Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Pardubice - 13. 10.

Rozbory dostihů: Pardubice - 13. 10.

Rozbory dostihů na sobotu 13. října v Pardubicích.

12:00 - 1.dostih - Cena amatérů / fegentri – Memoriál Josefa Jančara

PP - cena IV.kat. - 4+ - 3200 m - 60 000 Kč

1 MERELLA(SWI), 6 am. William Easterby 66,0 – Na rovinách měla podobný handicap jako Mediciman. Při svém zatím jediném překážkovém startu ale skákala dobře a i díky úspěšné stáji se s ní musí počítat.

2 MEDICIMAN(GB), 5 sj am. Guillaume Viel 71,0 – Nikdy nevypadal jako talent na skoky, naposledy ale zvládl přeskákat i steepl v Bratislavě. Rovinovou třídou by tady na několik soupeřů stačit měl.

3 ELEGANT DEVIL(GER), 14 am. Elliot Öhgren 69,0 – Mimoňský specialista byl vloni v jiném amatérském dostihu v rámci sobotního mítinku druhý ze tří startujících. Tady ho čeká těžší konkurence.

4 MISTER WESTMINSTER(GB), 8 am. Michal Mikšovský 68,0 – Na počátku překážkové kariéry dělal hodně chyb, přesto to nakonec dotáhl na umístění v italských Gd-1. Tady se vrací po pauze, přesto svou třídou by měl stačit na většinu soupeřů.

5 PHILLIPINA, 6 am. Marcel Altenburger 66,0 – Na rovinách zvítězila ve IV. kategorii a tady absolvuje překážkový debut. V dostihu amatérů jen těžko k doporučení.

6 VENI VIDI VICI, 9 am. Pavel Peprna 68,0 – Při svém posledním překážkovém startu čtvrtý v poměrně slušné konkurenci. Pokud bude po roční pauze fit, může si dělat naděje na umístění.

Tipařův verdikt: V malém poli vyčnívá někdejší vítěz Ceny prezidenta, MISTER WESTMINSTER. Ten se sice vrací po pauze, pokud ale bude alespoň obstojně skákat, těžko si představit, kdo by ho měl porazit. Na rovinách byl hodnocený skoro o 20 kg výše než Merella. Ta je sice už rozběhaná a její jediný překážkový start nebyl vůbec špatný, přesto v něm jako favoritka (navíc tehdy podporovaná žokejem Myškou) byla třetí. Velké pořadí by měl pravděpodobně doplnit Mediciman. (fm)

Tip: Mister Westminster – Merella - Mediciman

 

12:35 - 2.dostih - Cena společnosti BOHEMIA SEKT, s.r o. - Zlatá spona tříletých

PP - cena I.kat. - 3 - 3200 m - 150 000 Kč

1 SAUL(GB), 3 Sertash Ferhanov 68,0 - Při debutu podlehl jen Lavernovi, ale tentokrát by s ním mohl pořadí otočit. Má více rovinové třídy a zkušenost by mu měla pomoci. V minulém startu si též nechal Laverna v některých fázích moc utéct, takže tentokrát bude důležitá taktika, protože velký rozdíl mezi nimi nebude. 

2 MOBILIZATION(IRE), 3 ž. Martin Liška 68,0 – Na překážkách bude debutovat. V původu moc překážkových dispozic nenajdeme. Realizační tým posílá koně do skoků jen velmi zřídka. Vypadá tedy maximálně na boj o čtvrtou příčku.

3 DEL REY(SVK), 3 b Pavel Složil ml. 68,0 – Na překážkách absolvoval tři starty a mnoho toho nepředvedl. Saula a Laverna by tedy ohrozit neměl. V této slabší konkurenci ale vychází na třetí místo.

4 SHECANRALLY(IRE), 3 j ž. Josef Bartoš 66,0 – Na rovině běhala sprinty, což v dnešní době není moc doporučení pro překážkového koně. Zatím se jí též nad skoky nevedlo. Vypadá na boj o čtvrtou příčku.

