Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Pardubice - 13. 10.

Rozbory dostihů: Pardubice - 13. 10.

Rozbory dostihů na neděli 13. října v Pardubicích, kde je na programu šest dostihů nejvyšších kategorií včetně Velké pardubické.

 

11:30 - 1.dostih - Cena pivovarů Staropramen

Stcc - cena II.kat. - 5 - 4400 m - 120 000 Kč

Tipařův verdikt: V dostihu pro pětileté krosaře má dobré šance EAST RIVER. Svěřenec Josefa Váni loni startoval na kratších distancích, ale výrazněji dal o sobě vědět až letos v květnu, kdy si poprvé vyzkoušel trať přes čtyři kilometry. Jednalo se sice pouze o handicap IV. kategorie, ale krok s ním dokázal držet pouze tréninkový kolega Sottovento a i jeho nakonec nechal o 6 délek zpět. Dodejme, že Sottovento šel následně nahoru a míří do Ceny Labe. Před měsícem ovšem East River skončil na zahrádkách a už loni ukazoval, že není nejspolehlivější. Na jeho zaváhání bude čekat Mr Spex, který v srpnu porazil trojici nynějších soupeřů. Z nich mu byla nejblíže Korinka. Většina jejích letošních startů sice skončila pádem jezdce, ale minule ho ztratila při překonávání Irské lavice z druhé strany, což dělá problém řadě koní. Na stejné překážce posledně skončil také Mansur. Ten v srpnu prohrál s Mr Spexem i Korinkou, ale nosil hodně kilo, takže tentokrát by jim měl být minimálně blíže. Poprvé se českému publiku představí Emagoul, který ve Francii vlastní handicap 54 kg a na menších drahách už startoval ve dvojici krosů. Vzhledem k realizačnímu týmu může hned napoprvé pardubická specifika zvládnout. (jf)

Tip: East River – Mr Spex – Korinka

SÁZKOVÁ NABÍDKA

 

12:10 - 2.dostih - Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. Cena Laty Brandisové

Stcc - cena NL - 4+ klisny - 4200 m - 200 000 Kč

Tipařův verdikt: Předchozím pardubickým dostihem vyhrazeným klisnám byla srpnová Cena Registany, jíž tak můžeme označit jako předzkoušku tohoto dostihu. Suverénně jí ovládla loňská vítězka Ceny Laty Brandisové Poinsettia, která ovšem tady byla škrtnutá, což otvírá šance pro ostatní. Druhá v Ceně Registany skončila Alegoria, zatímco na třetím místě finišovala spolehlivá Silk. Za nimi ale mnoho kvality nezůstalo. SINNDARKA suverénně ovládla Cenu Registany o rok dříve, ale následně byla z Ceny Laty Brandisové pro zranění škrtaná. Letos svou třídu potvrdila pátou příčku v nabité Úvodní cross country Koroka. Otazníkem je ale od té doby trvající pauza. Smůla letos provází Calinu de Juilley. Ta totiž dvakrát ztratila jezdce a minule podklouzla u točného bodu. Zkraje sezóny každopádně ukázala třídu, která z ní dělá kandidátku boje o nejvyšší příčky. Třetí příčku obhajuje Waikita, která před měsícem trochu zklamala. Dajuka minule absolvovala pardubickou premiéru. Na nejlepší sice ztrácela výrazněji, ale to bylo zapříčiněno především pasivním průběhem, takže tady může ukázat více. (jf)

Tip: Sinndarka – Calina de Juilley – Silk

SÁZKOVÁ NABÍDKA

 

