Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Pardubice - 14. 10.

Rozbory dostihů: Pardubice - 14. 10.

Rozbory dostihů na neděli 14. října v Pardubicích.

11:30 - 1.dostih - Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. - Cena Jana Kašpara

Stcc - cena II.kat. - 5+ - 4400 m - 120 000 Kč

1 SHEGERTON, 5 j ž. Marek Stromský 70,0 – Distance mu sedne. Zkušeností s pardubickými krosy má dost. Mohl by bojovat o 3. – 4. příčku.

2 DULCAR DE SIVOLA(FR), 5 Josef Borč 70,0 - Ukázal na naše poměry slušnou třídu již ve Francii, kde dosáhl na handicap 57 kg. Dobře si vedl i letos v Pardubicích, kde se dvakrát umístil v kvalitní konkurenci starších koní. To by v tomto dostihu mělo stačit na boj o vítězství.

3 STRING(GER*), 5 j Adam Čmiel 70,0 – Není úplně spolehlivý. Trochu otazníkem je u něj i distance dostihu. Vychází okolo středu pole.

4 CALINE DE JUILLEY(FR), 5 ž. Jan Faltejsek 71,5 - Zajímavý kůň s ambicí na dotované příčky. Ve Francii získala v klasických steeplechase handicap 54 kg, ale v poslední době běhala hlavně krosy. I když tedy poběží v Pardubicích poprvé, tak by si s tím mohla poradit.

5 APPLE`S KAMIKAZE(FR), 5 ž. Jaroslav Myška 70,0 – Zatím absolvoval jen šest startů. Z toho tři letos v českém tréninku. Umístil se ale jen při debutu a pak ve druhém letošním startu, ale to byl třetí ze čtyř daleko od vítěze. Loni končil sezonu s francouzským handicapem 56 kg, ale za poslední start dostal už jen 53 kg. V Pardubicích bude startovat poprvé, takže to nebude mít jednoduché. Na nejlepší by stačit neměl, ale ziskem nižší dotace tolik nepřekvapí.

6 KORNELIUS, 5 ž. Josef Bartoš 70,0 – S distancí by si měl poradit, i když letos dokončil jen kratší dostihy. Jezdecky posílen proti posledním startům. Vychází okolo 3. – 5. místa.

7 NEW FINCH, 5 Pavel Složil ml. 70,5 - Začal kariéru pomalu v nižších kategoriích v loňském roce. Letos je ale ve dvou startech v Pardubicích neporažen. Střetl se se slabší konkurencí než Dulcar De Sivola, ale oba starty vyhrál lehce, takže by mohl mít rezervy. I nárůst distance by mohl být spíše plusem.

8 KAISERWALZER(GER), 5 ž. Leighton Aspell 70,0 – Má minimum zkušeností s krosy, ale v jediném startu skončil v Pardubicích třetí v početné konkurenci, takže pokud se dostane do cíle, tak ziskem dotace nepřekvapí.

9 BREZILOS(FR), 5 ž. Pavel Kašný 70,0 – Loni startoval dvakrát ve Francii a v obou startech byl poslední dokončivší. Stejně na tom byl i v posledním startu, když předtím dokonce spadl. Zatím tedy neporazil jediného soupeře.

10 GIOVANNI, 5 ž. Marcel Novák 70,0 – Na silnější konkurenci v posledním startu nestačil. Předtím končil ve čtyřkách okolo konce tabule. Tentokrát tedy asi poběží zadarmo.

Tipařův verdikt: O vítězství by se měli poprat zejména Dulcar De Sivola a NEW FINCH. První jmenovaný ukázal na naše poměry slušnou třídu již ve Francii, kde dosáhl na handicap 57 kg. Dobře si vedl i letos v Pardubicích, kde se dvakrát umístil v kvalitní konkurenci starších koní. New Finch začal kariéru pomalu v nižších kategoriích v loňském roce. Letos je ale ve dvou startech v Pardubicích neporažen. Střetl se sice se slabší konkurencí než Dulcar De Sivola, ale oba starty vyhrál lehce, takže by mohl mít rezervy. I nárůst distance by mohl být spíše plusem. O další příčky by mohli bojovat tréninkový kolegové Kornelius a Shegerton, když se v interním souboji opatrně přikláním na stranu druhého jmenovaného. Zajímavým koněm s ambicí na dotované příčky je určitě i Caline De Juilley. Ta ve Francii získala v klasických steeplechase handicap 54 kg, ale v poslední době běhala hlavně krosy. I když tedy poběží v Pardubicích poprvé, tak by si s tím mohla poradit. Minimum zkušeností s krosy má Kaiserwalzer, ale v jediném startu skončil v Pardubicích třetí v početné konkurenci, takže pokud se dostane do cíle, tak ziskem dotace nepřekvapí. (tj)

Tip: New Finch – Dulcar De Sivola - Shegerton 

 

12:10 - 2.dostih - Cena společnosti PARAGAN – Cena Laty Brandisové

Stcc - cena NL - 4+ klisny - 4200 m - 200 000 Kč

1 JITŘENKA, 5 Richard Bartoň 70,0 – V posledních dvou startech skončila druhá na provinčních drahách. Čeká jí teprve sedmý životní start, takže může jít nahoru, ale tohle bude nad její síly a s Pardubicemi má pouze negativní zkušenosti.

