srpna tu zvítězil v podobném handicapu, a pokud bude po pauze fit, může být znovu mezi nejlepšími.

2 ELIÁŠ, 11 s tr. Václav Soukup, am. Marcel Altenburger 63,0    

Naposledy byl aktivnější než v předchozích letošních startech, ztratil ale jezdce. V srpnu ztratil na Ronaldo Kinga víc jak 7 délek a tady vychází váhově hůř.

3 EMAGOUL(FR), 6  A 1/2 tr. Štěpánka Myšková, ž. Jaroslav Myška 67,0              

Začátkem srpna tu v podobném handicapu bojoval o vítězství s Ronaldo Kingem. Váhově se mezi nimi mnoho nemění, a pokud nebude dráha příliš měkká, měl by být někde vepředu zas.

4 PERSONAL COACH(FR), 7 tr. Grzegorz Wroblewski, Lukáš Sloup 63,5

Koncem srpna se tu ukázal v dobrém světle v kratším handicapu. Na ostrovech chodil třímílové point-to-point dostihy, v červenci tu byl ale na podobné distanci zadržen.

5 BOLERO DE L`ISLE(FR), 9 A 1/2 tr. Ivan Kub, am. František Plšek ml. 68,0

Vloni jen jednou na startu, letos se ukázal dvakrát v kratších dostizích. Naposledy po aktivním průběhu odpadl a tady asi moc příznivců nenajde.

6 VALTZ, 9 b tr. Veronika Lempochnerová, ž. Sertash Ferhanov 70,0     

Loňská sezóna mu vyšla lépe. Koncem srpna tu v podobném handicapu výrazně ztrácel na trojici Stigris, Del Rey a Motiv, a i když ponese nižší váhu, před ně by se dostat neměl.

7 ČMELÁK, 6 tr. Antonín Novák, ž. Petr Tůma 67,0          

Naposledy to zkoušel proti těžké konkurenci, předtím ale v handicapu o kategorii níž bojoval o vítězství. Pokud by tady předvedl podobnou formu, na dotaci dosáhnout může.

8 KÖNIG SAMUR(GER), 6 tr. Josef Váňa st., Jakub Kocman 63,0              

Dvě životní vítězství získal v zahraničí na kratších dostizích po trávě. I když má za zády renomovaný tým, tak tady příliš lákavě nevypadá.

9 WOODY, 10 tr. Jiří Uhl, Ondřej Velek 64,0       

I když už má svůj věk, v srpnu tu dokázal zvítězit v kratším handicapu a dobře se držel i následně. Tohle je ovšem delší a soupeři jsou silnější.

10 DEL REY(SVK), 5 tr. Zdeněk Mimra, ž. Pavel Složil ml. 67,0     

V červenci tu zvítězil lehce v handicapu nižší kategorie a následně na to dokázal navázat. Tehdy neztrácel mnoho na Stigrise, a pokud bude pokračovat v progresu, může mu porážku vrátit.

11 MOBILIZATION(IRE), 5 tr. Radim Bodlák, ž. Niklas Lovén 67,0              

Ve Slušovicích získal dvě vítězství (to druhé stylem start - cíl v opakovaném dostihu), takže formu má. Tady ale absolvuje premiéru na pardubickém krosu.

12 NEW FINCH, 7 tr. Jana Junková, ž. Romain Julliot 71,5

Vloni v tomto dostihu ztratil jezdce kuriózním způsobem. Letos při jediném startu zadrženě zvítězil a toto nemusí být jeho strop.

13 KORNELIA, 6 b tr. Stanislav Popelka, Daniel Vyhnálek 60,0    

V srpnu tu ztratila hodně délek na Valtze, přičemž před ním bylo ještě trio nynějších soupeřů. Ani s nízkou váhou tak neosloví.

14 STIGRIS, 9 j tr. František Holčák, ž. Lukáš Matuský 73,0          

Vloni to zkoušel i mezi elitou, pomohl mu ale sestup do handicapu. V srpnu tu byl druhý, se současnou známkou si poradí a musí se s ním počítat.

15 EL QUINI TIEP(FR), 6 A 1/2 tr. Stanislav Popelka, Michal Maksa 64,0 

Nejméně zkušený z celého pole. Při handicapové premiéře byl na trhu poměrně populární, byl ale zadržen. Nejspíš bude ještě potřebovat získat zkušenosti.

16 SHENT(FR), 5 tr. Luboš Urbánek, ž. Thomas Boyer 70,0          

Loňský překvapivý vítěz Ceny ČASCH na tento výkon zatím nenavázal. Naposledy tu v handicapu na dobré pozici ztratil jezdce v poslední třetině dostihu.

