Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Pardubice - 8. 10. - Velká pardubická

Rozbory dostihů: Pardubice - 8. 10. - Velká pardubická

Rozbory dostihů na neděli 8. října v Pardubicích, kde je na programu sedmička dostihů včetně vrcholu překážkové sezóny, tedy Velké pardubické.

 

11:30 - 1.dostih

Cena společnosti VCES - Cena Laty Brandisové

Stcc - cena I.kat. - 4+ klisny - 4200 m - 200 000 Kč

Tipařův verdikt: Při neúčasti Gianniny bude hlavní favoritkou tohoto dostihu COSMIC MAGIC. V září sice kvůli pádu neuspěla v předzkoušce Ceny Labe, ve dvou předchozích letošních startech však mezi klisnami nepoznala jinou přemožitelku než právě Gianninu. Vysoké šance bude mít desetiletá Babilonia, která měla na jaře výbornou formu a v červnu zde skončila navzdory váhovému znevýhodnění o 2 a ½ délky za Cosmic Magic. Od té doby však nevyběhla a tento výpadek se na dnešním výkonu může podepsat. Na podzim graduje forma Ztracenky, která tento dostih ovládla před dvěma lety. Tentokrát by jí měla vyhovovat očekávaná rychlejší půda, její šance posiluje také silné jezdecké obsazení. Solidně zaběhnout vrchol sezony umí veteránka Alegoria. Vstup do sezony měla letos vlažný, ale posledními starty ukázala, že se s ní musí stále počítat. Ironika se zde nadějně představila v zářijovém krosovém debutu. Zkrácení distance a rychlejší podklad jí dnes pomohou k ještě lepšímu výkonu, který by mohl vyústit i v umístění mezi nejlepšími třemi. (Martin Jakoubek)

Tip: Cosmic Magic  – Ztracenka – Ironika 

 

12:10 - 2.dostih

Cena společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice – Cena ČASCH

Stcc - cena I.kat. - 4 - 4200 m - 200 000 Kč

Tipařův verdikt: V některém z pardubických krosů pro čtyřleté koně letos zvítězili svěřenci Pavla Tůmy FORT MEDOC a Chittussi. Fort Medoc dokonce ovládl dvojici krosů a v pěti životních startech nepoznal porážku. V srpnu sice vyhrál jen o půl délky, ale po vběhnutí na trávu ho zbrzdil pád soupeře a poté na špici trochu koukal. O roli stájové jedničky svědčí i volba žokeje Jana Faltejska. Chittussi v průběhu sezóny mířil i na jiné dráhy, ale vítězstvím v zářijové předzkoušce ukázal, že si poradí s oranicemi i distancí přes čtyři kilometry. 2 délky za ním tehdy finišoval Stormmy, který nosil o kilo více. Znovu by tak od sebe neměli být daleko. Výrazněji už ztrácel třetí Conspirationist a vzdálené páté místo obsadil The Boss Is Back, který dostih odvodil. Sasiro tehdy ztratil jezdce, ale o měsíc dříve skončil v Pardubicích třetí, když přes chybu na posledním skoku předstihl čtvrtého Conspirationista. Sestavu doplňuje polobratr účastníka Velké pardubické Imphala Impas, který zatím mnoho neukázal. V červnu ho totiž v Pardubicích jasně porazili Stormmy i Conspirationist, nicméně naznačil, že delší distance mu přijde vhod. (Jaroslav Fabris)

Tip: Fort Medoc – Chittussi – Stormmy

 

12:50 - 3.dostih

Pohár BICZ holding 2023

Stcc - handicap III.kat. - 5+ - 4600 m - 90 000 Kč

Tipařův verdikt: Ve stejně dlouhém handicapu se tu před měsícem potkala hned pětice koní, kteří budou na startu i tentokrát. Tehdy dostih odvodil ELSID a už to vypadalo, že si dojde pro vítězství, v posledních metrech ho ale předstihl Regtime. Ten šel z konce pole a mohla mu pomoci hlubší oranice, na rychlejší půdě může mít navrch prvně jmenovaný. Rovněž změna vah hraje do karet svěřenci trenéra Seménky. Osm délek za nimi finišovala dvojice High in the Sky a French Chardonnay a pořadí mezi nimi by se zřejmě měnit nemělo. It's Quini Tiep tehdy hodně puloval a ztratil jezdce po kolizi v poslední třetině dostihu, takže těžko odhadovat, zda by do závěrečného souboje promluvil. Na dráze se ale objevil po delší pauze a tento start ho může zvednout. Z dostihu byl kvůli zranění jezdce škrtnut Lastien, který se tu měl ukázat poprvé od květnového vítězství, takže teď půjde po ještě delší pauze. V květnu za ním nebyl zas tak daleko Vaxerton, který měl kolizi v oranici a tady by mu mohl porážku vrátit. Podobný případ je i Renasi, který sice v květnu ztrácel více, od té doby ale udělal značný progres. Pokud si poradí s nárůstem distance, musí se s ním počítat. (Ferdinand Minařík)