12:50 - 3.dostih - Cena Kudy z nudy – Cena ČASCH

Stcc - cena NL - 4 - 4200 m - 200 000 Kč

Tipařův verdikt: Sedmička účastníků dostihu se v Pardubicích utkala před pěti týdny na o 600 metrů kratší distanci. Nejlépe se tehdy předvedla COSMIC MAGIC, která při pardubické premiéře odešla od soupeřů na rozdíl bezmála 5 délek. Posléze ale byla diskvalifikována, protože v úvodu dostihu se nevešla do vytyčeného kurzu. Vítězství tak získal Nevado, který i díky nižší hmotnosti v závěrečných metrech předstihl aktivní Sochi. Pro ni může být delší distance problémem. Mnoho neztráceli ani jedničkový vítěz na rovině Forever Dry, od něhož se čekalo trochu více, a Kominik. Ten tehdy pod novou trenérkou teprve vstupoval do sezóny, na závěrečném skoku měl výraznou ztrátu a poté bez výraznějšího tlaku předvedl pěkný závěr. Tady by měl tedy rozhodně ukázat více. Vpředu nepřekvapí ani dvojice koní, která už v pardubickém krosu zvítězila. Laverno se suverénně prosadil zkraje června a o dva týdny později ho v duelu o vítězství předčil Mahe King. Otázkou je delší pauza. Ronaldo King Mahe Kinga těsně porazil v květnu. Poté třikrát zamířil do Merana, kde se mu ale zdaleka tolik nedařilo. Návrat do Pardubic tedy vypadá jako plus, což ovšem neplatí o delší distanci. Bývá totiž aktivní a má rychlý původ, když je pravým bratrem na tratích do míle úspěšného Renny Storma. (jf)

Tip: Cosmic Magic – Kominik – Laverno

SÁZKOVÁ NABÍDKA

 

13:30 - 4.dostih - Cena společnosti PARAGAN s.r.o. (hdcp)

Stcc - handicap III.kat. - 5+ - 4600 m - 90 000 Kč

Tipařův verdikt: Na startu jediného handicapu odpoledne se sešla pouhá pětice koní. Bachus Collonges má letos na kontě tři starty, naposledy se ukázal v dvoumílovém trialu na Poplerův memoriál, kde odpadl na travnatém oválu. Spíše na dostihy po trávě se specializuje Sixtyseven, v Pardubicích se letos ukázal jen v květnu, kde byl třetí v kratším handicapu. Delší trať by mu vadit neměla. S distancí by žádný problém mít neměl Saint Joseph, který při svém posledním představení na stejné trati výrazně vylepšil svůj skokanský projev. Jako příslib do budoucna už se dlouho jeví New Finch, ten se ale letos do cíle dostal jen jednou, když naposledy ztratil jezdce na z opačné strany překonávané Irské lavici. V jediném startu, kdy dokončil, byl nad jeho síly STRING. I když ten už byl tehdy rozběhaný, poměr vah mezi nimi se v podstatě nemění, a tak by i jejich pořadí mělo zůstat zachováno. (fm)

Tip: String – New Finch – Saint Joseph

SÁZKOVÁ NABÍDKA

 

14:10 - 5.dostih - Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy

STCC - cena NL  - 5+ - 4500 m - 400 000 Kč

Tipařův verdikt: Hlavním kandidátem na vítězství je v poli mladých a nadějných koní pětiletý EVŽEN. Svěřenec Štěpánky Myškové vloni nenašel přemožitele a vyhrál při Velké pardubické cross pro čtyřleté koně, přičemž špatně si nevedl ani letos při premiéře mezi staršími koňmi. Po tehdejší čtvrté pozici sice už vyběhl jen jednou, a to v červnu, kdy vybojoval triumf v dostihu II. kategorie, šel ale proti účastníkovi Velké pardubické Mazhilisovi. Navzdory delší pauze se s ním musí počítat na vítězství. Dobrý výkon by mohl předvést i stejně starý Aeneas trenéra Josefa Váni, který zde posledně upadl na závěrečné překážce, už v minulosti ale ukázal pro pardubické crossy talent a třída mu také nechybí. Spíše nad lehčími skoky jsme mohli vídat sedmiletého Kifaayu, jenž v minulosti vyhrál i prestižní klání v italském Meranu, nicméně v minulosti si poradil také s nástrahami pardubických crossů, a pokud se po změně trenéra dokáže vrátit do dobré formy, neměl by chybět alespoň na tabuli. Čestmír Olehla pak spoléhá na Caspera, v jehož sedle si pardubickou premiéru odbude žokej Alexandre Orain. (mm)

Tip: Evžen – Aeneas – Casper

SÁZKOVÁ NABÍDKA

 