5 LAVERNO, 3 ž. Marcel Novák 68,0 – Určitou třídu ukázal již na rovině. Při debutu na skocích narazil na slabou konkurenci v Mimoni. Tamní vítězství proti jedinému soupeři nebylo nijak přesvědčivé. Poté ale využil zkušeností a ovládl kvalitněji obsazený dostih v Pardubicích. Samozřejmě kandidát na boj o vítězství.

Tipařův verdikt: V početně slaběji obsazeném dostihu jasně vyčnívají nad svými soupeři SAUL a Laverno. V minulém startu měl navrch Laverno, ale Saul by s ním mohl tentokrát pořadí otočit. Minule totiž nad skoky debutoval. Laverno už ale absolvoval druhý start. Saul má navíc více rovinové třídy, ale slušnou třídu na rovině ukázal i Laverno, takže se dá čekat velký souboj. Nejvážnějším kandidátem na třetí místo je Del Rey, který za zmíněnou dvojicí zaostal o daleko v posledním startu, takže se nedá čekat, že by je mohl tentokrát ohrožovat, ale zbylí dva startující vypadají ještě slaběji. Mobilization nad skoky debutuje a nenajdeme mnoho důvodů, proč by měl být v nové disciplíně úspěšný. Shecanrally je na tom podobně, i když již absolvovala tři překážkové starty. (tj)

Tip: Saul – Laverno – Del Rey

 

13:15 - 3.dostih - Křišťálový pohár města Pardubic - Cena podporovaná závodištěm Wroclaw

PP - cena NL - 4+ - 3400 m - 300 000 Kč

1 AENEAS(IRE), 4 bj ž. Marcel Novák 66,5 – Má dobrou rovinou třídu, když loni byl druhý v St Legeru. V červnové dvojce tu skončil délku za Yarou třetí, a i když poté šel trochu nahoru, tady by na nejlepší stačit neměl.

2 AMADEON(IRE), 6 Sertash Ferhanov 70,0 – Skok do jedniček zvládl výborně, když lehce vyhrál chuchelský Zlatý pohár EŽ Praha. Jako problém nevypadá ani zkrácení distance o 800 metrů, protože na této trati uspěl v srpnu. Sice se jednalo pouze o trojku, nicméně zvítězil o 10 délek před kvalitním duem Sundara – Meny Bay.

3 TASTE OF ROCK(FR), 4 ž. Jaroslav Myška 66,5 – Dosavadní starty absolvoval ve Francii. Nejlépe si vedl hned zkraje sezóny, když ve Wissembourgu skončil dvakrát druhý, ale ve druhém případě byl pro pozitivní test na přítomnost zakázaných látek diskvalifikován. Od té doby se mu nedaří a francouzský handicap 54 kg by tu stačit neměl.

4 YARA, 6 Ondřej Velek 68,0 – Nad lehčími skoky podává stabilně dobré výkony. V létě nestačila ve Varech pouze na Amadeona. Ve Wielké Partynické obsadila třetí místo, ale od vítěze byla daleko. Tady potká několik soupeřů s vyšší třídou.

5 KRÖSUS(GER), 8 ž. Martin Cagáň 70,0 – Všechny letošní starty absolvoval na Slovensku. V Topolčiankách vyhrál ve slabé konkurenci a posledně v Bratislavě ztrácel ze třetího místa na Meny Bay 14 a ½ délky, takže mu patří role outsidera.

6 ANAKING(FR), 8 ž. Jan Faltejsek 70,0 – Letos se vrací na dráhu po zdravotní pauze. Jeho forma má rostoucí tendenci, když posledně ve Vichy prohrál až po boji s koněm, který má francouzský handicap 64 kg. Oproti němu sice nosil o 4 kg méně, přesto ho tento výkon staví do role favorita.

7 GRYFFICHOP(FR), 4 ž. Josef Bartoš 66,5 – Ve Francii vlastní vysoký handicap 64 kg. Ten získal už jako tříletý a možná umí trochu méně, nicméně už pod současným vedením skončil čtvrtý v květnovém Listed v Compiegne. Rozpaky ovšem budí dva týdny stará forma z Merana.

8 MENY BAY(IRE), 8 Richard Bartoň 68,0 – Loni vyhrála Gd-1 v Meranu. Letos není v takové formě, ale posledně v Bratislavě porazila Dajuku, která je v Itálii úspěšná mezi čtyřletými. Srpnový poměr sil s Amadeonem by každopádně otočit neměla.