Tip: Elsid – Renasi - Regtime

 

13:30 - 4.dostih

Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy

STCC – cena NL– 5+ - 4500 m - 500 000 Kč

Tipařův verdikt: Už potřetí poběží tento dostih zkušený AENEAS, jenž v roce 2021 vyhrál dokonce Cenu Labe. V Ceně Vltavy vloni obsadil druhé místo za skvělým Gatsbym, letos si pak připsal vítězství v Prvomájové steeplechase. Ve dvojici kvalifikací ale úplně nenadchnul, byť v červnu čtvrtým místem nezklamal. Distance mu sedí, Pardubice zná výborně, tak uvidíme, jak si poradí s polobratrem zmíněného Gatsbyho jménem Greek Dessert. Ten vloni vyhrál Cenu ČASCH pro čtyřleté, čímž završil sérii šesti vítězství, přičemž letos má na kontě tři druhá místa ze zahraničí. Zajímavým účastníkem je i stejně starý Un Reve Dautomne, který minule obsadil mezi velmi dobrými koňmi třetí místo v krosu na 4500 metrů, a pokud se předvede v podobném světle, na tabuli by mohl být znovu. Nadějným krosařem je také Averis, vítěz dostihu III. kategorie z loňského roku, který stále může jít nahoru. Zlepšení se dá očekávat od někdejšího vítěze z Merana Kubaliho, který by měl mít určitě na víc než umístění ve IV. kategorii. (Michaela Moricová)

Tip: Aeneas – Greek Dessert – Un Reve Dautomne

 

14:15 - 5.dostih

Cena Lesů České republiky – Cena Labe

STCC – cena NL– 6+ - 5200 m - 700 000 Kč

Tipařův verdikt: Druhý nejdelší dostih dne přilákal devět koní, z nichž by si mohl připsat vítězný hattrick ryzák SEXY LORD. Sedmiletý valach v minulosti sbíral maximálně umístění, když první triumf získal až vloni, a to hned ve Velké slušovické steeplechase. Letos sice neuspěl v Lysé nad Labem, pak si ale připsal v Pardubicích dvě pěkná vítězství v II. kategorii. S Jaroslavem Myškou si rozumí, takže by znovu za sebou mohl nechat jak Korfua, tak Čáryjapea. Právě tihle dva by měli být jeho největšími soupeři, byť čtyřnásobný pardubický vítěz Korfu by možná preferoval kratší distanci. Čáryjape jde v probíhající sezóně výkonnostně nahoru a rozhodně má v této společnosti co dělat, i když ještě vloni vyhrál jen dostih IV. kategorie. Šikovným skokanem je také Giorgione, který Čáryjapea minule porazil. Doběhem mezi prvními třemi ani on nepřekvapí. V září se pak do Velké pardubické kvalifikoval Godsalino, a to pátou příčkou, nakonec se ale představí v Ceně Labe. (Michaela Moricová)

Tip: Sexy Lord – Čáryjape - Giorgione

 

15:00 - 6.dostih

Poplerův memoriál skupiny SOMI

Stcc - cena NL - 5+ - 3300 m - 300 000 Kč

Tipařův verdikt: V roli favorita bude odskakovat do dostihu QUART DE GARDE, který dva letošní starty pod Janem Faltejskem proměnil ve vítězství. Nejvíce by mu dnes měla zatápět dvojice Mr Zuru a Lianel. Lianel obhajuje vítězství z minulého roku. Na jaře ukazoval dobrou formu, ale od června i kvůli škrtu ze zářijové předzkoušky Poplerova memoriálu nevyběhl a dnes mu může nějaký ten start k dobru chybět. Jeho výsledky jsou ale dlouhodobě natolik kvalitní, že by měl stačit na umístění do třetího místa. To paltí i o Mr Zuru, který ukazuje konstantní špičkovou výkonnost v průběhu celé sezony. O poctivé tempo by se měl starat Mediciman, kterému bude vyhovovat tvrdší podklad a ofenzivní taktika by jej měla dostat na tabuli. Umístění mimo tabuli by bylo zklamáním pro realizační tým kolem Pitona des Neiges. Ten ale během září absolvoval dost náročný program a je otázkou, jestli mohl dostatečně zregenerovat. (Martin Jakoubek)