2 RIDERI CROSS, 6 Pavel Složil ml. 70,0 – Letos skončila v Pardubických krosech dvakrát druhá, ale vždy se tak stalo na distanci 3400 metrů, která jí asi sedne lépe. Tohle tedy bude příliš dlouhé, i když rychlá dráha jí může pomoct. 

3 CARMINA(FR), 6 A 1/2 Josef Borč 70,0 – Poslední tři starty absolvovala ve čtyřkových handicapech a vždy skončila mezi nejlepšími. Tady ale narazí na několik třídovějších klisen. Vždyť posledně jí porazila Waikita, přestože nosila o 7 kg více.

4 ARMITAGE(GER), 8 ž. Jan Faltejsek 70,0 – Minule se do Pardubic vrátila po třech letech a nebyla daleko od Rideri Cross a Dunáty. Tady ale bude muset ukázat více, přičemž na distanci před čtyři kilometry se představí po čtyřech letech.

5 APAS ROCKA, 4 ž. Marcel Novák 66,0 – Na rozdíl od předzkoušky využívá většinu váhové výhody pro čtyřleté. Polosestra výborného Azteka tak může s několika tehdejšími přemožitelkami poměr sil otočit.

6 TANJA, 6 A 1/2 Jan Odložil 70,0 – Polosestra užitečného Tymiana minule díky metrům navíc ukázala zlepšení. V závěru šla ale jen jedním tempem a na rychlé dráze se přes ni rychlejší klisny zase dostanou.

7 SINNDARKA(IRE), 7 ž. Josef Bartoš 70,0 – V trialu na rozdíl od předchozího startu cválala schovaná a v závěru od svých soupeřek odešla o 13 délek. Je subtilnější klisnou, takže rychlá dráha je plusem a znovu má nejvyšší ambice.

8 ROZINA(FR), 4 b Patrick Boekhout 65,5 – V červnu dostih pro klisny vyhrála a v trialu skončila druhá. Znovu by se měla zamotat někde vpředu, i když se bude muset obejít bez stálého jezdce Jana Kratochvíla.

9 VIVIENNE OF GRACIE(GB), 9 Jakub Kocman 70,0 – Sice je stále nezvítězivší, ale v posledních dvou edicích tohoto dostihu obsadila třetí a čtvrté místo. V početnějším poli na to nebude jednoduché navázat, ale i třetí místo z trialu z ní dělá kandidátku tabulového umístění.

10 CHARMENE, 6 ž. Leighton Aspell 70,0 – Dle jezdeckého obsazení jednička trenéra Jaroslava Brečky, ale poslední dva starty kvůli pádům nedokončila. V červnovém dostihu pro klisny ovšem skončila čtvrtá a její finiš napovídal, že delší distance jí sedne více.

11 POINSETTIA, 6 ž. Lukáš Matuský 70,0 – Poslední starty absolvovala ve Wroclawi, kde se neztratila mezi tamní špičkou. Už absolvovala i několik pardubických krosů a nezdá se, že by pro ni měly být problémem.

12 RAIN MAGNA, 10 ž. Thomas Garner 70,0 – Nejstarší klisna v poli tu předloni skončila druhá, ale tentokrát je konkurence silnější. Oba letošní starty absolvovala v Bratislavě, a i když si tam nevede špatně, na nejlepší by stačit neměla.

13 DUNÁTA, 8 ž. Marek Stromský 70,0 – v dostizích pro klisny pravidelně sbírá dotace. Více jí sice sedí kratší distance, ale protože tu loni skončila třetí na hluboké půdě, patří mezi kandidátky tabulového umístění.

14 WAIKITA, 8 Jakub Spáčil 70,0 – V předzkoušce po aktivním průběhu zklamala až sedmým místem. V červnovém handicapu naopak útočila zezadu a přes vysokou váhu porazila Carminu i Vivienne Of Gracie, takže se s ní musí počítat.

Tipařův verdikt: Na startu nebude scházet sedmička nejlepších ze srpnové předzkoušky. V té velmi lehce o 13 délek zvítězila Sinndarka. Ta tehdy přitom nepatřila k favoritům, když se zdálo, že distance 4200 metrů pro ni bude příliš dlouhá. Na rozdíl od předchozího startu ale cválala schovaná v poli, takže jí do koncovky zbyl dostatek sil. Vítězka červnového dostihu pro klisny vítězná Rozina skončila v trialu druhá, ovšem tentokrát se musí obejít bez asistence svého stálého jezdce Jana Kratochvíla. Třetí za ní skončila Vivienne Of Gracie, která se bude snažit navázat na tabulová umístění z předchozích dvou edic dostihu. Spolehlivé výsledky mezi klisnami podává také Dunáta. Kromě Roziny je teprve čtyřletá také Apas Rocka. Ta může vylepšit páté místo z posledního měření, protože na rozdíl od tohoto startu využívá většinu váhové výhody pro čtyřleté. Z klisen, které předzkoušku vynechaly, vypadá nejlépe POINSETTIA. Svěřenkyně Čestmíra Olehly se sice pardubickým krosům spíše vyhýbá, ale už loni v červnu ukázala, že by pro ni problémem být neměly. V posledních startech pak ukázala dostatek třídy, aby mohla pomýšlet na vítězství. Vždyť v polském překážkovém vrcholu Wielké Wroclawské skončila čtvrtá. Pozornost zasluhuje i její tréninková kolegyně Waikita, byť v trialu po aktivním průběhu vyklidila pozice. V červnovém pardubickém handicapu ale navzdory vysoké váze zvítězila před dvojicí nynějších soupeřek. (jf)

