Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Pardubice - 18. 8.

Rozbory dostihů: Pardubice - 18. 8.

Rozbory dostihů na sobotu 18. srpna v Pardubicích.

14:00 - 1.dostih - Cena podporované společností AGROVENKOV o.p.s.

PP - cena IV.kat. - 3 - 3200 m - 60 000 Kč

Tipařův verdikt: Nejlépe vypadá duo trenérky Heleny Vocáskové, protože LIANEL i Kominik už nad proutěnkami dokázali zvítězit. Jezdecké obsazení napovídá, že první šancí je Lianel. Ten také uspěl v kvalitnějším dostihu, byť jeho úspěch musela potvrdit cílová kamera. Mínusem je nicméně jeho ovladatelnost, když minule výrazně puloval. Reprezentant stáje Dr. Charvát Kominik splnil roli favorita ve Slušovicích, ovšem relevanci této formy snižuje pomalé tempo. Každopádně se podobně jako Lianel může opřít o slušnou rovinovou třídu, když naposled s přehledem uspěl mezi nezvítězivšími o derby dnu. Stájovým, ale nikoliv tréninkovým druhem Kominika je Focolat Du Large. Ten sice bude teprve debutovat, ovšem vlastní dobrý překážkový původ. Vždyť byl loni vydražen za 60.000 euro a jeho polobratr Turcagua, který je v tréninku u Williho Mullinse, dosáhl v Irsku nad proutěnkami na slušný rating 140 liber. Nad proutěnkami už zvítězila také Natiqua. Ta sice uspěla „pouze“ ve Světlé Hoře, ale tehdy třetí Callawi následně zvítězila ve Slušovicích. O dotaci se hlásí rovněž Del Rey, který v červnu ztrácel ze čtvrtého místa na Lianela téměř 15 délek. Lock Ness sice letos nestartoval, ale ve dvou letech ukázal slušnou třídu a realizační tým umí koně nachystat na překážkový debut. (jf)

Tip: Lianel – Kominik - Focolat Du Large

 

14:35 - 2.dostih - Cena za podpory Hockey Club Dynamo Pardubice - Memoriál Zbyňka Kusého

PP - cena III.kat. - 4+ - 3400 m - 90 000 Kč

Tipařův verdikt: Loňské výsledky by předurčovaly k úspěchu Meny Bay, která vyhrála Gran Corsa Siepi d'Italia. Letos se jí ale tak nedaří. Po roční zdravotní pauze se na dráhu vrací SUNDARA. Vítěz loňské přeložené Stříbrné trofeje tu může mít vítězný comeback. Vepředu by měl být i Amadeon, který úspěšně střídá překážky s rovinami a naposledy uspěl ve Varech. Překážkový debut absolvuje na rovinách jedničkový vytrvalec Fantasticadveture. Loni si zkraje sezóny nadějně vedl na rovinách Polish Pearl. V dalších startech to však již nepotvrdil a letos se na dráze představí poprvé. (ob)

Tip: Sundara - Meny Bay - Amadeon

 

15:20 - 3.dostih - Cena společnosti STAFI – finalizace staveb, s.r.o.

Stcc - cena IV.kat. - 5+ - 4300 m - 60 000 Kč

Tipařův verdikt: V nejpočetněji obsazeném dostihu bude obhajovat loňské vítězství VALTZ. Ten naposled startoval ve wroclawském Crystal Cupu, který byl nad jeho síly. Vstup do sezóny byl ovšem slušný, přestože si počínal příliš pasivně a nosil nejvyšší hmotnost. Tentokrát je nejvíce naložený Stigris, který po vítězství ve čtyřkovém handicapu sahal po triumfu i o kategorii výš, ale v posledních metrech ho předstihla dvojice soupeřů. Další metry navíc tak asi nebudou to pravé. Slušnou třídu má na tuto kategorii také svěřenec Stanislava Popelky Lombargini, ovšem jeho mínusem je spolehlivost. Z posledních devíti startů jich totiž hned pět nedokončil kvůli pádu, což je i případ jeho jediného letošního vystoupení. Na tréninkového kolegu Lombarginiho Lambroziniho je naopak spoleh. Obě letošní dotace sice získal na menších drahách, ale ani Pardubice pro něj nejsou problémem a znovu se tak může vejít na tabuli. Vůbec nejvyšší handicap v poli vlastní Libertin. Za poslední dvě sezóny ale vyběhl jen třikrát a oba letošní starty nedokončil. Kromě aktuální formy je otazníkem i distance, protože nejlépe si vedl v o kilometr kratších dostizích. Ještě větší neznámou je slovenský Rui Faleiro. Toho čeká letošní i pardubický debut, přičemž dosavadní starty absolvoval z maďarského tréninku. Když ale loni v dubnu vyrazil do Bratislavy, dokázal zvítězit v tamní steeplechase a porazil mimo jiné Stigrise. (jf)

Tip: Valtz – Lombargini - Stigris

 

