Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Pardubice - 22. 5.

Rozbory dostihů: Pardubice - 22. 5.

Rozbory dostihů na sobotu 22. května v Pardubicích, kde je mezi osmičkou dostihů vrcholem první kvalifikace na Velkou pardubickou.

 

12:20 - 1.dostih

Cena proutěnkářů

PP - cena IV.kat. - 4+ - 3200 m - 60 000 Kč

Tipařův verdikt: Jasnou favoritkou je DYLANKA, i když se na dráhu vrací po pauze. Na překážkách je neporažená a v minulosti měla i velmi vysokou rovinovou třídu. Navíc má podporu kvalitního jezdce a dobrou váhu. Největším soupeřem by jí mohl být další kůň s rovinovou třídou Portorikos. Ten toho ale zatím na překážkách tolik neukázal. Výhodu má v rozběhanosti. Dobrý start v nohách má i Skyline Runner, ale ten ponese vyšší váhu. Na překážkách má dobrou bilanci, ale většinou nastupuje proti slabší společnosti. Dále vychází Street Singer. Otazníkem je Svenson. Též ukázal dobrou rovinovou třídu. Velmi dobrý byl i překážkový debut, kde podlehl jen velmi kvalitním soupeřům. Před dalším startem ale nepřekonal zkušební skok a dále již loni nestartoval. Letošní debut ve Francii se mu vůbec nepovedl. Pokud by navázal na překážkový debut, tak by mohl bojovat i o nejvyšší dotace. (tj)

Tip: Dylanka – Portorikos – Skyline Runner

 

12:55 - 2.dostih

Pohár BICZ Holding

Stcc - cena III.kat. - 5+ - 4400 m - 90 000 Kč

Tipařův verdikt: Na startu se schází řada koní, kteří se mohou pochlubit úspěchy z dostihů nejvyšších kategorií. Účastníky poslední Velké pardubické jsou Stretton a Mazhilis. Jejich loňské výkony sice napovídají, že to nejlepší už mají za sebou, na druhou stranu tady by stále měli patřit k nejlepším. Několikanásobným účastníkem Velké pardubické je také Bridgeur, ale ten šel loni dolů ještě výrazněji. Naopak krosovým nováčkem je teprve pětiletý NIGHT MOON, takže mu mohou chybět zkušenosti. Na druhou stranu je kvalitně rozběhán z Itálie, kde posledně ukázal vysokou třídu stříbrem v Gr.1. Jeho matka Nostalgia vyhrála pardubickou kvalifikaci a její potomci ukazují krosový talent. Dobrou třídu má také Reki, ale jeho specialitou jsou dostihy ve Wroclawi a do Pardubic se vrací po bezmála pětileté pauze. Jako lepší volba tak vypadá String, který sice v Ceně Labe prohrál s Kaiserwalzerem, ale na kratší distanci mu to může vrátit, byť ponese nejvyšší hmotnost. Trojkový handicap loni v Pardubicích vyhrál také tréninkový druh Stringa Apple’s Kamikaze. Překvapit může rekonvalescent Turdus, který se sice na podzim svým nejlepším výkonům nepřiblížil, ale pomoct mu může návrat do Pardubic. (jf)

Tip: Night Moon – Stretton – Mazhilis

 