Tipařův verdikt: Na startu se schází velmi kvalitní sestava. Na vítězství z chuchelského Zlatého poháru EŽ Praha se bude snažit navázat Amadeon. Tentokrát je sice distance o 800 metrů kratší, ale s tím by si měl poradit, když na ní zvítězil v srpnu a posledně se prosadil z falešného tempa. V cestě za dalším úspěchem mu ovšem stojí ANAKING, který se letos vrátil na dráhu po zdravotní pauze. Květnový start byl sice navzdory vítězství trochu rozpačitý, ale poté šla jeho forma nahoru. Posledně totiž ve Vichy až po boji podlehl koni s francouzským handicapem 64 kg. Největší úspěchy získal na delších distancích, ale v Bad Harzburgu ukázal, že má dost rychlosti. Pouze na francouzských drahách dosud startovali Gryffichop a Taste Of Rock. Více třídy ukázal dříve jmenovaný, který vlastní tamní vysoký handicap 64 kg. Rozpaky ovšem budí jeho dva týdny stará forma z Merana, kde mezi čtyřletými skončil až pátý. Nebýt podklouznutí v závěrečném oblouku, možná mohl zabojovat o lepší umístění. Z dvojice slovenských hostů i podle posledního vzájemného měření vychází lépe Meny Bay. Do loňské formy jí ale něco schází, když v srpnu výrazně prohrála s Amadeonem. Do počtu nejsou ani medailisté z červnové pardubické dvojky Yara a Aeneas, kteří od té doby šli ještě trochu nahoru, takže na tabuli nepřekvapí. (jf)

Tip: Anaking – Amadeon - Gryffichop           

 

14:00 - 4.dostih - Stříbrná trofej - Cena pivovarů Staropramen

Stch - cena NL - 5+ - 4400 m - 300 000 Kč

1 SUNDARA(IRE), 7 ž. Marcel Novák 68,0 - Loni v létě vyhrál v Pardubicích Stříbrnou trofej, pak se však zranil ve Velké mostecké. Proto do sezóny nastoupil až v srpnu, kdy nestačil na velmi dobrého Amadeona, který ho porazil i v chuchelském Zlatém poháru.

2 SIXTYSEVEN, 9 Pavel Složil ml. 68,0 - Mezi špičkou se nikdy moc nechytal. Ve Zlatém poháru EŽ v Chuchli byl sice čtvrtý, ale dostih byl pomalu rozjetý, což se asi tady nestane.

3 TALLSTEP(IRE), 7 Richard Bartoň 68,0 - Na Slovensku zaznamenal sérii vítězství, ale nenarazil na nijak silné soupeře a na tuto společnost by stačit neměl.

4 LAMUM(GER), 5 ž. Josef Bartoš 68,0 - Ve Zlatém poháru se staral o diktování tempa a bylo z toho druhé místo. Minule v Chuchli se této taktiky nedržel. Nyní se do jeho sedla vrací jezdec, který to s ním umí, a to mu dává opět šanci.

5 NORTHERLY WIND(FR), 6 ž. Jan Faltejsek 68,0 - Před rokem tu lehce vyhrál menší steepl, pak se zaměřil na zahraničí a prodloužil vítěznou sérii na 3 zásahy. Jeho výkon na podzim v Itálii i na jaře v Německu byl slušný. Pak trochu zklamal ve Francii. To bylo v květnu a od té doby se na dráze neukázal.

6 DANGEROUS GLEAM(GER), 9 ž. Lukáš Matuský 68,0 - Loňský vítěz Zlatého poháru se na dráhu vrátil po zdravotní pauze. Bude záležet na tom, zda s ním jezdec trefí tempo. Minule se to nepovedlo, když sice dostih vodil, ale nijak rychle a jako tempař pak vůbec nereagoval na zrychlení soupeřů.

7 MONSIEUR BACHIR(FR), 7 ž. Thomas Boyer 68,0 - Druhý z loňského Zlatého poháru šel letos s formou trochu dolů. Minule sice ve Varech jasně triumfoval, ale to byla povinnost, když soupeři za moc nestáli.