15:55 - 4.dostih - Cena CHOVSERVIS a.s., Hradec Králové

Stcc - cena III.kat. - 4 - 4200 m - 90 000 Kč

Tipařův verdikt: Z desetičlenné sestavy čtyřletých koní nikdo výrazněji nevyčnívá. Koncem května skončili v Pardubicích na třetím a čtvrtém místě MR SPEX a Wotan. Znovu by měl mít navrch Mr Spex, který se v závěru rozcházel, takže o kilometr delší distance mu přijde vhod. Naopak Wotan bývá chtivější, takže s metry navíc může mít problém. V dalším pardubickém krosu vybojoval druhé místo Čmelák. Ten asi narazil na trochu slabší konkurenci, nicméně porazil čtvrtou Mintaku, která následně zvítězila ve Světlé Hoře. Tam jí neúspěšně stíhal Father Paulo. Pravý bratr výborného Sergeant Thundera nabral rozhodující ztrátu nad překážkami, ale před dvěma týdny ve Wroclawi už skákal lépe, takže by měl jít nahoru. V Pardubicích se ovšem představí poprvé. Dosud poslední pardubický kros pro čtyřleté se odběhl na konci června, kdy třetí a čtvrté místo obsadili Mansur a Nick. Tehdy stejně jako v květnovém krosu zvítězil Evžen a pátá skončila Stealing A Win, nicméně rozestupy od této dvojice napovídají, že květnová forma Mr Spexe má trochu vyšší hodnotu. Fly Filo Flo v červnu ztratil jezdce na zahrádkách, ale vzhledem k italským výsledkům a realizačnímu týmu ho nelze podceňovat. (jf) 

Tip: Mr Spex – Čmelák - Mansur       

 

16:30 - 5.dostih - Cena Peruána

Stcc - cena II.kat. - 5+ - 5200 m - 120 000 Kč

Tipařův verdikt: Role favorita se zde nevyhne ZARIF, který patří k našim předním krosařům. Letos se umístil čtvrtý v červnové kvalifikaci a tady ho může brzdit jen nejvyšší váha v poli. Toho by mohl využít Templář, který také patří k širší špičce. V podobném dostihu se spolu minule střetli Mahony, který porazil Silk. Ta ale má nyní větší váhovou výhodu. Loňský vítěz Ceny Jana Kašpara Player za nimi nebyl daleko, v takové formě jako loni ale zatím nebyl. Dulcar De Sivola ztratil všechny šance na Irské lavici, v předešlém startu ale byl těmto koním vyrovnaným soupeřem. (ob)

Tip: Zarif - Templář - Player

 

17:10 - 6.dostih - Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, – III. kvalifikace na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou

Stcc - cena NL - 5+ - 5800 m - 400 000 Kč

1 KASIM, 13  ž. Martin Liška  70,0 - Býval stálicí na této scéně, věk se na něm ale již začal projevovat a již loni šel trochu s formou dolů. Letos se představil jen v červnové kvalifikaci, kterou ale po kolizi s padající Sisi Merble nedokončil.

2 IZYNKA, 7  ž. Lukáš Matuský  68,0 - V Úvodní Cross Country Koroka porazila kvalitní soupeře a ukázala slušný potenciál. To jí tady pasuje mezi šancové koně, poprvé si ale vyzkouší takhle dlouhou distanci.

3 NO TIME TO LOSE(GB), 9 j  ž. Jan Kratochvíl  70,0 - Než vyhrál Velkou pardubickou, byl tady loni druhý za Charme Lookem. I v první kvalifikaci byl mezi nejlepšími a tady si nemůže dávat jiný než nejvyšší cíl.

4 THEOPHILOS(FR), 8 b  ž. Josef Bartoš  70,0 - Dříve se mu dařilo na tratích do 4500 metrů. V první kvalifikaci ale ukázal, že distanci zvládne a v cíli nebyl daleko od No Time To Lose. Navíc možná brzo nastoupil, když dříve se prezentoval především koncovkou.

5 VAJGAROS, 7  ž. Jaroslav Brečka  70,0 - Letos se představil poprvé v červnové kvalifikaci, kde skončil šestý, když se mu první pětice v rovině vzdálila.

6 MILERYT(POL), 11 j  Ján Mach  70,0 - V minulých letech se postavil dvakrát na start kvalifikace a v obou případech nestačil. Na tuhle společnost nemá.

7 VAL DE GUYE(FR), 9  Jan Derych  70,0 - Jeho pokusy uspět mezi špičkou skončily vždy neslavně. Minule tu v červnové kvalifikaci přestal stíhat a byl zadržen.

8 SISI MERBLE, 10  Sertash Ferhanov  68,0 - Loni se do dostihů vrátila po delší pauze. Třetí místo z poslední kvalifikace a šesté místo z Ceny Labe nebylo špatné, ale na nejlepší jí přeci jenom něco schází. Letos má navíc velkou smůlu, když obě kvalifikace pro pády nedokončila.

9 TZIGANE DU BERLAIS(FR), 7  ž. Jan Faltejsek  70,0 - Loni druhým místem v Ceně Labe naznačil potenciál. Letos ale v první kvalifikaci předvedl matný výkon a z té druhé byl radši škrtnutý. V obou případech byla na vině jemu nevyhovující pevná dráha. Dá se ale čekat, že ta ho nemine ani teď, kvalifikovat se však potřebuje.