14:55 - 6.dostih - Cena společnosti VCES a.s. – Cena Labe

STCC - cena L  - 6+ - 5200 m - 700 000 Kč

Tipařův verdikt: V šestihlavém poli vypadají nejlépe šance osmiletého LOMBARGINIho z lotu Stanislava Popelky, který se při dni Velké pardubické vloni prosadil v handicapu III. kategorie. Novou sezónu rovněž začal vítězstvím, když pod druhou nejvyšší váhou vyhrál cross na 4400 metrů. Co se týče překonávání překážek, nejde o nejspolehlivějšího koně, nicméně při posledním startu podal obdivuhodný výkon, neboť byl zabrzděn soupeřem na Irské lavici, většinu dostihu na hlavní pole dosti ztrácel, přesto drtivým závěrem získal třetí místo. Na to čtvrté tehdy odsunul Lodgian Whistlea, který se i tentokrát jeví být jeho největším soupeřem, navíc v létě teprve vstupoval do sezóny a může tedy jít s formou ještě nahoru. Na druhou stranu má s pardubickými crossy pouze onu jedinou zkušenost. Zbytek pole by měl spíše bojovat o umístění, na které by mohl stačit především poprvé takto dlouhou distanci jdoucí Marcus Aurelius, který v Pardubicích podává vcelku vyrovnané výkony. (mm)

Tip: Lombargini – Marcus Aurelius – Lodgian Whistle

SÁZKOVÁ NABÍDKA

 

15:40 - 7.dostih - Poplerův memoriál skupiny Profireal Group

STCC - cena NL  - 5+ - 3300 m - 300 000 Kč

Tipařův verdikt: Pouze pět rychlíků se představí v nejkratším crossu dne, najdeme mezi nimi ale také obhájce vítězství v Poplerově memoriálu, tedy osmiletého valacha TIARA MAN. Hnědák trenéra Radima Bodláka od té doby posbíral dvojici druhých míst a jedno třetí, v září ovšem v rámci přípravy na nedělní dostih dokázal ovládnout 3300 metrů dlouhou Cenu Deníku Právo, přestože nesl nejvyšší zátěž. Jistě za sebou nechal i šestiletého Medica, jenž Tiaru Mana porazil v Červnové cross country Válečníka, a jenž by mu měl být i v neděli hlavním soupeřem. V krátkých crossech se vloni docela dařilo Chrystal Crossovi, jeho nevýhodou ovšem je, že letos vyběhl pouze jedinkrát a do cíle se nedostal. Schází mu tedy pořádný dostih v nohách, třetí místo by za zmíněnou dvojicí ale získat mohl, pokud se nezrodí překvapení ze strany na delší tratě v poslední době směřovaného Stigrise. (mm)

Tip: Tiara Man – Medic – Chrystal Cross

SÁZKOVÁ NABÍDKA

 

16:40 - 8.dostih - 129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou

Stcc - cena L - 6+ - 6900 m - 5 000 000 Kč

1 THEOPHILOS(FR), 9 b ž. Josef Bartoš 70,0 – Je to rychlejší kůň, který se dřív uplatňoval na kratších distancích. Loni již ukázal, že zvládne kvalifikaci, když ho No Time To Lose porazil až v závěru. Těžká oranice první kvalifikace mu ale vůbec nesedla, když byl zadržen. Jeho tým s ním pak byl opatrný a stáhnul ho na kratší tratě. Cenu Peruána na 5200 metrů ale již s přehledem opanoval před Krocoleonem. V poslední kvalifikaci šel na jistotu a přišel závěrem druhý. Je to jistě výborný kůň, ale zatím ještě nevyvrátil pochybnosti o své vytrvalosti. Na pevnější dráze by to ale mohl zvládnout.

2 TZIGANE DU BERLAIS(FR), 8 ž. Jan Faltejsek 70,0 – Obhájce loňského prvenství začal sezónu dobře druhým místem v první kvalifikaci, kde ho porazil Hegnus, ale ostatní ztráceli. Před dnešním startem absolvoval stejně jako loni poslední kvalifikaci, nelíbilo se mu však počáteční extrémně pomalé tempo a v dostihu se již nechytil. Jeden výpadek nemusí nic znamenat, má jistě dostatek třídy na to, aby loňský výkon zopakoval.

3 RIBELINO(FR), 11 ž. Andrew Glassonbury 70,0 – Vítěz Velké pardubické 2015 se v minulých letech trápil. Po přechodu do nové centrály však chytil druhý dech a neběhá špatně. Na nic velkého to ale nevypadá.

4 DULCAR DE SIVOLA(FR), 6 Josef Borč 70,0 – Loni se řadil mezi mladé nadějné koně, když bojoval o prvenství v Závěrečné cross country. Jeho směřování do Velké pardubické se však zdá příliš brzy, když mezi ostřílenou elitou nic velkého neukázal.