8 LODGIAN WHISTLE, 5 ž. Jaroslav Myška 68,0 - Loni u nás třikrát vyhrál. Letos absolvoval všechny starty ve Francii, kde také jednou bodoval. Za to dostal tamní handicap 57 kg, což možná lépe odpovídá než jeho aktuální známka 53 kg. V posledním startu mu totiž utekl jen kůň s výrazně vyšším ratingem. Tady patří mezi šancové koně.

Tipařův verdikt: Loňský vítěz Zlatého poháru Dangerous Gleam se vrátil po zdravotní pauze a na poprvé dojem neudělal. Pokud s ním ale jezdec nasadí správné tempo, mohl by se opět vrátit do hry. Jistější volbou jsou koně, kteří už letos něco ukázali. Tím je druhý ze Zlatého poháru LAMUM, který by měl jít ofenzivnější taktikou než minule v Chuchli a na rychlejší dráze by mohl oplatit porážku z Chuchle Sundarovi, který nejlepší výkony podal na měkčí dráze. (ob)

Tip: Lamum – Sundara – Dangerous Gleam

 

14:35 - 5.dostih - Cena společnosti TOP CENTRUM

Stch - handicap III.kat. - 4+ - 3600 m - 90 000 Kč

1 GEJZIR(GB), 11 ž. Marcel Novák 66,5 – Před třemi lety běhal mezi elitou, pak se ale kvůli zdravotním problémům na dráze objevoval zřídka. V prvním letošním startu pod novou stájí zvítězil, tady ho ale čeká těžší konkurence.

2 SAINT JOSEPH(FR), 5 ž. Jan Faltejsek 70,0 – Na tomto mítinku vloni bojoval o vítězství s Lodgian Whistle. Třídou by na tuto společnost určitě stačit měl, na dráhu se ale vrací po roční pauze.

3 LINNGAR(FR), 6 Sertash Ferhanov 69,0 – Vloni tu prohrál pouze s výborným Northerly Windem a letos se mu daří jak na překážkách, tak na rovinách. Těžko odhadovat, kde je jeho strop, na tuto společnost by ale stačit měl.

4 SNEZENKA(IRE), 6 Patrick Boekhout 62,0 – Na rovinách zvládala slušně dvoumílové dostihy a daří se jí i na překážkách. Tady bude útočit na čistý hattrick a do not jí hraje malé pole, když ze zadních pozic nebude muset stahovat takovou ztrátu.

5 FABRYAN, 5 Jan Verner 60,0 – Po netolickém vítězství se dobře prezentoval i v Bratislavě. Na vítězku sice šanci neměl, ale porazil pár slušných koní.

6 ELEN(FR), 8 ž. Pavel Szikora 64,0 – Po čtrnácti překážkových startech zatím nezvítězivší. To se tady bude těžko měnit, naposledy v Netolicích porazila hlavně debutanty.

7 LA MILLA, 8 b Jan Derych 64,0 – Vloni na tomto mítinku čtvrtá, ovšem daleko od vítěze. Jediný letošní start ve Slušovicích nebyl špatný, tady je ale několik kg nevyvážená.

8 ILLUMINATI, 7 ž. Josef Bartoš 66,0 – V roce 2015 tu zvítězil v mezinárodní amatérce a i nadále platil za slušného proutěnkáře. Návrat na dráhu po dvouleté pauze v Chuchli se mu ale příliš nevydařil.

Tipařův verdikt: Tady je na startu pár slušných koní, kteří ovšem mají za sebou jisté zdravotní problémy. To je třeba Gejzir, který patřil mezi elitu našich „klasiků“ a třeba před čtyřmi lety tu ve Stříbrné trofeji odkázal za sebe výrokem „daleko“ No Time to Lose. Comeback v Mimoni se mu vydařil, tady ho ovšem čekají těžší soupeři. Mezi ty se musí počítat určitě Saint Joseph, který se sice na dráhu vrací, před rokem tady ale bez problémů porazil Lamuma, jenž se počítá mezi favority právě Stříbrné trofeje. Sněženka má sice na kontě vítězství jen z nižší kategorie, s aktuální formou v zádech se s ní ale počítat musí. Pro všechny zmiňované bude nejspíš těžkým oříškem LINNGAR. Tomu se letos daří jak na překážkách, tak na rovině, a vloni v rámci sobotního pardubického mítinku prohrál jen s vynikajícím Norherly Wind. (fm)

Tip: Linngar – Saint Joseph – Sněženka

 

15:10 - 6.dostih - Cena podporovaná reklamní a marketingovou společnosti R36.cz, s.r.o.