Tip: Quart de Garde – Lianel – Mr Zuru

 

 

16:00 - 7.dostih

133. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou

Stcc - cena L - 6+ - 6900 m - 5 000 000 Kč

1 JET FIGHTER(IRE), 6 val, tr. Peter Maher, ž. Sean Francis O'Keeffe 70,0

Před rokem byl dvakrát druhý v malých steeplechase na 4800 metrů v Británii, než přešel do Irska k současnému trenérovi. Pod jeho vedením sice na jaře vyhrál point-to-point, ale v normálních dostizích se moc nechytal a vlastní hodně slabý rating 85 lb. Pardubické reálie si vyzkoušel před měsícem v předzkoušce Ceny Vltavy na 4500 metrů, kde se držel vzadu, v jednu chvíli se sice posunul na druhou pozici, ale v závěru opět odpadl a dokončil s odstupem za domácími.

2 ALPHA MALE(FR), 12 va,l tr. Peter Maher, ž. Petr Tůma 70,0

Kariéru začínal u Nickyho Hendersona a jako nováček na proutěnkách si nevedl špatně, když vlastnil rating 125 lb. Po přechodu k současnému trenérovi lehce vyhrál hunters chase, ale to bylo před pěti lety a pak šel s formou hodně dolů a jeho současný rating je 83 lb. Má ale zkušenosti s cross country v Punchestownu, v nichž startoval dvakrát i letos, ale vždy dokončil s velkým odstupem od vítěze. V Pardubicích startoval před měsícem v předzkoušce Ceny Vltavy na 4500 metrů, kde se držel v koních, ale v závěru přestal stíhat a skončil poslední.

3 SACAMIRO, 10 val, tr. Eva Petříková, ž. Jan Faltejsek 70,0

Mezi špičku se zařadil před dvěma lety, kdy vyhrál předzkoušku Ceny Labe. Loni vstoupil do sezóny druhým místem v červnové kvalifikaci a na podzim byl ve Velké pardubické třetí. Letos druhé místo v červnové kvalifikaci zopakoval, i když její zkrácení na 5200 metrů mu nevyhovovalo a v závěru letěl koncem. V srpnové kvalifikaci pak vyvrátil, že mu nesedí měkká půda a vyhrál jí před Talentem.

4 LODGIAN WHISTLE, 10 val, tr. Josef Váňa, ž. Ondřej Velek 70,0           

Ještě v tréninku Štěpánky Myškové vyhrál Cenu Labe a jednu z kvalifikací na Velkou pardubickou. Před dvěma lety přešel do tréninku Josefa Váni a byl druhý v Grande Steeple Chase Di Milano. Pak však přišlo zranění a do loňské sezóny se vracel pozdě dvěma starty na pro něj příliš krátké distanci, z nichž jeden vyhrál. V letošní sezóně se od začátku ukazoval ve velmi dobré formě. Po výhře v Úvodní cross country Koroka zvítězil v červnové kvalifikaci, která měla dotaci milión korun, ale i kratší distanci 5200 metrů, což vyhovovalo jeho ofenzivnímu stylu. Zda bude stejně suverénní i na 5800 metrů měl ukázat v srpnu, ale kvůli závadě na výstroji musel být zadržen. Délka Velké pardubické je otazníkem, ale očekávaná pevnější půda výhodou.

5 LOMBARGINI(GER), 12 val, tr. Stanislav Popelka, Adam Čmiel 70,0

V letech 2019 a 2020 byl druhý v Ceně Labe a v roce 2021 vstoupil do sezóny vítězstvím v srpnové kvalifikaci. Ve Velké pardubické však ten rok spadnul na Francouzském skoku. Loni se již do tak dobré formy nedostal a ve Velké pardubické obsadil šesté místo s odstupem za první pěticí. Letos spadl hned na druhé překážce první kvalifikace, v té srpnové pak na měkké půdě bojoval o umístění, ale ve skupince koní za Sacamirem a Talentem na něj zbylo jen šesté místo.

6 DULCAR DE SIVOLA(FR), 10 val j, tr. Vendula Jirčáková, Josef Borč 70,0

Bude to již jeho pátý start ve Velké pardubické, ale nikdy v ní mezi nejlepší nepatřil. Nejlepší umístění v ní získal loni, když získal sedmou dotaci. Ani letos nic neukazoval. V první kvalifikaci i Memoriálu Evy Palyzové v Lysé dokončil s odstupem poslední a v předzkoušce Ceny Vltavy za ním skončila jen dvojice irských hostů.