10 ARTISTMONTOT(FR), 8  Ondřej Velek  70,0 - Loni byl sice třetí ve Velké slušovické, na úplnou špičku mu ale něco schází.

11 BUONARROTI(GER), 7  ž. Josef Váňa ml.  70,0 - Kvůli pevné dráze byl škrtán z Úvodní Cross Country Koroka i z druhé kvalifikace. Rozběhal se druhým místem v kratším dostihu a naposledy uspěl v Memoriálu Evy Palyzové v Lysé, když musel stahovat ztrátu ze zaváhání na Irské lavici. Už loni předvedl, že je talent, tady je ale jeho hlavním cílem se kvalifikovat do Velké.

12 ELDORADO(GER), 11  Rostislav Benš  70,0 - Loni na jaře doběhl pátý v první kvalifikaci, od té doby ale žádný dostih nedokončil, když naposledy spadl v červnové kvalifikaci. V tu dobu ale nebyl na dobré pozici.

Tipařův verdikt: Od vítěze Velké pardubické No Time To Lose se neočekává nic jiného než dobrý výsledek. Svoji vytrvalost ale lépe uplatní až v samotném říjnovém vrcholu. Na očekávané pevné dráze by ho mohl zaskočit stájový druh THEOPHILOS, pokud si tentokrát lépe načasuje svoji koncovku. Josef Váňa bude mít na startu ještě nadějného Buonarrotiho, který je ale na rozdíl od Izynky zatížen povinností kvalifikovat se do Velké. S Tzigane Du Berlais se dá počítat jen v případě, kdyby před startem zapršelo. (ob)

Tip: Theophilos - No Time To Lose - Buonarroti

 

17:45 - 7.dostih - Cena města Pardubic – cena Registany

Stcc - cena II.kat. - 4+ klisny - 4200 m - 120 000 Kč

Tipařův verdikt: Na start se postaví čtveřice nejlepších z červnového dostihu pro klisny. V něm svedly souboj o vítězství Rozina a Dunáta. O necelou délku triumfovala Rozina, a protože její váhová výhoda ještě vzrůstá, měla by mít znovu navrch. Je sice teprve čtyřletá, takže na takto dlouhé distanci se představí poprvé, ale překážkový původ je předpokladem, že by si s ní měla poradit. Většinu dostihu odvodila Sinndarka a také její kariéra napovídá, že metry navíc jsou mínusem. Slovenská Charmene šla naopak koncem, a i když ani ona nešla dostih přes čtyři kilometry, znovu může něco málo vydělat. Vedle Roziny je čtyřletá také Apas Rocka, která už také v pardubickém krosu zvítězila. Proti starším soupeřům se ale představí poprvé a kvůli přesváze přichází o většinu váhové výhody. Modena sice minule splnila kvalifikační podmínky pro Velkou pardubickou, ale cílem procválala s výraznou ztrátou. Předtím obsadila čtvrté místo ve čtyřce, takže pár lepších klisen se asi najde. Jednou z nich by měla být WAIKITA, který poslední starty sice absolvovala „pouze“ ve čtyřkových handicapech, ale díky dobrým výsledkům v nich získala handicap, jímž své soupeřky převyšuje. Poslední starty absolvovali v handicapech také Vivienne Of Gracie a Rideri Cross, z nichž distance více sedne dříve jmenované. (jf)

Tip: Waikita – Rozina – Apas Rocka

 

18:20 - 8.dostih - Cena Dostihového spolku a.s.

Stcc - handicap IV.kat. - 5+ - 3400 m - 60 000 Kč

Tipařův verdikt: Na završení hattricku zde bude útočit NEW FINCH. Ten obě letošní vítězství získal právě v krátkých pardubických krosech. Tentokrát ho čeká handicapová premiéra a ponese nejvyšší hmotnost, ale na kontě má jen pětici startů, takže jeho progres nemusí být u konce. Specialistou na krátké pardubické krosy je také další reprezentant stáje EŽ Praha Lord Jagmin. Ten má o poznání více zkušeností a letos v podobných handicapech skončil dvakrát třetí. Dvě umístění v handicapech získal letos rovněž Imphal. Zatímco ale Lord Jagmin při svých startech ztrácel na vítěze 8 a 11 délek, Imphalovi v obou případech chyběly na vítězství méně než 4 délky, takže se zdá být lepší volbou. String koncem června ztrácel na New Finche přes 10 délek, ale váhy se mění o 4,5 kg v jeho prospěch, takže by se mu měl minimálně přiblížit. Sottovento po handicapovém vítězství na distanci 4700 metrů v dalším startu nesplnil roli favorita, když skončil až devátý. Návrat na kratší trať nevypadá jako plus, ale zatím není příliš prověřený, takže ho s nízkou váhou nelze odepisovat. Překvapit může Achsar. Pro toho sice krosová premiéra skončila pádem, ale předtím v klasice prohrál jen s výborným Anakingem a vzhledem k minimu zkušeností nemusí být podchycený. (jf)

Tip: New Finch – Imphal - String