Tip: Poinsettia – Sinndarka – Apas Rocka

 

12:50 - 3.dostih - CENA SPOLEČNÉ STOLETÍ - Cena ČASCH

Stcc - cena NL - 4 - 4200 m - 200 000 Kč

1 ENGELE(FR), 4 b Pavel Složil ml. 68,0 – V posledních dvou startech předvedla mírný progres. Tentokrát ale narazí na silnější konkurenci, takže vychází za středem pole.

2 PLAYFUL TRICKSTER(IRE), 4 j Adam Čmiel 68,0 – Zatím na skocích nezískala ani korunu a není moc důvodů čekat, že by to mělo být tentokrát lepší.

3 STEALING A WIN(IRE), 4 s ž. Martin Liška 68,0 – Pravidelně se umísťuje na konci tabule. V posledním startu se trochu zlepšila. Otazník může být ohledně distance, protože nejhorší výkon podala na této distanci, ale po jednom startu to nelze hodnotit stoprocentně.

4 ČMELÁK, 4 Jan Odložil 70,0 – Na nejlepší by stačit neměl, ale nižší dotaci by získat mohl.

5 NICK(GER*), 4 ž. Thomas Boyer 70,0 - Na jaře zaostal za Evženem o cca 13 délek, ale tentokrát by mu mohl být blíže. Delší distance by mu měla vyhovovat.

6 MANSUR, 4 s ž. Marcel Novák 70,0 - Skončil čtvrtý v dostihu za Mr Spex a Father Paulo. Pořadí by s nimi otočit neměl. Tentokrát by mohl opět atakovat konec tabule.

7 MR SPEX(GER), 4 ž. Josef Bartoš 70,0 - Nejvážnějším kandidátem na druhé místo je Mr Spex, který jde postupně nahoru a mohl by mít ještě rezervy. Navíc minule vyhrál na stejné distanci, jako se běží tentokrát, což je výhoda proti většině soupeřů.

8 FATHER PAULO(GB), 4 ž. Niklas Lovén 70,0 - O třetí příčku by s Nickem mohl bojovat hlavně Father Paulo, který startoval v krosu jen jednou, ale doběhl třetí za Mr Spex a neztrácel na něj mnoho.

9 EVŽEN(GB), 4 ž. Jaroslav Myška 70,0 - Otazníkem je u něj delší pauza, když naposledy startoval v červnu. Jinak ale proměnil oba starty v Pardubicích v lehká vítězství. V původu má dostatek vytrvalosti, takže by si s distancí měl poradit. Největší kandidát na vítězství.

10 NIKTIGER, 4 František Kovačík 70,0 – Na jaře necelých pět délek za Evženem, ale to byl v sedle Josef Bartoš. Od té doby běžel jen jednu rovinu. Na nejlepší by stačit neměl.

Tipařův verdikt: Favoritem je EVŽEN. Otazníkem je u něj delší pauza, když naposledy startoval v červnu. Jinak ale proměnil oba starty v Pardubicích v lehká vítězství. V původu má dostatek vytrvalosti, takže by si s distancí měl poradit. Nejvážnějším kandidátem na druhé místo je Mr Spex, který jde postupně nahoru a mohl by mít ještě rezervy. Navíc minule vyhrál na stejné distanci, jako se běží tentokrát, kdežto většina jeho soupeřů na distanci nad 4000 metrů nestartovala. Nick na jaře zaostal za Evženem o cca 13 délek, ale tentokrát by mu mohl být blíže. Delší distance by mu měla vyhovovat. O třetí příčku by s Nickem mohl bojovat hlavně Father Paulo, který startoval v krosu jen jednou, ale doběhl třetí za Mr Spex a neztrácel na něj mnoho. Čtvrtý v tomto dostihu skončil Mansur, který by měl tentokrát atakovat konec tabule. Do souboje o konec tabule by se mohl zapojit také Čmelák a případně i Stealing A Win, pokud si poradí s delší distancí. (tj)

Tip: Evžen – Mr Spex – Father Paulo

 

13:30 - 4.dostih - Cena společnosti NUTRIN (hdcp)

Stcc - handicap III.kat. - 5+ - 4700 m - 90 000 Kč

1 SOTTOVENTO(GER), 6 Patrick Boekhout 63,0 – V květnu tady zvítězil ve stejně dlouhém handicapu o kategorii níž, o vítězství bojoval i následně na kratší distanci. Nemusí být tedy úplně podchycený. Naposledy měl pád v poslední třetině dostihu.