Stch - cena IV.kat. - 4+ - 3900 m - 60 000 Kč

1 POP STATION, 4 Jan Derych 66,0 – Ve všech startech poslední nebo nedokončil. Bez šance.

2 POLISH PEARL(IRE), 4 ž. Jan Faltejsek 64,0 - Měl slušnou rovinovou třídu. V minulém startu sice skončil poslední z dokončivších, ale nebyl daleko od nejlepších a mohl by jít nahoru. Na nejlepší by stačit neměl, ale o nižší dotace by zabojovat měl.

3 ČÁRIRAY, 11 Jan Odložil 67,0 - V minulosti měl v ČR jedničkovou výkonnost. Letos ale startoval jen jednou v červnu. Více se mu ale tradičně daří na podzim, takže je největším ohrožením pro favorita.

4 ANDAROS(GER*), 6 am. Marcel Altenburger 64,5 – Na překážkách bude debutovat. Nestartoval tři roky. Původ má slušný, ale bude lepší počkat, jak se chytne v prvním startu po tak dlouhé pauze.

5 MAKEITORBREAKIT(IRE), 4 Michal Kubík 65,0 – Na rovině běhala kratší distance, čemuž odpovídá i její původ. Na překážkách běhala jen jednou na jaře. Skončila sice třetí, ale daleko od nejlepších a za ní již mnoho kvality nezůstalo. Zde vychází na konec tabule.

6 MAZHILIS(FR), 9 ž. Josef Bartoš 68,0 – Měl by být favoritem, když dokázal vyhrát i Grand Premio Merano. V září se vrátil na dráhu po roční pauze šestým místem v kvalitně obsazeném dostihu v Itálii. Tady narazí na slabší konkurenci. Navíc by se mohl od letošního debutu zlepšit.

7 JANTAR(FR), 9 Ondřej Velek 67,5 – Ukázal slušnou třídu na tuto konkurenci, ale bylo to na krosech. Navíc letos startoval jen jednou, a to již v květnu. Přesto je díky třídě nejvážnějším kandidátem na třetí příčku.

8 SEGRETON, 5 Martin Laštovička 64,5 – Proti nejlepší trojici handicapově velmi výrazně zaostává. Nějaký velký progres se čekat nedá, takže vypadá maximálně na boj o konec tabule.

Tipařův verdikt: V dostihu je trojice koní, která ostatní soupeře třídou výrazně převyšuje. Všichni tři ale mají zřejmě zdravotní problémy, protože v posledních letech startují spíše sporadicky. Favoritem by měl být MAZHILIS, který dokázal vyhrát i Grand Premio Merano. V září se vrátil na dráhu po roční pauze šestým místem v kvalitně obsazeném dostihu. Tady narazí na slabší konkurenci. Navíc by se mohl od letošního debutu zlepšit. V ČR měl jedničkovou výkonnost Čáriray. Letos ale startoval jen jednou v červnu. Více se mu ale tradičně daří na podzim, takže představuje největší hrozbu pro favorita. Slušnou třídu ukázal i Jantar, ale bylo to v krosech. Navíc letos též startoval jen jednou, a to již v květnu. Přesto je díky třídě nejvážnějším kandidátem na třetí příčku. Z dalších koní vypadá nejlépe Polish Pearl, který měl slušnou rovinovou třídu. V minulém startu sice skončil poslední z dokončivších, ale nebyl daleko od nejlepších a mohl by jít nahoru. (tj)

Tip: Mazhilis – Čáryray – Jantar

 

15:50 - 7.dostih - Cena Východočeské televize V1 – Pocta Josefu Resselovi

R - cena IV.kat. - 4+ - 3200 m - 40 000 Kč

1 PERUNIT, 8 am. Martin Foukal 60,5 – Kariéru zahájil teprve před třemi týdny, kdy v Mimoni obsadil vzdálené páté místo na proutěnkách. Tady mu patří role outsidera.