13:30 - 3.dostih

Cena Jockey Clubu ČR

Stch - cena I.kat. - 5+ - 3900 m - 150 000 Kč

Tipařův verdikt: CHEMINÉE měla být velkou hvězdou, když ve čtyřech letech deklasovala soupeře Křišťálového poháru i sestavu slušných klisen v pařížském Auteuil. Do loňské sezóny ale vstoupila až na podzim, kde jí v Křišťálového poháru porazil Aztek, který dlouhodobě patří k naší proutěnkářské elitě a v minulosti vyhrál i Gran Corsa Siepi di Merano. Do Itálii směřovaly na konci roku i kroky Cheminée, která vyhrála v Trevisu. Při návratu do Francie však v obou startech zklamala, když jí limituje především její špatná ovladatelnost. Přesto jí díky rozběhanosti lze stále preferovat. Start v nohách již má i Dusigrosz, který před dvěma týdne nepodal v Itálii nejlepší výkon, ale bylo to na kratší distanci a měkčí dráha pro něj bude plusem. Pro něj platí čím měkčí půda, tím lepší, což loni ukázal dvěma výhrami v Pardubicích včetně Stříbrné trofeje. Jeho čerstvým tréninkovým kolegou je Max’s Spirit, který měl slušnou výkonnost ve Francii a před dvěma lety velmi dobře zaběhl ve dvou startech mezi italskou špičkou. Přesto loni opět zamířil na roviny, na nichž je v Německu již za zenitem. Při návratu na překážky se ale opět může ukázat dobře. Před třemi lety dobře běhal Gryffichop, když byl třetí v Křišťálovém poháru. Od té doby ale měl delší zdravotní přestávku, a když se loni po dvou letech vrátil, v jediném startu si natáhl vaz na malém vodním příkopu. Teď bude muset ukázat, co v něm ještě je, ale stáj vstoupila do sezóny úspěšně. Pro Dajuku to není její disciplína. Specializuje se na dvoumílové krosy a loni vyhrála Poplerův memoriál. (ob)

Tip: Cheminée – Max’s Spirit - Aztek

 

14:05 - 4.dostih

Cena Viléma z Pernštejna

Stcc - cena II.kat. - 5+ - 3300 m - 120 000 Kč

Tipařův verdikt: Poměrně vyrovnaný dostih, kde nikdo jasně nevyčnívá ani nejde předem zatracovat. V podstatě každý může bojovat o nejvyšší příčky. Přeci jen největší šance by ale měli mít specialisté na tuto trať Medic, Lad In a CHRYSTAL CROSS. Ty se spolu střetli již několikrát. Naposledy doběhl nejlépe Lad In a druzí dva trochu zklamali. Bude záležet na průběhu dostihu. Tentokrát nejvíce věřím Chrystal Cross. Lad In se loni i předloni rozbíhal do sezony pomaleji a nejlepší výkony podal v posledních startech. Medic změnil přes zimu trenéra. V minulosti měl vstupy do sezony dobré. Vysokou třídu má Mustamir, ale na této distanci startoval jen ve čtyřkách. V této konkurenci to bude mít složité. Le Moulleau by s distancí problém mít neměl, ale bude to jeho první start v pardubickém krosu, což ho může limitovat. (tj)

Tip: Chrystal Cross – Lad In – Medic

14:45 - 5.dostih

Velká cena města Pardubic - I. kval. na 131.Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou

Stcc - cena NL - 5+ - 5800 m - 200 000 Kč

1 CASPER(FR), 9 tr. Dalibor Török, Daniel Vyhnálek 70,0              

Loni šestý z Velké pardubické začal sezónu před třemi týdny ve Francii. Tam sice ve slabší společnosti nijak neoslnil, ale v závěru měl hezký posun a delší distance může přijít vhod. 

2 THEOPHILOS(FR), 11 b tr. Josef Váňa, ž. Josef Bartoš 70,0

Vítěz Velké pardubické 2019 začal loni sezónu vítězstvím právě v první kvalifikaci. Ve Velké pardubické ale skončil až devátý, když jeho vytrvalost prověřila měkká dráha.

3 BUGSIE MALONE(IRE), 11 b tr. Radek Holčák, ž. Lukáš Matuský 70,0

Loňská sezóna pro něj byla premiérou v pardubických cross country. Velkou pardubickou dokončil s odstupem desátý, ale nasbírané zkušenosti se letos mohou hodit a už má v nohách slušný start z Lysé.

4 TZIGANE DU BERLAIS(FR), 10 tr. Pavel Tůma, ž. Jan Faltejsek 70,0

Vítězi Velké pardubické 2018 se v posledních letech tolik nedaří. Páté místo ve Velké pardubické ale nebylo tak špatné a před dvěma lety dokázal dobře zaběhnout i zkraje sezóny.

5 MR SPEX(GER), 7 tr. Luboš Urbánek, ž. Jan Kratochvíl 70,0

V roce 2019 vyhrál Cenu Jana Kašpara pro pětileté. Loni startoval jen dvakrát, napodruhé byl pátý v Ceně Vltavy. Talent ukázal, ale poprvé si vyzkouší takhle dlouhou distanci.