2 ČEROKÉZ, 6 am. Michal Mikšovský 60,0 – Před měsícem si tady vedl v podobném handicapu překvapivě dobře, když bral páté místo. S nízkou váhou to může být jeho cíl i tentokrát, i když distance už je pro něj trochu dlouhá.

3 STIGRIS, 7 j ž. Marek Stromský 70,0 – Do sezóny vstoupil triumfem v dvoumílovém handicapu, dobře si ale vede i v delších dostizích. Naposledy ztratil na Valtze 3 ½ délky a poměr vah mezi nimi se téměř nemění.

4 VALTZ, 7 b Jakub Spáčil 66,5 – Působivý vítěz handicapu ze začátku září. Stigrise by měl porazit znovu a míří tak vysoko. Vítězný žokej je ale v sedle Lombarginiho.

5 SMAJLÍK, 8 Ján Mach, MVDr. 64,5 – Letos vítězný v obou startech. Na start sice půjde po pauze, při prvním startu ale porazil Valtze, což značí, že se před ním musí mít všichni na pozoru.

6 CANTON, 7 A 1/2 Ondřej Velek 64,0 – Naposledy šel proti příliš těžkým soupeřům v Mostě, předtím měl zas smůlu, když uklouznul na rovině. Na jaře prohrál s Valtzem poměrně výrazně a tady tak nezaujme.

7 LOMBARGINI(GER*), 7 ž. Jan Faltejsek 68,0 – Při svém posledním pardubickém vystoupení porazil jak Valtze, tak Stigrise. Delší distanci by měl zvládnout a je volbou žokeje Faltejska.

8 WOODY, 8 Jakub Kocman 67,0 – Jeho parketou jsou kratší tratě, dva jeho pardubické životní triumfy jsou z víc jak o kilometr kratší distance.

9 NICK(POL), 7 ž. Marcel Novák 71,0 – V září zkusil dokonce kvalifikaci, předtím šel dvoumílový dostih. Tato distance by mu měla být bližší, zjara tu zvítězil v o 300 metrů kratším handicapu.

10 SORGENIO, 8 s Sertash Ferhanov 69,0 – Nejvíc se mu daří v Lysé a do Pardubic zavítá jen zřídka. V červnu tady ale byl ve čtyřkilometrovém dostihu druhý (o nos před Stigrisem), takže úplně odepisovat ho nelze.

11 TORGON(POL), 8 j ž. Martin Liška 66,0 – Dřív byly jeho parketou proutky ve Wroclawi, teď mu to jde nejlépe v Brně. Z loňských pardubických startů byl největší úspěch šesté místo v kratším dostihu a tady ho role outsidera nejspíš nemine.

Tipařův verdikt: Slušně obsazený handicap, kde si šance na vítězství může dělat víc koní. Před měsícem se tu představila trojice Valtz, Stigris a Čerokéz, a podle nynějšího poměru vah by se pořadí mezi nimi měnit nemělo. Po pauze se představí letošní dvojnásobný vítěz Smajlík, který ale dokázal zvítězit už při svém vstupu do sezóny, takže čtyřměsíční přestávka pro něj nemusí být problém. Skokanské problémy měl v počátcích kariéry LOMBARGINI, v srpnu ale tady zvítězil působivě. Tehdy porazil jak Stigrise tak asi moc aktivního Valtze a je volbou žokeje Faltejska. Opomíjený by neměl být ani Nick, byť ten v poslední době zkouší různé distance. Tato trať by mu měla být nejbližší a na pardubickém mítinku chodil těžší dostihy (vloni pátý v Ceně Vltavy). (fm)

Tip: Lombargini – Valtz - Smajlík

 

14:10 - 5.dostih - Cena hejtmana Pardubického kraje - Cena Vltavy

Stcc - cena NL - 5+ - 4500 m - 400 000 Kč

1 MARCUS AURELIUS(FR), 8 ž. Josef Bartoš 70,0 – Před rokem tu skončil druhý, ale dostih poznamenal hromadný pád Malém popkovickém skoku, takže za ním se do cíle mnoho kvality nedostalo. V červnu na tomto kurzu nestačil na trojici nynějších soupeřů a startoval před pouhými dvěma týdny v Meranu. Tabulové umístění tak bude úspěchem.

2 IZYNKA, 7 ž. Lukáš Matuský 68,0 – Její sérii čtyř vítězství v pardubických krosech utnula srpnová kvalifikace, v níž vybočila před Velkým anglickým skokem. V trialu pak prohrála s Turdusem, a protože dráha bude rychlá, poměr sil s ním asi neotočí.

3 RABBIT HAWK WING(IRE), 10 Patrick Boekhout 70,0 – Na kontě má druhé a třetí místo z Ceny Labe, ale v posledních letech se mu tolik nedaří. V trialu skončil šestý a tady to bude složité vylepšit.

4 QUATIKI(FR), 10 ž. Marcel Novák 70,0 – V červnové dvojce na 4500 metrů obsadil nedaleké čtvrté místo. V dalších startech mu vystavily stopku pády a forma ze Švédska se tu těžko zařazuje, přesto aspiruje na zisk některé z nižších dotací.

