Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Pardubice - 5. 8. - III. kvalifikace na VP

Rozbory dostihů: Pardubice - 5. 8. - III. kvalifikace na VP

Rozbory dostihů na sobotu 5. srpna v Pardubicích, kde je mezi osmičkou dostihů vrcholem III. kvalifikace na Velkou pardubickou.

 

13:00 - 1.dostih

Cena společnosti Stafi s.r.o.

PP - cena IV.kat. - 4-5 - 3500 m - 60 000 Kč

Tipařův verdikt: V prvním dostihu dnešního dne se představí řada debutantů nad překážkami. Z nich se nadějně jeví například Camelot, který tu v květnu předvedl na vytrvalecké trati solidní výkon a zdá se, že jeho forma stále roste. Favoritem nicméně bude spíše někdo, kdo nad proutěnkami již nějaké zkušenosti nasbíral. Po jednom vítězství si v nich připsali DANG DOSS a Dařbuján. Dařbuján se již v kariéře dokázal prosadit mezi kvalitními soupeři, a i když nyní nese nejvyšší váhu, měl by být opět v cíli jedním z prvních. Dang Doss již také prokázal kvalitu, když v květnu vítězně debutoval na proutěnkách ve Slušovicích. V jeho prospěch hraje i velice kvalitní jezdecké obsazení a větší rozběhanost. Když navíc uvážíme o 2,5 kilogramů příznivější váhu oproti Dařbujánovi, může se Dang Doss v konečném součtu jevit jako zajímavější tip. (Martin Jakoubek)

Tip: Dang Doss - Dařbuján - Camelot

 

13:40 - 2.dostih

Cena Víno Bujnoch

PP - cena IV.kat. - 3 - 2800 m - 60 000 Kč

Tipařův verdikt: Jen jeden startující má zkušenost s překážkami. Některé dokonce čeká úplný debut. Cerca Trova, která jako jediná startovala nad skoky, dostih nedokončila, ale spadla v oblouku před cílem, když byla v kontaktu s předními koňmi, takže by asi minimálně bojovala o dotované umístění. Na vítěze ale opatrně vybírám KOMTESU, která má výborný překážkový původ. Letos ještě neběhala, ale loni naznačila určitou třídu na rovině. Má též příznivou váhu díky úlevě jezdce. Na rovině si nevedl špatně ani Armont. Ten má výhodu špičkového jezdce. Oproti Komtese ale nese o 5 kg více. Několik umístění získal na rovině i Claudio. Též má slušný realizační tým a dobrý překážkový původ, takže by mohl aspirovat na dotované umístění. Díky realizačnímu týmu rozhodně nelze podceňovat Falcon Lady, ale nemá tak zajímavý původ do překážek a méně zkušený jezdec na debutantce je též otazníkem. Zmínit určitě zaslouží i Medulienka, která má též zajímavý původ do skoků a naposledy předvedla progres na rovině. (Tomáš Janda)

Tip: Komtesa – Armont – Cerca Trova

 

14:25 - 3.dostih

Pohár BICZ holding 2023

Stcc - cena III.kat. - 4 - 3600 m - 90 000 Kč

Tipařův verdikt: Favoritem je určitě neporažený FORT MEDOC. Naposledy porazil jen dva dokončivší soupeře, ale měl by jít ještě nahoru. Plusem bude i prodloužení distance. Největším soupeřem by mu měl být Precious Rock, který naposledy podobný kros též vyhrál. Předtím ale tolik neukázal, tak uvidíme, či formu potvrdí. Dále vychází Conspirationist, který minule finišoval čtvrtý za Precious Rock, ale tentokrát má 2 kg k dobru, takže jejich souboj může být ještě těsnější. Za ním skončil minule o 7 délek pátý Impas. Otočit pořadí by s Conspirationist tedy neměl, ale o nižší dotace by bojovat mohl. Renomovaný tým má za sebou Ange Pitou, který se vrací na dráhu po zdravotní pauze. Loni se umístil dvakrát v Meranu. Ukázal tedy slušnou třídu, ale otazníkem je, v jaké bude formě po pauze, a jak si poradí s krosem. Pokud by na tom byl dobře, tak nepřekvapí bojem o nejvyšší příčky. Geneze má vynikající překážkový původ, ale debut na skocích se jí vůbec nepovedl, když byla hodně aktivní, po chybě na skoku úplně odpadla a byla zadržena. Po jednom nezdaru ji nejde odepisovat, a pokud se jí podaří lepší průběh, tak může překvapit. (Tomáš Janda)