5 PLAYER, 7 ž. Marcel Novák 70,0 – Dařilo se mu v pěti letech mezi mladými nadějemi. Loni zaběhl až v Ceně Labe, kde byl třetí. Letos se ukázal nadějně v první kvalifikaci, v níž nestačil jen na první dva z Velké pardubické Hegnuse a Tzigane Du Berlais. Minule tu Hegnuse dokonce porazil, ale jeho výkon byl ovlivněn chybou na „Velké vodě“. Přesto to byl slušný výkon a tady by se neměl podceňovat.

6 STRETTON, 9 ž. Thomas Garner 70,0 – Loni třetí z Velké pardubické začal sezónu slušně současným druhým místem s Mahonym v Úvodní cross country Koroka. Ani další starty v kvalifikacích nebyly špatné, něco tomu ale chybělo. S případnou podzimní formou ale na tom nemusí být špatně.

7 MAZHILIS(FR), 10 ž. Jan Kratochvíl 70,0 – Před třemi lety vyhrál Gran Premio Merano. V minulých letech ale laboroval se zdravotními problémy. S pardubickými krosy se seznamoval až v poslední době, v červnu už ale potrápil talentovaného Evžena na 4500 metrů, když viditelně potřebuje delší distanci. Poslední kvalifikaci šel tak trochu na jistotu, přesto třetí místo za Talentem a Theophilem nebylo špatné. Především na měkčí půdě může být černým koněm dostihu.

8 ANGE GUARDIAN(GER), 11 ž. Jiří Kousek 70,0 - Tuto sezónu si počínal naprosto suverénně a vyhrál všechny tři starty včetně dvou kvalifikací. V těch si vedl skvěle i v minulých letech, na úspěch ve Velké pardubické to však nestačilo. Nejblíže byl druhý před třemi lety za Charme Lookem. Loni před poslední překážkou vypadal, že má všechny šance, v rovině však začal slábnout. Délka dostihu může být za jeho optimem.

9 SZTORM(POL), 10 ž. Marek Stromský 70,0 – Loni ve Wroclawi vyhrál oba velké krosy. Třídu ukázal i mezi elitou v Itálii. Letos se zaměřil na pardubické cross country a po zkušebním dostihu potrápil Ange Guardiana v kvalifikaci. Při posledním startu ve Wielke Wroclawske ho ale jezdec pro podezření na zdravotní problém zadržel. Pokud se tedy nic neprokázalo, mohl by být ve Velké silným hráčem.

10 ZARIF(IRE), 12 ž. Thomas Boyer 70,0 – Ve Velké pardubické na něj byl vždycky spoleh. V posledních čtyřech ročnících nebyl nikdy hůř jak čtvrtý. Jeho letošní formy ale naznačují, že by na tom již s přibývajícím věkem nemusel být tak dobře. V Ceně Peruána vyloženě zklamal. Je ale pravda, že nosil nejvyšší váhu.

11 VANDUAL(SVK), 11 b ž. Lukáš Matuský 70,0 – Na rovině patřil mezi špičku vytrvalců, chytil se ale postupně i na překážkách a před čtyři lety byl třetí v Ceně Labe. Loni se na dráhu vrátil po zdravotní pauze a ve Velké pardubické skončil osmý. Letošní druhý start již absolvoval po přechodu do slovenského tréninku. V červnové kvalifikaci skončil třetí před Zarifem a Mahonym, za Ange Guardianem a Sztormem však zaostal. Teď půjde po delší pauze a na nejlepší by mu mělo něco chybět.

12 TEMPLÁŘ, 12 A 1/2 Jan Odložil 70,0 – Před třemi lety dokázal vyhrát jednu z kvalifikací. Ve Velké pardubické ale nikdy na nejlepší nestačil. Loni jeho pouť skončila na Taxisu. Letos nic velkého nepředvedl a v srpnové kvalifikaci skončil s odstupem poslední.

13 RATHLIN ROSE(IRE), 11 s ž. James Best 70,0 – V Británii vlastní rating 134 lb, s nímž doběhl devátý v Scottish Grand National. To je na naše poměry dobrý výsledek. S cross country však nemá žádné zkušenosti. Pokud by se ho však jezdci, který již s Velkou pardubickou má zkušenosti, podařilo provést zdejšími specifiky, mohl by být nebezpečný.

14 BEAU ROCHELAIS(FR), 8 A 1/2bj ž. Alexandre Orain 70,0 - Byl speciálně zakoupen pro Velkou Pardubickou z Francie. Ještě před dvěma lety tam vlastnil velmi dobrý rating 61 kg, v poslední době ale šel s formou dolů. S cross country má zkušenosti, když je absolvoval především na provinciích. Naposledy byl začátkem září těsně druhý na 5200 metrů v Le Touquet. Na co to tady bude stačit, se uvidí. Na ohrožení favoritů by to chtělo něco víc.