5 MODŘÍN, 6 Pavel Složil ml. 70,0 – V předzkoušce překvapil čtvrtým místem, ale na své přemožitele ztrácel výrazněji. Tady je konkurence ještě silnější, takže zisk další dotace nebude jednoduchý.

6 WILD DANGER(GER), 11 ž. Raffaele Romano 70,0 – Na tomto kurzu se mu tradičně daří, což dvakrát dokázal i letos. V Úvodní cross country Koroka totiž prohrál pouze s Izynkou a v červnové dvojce zvítězil. Otazníkem je jeho poslední výpadek, protože byl zadržen zhruba v polovině dostihu.

7 TURDUS(POL), 7 ž. Jiří Kousek 70,0 – Polobratr výborného Trezora jde nahoru, což naposled ukázal druhým místem v trialu, v němž ho porazil pouze Hegnus. Rychlá dráha by mu měla sedět, takže se může prosadit naplno.

8 NETTO(POL), 7 ž. Niklas Lovén 70,0 – Ve Wroclawi patří ke špičce, když tam v červnu skončil třetí v  Crystal Cupu. Další starty mu tolik nevyšly, ale v trialu na Wielkou Wroclavskou byl doběh hodně vyrovnaný v samotné Wielké Wroclawské ztratil jezdce v dobré pozici. Pokud se tedy vyrovnaný s pardubickými specifiky, minimálně tabuli trefit může.

9 DELIFO, 6 j ž. Marek Stromský 70,0 – Před rokem skončil v Ceně Jana Kašpara čtvrtý, když prohrál s Modřínem. Letos v Pardubicích neuspěl při vstupu do sezóny a od té doby startuje na menších drahách.

10 RUI FALEIRO(USA), 7 Richard Bartoň 70,0 – Srpnová Pardubická premiéra byla slušná, zvlášť když se na dráhu vracel po roční pauze. Posledně lehce zvítězil v Bratislavě, ale tato konkurence by přeci jen měla být nad jeho síly.

11 ALL SCATER, 8 Veronika Řezáčová 70,0 – V posledních dvou sezónách se mu nedaří chytit ani ve čtyřkách, takže tady je jednoznačným outsiderem.

12 VERNOIS(FR), 5 ž. Leighton Aspell 70,0 – Jeví se hodně nadějně, když v Ceně Peruána nestačil pouze na Zarifa, který byl ovšem výrazně více naložen. Jeho progres by každopádně neměl být u konce a ani tady nepřekvapí mezi trojicí nejlepších.

Tipařův verdikt: Nejlépe tu vypadá dvojice koní, která se před pěti týdny v trialu na Cenu Vltavy vešla na pomyslné stupně vítězů. Progres z předchozích startů tehdy potvrdil polobratr „krále kvalifikací“ Trezora Turdus. Ten si tradičně počínal aktivně a v závěru nestačil pouze na Hegnuse, který směřuje do Velké pardubické. O 8 délek zpět skončila třetí Izynka, což bylo trochu zklamáním. V předchozích pěti startech v pardubických krosech totiž nezvítězila pouze v jediném, když v srpnové kvalifikaci vybočila před Velkým anglickým skokem. Možná právě pod dojmem tohoto incidentu volila trochu opatrnější průběh a tady může ukázat více. K otočení poměru sil s Turdusem by jí ale nahrávala měkká dráha, na níž to navzdory podzimnímu termínu nevypadá. Tempař Wild Danger se před pěti týdny do cíle nedostal, když už před polovinou dostihu začal vyklízet pozice a před Hadím příkopem byl zadržen. Navzdory tomuto výpadku ho ovšem nelze podceňovat, protože na jaře znovu potvrdil, že se mu na tomto kurzu daří. Tentokrát je každopádně nejstarším koněm v poli, zatímco tím nejmladším je pětiletý Vernois. Svěřenec Jaroslava Brečky se letos seznamuje s pardubickými specifiky, přesto v Ceně Peruána nestačil pouze na Zarifa a naznačil tak velkou perspektivu. Druhé místo bude obhajovat Marcus Aurelius, ale lépe vypadá Quatiky, který ho jasně porazil v červnu. Třetí z wroclawského Crystal Cupu Netto do Pardubic míří poprvé a poslední starty mu nevyšly. (jf)

Tip: Turdus – Izynka – Vernois

 

14:55 - 6.dostih - Cena společnosti VCES a.s. - Cena Labe

Stcc - cena L - 6+ - 5200 m - 700 000 Kč

1 ELIÁŠ, 9  Patrick Boekhout  70,0 - Letos dokončil Cenu Peruána, ale hodně vzadu a na dnešní soupeře nestačil.

2 PLAYER, 6  ž. Marcel Novák  70,0 - Loni měl dobrou sezónu, která vyvrcholila vítězstvím v Ceně Jana Kašpara pro pětileté. Přestože i letos se drží v lepších koních, něco mu do loňské formy chybí.