17 MOTIV, 5 tr. Veronika Lempochnerová, ž. Jan Odložil 68,0

Vloni byl v Ceně ČASCH vyvezen zastavujícím soupeřem. Letos jde nahoru a má za sebou dvě dobré formy v handicapech. Tady tak vypadá lépe než stájový kolega Valtz.

Tipařův verdikt: Ve velkém poli padne do oka NEW FINCH, který při jediném letošním startu zadrženě zvítězil. Po pauze zaběhnout umí a toto by neměl být jeho strop. Nahoru by měli jít i Ronaldo King, Del Rey a Motiv, jako vloni může překvapit Shent. (fm)

Tip: New Finch – Del Rey – Ronaldo King

 

16:40 - 10.dostih

130. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se záštitou ministerstva zemědělství

Stcc - cena L - 6+ - 6900 m - 3 000 000 Kč

1 ALL SCATER, 10 tr. Jana Řezáčová, Veronika Škvařilová-Řezáčová 70,0

Párkrát se účastnil jedničkového dostihu, neměl tam ale co dělat. Dosud nikdy nevyhrál dostih a má problém i ve čtvrté kategorii. Jediného umístění dosáhl před čtyřmi lety, kdy byl druhý v pardubické trojce. Kvalifikaci splnil koncem srpna, ani jednu chvíli však nebyl v dostihu a od začátku ztrácel. Jeho tým si jde asi splnit sen o účasti ve Velké pardubické.

2 LODGIAN WHISTLE, 7 tr. Štěpánka Myšková ž. Jaroslav Myška 70,0

Od začátku překážkové kariéry se jevil nadějně, vítězství a cenná umístění sbíral v menších dostizích přes lehčí skoky u nás i ve Francii. Až loni se zaměřil na pardubické krosy a hned ve druhém startu vyhrál Cenu Labe. Její sestava sice loni nebyla z nejsilnějších, svoji třídu ale potvrdil letos, když vyhrál třetí kvalifikaci. Ta se zpočátku vyvíjela v extrémně pomalém tempu, za irskou lavicí, na níž v minulém startu chyboval, však převzal iniciativu a udělal si dostih pro sebe. Velká se pojede jinak, ale jeho výkony vypadají nadějně.

3 HEGNUS, 12 tr. Radek Holčák ž. Lukáš Matuský 70,0

Mezi špičku překážkářů patří od tří let, kdy vyhrál Zlatou sponu tříletých, před pěti lety přidal svou první kvalifikaci a Cenu Labe. Před dvěma lety byl druhý ve Velké pardubické a loni vstoupil do sezóny vítězstvím v první kvalifikaci. Ve Velké pardubické měl patřit k favoritům, kvůli zranění však nestartoval. Letos v první kvalifikaci potrápil loňského vítěze Velké pardubické Theophila a pak již nestartoval. V jeho věku zřejmě nechtěl jeho tým riskovat jeho zdraví na pevnějších drahách v letních měsících. Jeho zkušenosti a výkony z něj dělají jednoho z hlavních favoritů.

4 BUGSIE MALONE(IRE), 10 b tr. Radek Holčák, Adam Čmiel 70,0

V Británii vyhrál tři handicapy na 3 míle v Kemptonu. U nás se loni zaměřil na Itálii, v Gran Premio Merano mu však ujelo sedlo. S pardubickou cross country se seznámil v první kvalifikaci, kdy v konci slábnul. Další start šel Cenu Peruána, kde však měl problém s překonáním irské lavice v obráceném směru. Pokud by to ale přeskákal, nemusí být jenom do počtu.

5 CATCH LIFE(ITY), 12 tr. Radim Bodlák, ž. Niklas Lovén 70,0

Před lety vyhrál Velkou mosteckou a bral přední umístění ve Velké slušovické. Zaměřoval se spíš na travnaté dráhy a loňské formy již nevypadaly nejlépe. Letos změnil trenéra a ukázalo se, že s pardubickými krosy nemá problém. V přetaktizované třetí kvalifikaci bral druhé peníze a ani čtvrté místo v té poslední nebylo špatné, i když za Sottoventem a Vandualem dokončil s odstupem. Konkurence je však silná.

6 CASPER(FR), 8 tr. Čestmír Olehla, ž. Sertash Ferhanov 70,0

Zpočátku kariéry se zaměřoval na starty ve Francii, srovnání s naší špičkou ukázal před třemi lety, kdy byl druhý ve Stříbrné trofeji. Pak přešel na cross country, nevyhnul se však zdravotní pauze. Loni se postupně zlepšoval a byl druhý v Ceně Vltavy. Letos byl šestý v první kvalifikaci, naposledy byl druhý v Ceně Peruána za suverénním Evženem. Chodí koncem, zda bude ještě delší distance Velké výhodou, bude muset ukázat a doufat i podzimní progres.