6 NO TIME TO LOSE(GB), 12 j tr. Josef Váňa, ž. Ondřej Velek 70,0

Vítěz Velké pardubické 2017 je milovníkem měkké dráhy. Loni jí ve Velké pardubické nevyužil, když spadl na Taxisu. Teď by to nijak pevné být nemělo a do dostihu byl dohlášený.

7 EVŽEN(GB), 7 tr. Štěpánka Myšková, ž. Jaroslav Myška 70,0

Již od čtyř let patří mezi velké překážkové naděje. V den Velké pardubické vyhrál postupně tři vrcholy. Cenu ČASCH, Cenu Vltavy a loni Cenu Labe. Směřování do Velké pardubické je logickým krokem a ve své cestě zatím prakticky nezaváhal.

8 SZTORM(POL), 12 tr. Grzegorz Wroblewski, ž. Pavel Složil ml. 70,0

Specializoval se spíš na travnaté steeplechase, když vyhrál velké dostihy v Polsku a loni bojoval o vítězství v jedničkách v Lysé. S pardubickou dráhou má ale také dobré zkušenosti. Vždyť před dvěma lety byl v kvalifikaci druhý, přestože pak ve Velké neuspěl. Do sezóny nevstoupil dobře, ale specifická cross country v Miláně odběhnutá v pomalém tempu nemusela být jeho šálek kávy.

9 PLAYER, 9 tr. Lenka Kvapilová, ž. Marcel Novák 70,0

Dlouhodobě patří mezi naši špičku, ale loňská sezóna se mu vyloženě povedla. V první kvalifikaci byl hned za Theophilem a Hegnusem, formu ukázal i v dalším startu a ve Velké pardubické skončil druhý.

10 DULCAR DE SIVOLA(FR), 8 tr. Stanislav Kovář, Jakub Kocman 70,0

Loni byl v první kvalifikaci čtvrtý, pak šel rovnou Velkou pardubickou, kde dokončil mezi posledními. Možná potřeboval víc startů, během nichž by získal i víc zkušeností.

11 TALENT, 10 tr. Hana Kabelková, ž. Martin Liška 70,0

Před dvěma lety se dokázal vrátit po zdravotní pauze. Loni podával spolehlivé výkony, které potvrdil čtvrtým místem ve Velké pardubické.

12 PARIS EIFFEL(IRE), 8 tr. Jan Cagáň, ž. Martin Cagáň 70,0

Loni byl třetí v předzkoušce Ceny Labe, což je zatím jeho největší úspěch. Do sezóny vstoupil posledním místem v Bratislavě.

13 VANDUAL(SVK), 13 tr. Marián Štangel, ž. Jan Odložil 70,0

Před lety se po zdravotní pauze dokázal vrátit mezi špičku, ale mezi velké hvězdy nepatřil. Během předloňské sezóny změnil trenéra a ve dvanácti letech překvapivě bojoval o vítězství ve Velké pardubické, v níž skončil třetí.

14 MAHONY, 9 tr. Stanislav Popelka, ž. Marek Stromský 70,0

Vítěz Ceny Labe 2018 byl loni v první kvalifikaci pátý. Problémy mívá s Velkým anglickým skokem, ale Velkou pardubickou loni nedokončil, protože přestal stíhat. Bude muset ukázat, že to byl jen výpadek.

Tipařův verdikt: Ve své cestě vzhůru zatím EVŽEN nezaváhal, proto je hlavním adeptem na vítězství. Přeci jen zde ale narazí na výkvět ostřílených specialistů, mezi nimiž jsou tři vítězové Velké pardubické. Přestože loni Tzigane Du Berlais začínal zvolna, stáj má formu a před dvěma lety zaběhl dobře již na úvod sezóny. U svěřenců Josefa Váni bude záležet na půdě. Rychlejší povrch by uvítal Theophilos, na měkčí by si No Time To Lose mohl vzpomenout na lepší časy. Na přední příčky se musí počítat i s loni ve Velké druhým Playerem, který podává stabilně dobré výkony během celé sezóny. (ob)