3 POWER ZAR(GER), 9  ž. Josef Váňa ml.  70,0 - Loni sice vyhrál poslední kvalifikaci, ale ta nebyla nijak silně obsazena. Letos mu to v kvalifikacích moc nešlo. Chytl se až po zkrácení distance, čtvrté místo z Velké mostecké nebylo špatné. Poslední starty absolvoval na provinciích. Tady na tom nemusí být špatně.

4 SARIKA(FR), 12  am. Freddy Tett  70,0 - Vyhrál tento dostih před pěti lety. Stále se ale uplatňuje v menších francouzských krosech a tady také nemusí být bez šance.

5 MAHONY, 6  ž. Marek Stromský  70,0 - Loni byl druhý v Ceně Jana Kašpara za Playerem. V obou posledních startech ho ale porazil a ztratit se nemusí ani tady.

6 MODENA, 11  ž. Jan Faltejsek  68,0 - Cenu Labe vyhrála před čtyřmi lety a o rok později byla ve Velké sedmá. Pak ale přišla zdravotní pauza, po které se již do dřívější formy nedostala. Její poslední běhání nebylo špatné, ale tady narazí na těžší konkurenci.

7 MANOL, 6  ž. Leighton Aspell  70,0 - Loni pátý z Ceny Jana Kašpara mezi špičku nikdy nepatřil. Letos po prvním startu, kdy skončil daleko za polem, změnil trenéra. Pod novým vedením si ale nevedl o moc lépe.

8 NEFLIER(FR), 9  ž. Wilfrid Denuault  70,0 - Ve Francii běhá menší krosy. Poslední dva starty vyhrál a mohl by být na tom lépe než jeho stájový druh Sarika. Pokud se vypořádá se zdejší dráhou, může pomýšlet vysoko.

9 SILK(GER), 7  ž. Josef Bartoš  68,0 - Její výkony mají letos spíš klesající úroveň. V červnu jí oplatil porážku Mahony, naposledy nestačila na Modenu.

10 ELDORADO(GER), 11  Rostislav Benš  70,0 - Jeho série nedokončených startů trvala čtyři dostihy. Před tím byl loni na jaře pátý v kvalifikaci a teď v srpnu nestačil jen na No Time To Lose a Theophilose. Přestože mu oba dost utekli, tady vypadá z domácích asi nejlépe.

11 UNBRIN DE L'ISLE(FR), 10 j  ž. Felix de Giles  70,0 - Dohlášený francouzský účastník běhá ve Francii větší cross country. V létě byl těsně druhý za Virtus D'Estruval, který měl loni startovat ve Velké. Pokud se vypořádá s místními specifiky, měl by být nejtřídovějším účastníkem.

Tipařův verdikt: Dostih by se mohl stát francouzskou záležitostí. Domácí na startu totiž nejsou tak silní. Nejlépe z nich asi vypadá Eldorado, který protrhl smůlu třetím místem v srpnové kvalifikaci na Velkou pardubickou. Do ní se snažil směřovat i Power Zar, lepší výkon ale podal až po zkrácení distance, kdy byl čtvrtý ve Velké mostecké. Špatně nechodí ani třetí z Ceny Peruána Mahony, loni druhý v Ceně Jana Kašpara pro pětileté za Playerem, který ale na své vítězství letos nenavázal. Na startu bude i dvojice stájových druhů z Francie. Sarika vyhrál Cenu Labe v roce 2013. Stále si ale vede v cross country slušně. I díky věku by mohl být na tom lépe mladší Neflier. Nejvyšší třídu ale má z francouzských reprezentantů na startovní listinu dohlášený UNBRIN DE L'ISLE. Ten doma běhá ve větších krosech a nevede si v nich špatně. Třeba v červnu byl těsně druhý za Virtus D'Estruval, který měl loni startovat ve Velké. (ob)

Tip: Unbrin De L'Isle - Neflier - Eldorado

 

15:40 - 7.dostih - Poplerův memoriál skupiny Profireal Group

Stcc - cena NL - 5+ - 3300 m - 300 000 Kč

1 TIARA MAN(FR), 7 Sertash Ferhanov 70,0 – Někdejší vítěz z Auteuil v posledních startech obsadil mezi špičkou krátkých krosařů čtvrté a třetí místo. Od boje o vítězství ale ani v jednom případě nezasáhl, takže to spíše vypadá na některou z nižších dotací.

2 STARBUCK, 9 ž. Josef Bartoš 70,0 – Už několikrát dokázal, že mu podobné dostihy sedí. Na tomto kurzu totiž zvítězil v květnu i v zářijovém trialu. Tehdy měl jasnou převahu, takže mu patří role favorita.

3 CHRYSTAL CROSS(FR), 6 A 1/2 ž. Jaroslav Myška 70,0 – Po vítězství v Cross country Válečníka v trialu zklamal čtvrtým místem. Tehdy si ale počínal příliš pasivně, a pokud se vrátí k ofenzivnějšímu pojetí, mělo by to být lepší.

4 LINCOLN(GER), 8 Ondřej Velek 70,0 – V předzkoušce si vedl nad očekávání, když na pátém místě mnoho neztrácel. Za ním se ale do cíle dostal jediný soupeř a nevypadá to, že by si měl tady připsat více skalpů.