7 ROYAL GINO(GER), 10 hř, tr. Marián Štangel, ž. Jan Odložil 70,0

Před rokem byl o Velké pardubické druhý v handicapu na 4600 metrů za Godfreyem, který nesl o 4 kila menší váhu. Problémy mu ale stále dělají některé pardubické skoky. V Úvodní cross country Koroka chyboval na Dropu, ale ztrátu stáhl a ještě byl blízko třetí. V červnové kvalifikaci však spadl na Francouzském skoku a v srpnové mu vystavil stopku Velký anglický skok. Až poslední kvalifikaci přešel bezchybně, skončil čtvrtý a získané zkušenosti může zúročit.             

8 PLAYER, 11 val, tr. Lenka Kvapilová, ž. Marcel Novák 70,0

Spolu s Talentem nejzkušenější účastník v poli. Velkou pardubickou šel čtyřikrát, a pokud dokončil, bylo to vždy mezi prvními. V roce 2020 byl druhý a loni čtvrtý. Letos měl smůlu, když ho v první kvalifikaci před Irskou lavicí vytlačil prázdný kůň, bez svého stálého jezdce pak v té červnové spadl na Hadím příkopu. Nedokončený start mu možná chyběl v přípravě, protože srpnovou kvalifikaci na měkké půdě absolvoval mezi přední koňmi, ale v závěru stačil jen na čtvrtou příčku, když Sacamiro a Talent měli jasnou převahu. Ve Velké ho ale nikdy nelze podceňovat.

9 ZATARO, 10 val, tr. Stanislav Popelka, ž. Jakub Kocman 70,0

V mladších letech naznačoval jisté kvality, ale na dráze se objevoval jen sporadicky. Až po přechodu ke Stanislavovi Popelkovi je vidět víc. Před třemi lety byl druhý v Ceně Labe, loni byl pátý v jedné z kvalifikací. Letos začal třetím místě v trojkovém krosu, červnová kvalifikace na něj byla moc rychlá, v závěru přestal stíhat a byl zadržen. Až v srpnové kvalifikaci se na měkké půdě umístil pátý, ale deště se zřejmě nedočká.

10 STAR(GER), 12 val, tr. Hana Kabelková, ž. Marek Stromský 70,0

Přestože již má za sebou dvě Velké pardubické, některé zdejší překážky mu stále dělaly potíže. V roce 2021 byl ve Velké šestý i s uvolněným sedlem, loni spadl na Taxisu, což jen dotvořilo obraz celé sezóny, kdy v Pardubicích hodně chyboval. Také při první letošním startu v tréninku Hany Kabelkové mu již po několikáté dělal velké problémy Velký anglický skok, v srpnové kvalifikaci si však již s kurzem poradil a po vyčkávací taktice doběhl třetí. Po stejném průběhu byl v poslední kvalifikaci druhý a je vidět, že s pardubickými specifiky si začal rozumět.

11 ARGANO, 9 val, tr. Martin Liška, ž. Martin Liška1 70,0              

Už jeho loňské druhé místo v Memoriálu Evy Palyzové v Lysé vypadalo dobře, ale našel se až v dlouhých dostizích. V srpnové kvalifikaci obsadil třetí místo a ve Velké pardubické doběhl pátý. Letos byl po zahřívacím startu v Lysé třetí v první kvalifikaci, kde ho porazil Godfrey. V rychle rozjeté poslední kvalifikaci nikam nespěchal a počkal si na finiš, kterým udolal soupeře. Vypadá to, že je na tom ještě líp než loni a délka Velké pardubické mu sedne.

12 STUKE(GER), 9 val b, tr. Radek Holčák, ž. Benoit Claudic 70,0

V minulosti býval výborným proutěnkářem, který v Itálii vyhrál Gran Corsa Siepi d’Italia i Gran Corsa Siepi di Merano. Loni však měl špatnou sezónu a letos poprvé zkusil pardubické krosy. To pro něj nebylo jednoduché, jednou nezvládl Velký anglický skok, v srpnové kvalifikaci zas zahrádky. V poslední kvalifikaci však skončil třetí a nasbírané zkušenosti může zúročit.

13 MR SPEX(GER), 9 val, tr. Luboš Urbánek, am. Patrick Mullins 70,0

Během sezóny nikdy nebyl tolik vidět, ale na říjnový vrchol byl vždy dobře nachystán. Před dvěma lety byl ve Velké pardubické třetí a loni ji vyhrál. Do letošní sezóny však kvůli zranění kopyta vstoupil až v srpnové kvalifikaci a dobrý dojem neudělal, když již v průběhu nebyl moc ve hře a skončil poslední. Trenér to však vysvětluje nevyhovující měkkou půdou a pochvaluje si jeho poslední práci.