Tip: Evžen – Tzigane Du Berlais - Player

 

15:20 - 6.dostih

Cena TIPSPORTU

Stcc - cena IV.kat. - 4 - 3200 m - 60 000 Kč

Tipařův verdikt: Všichni účastníci půjdou kros v Pardubicích samozřejmě poprvé. Někteří budou dokonce debutovat nebo aspoň debutovat na překážkách. Ne všichni se tak musí dostat do cíle. Favoriti by se mohli hledat mezi zkušenějšími koňmi. Tři překážkové dostihy a i slušné výsledky má za sebou ČÁRYJAPE, a to by zde mohlo stačit na první příčku. Ještě zkušenější je Show Me The Money, která ale v podzimní jedničce s Čáryjapem prohrála o daleko. Syn výborné Registrany Regtime loni mnoho neukázal. Má už aspoň jednu zkušenost s překážkami a dá se čekat, že by mohl jít nahoru. Podobně je na tom Kamran, který ukázal více třídy na rovině a při debutu byl uprostřed pole na proutěnkách. Od června navíc nestartoval. Na zisk dotace by to tu ale mohlo stačit. Tabuli by mohl doplnit Analyst nebo La Beauté, která má výhodu letošního startu na překážkách v nohách. (tj)

Tip: Čáryjape – Show Me The Money – Regtime

 

15:55 - 7.dostih

Cena Nadačního fondu Jockey Clubu ČR

Stcc - cena IV.kat. - 5+ - 3350 m - 60 000 Kč

Zajímavý mix koní se sešel v tomto krátkém krosu. Na rovinách měli vysokou třídu Well Absolut i Father Frost, na překážkách se ale zatím nechytili. Do vyšších kategorií nahlédli už Sinndarka a Leo Fantastico, tady se oba vrací na scénu po loňské vynechané sezóně. Klisny Ztracenka a Nikeandnemesis můžou před sebou mít zajímavou budoucnost, Saint Shine byla vloni třetí v Ceně Laty Brandisové, kde ovšem favoritky kuriózním způsobem skončily krátce po startu. Zatím hlavně na „klasiku“ se koncentroval pátý z loňské Stříbrné trofeje Wotan a při přechodu na kros může být zajímavý. Naopak dostatek zkušeností s touto distancí na pardubické dráze má CHARISMATIC, který v zimě změnil stáj a pod novou trenérkou může zaznamenat vítězný vstup do sezóny. (fm)

Tip: Charismatic – Wotan – Saint Shine

 

16:30 - 8.dostih

Cena Dostihového spolku

Stcc - cena IV.kat. - 5+ - 4300 m - 60 000 Kč

Tipařův verdikt: Přes nejvyšší hmotnost by mezi nejlepšími neměl chybět Stigris. Ten totiž po slabší předloňské sezóně loni vybojoval dvě druhá místa v pardubických trojkových handicapech, přičemž i při jejich zisku nosil vysoké váhy. V obou případech na jeho štítě skončil Valtz, který s ním přes váhovou výhodu poměr sil zřejmě neotočí. Nebezpečnější může být dvojice mladých krosařů. Youko  v červencovém krosu pro čtyřleté až po boji prohrál s La Coralem. Od té doby ale nestartoval a takto dlouhou distanci si vyzkouší poprvé. Zkušenosti s distancí nemá ani MAHE KING, který se vrací dokonce po bezmála dvouleté pauze. Před ní ale vypadal mohutný ryzák jako velký talent, když naposled zvítězil před v loňské Ceně Vltavy druhým Lavernem. Na dotované umístění aspirují nízko zatížená Kornelia, ve vyšších kategoriích startující Cayras Star nebo Lambrozini, byť tomu se daří spíše na menších drahách. Překvapit může rekonvalescent Christiano. Toho sice čeká krosová premiéra a loňskou sezónu vynechal, na druhou stranu jistý talent ukázal nad proutěnkami, je polobratrem Charme Looka a stáj zahájila sezónu vítězně. (jf)

Tip: Mahe King – Stigris - Youko

 

STARTOVNÍ LISTINY

DOSTIHOVÝ PROGRAM