Tip: Fort Medoc – Precious Rock - Conspirationist

 

15:05 - 4.dostih

Cena společnosti Archer hunting s.r.o.

STCC – handicap III. kategorie – 5+ - 4000 m - 90 000 Kč

Tipařův verdikt: V handicapové společnosti vypadá dobře šestiletý Giorgione. Ve svém věku pořád může jít nahoru, oproti některým zajímavým koním je méně zatížen, navíc podává velmi stabilní výkony. Možná by jen chtěl trochu delší distanci. Své fanoušky jistě najde i letos už vítězný KORFU, který patří mezi nejzatíženější účastníky. Tento dostih by mu měl prakticky vším sednout, jen jej někdo váhově zvýhodněný může překvapit. Adeptem je například Naarden, jehož čeká v crossu debut, koně Heleny Vocáskové ale se změnou disciplíny problémy nemívají. Z osmi životních startů 5x zvítězil a asi nepřekvapí, když svou bilanci ještě vylepší. Nízko zatížen je i šikovný French Chardonnay, druhý při své crossové premiéře za Westernerkou. Druhý pardubický cross čeká Her Hima, který udělal zase letos slušný výsledek v Polsku. Pardubice si ale bude muset teprve osahat. Mediciman pak z elity míří do nižší kategorie. Třídu míval, nikdy ale nevyhrál dostih delší než 3600 metrů. (Michaela Moricová)

Tip: Korfu – Giorgione – Her Him

 

 

15:45 - 5.dostih

Cena společnosti Tipsport

STCC – cena IV. kategorie – 5+ - 3300 m - 60 000 Kč

Tipařův verdikt: Tohle by mohl být dostih pro LA CORALa. Sedmiletému hnědákovi vyhovuje distance, na které letos posbíral dvě umístění navzdory tomu, že posledně byl hodně zatížen. Tentokrát ponese méně, a byť na zádech nebude mít žokeje, v této společnosti by měl jít hodně dobře. V Brně si minule připsal vítězství King Heart, který býval třídou úplně jinde než výše zmíněný soupeř, ovšem v Pardubicích se mu nikdy vyhrát nepodařilo. Navíc ho čeká teprve druhý cross v životě. Na úspěch ze Slušovic se pak pokusí navázat valach Edremi, umístit by se mohl Hamis. Zajímavým účastníkem je No Risk No Fun, od kterého se letos asi čekalo více než šesté místo v crossu III. kategorie, nicméně potenciál má a uvidíme, jestli se při druhém startu sezóny probudí. (Michaela Moricová)

Tip: La Coral – No Risk No Fun – King Heart 

 

16:25 - 6.dostih

Cena podporovaná společností Agrovenkov, o.p.s.