5 LIBERTIN(GB), 9 ž. Lukáš Matuský 70,0 – Před dvěma lety v trialu na Poplerův memoriál prohrál pouze s Vicodym. Loni ale absolvoval jediný start a letos se mu tolik nedaří. Návrat na kratší distanci je každopádně plusem.

6 IMPHAL(POL), 5 b ž. Jiří Kousek 70,0 – Po úspěších v handicapech se před měsícem neztratil ani mezi „sprinterskou“ špičkou. Je na něj spoleh a znovu aspiruje na medailové umístění.

7 MEDIC, 5 Pavel Složil ml. 70,0 – Na jaře mu v delších dostizích docházely síly, ale v červnové Cross country Válečníka skončil druhý, když finišem chytil Starbucka. Loni zvítězil v Ceně ČASCH a tady patří k lepším koním.  

Tipařův verdikt: V Poplerově memoriálu se situace poměrně přehledá, protože mezi sedmičkou koní je prvních pět z před pěti týdny konané předzkoušky. V té zvítězil STARBUCK, který převzal vedení už před náběhem na trávu a žádné drama nedopustil. Že mu krátké pardubické krosy sedí, ukázal už po několikáté, když podobný dostih vyhrál i v květnu. Minule se za ním umístili Imphal, který úspěšně zvládl skok z nižších kategorií, a někdejší vítěz z Auteuil Tiara Man. Až za nimi skončil favorizovaný Crystal Cross, který takřka stylem start-cíl vládl v červnu Cross country Válečníka. Posledně absolvoval dostih za středem pole a i kvůli chybě na třetím skoku před cílem skákal závěrečnou překážku až jako šestý. Pokud se vrátí k aktivnějšímu pojetí, měl být hlavním soupeřem Starbucka. Pozornost zasluhuje i vítěz loňské Ceny ČASCH Medic, který v trialu ztratil jezdce na Prodlouženém taxisu, ale i on v Cross country Válečníka porazil stájového druha Starbucka. (jf) 

Tip: Starbuck - Crystal Cross - Medic

 

16:40 - 8.dostih - 128. Velká pardubická s Českou pojišťovnou

Stcc - cena L - 6+ - 6900 m - 5 000 000 Kč

1 MILERYT(POL), 11 j  Ján Mach  70,0 - Kvalifikoval se v srpnu, kdy dokončil daleko za ostatními. Třídu na to nemá a mezi touto společností nemá co dělat.

2 NIKAS, 13 j  ž. Andrew Glassonbury  70,0 - Před lety patřil mezi naši špičku. V roce 2015 proběhl cílem Velké pardubické na prvním místě, ale později byl kvůli pozitivnímu dopingovému testu diskvalifikován. V posledních letech šel hodně s formou dolů a několikrát změnil působiště. Posledním výkonem aspoň naznačil, že by tu neměl udělat ostudu.

3 ZARIF(IRE), 11  ž. Raffaele Romano  70,0 - V posledních třech ročnících Velké pardubické nebyl horší jak čtvrtý. Ani letos neběhá špatně a naposledy se rozcvičil v Ceně Peruána. V sedle ale nebude mít svého stálého jezdce.

4 HEGNUS, 10  ž. Marek Stromský  70,0 - Před dvěma lety byl ve Velké pátý. Loni se již po druhém místě v červnové kvalifikaci na dráze neobjevil. Letos v ní začal a nestačil jen na suverénního Ange Guardiana. Formu ladil v Pardubicích před měsícem, kdy vyhrál dvojku na 4500 metrů. Patří mezi šancové koně.

5 THEOPHILOS(FR), 8 b  Patrick Boekhout  70,0 - Byl úspěšný na kratších distancích, ale letos zvládl i oba starty v kvalifikacích, když posledně prohrál jen s obhájcem No Time To Lose. Délka Velké již pro něj může být problém, na pevnější dráze to ale může zvládnout. NESTARTUJE.

6 BRIDGEUR(FR), 7 s  ž. Jaroslav Myška  70,0 - Loni tu skončil sedmý. Prezentuje se ofenzivním stylem, kdy operuje na čele dostihu. Ti nejlepší ho ale v závěru porazí. Tady bude jeho úkolem obhájit loňské umístění.

7 VAJGAROS, 7  ž. Leighton Aspell  70,0 - Předloni tu vyhrál Cenu Jana Kašpara pro pětileté. Od té doby ale startoval sporadicky a žádná sláva to nebyla. Letos se představil jen v červnové kvalifikaci, kde na nejlepší nestačil, jeho jezdec s ním ale už závěr vypouštěl.

8 TER MILL, 12  Jan Odložil  70,0 - Letos zaběhl dobře v červnové kvalifikaci, kdy byl třetí za Ange Guardianem a Hegnusem. S délkou Velké ale mívá problém. Nejlépe byl šestý, když loni na těžkém terénu ani nedokončil.

9 TZIGANE DU BERLAIS(FR), 7  ž. Jan Faltejsek  70,0 - Celou sezónu se vyhýbal pevným drahám. To se vyplatilo. V poslední kvalifikaci nestačil jen na Ange Guardiana, ale bylo vidět, že v dostihu nešel na plný plyn. Jeho výhodou je nesporná vytrvalost a měl by být hlavním soupeřem No Time To Lose.