2 CREOLA TIGER, 8 b am. Jindřich Fabris 62,5 – V posledních sezónách startuje nad překážkami. Na rovinu si odskočila zkraje sezóny v Brně, kde uzavřela tabuli. Se zkušeným amatérem v sedle i tady míří za dotací.

3 APENIN, 6 j am. Pavel Peprna 66,0 – Polobratr výborného Azteka ukázal talent na začátku kariéry, ale od loňského návratu po zdravotní pauze se nemůže chytit. Zkoušel to i na proutěnkách, a když se v Mimoni vrátil na rovinu, skončil daleko poslední. Sice mu nemusela sednout tvrdá dráha, přesto s vysokou váhou nezaujme.

4 COLLEGE SUCCES(FR), 7 j am. Tereza Grbavčicová, Bc. 66,0 – Jako supervytrvalec sice nevypadá, přesto při sestupu do pětky uspěl na podobné distanci v Mimoni. Tady nejsou soupeři o mnoho silnější, takže i s vysokou váhou míří minimálně na tabuli.

5 ROONY, 9 sj am. Lenka Rájová 64,5 – Letos jdou jeho výkony dolů, přesto vyběhl pár forem, které by mu tady mohly stačit na vítězství. Ani poslední výkony nejsou tak špatné, jak na první pohled vypadá, když v polovině září s váhovou výhodou porazil Shadow Moona.

6 DUKE(POL), 6 am. Markéta Krejčí 60,5 – Před rokem tu skončil čtvrtý. Letos si z překážek odskočil na rovinu v létě ve Slušovicích, kde skončil mezi poraženými a mezi jeho přemožiteli byl také Roony. Tentokrát vychází spíše mimo tabuli.

7 SPEED OF GRACIE(IRE), 10 am. Michaela Horáková, Bc. 60,5 – Startuje s nízkými vahami v pětkových handicapech, v nichž bojuje maximálně o nižší dotace. Tady potká přeci jen lepší soupeře.

8 NORVÍNO, 6 A 1/2 am. Marcel Altenburger 61,5 – Před dvěma lety tu skončil třetí, přestože konkurence byla trochu silnější. Všechny loňské starty ale absolvoval ve steeplechase a letos se na dráze ještě neukázal, takže jeho forma je otazníkem.

9 SHADOW MOON, 10 am. Veronika Olehlová 62,5 – Před dvěma týdny na maratónské distanci finišoval ve Varech třetí. Na duo Orphanta – Santin sice ztrácel přes 20 délek, ale tady podobné soupeře nepotká. Může ukončit pětileté čekání na vítězství.

10 ZELDA, 5 am. Freddy Tett 64,5 – Maratónské distance jí sedí, když tu před rokem obsadila vzdálené třetí místo. Tady to nebude snadné zopakovat, ale jezdecké obsazení je plusem.

Tipařův verdikt: V amatérském dostihu se schází spíše veteránská sestava. Kompletní desítka startujících čeká na první letošní vítězství, o které se ucházejí především tempař Roony a koncovkář SHADOW MOON. Před měsícem se utkali v pětkovém handicapu na 2400 metrů v Chuchli, kde měl sice navrch Roony, ale vzhledem k neseným hmotnostem to tentokrát může být naopak. Shadow Moon navíc následně v Karlových Varech potvrdil, že mu maratónské distance sedí, když jeho finiš nestačil pouze na dvojici kvalitních klisen. S prodloužením distance si minule překvapivě dobře poradil College Succes, ale patří k nejvíce naloženým koním. O kvalitní jezdecké obsazení se mohou opřít Creola Tiger, která poprvé nastoupí s beránky, a třetí místo obhajující Zelda. Překvapit může Norvíno, který bude sezónu teprve zahajovat. Před dvěma lety ale v tomto dostihu skončil třetí, přičemž tehdy vypadala konkurence silnější. (jf)

Tip: Shadow Moon – Roony – Creola Tiger