Stcc - handicap IV.kat. - 5+ - 4500 m - 60 000 Kč

Tipařův verdikt: Sedm koní se na stejné dráze a distanci utkalo koncem června. Dramatický souboj o vítězství svedli Beau Fixe a SAPIENTI. Druhý jmenovaný už sahal po vítězství, ale nakonec rozdílem nosu nakonec zvítězil Beau Fixe. Ten už je ostříleným krosařem, zatímco Sapienti absolvoval teprve druhý překážkový start a i vysoká rovinová třída je předpokladem k progresu. Soupeřem by jim měl být Cape Witcher, který za nimi minule překvapivě finišoval čtvrtý. Ztrácel zhruba 5 délek a váhově je na tom nyní o 5 kg lépe. Besthon minule ztratil jezdce na třetím skoku, ale při pardubické premiéře skončil v handicapu druhý. Takto dlouhou distanci půjde poprvé, ovšem na rovině vyhrál Slovenský St. Leger, takže to nemusí být problém. V kratších dostizích startovali také The Bar Is Closed, který v pardubických handicapech pravidelně sbírá dotace, a High In The Sky. Ten letos startoval pouze ve Francii, ale loni dokázal, že si s pardubickými specifiky dokáže poradit. (Jaroslav Fabris)

Tip: Sapienti – Besthon – Beau Fixe

 

17:10 - 7.dostih

Cena města Pardubic – Cena Registany

Stcc - cena II.kat. - 4+ klisny - 4150 m - 120 000 Kč

Tipařův verdikt: Ze sedmi startujících klisen lze nejvíce čekat od trojice GIANINA, Cosmic Magic a Maková Panenka. Poslední zmíněná minulý rok v Pardubicích zažila průlomovou sezonu. Letos debutovala koncem června v elitní společnosti specialistů na krátké krosy, ale jejich tempo na ni bylo příliš vysoké. Dnešní distance a konkurence jí určitě sednou víc, přesto je její aktuální forma poněkud otazníkem. Gianina stále kombinující překážky s rovinami dokázala tento dostih před rokem přesvědčivě vyhrát a vysoké šance bude mít i nyní. Jejímu realizačnímu týmu se navíc v Pardubicích tradičně daří. Těsný souboj lze čekat mezi ní a o tři roky starší a zkušenější Cosmic Magic. Ta zde v červnu zvítězila v rychlém dostihu na 3300 metrů. Tipuji však, že ze vzájemného měření sil vyjde lépe mladší svěřenkyně trenérky Vocáskové Gianina, pokud tedy nevyrobí jako loni v říjnu chybu z nezkušenosti. Zajímavé bude sledovat, jak se uvede čerstvá akvizice stáje Barsala de Elis He Camarguaise, která má zkušenosti z francouzských závodišť. Jejím dnešním cílem však bude spíše jen bezpečně přejít kurz a seznámit se s nástrahami zdejší dráhy. (Martin Jakoubek)

Tip: Gianina – Cosmic Magic - Maková Panenka

 

17:50 - 8.dostih

Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. - III. kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou

Stcc - cena NL - 5+ - 5800 m - 500 000 Kč

1 STAR(GER), 12 val, tr. Hana Kabelková, ž. Martin Liška 70,0

Před dvěma lety byl po ofenzivní jízdě druhý ve Zlatém poháru a stejný rok šestý ve Velké pardubické, když se kvůli závadě na výstroji také pohyboval mezi předními koňmi. Jinak je spíš držen vzadu, což se stalo i při premiéře v novém působišti, kdy mu navíc vystavil stopku Velký anglický skok, s nímž má tradičně problém.

2 PLAYER, 11 val, tr. Lenka Kvapilová, ž. Marcel Novák 70,0

Obhájce loňského prvenství, který byl následně čtvrtý ve Velké pardubické, se letos ani v jedno startu nedostal do cíle. V první kvalifikaci byl bloknut před Irskou lavicí, v té druhé spadl na Hadím příkopu, když v jeho sedle byl Ludovic Solignac místo zraněného Marcela Nováka.

3 MR SPEX(GER), 9 val, tr. Luboš Urbánek, ž. Ludovic Solignac 70,0

Vítěz Velké pardubické neběžel první kvalifikaci kvůli menšímu zranění kopyta, takže tohle bude jeho letošní premiéra. V minulých letech byl chystán až na říjnový vrchol, proto ještě nemusí být v takové formě.