15 DELIGHT MY FIRE(FR), 9 ž. Sertash Ferhanov 68,0 - Platila za trávovou specialistku, když sbírala úspěchy ve velkých steeplech ve Wroclawi. V Pardubicích ale vyhrála Cenu Labe a před dvěma lety na těžké půdě stačila na třetí místo ve Velké pardubické. Loni její cesta skončila na Popkovickém skoku. Její letošní forma však nevypadá nejlíp. V polském Crystal Cupu sice ještě byla druhá, v červnové kvalifikaci však nijak vidět nebyla a ve Wielke Wroclawské vůbec nebyla ve hře.

16 TIEP DE L`EST(FR), 7 b ž. Martin Cagáň 70,0 – Dřív běhal cross country ve Francii, kde vlastnil rating 56 kg. U nás sice zamířil mezi špičku, v obou startech se však nechytal. Na tenhle dostih by mít neměl.

17 BRIDGEUR(FR), 8 A 1/2s ž. Jaroslav Myška 70,0 – Je znám svojí ofenzivní taktikou, s níž to však ve Velké pardubické stačilo vždy jen na sedmé místo. Zkraje jara se zaměřil na francouzské cross country, po delší pauze pak doběhl třetí v srpnové kvalifikaci. Na Ange Guardiana sice neměl nárok, ale Jaroslav Myška mu před závěrečnou pasáží dopřál trochu oddechu a naznačil, že to může být cesta. 

18 TALENT, 8 ž. Leighton Aspell 70,0 – Loni na jaře porazil v první kvalifikaci Ange Guardiana i vítěze Velké pardubické No Time To Lose. Pak se však odmlčel a jeho trenérka před sezónou avizovala jeho možný konec kariéry kvůli problémům s artrózou. Nakonec se ale postavil na start poslední kvalifikace, kterou bez problémů vyhrál. V dostihu se zpočátku dost taktizovalo, přesto ukázal, že může patřit k favoritům. Jeho problémům by jistě víc pomohla případná měkčí dráha.

19 CHICNAME DE COTTE(FR), 7 A 1/2bj ž. Jordan Duchene 70,0 – V pěti letech neběhal špatně ve francouzských krosech. V Pardubicích sice na nejlepší nestačil, ale bylo vidět, že v obou kvalifikačních startech se teprve seznamuje se zdejšími specifiky. Teď už ale musí jít naplno.

20 KROCOLEON(FR), 9 Lukáš Sloup 70,0 – Střídá klasické steeplechase s cross country. Letos slušně zaběhl v Ceně Peruána, kde nestačil jen na suverénního Theophila. V poslední kvalifikaci však v závěru zeslábl a vypadá to, že takhle dlouhé dostihy pro něj nejsou to pravé.

21 MAHONY, 7 ž. Niklas Lovén 70,0 – Loňský vítěz Ceny Labe vstoupil slušně do sezóny současným druhým místem se Strettonem v Úvodní cross country Koroka. V červnové kvalifikaci se tak od něj čekalo víc. Možná by mu víc sedla měkčí dráha. Srpnovou kvalifikaci měl rozjetou líp, ale udělal chybu na Velkém anglickém skoku, která ho v důležité fázi stála kontakt se soupeři. Tady ho nelze podceňovat.

Tipařův verdikt: I přes poslední výpadek by mohl pomýšlet na obhajobu TZIGANE DU BERLAIS, který svoji třídu potvrdil v jarním startu. Talent se po pauze ukázal stále v dobré formě, dostih byl ale zpočátku ovlivněn taktizováním. Tady bude muset ukázat, jak na tom skutečně je. U Ange Guardiana i Theophila je otázkou distance. Jistě by pro ně byla lepší pevnější dráha. Naopak Mazhilis, který se chytil v krosech, před lety vyhrál Gran Premio Merano na měkku a s délkou dostihu by mít problém neměl, přestože ve Velké ještě nestartoval. Pokud zvládne pardubická specifika, nemusel by se ztratit ani britský host Rathlin Rose, který na naše poměry nemá špatnou třídu. (ob)

Tip: Tzigane Du Berlais – Mazhilis – Theophilos

SÁZKOVÁ NABÍDKA