10 TEMPLÁŘ, 11  ž. Thomas Boyer  70,0 - Ve Velké startoval třikrát. Loni skončil na Taxisu, před tím na sedmém a osmém místě. Na ty úplně nejlepší zpravidla nestačí, což ukázal i v první kvalifikaci, kde na první čtveřici dost ztrácel.

11 STRETTON, 8  ž. Thomas Garner  70,0 - Mezi špičkou se mu dařilo nejvíc ve čtyřech a pěti letech. Loni byl pátý v Ceně Labe. Naposledy startoval v červnu, kdy v Pardubicích vyhrál dvojkový kros na 5200 metrů. Tam ale tak silní soupeři nebyli.

12 VICODY(FR), 9 b  ž. Josef Bartoš  70,0 - Loni opanoval Cenu Labe. Letos se vyhnul startům přes léto, ale v poslední kvalifikaci se již opět ukázal v dobrém světle. Pokud zvládne délku dostihu, mohl by zamíchat pořadí na předních místech.

13 KASIM, 13  ž. Martin Liška  70,0 - V minulosti se ve Velké pardubické několikrát umístil. Přeci jen na něj ale již doléhá věk. Loni dokončil na posledním osmém místě a na nejlepší nestačil ani v letošní srpnové kvalifikaci.

14 VANDUAL(SVK), 10  ž. Lukáš Matuský  70,0 - Letos se na dráhu vrátil po víc jak roční pauze. Červnové druhé místo za Strettonem nebylo špatné, závěrečné fázi poslední kvalifikace ale přestal stíhat. Mezi nejlepší by patřit neměl.

15 RIBELINO(FR), 10  ž. James Best  70,0 - Po diskvalifikaci Nikase získal vítězství ve Velké pardubické 2015. Na svůj výkon ale v dalších letech nenavázal. Loňskou sezónu vynechal a i letos jeho výkony nijak oslnivé nejsou.

16 SZTORM(POL), 9  ž. Marcel Novák  70,0 - Letos vyhrál všechny tři starty, které všechny absolvoval v Polsku, když suverénně vyhrál Crylal Cup i Wielkou Wroclawskou. Loni byl také druhý v Grande Steeple-Chase D'Europa v Meranu. To svědčí o jeho vysoké třídě, na pardubické dráze ale statoval naposledy v šesti letech a na zdejších cross country nijak nezářil.

17 ANGE GUARDIAN(GER), 10 j  ž. Jiří Kousek  70,0 - Předloni byl ve Velké pardubické druhý. Loňská sezóna mu moc nevyšla a na měkké dráze skončil ve Velké pardubické pátý. Letos si vedl naprosto suverénně, když po těsné porážce v první kvalifikaci s Talentem s přehledem ovládl červnovou i zářijovou edici. Očekávaná pevnější půda mu hraje do noty.

18 DELIGHT MY FIRE(FR), 8  ž. Niklas Lovén  68,0 - Loni třetí z Velké pardubické byla spíš brána za specialistku na wroclawskou dráhu. Tam se jí ale letos moc nedařilo. Čtvrté místo z poslední kvalifikace jí tu opět vrací do hry.

19 NO TIME TO LOSE(GB), 9 j  ž. Josef Váňa ml. 70,0 - Obhájce loňského prvenství potvrdil svoji třídu v obou letošních startech, když v první kvalifikaci byl blízko třetí a v srpnu porazil Theophilose. Nárůst distance je pro něj výhodou a musí zde být považován za favorita.

20 ARTISTMONTOT(FR), 8  Ondřej Velek  70,0 - Před dvěma lety byl třetí ve Velké slušovické. Loňskou sezónu ale vynechal a letos i přes páté místo v srpnové kvalifikaci neukázal nic, proč by měl patřit mezi špičku.

21 PARETO, 11  Sertash Ferhanov  70,0 - Letos byl ve všech třech startech druhý. V Prvomájové steeplechase za Theophilosem, v polském Crystal Cupu a Wielke Wroclawské za Sztormem. V Pardubicích mu to ale nikdy moc nešlo.

22 UNIVERSE OF GRACIE(GER), 13 j  Lukáš Sloup  70,0 - Tento veterán měl nejlepší sezónu před třemi lety, kdy byl ve Velké třetí. Loni obsadil šestou příčku. Jeho letošní výkony už moc slavné nejsou a do pořadí na předních příčkách by zasáhnout neměl.

Tipařův verdikt: Obhájce NO TIME TO LOSE potvrdil svoji třídu v obou kvalifikacích. Metry navíc nahrávají jeho vytrvalosti a měl by tu být favoritem. Nárůst formy potvrdil v posledním startu také Tzigene Du Berlais, který má také vytrvalosti na rozdávání. Dobře se ukázal také Vicody, který loni triumfoval v Ceně Labe. Pevnější dráha na rozdíl od loňského ročníku nahrává Ange Guardianovi a do okruhu favoritů patří i Hegnus. (ob)

Tip: No Time To Lose - Ange Guardian - Tzigene Du Berlais