4 AENEAS(IRE), 9 hř j, tr. Josef Váňa st., ž. Jan Kratochvíl 70,0

Letos vyhrál Prvomájovou steeplechase a v červnové miliónové kvalifikaci na 5200 metrů byl čtvrtý. Už tam to vypadalo, že délka dostihu je na hraně a teď to bude ještě delší.

5 SACAMIRO, 10 val, tr. Eva Petříková, ž. Jan Faltejsek 70,0

Třetí z loňské Velké pardubické vstoupil do sezóny druhým místem v kratší červnové kvalifikaci, když bylo vidět, že metry navíc by ocenil. Ukázaná forma z něj dělá hlavního kandidáta na vítězství.

6 LOMBARGINI(GER)*, 12 val, tr. Stanislav Popelka, Daniel Vyhnálek 70,0

Před dvěma lety tenhle dostih lehce vyhrál, ale od té doby se mu moc nedařilo, když nezřídka dostih nedokončil. To platí i o jeho jediném letošním startu, kdy skončil již na druhé překážce první kvalifikace. Ve Velké pardubické byl loni šestý, ale s odstupem za první pěticí.

7 ROYAL GINO(GER), 10 hř, tr. Marián Štangel, ž. Jan Odložil 70,0

Letos slušně postoupil do první ligy, když v Úvodní cross country Koroka musel stahovat ztrátu po chybě na Dropu, přesto stihl být blízko třetí. V červnové kvalifikaci však chyboval na Francouzském skoku a teď bude muset ukázat, zda zvládne takhle dlouhou distanci.

8 ZATARO, 10 val, tr. Stanislav Popelka, ž. Jaroslav Myška 70,0

Před dvěma lety byl druhý v Ceně Labe, loni pátý v této kvalifikaci. V prvním letošním startu byl třetí před Stukem, minule ztratil jezdce na Irské lavici. Už ukázal, že běhat se špičkou zvládne.

9 DERBY PLUS(FR), 10 val A 1/2 bj, tr. Vendula Jirčáková, Josef Borč 70,0

Loni byl čtvrtý v Ceně Labe, ale daleko za nejlepšími. Ani minule ve dvojkové společnosti nebyl ve hře o přední příčky a tady narazí na silnější soupeře.

10 TALENT, 12 val, tr. Hana Kabelková, ž. Pavel Složil ml. 70,0

Vítěz Velké pardubické 2021 si držel výbornou formu i loni, kdy v ní byl druhý. V prvním letošním startu se však nedostal mezi první pětici červnové kvalifikace. Byl ale jedním z těch, jímž její zkrácení nevyhovovalo. Teď na tom může být líp, pokud se na něm nezačne projevovat vysoký věk.

11 STUKE(GER)*, 9 val, tr. Radek Holčák, ž. Ondřej Velek 70,0

Býval excelentním proutěnkářem, když vyhrál oba italské vrcholy. Loni šel ale s formou dolů a letos se snaží nabrat dech v cross country. Na úvod v kratším dostihu sice předvedl působivý závěr, ale i v dalším startu se s ním dostal jen na čtvrté místo za Zatara a minule se k němu ani nedostal, když skončil na Velkém anglickém skoku. Tohle bude jeho křest mezi naší krosovou špičkou.

Tipařův verdikt: V týdnu jsou hlášené nějaké deště, měkká půda, kterou SACAMIRO nemá rád, by však být neměla. Třetím místem ve Velké pardubické ukázal, že má dostatek třídy a ze zúčastněných i aktuálně nejlepší formu. Player by mohl konečně dokončit dostih a navázat na loňské prvenství. Talentovi může pomoci prodloužení distance. Mr Spex zřejmě bude potřebovat čas. (Ondřej Blahník)

Tip: Sacamiro – Player - Talent

 

STARTOVNÍ LISTINY