7 MAZHILIS(FR), 11 tr. Josef Váňa, ž. Jiří Kousek 70,0

Před čtyřmi lety vyhrál Gran Premio Merano. Loni se propracoval i mezi naši špičku krosařů a po třetím místě v poslední kvalifikaci skončil ve Velké pardubické čtvrtý. Letos po aktivním průběhu v první kvalifikaci v rovině zeslábl, tu třetí šel zas moc defenzivně. O jeho formě toho moc nenapověděl start v Ceně Peruána, kde skončil po kolizi na irské lavici. Měl problém s nadváhou, ale loni se na podzim do formy dostal. Pokud bude ve správné kondici, může zopakovat výkon jako loni. 

8 SOTTOVENTO(GER), 8 tr. Josef Váňa, ž. Jan Kratochvíl 70,0

Je objevem letošní sezóny. V minulých letech nepatřil ke špičce, ale loni porazil Caspera a byl třetí v Ceně Labe. Letos se po úvodním startu v klasické steeplechase našel na dlouhých tratích kvalifikací. Dokázal potrápit neporazitelného Ange Guardiana a poslední kvalifikaci jistě vyhrál před Vandualem. Vypadá to, že pro něj čím delší trať, tím lepší a může zde hrát významnou roli.

9 DULCAR DE SIVOLA(FR), 7 tr. Stanislav Kovář, Josef Borč 70,0

První rok u nás se ukazoval jako nadějný krosař a v Závěrečné cross country bojoval o prvenství. Loni v šesti letech moc uspěchal přechod mezi naši elitu mířící do Velké pardubické. V ní skončil devátý. V jediném letošní startu se ale ukázal v dobrém světle, když v první kvalifikaci skončil čtvrtý. I přes dlouhou pauzu by mohl být zisk dotace v jeho silách.

10 STRETTON, 10 tr. Stanislav Popelka, ž. Marek Stromský 70,0

Letos byl čtvrtý ve druhé kvalifikaci, ale s odstupem za bojujícími Ange Guardianem a Sottoventem a ani koncem srpna v předzkoušce Ceny Vltavy dvakrát nezářil. Jeho forma ale pravidelně graduje na podzim. Již jako pětiletý vyhrál Cenu Jana Kašpara, v posledních dvou ročnících se ve Velké pardubické umístil na třetí a druhém místě, když loni prohrál s Theophilem až po velkém boji.

11 MAHONY, 8 tr. Stanislav Popelka, ž. Hakim Tabet 70,0

Před dvěma lety vyhrál Cenu Labe. Loni zahájil druhým místem v Úvodní cross country Koroka a ani na cestě do Velké pardubické si nevedl špatně. V ní však skončil pádem na Taxisu. Letos se umístil pátý v první kvalifikaci, v Ceně Peruána pak spadl na Velkém anglickém skoku, který mu dělá dlouhodobě problémy. Poslední start tedy o něm moc neřekl, ale jinak býval v kvalifikacích poctivý a umístěním by nepřekvapil.

12 RIBELINO(FR), 12 tr. Luboš Urbánek, ž. Thomas Boyer 70,0

Po diskvalifikaci Nikase se stal vítězem Velké pardubické 2015. V následujících letech šel s formou dolu, loni ale zažil menší comeback, kdy se chytil v kvalifikacích a v té poslední byl čtvrtý. Pardubickou ale skončil pádem na Taxisu. Letos absolvoval dvě kvalifikace. V té první skončil s odstupem vzadu, v té poslední to bylo lepší. Z pátého místa ale ztrácel na první dvojici Sottoventa a Vanduala.

13 VANDUAL(SVK), 12 b tr. Marián Štangel, ž. Romain Julliot 70,0

Na rovinách patřil mezi špičku vytrvalců, mezi tu překážkovou se dostával postupně. Před pěti lety vyhrál větší handicap a byl třetí v Ceně Labe. Po nadějném začátku další sezóny se však na dva roky ze zdravotních důvodů odmlčel. Vrátil se před dvěma lety a v obou posledních ročnících Velké pardubické skončil osmý. Stejnou příčku obsadil i v letošní první kvalifikaci, v té poslední však byl jediným soupeřem Sottoventa, když ostatní na ně ztráceli. Přes tento výkon nepatří k favoritům dostihu a musel by ho potvrdit.