14 TALENT, 12 val, tr. Hana Kabelková, ž. Pavel Složil ml. 70,0

V roce 2018 vyhrál první kvalifikaci, ale problémy s artrózou málem ukončily jeho kariéru. Dokázal se však vrátit, v roce 2019 byl ve Velké pardubické sedmý, rok na to čtvrtý a před dvěma lety v ní slavil vítězství. Loni na to navázal druhým místem a ani letos ve dvanácti letech na tom není špatně. Červnová kratší kvalifikace na něj byla moc rychlá, ale měkká půda v té srpnové mu dokonale sedla a porazil ho jen Sacamiro. Bohužel v poslední kvalifikaci skončil po chybě na Irské lavici.

15 SANTA KLARA(IRE), 8 kl j, tr. Josef Váňa ml., ž. Jan Kratochvíl 68,0

Na rovinách kdysi patřila k elitě polských vytrvalců, na překážkách se z ní stala specialistka na cross country v Meranu. Velmi dobře si ale vedla i při seznamovacím startu s pardubickou dráhou, kde v červnové kvalifikaci bojovala o přední umístění a skončila třetí za Lodgian Whistlem a Sacamirem. Poslední start absolvovala začátkem září ve Wielke Wroclawské, kde v závěru převzala taktovku a vypadalo to, že by si mohla dojít pro vítězství. Chyba na poslední překážce však rozhodla o třetím místě.

16 IMPHAL(POL), 10 val b, tr. Stanislav Popelka, ž. Ludovic Solignac 70,0             

Po výhře v poslední loňské kvalifikaci se s ním počítalo ve Velké pardubické, ale tam skončil už na Taxisu. Letos se uvedl druhým místem v Úvodní cross country Koroka, kde atakoval vítězného Lodgian Whistla. Páté místo v červnové kvalifikaci však bylo mimo boj o přední příčky a minule to byl v předzkoušce Ceny Labe doslova propadák, když víc jak kilometr do cíle přestal stíhat a skončil poslední.

17 KAISERWALZER(GER), 10 val, tr. Jaroslav Brečka, ž. Jaroslav Myška 70,0

Před dvěma lety vyhrál poslední kvalifikaci, Velkou pardubickou však nikdy nedokončil, když poprvé ztratil jezdce na Taxisu a loni spadl na Popkovickém skoku. Letos byl čtvrtý v první kvalifikaci, ale daleko od první trojice, na nejlepší nestačil ani v té červnové. Naposledy byl čtvrtý v předzkoušce Ceny Vltavy, 14 délek za Godfrayem, ale ztratil dobrou pozici, když za Velkým vodním příkopem vybočil z přímé trati kurzu.

18 GODFREY(FR), 7 val sj, tr. Dalibor Török, Daniel Vyhnálek 70,0

Před rokem vyhrál na tomto mítinku trojkový handicap, letos se však výrazně zvedl, když byl v první kvalifikaci druhý za Chelmsfordem a porazil Argana. Vytrvalost je viditelně jeho devízou. Před velkou se rozběhal druhým místem v předzkoušce Ceny Vltavy, která na něj byla krátká. Délka Velké pardubické je pro něj jasným plusem.

Tipařův verdikt: Přestože trenér loňského vítěze Mr Spexe si pochvaluje poslední práci, jeho letošní sezóna rozhodně nebyla ideální. Vítěz z roku 2020 Talent dokáže stále dobře zaběhnout, ale může se na něm již podepsat věk. SACAMIRO ho v srpnu porazil a po loňském třetím místě může dospět na vrchol. U letos výborně běhajícího Lodgian Whistla je i přes očekávaný rychlejší podklad stále otázkou distance. Naopak pro Argana platí čím delší, tím lepší a po výhře v poslední kvalifikaci může atakovat nejvyšší příčky. V první kvalifikaci ho porazil Godfrey, který se také výrazně zvedl na dlouhých tratích a minule to byla jen rozcvička. S pardubickou dráhou se velmi dobře seznámila Santa Klara, ale zatím nedokončila dostih delší 5200 metrů. Pro překvapení může být Star, který si již osvojil pardubické skoky, což platí i pro Stuka, který si první pardubický kros vyzkoušel teprve na jaře. (Ondřej Blahník)

Tip: Sacamiro – Godfrey - Argano

 

STARTOVNÍ LISTINY