14 PLAYER, 8 tr. Lenka Kvapilová, ž. Marcel Novák 70,0

Před třemi lety vyhrál Cenu Jana Kašpara pro pětileté, o rok později byl třetí v Ceně Labe. Loni se umístil v jedné z kvalifikací a v předzkoušce Ceny Vltavy porazil Hegnuse chybujícího na „Velké vodě“. Velkou pardubickou však nedokončil, když podklouzl v oblouku za Hadím příkopem. Letos byl třetí v první kvalifikaci, když dlouho držel krok s Theophilem a Hegnusem. Před Velkou pardubickou zvolil stejný přípravný dostih jako loni a po boji prohrál jen s někdejším vítězem Zlatého poháru Mustamirem, který se již chytnul na krosech. Zkušenost s distancí 6900 metrů stále chybí, ale jeho letošní formy vypadají dobře.

15 THEOPHILOS(FR), 10 b tr. Josef Váňa, ž. Jan Odložil 70,0

Dříve platil za rychlejšího steeplera, který dvakrát vyhrál Prvomájovou steeplechase, dvakrát byl druhý v Poplerově memoriálu a často musel krotit svůj temperament. Již před dvěma lety ale ukázal, že mu nedělá problém délka kvalifikace a loni rozptýlil pochybnosti, že si poradí i s Velkou pardubickou, kterou po dramatickém souboji vyhrál před Strettonem. Letos odolal útoku Hegnuse v první kvalifikaci, v té třetí však doplatil na přetaktizovaný začátek a skončil až čtvrtý. Měl by to ale být ojedinělý výpadek, i pod novým jezdcem patří stále k favoritům.

16 NO TIME TO LOSE(GB), 11 j tr. Josef Váňa, Jakub Kocman 70,0

Velkou pardubickou vyhrál před třemi lety, kdy mu dokonale sedla rozmáčená dráha. Na pevnější byl další rok pátý. Nevyhnuly se mu zdravotní problémy a loni byl v jediném startu druhý v srpnové kvalifikaci za Ange Guardianem. Letos startoval třikrát. Na rozběhání byl druhý na pro něj krátkých 2 mílích, třetí kvalifikaci jeho konec nepřišel a skončil poslední. Jako přípravu na Velkou opět zvolil krátký dostih, neustál však doskok na Havlově skoku. Kromě hezkého zrychlení na 2 mílové distanci se letos moc neukázal, v případě měkčí dráhy ale na tom nemusí být špatně.

17 TZIGANE DU BERLAIS(FR), 9 s tr. Pavel Tůma, ž. Jan Faltejsek 70,0

Před třemi lety byl druhý v Ceně Labe a následující rok vyhrál Velkou pardubickou před Hegnusem a Strettonem. Loni na jaře mu Hegnus oplatil porážku v první kvalifikaci, v té poslední ladil formu a skončil pátý. Na start Velké nastoupil jako favorit, po kolizi na Taxisově příkopu však skončil. Letos se na dráze objevil až v poslední kvalifikaci, velký dojem neudělal a dokončil šestý. Po zahřívacím startu v nohách ale může být vše jinak. Může se hodně zvednout a Velkou už vyhrál, jeho poslední dobrý výkon je ale starý rok a půl.

18 TALENT, 9 tr. Hana Kabelková, ž. Martin Liška 70,0

Před dvěma lety se uvedl vítězstvím v první kvalifikaci, kde porazil Ange Guardiana a čerstvého vítěze Velké pardubické No Time To Lose. Následovala ale více jak roční zdravotní pauza. Na dráhu se vrátil loni na podzim a opět uspěl v kvalifikaci. Ve Velké pardubické ale skončil až sedmý. Letos startoval ve dvou kvalifikacích a v obou skončil třetí. Blíže byl v té třetí za Lodgian Whistlem, ve čtvrté na Sottoventa a Vandula ztrácel víc a až na cílové pásce porazil Catch Life a Ribelina. Výkony v minulých letech se zdály lepší, ale nelze ho odepisovat.

Tipařův verdikt: Letošní Velká pardubická je hodně nabitá. Snad kromě All Scatera si lze každého představit, že by se mohl umístit do 8. místa, kam jsou vypsány kurzy „do dálky“. Mezi hlavní favority patří obhájce Theophilos, HEGNUS ho ale na jaře v kvalifikaci potrápil a na delší distanci může být lepší. Tzigane Du Berlais Hegnuse před dvěma lety ve Velké porazil, ale svou třídu ukázal naposledy před rokem a půl, a přestože by jeho forma měla gradovat, z jediného letošního startu se toho moc vyčíst nedá. Objevem roku je Sottovento, jemuž se na dlouhých distancích vysloveně daří. Každý rok je přesně na čas nachystán Stretton. Zajímavým nováčkem na trati je Lodgian Whistle, dobré formy má letos Player, který loni kvůli podklouznutí nemohl ukázat, zda celou Velkou pardubickou zvládne. (ob)

Tip: Hegnus – Theophilos – Sottovento

 

STARTOVNÍ LISTINY

DOSTIHOVÝ PROGRAM