Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Pardubice - 8. 5. - Úvodní cross country Koroka

Rozbory dostihů: Pardubice - 8. 5. - Úvodní cross country Koroka
Coupstar v loni vyhrál dva dostihy - foto Andrea Zavadilová

Rozbory dostihů na středu 8. května v Pardubicích, kde je mezi osmičkou dostihů vrcholem Úvodní cross country Koroka.

 

13:00 - 1.dostih

Cena Slavia pojišťovny

PP - cena III.kat. - 4+ - 3200 m - 99 000 Kč

Tipařův verdikt: Na vítězství jsou zejména dva kandidáti. Zatím neporažený Storm Of Beaufay a KABICHAULIRIC. Ten absolvoval dostih, který byl anulován. Předtím ve Francii mnoho neukázal, ale v anulovaném dostihu byl na první pozici s velkým náskokem. Těžko přesně odhadnout, zda by vydržel až do cíle, ale náskok měl velký a soupeři se k němu začali blížit, až když byl zadržován. Jeho stylu by měla sedět distance dostihu. Zkrácení nemusí být optimální pro jeho hlavního vyzyvatele Storm Of Beaufay. Ten je doposud neporažený ve dvou startech, ale nenarazil zřejmě na příliš silnou konkurenci. Výhodou je výrazně nižší váha, ale přesto opatrně sázím na to, že na této distanci Kabichaulirica nechytí. Dále vychází Zoheyr, který též absolvoval anulovaný dostih. Šel trochu zezadu a na lídra dost ztrácel, ale před cílovou rovinou se začal posouvat mezi přední koně. Předtím se pravidelně umísťoval na předních příčkách, ale ve slabší konkurenci. O nižší dotace by mohli bojovat Rayden Dubai a Inside The World. První jmenovaný absolvuje překážkovou premiéru. Druhý vyhrál rovinu pro polokrevné koně ve Francie, ale na překážkách se mu tam moc nevedlo. (Tomáš Janda)

Tip: Kabichauliric – Storm Of Beaufay - Zoheyr

 

13:40 - 2.dostih

Cena Jezdectví

Stcc - handicap IV.kat. - 5+ - 3300 m - 66 000 Kč

Tipařův verdikt: V prvním z dvojice handicapů na první pohled padne do oka Babilonia. Ta totiž zvítězila v říjnové Ceně Laty Brandisové, ale stalo se tak až po diskvalifikaci soupeřky, které neobjela točný dob. Všechna vítězství získala v delších dostizích, nicméně v červnu dobře zaběhla i na této distanci. Každopádně v jedenácti letech je nejstarším koněm v poli, zatímco tím nejmladším je pětiletý PRECIOUS ROCK. Tomu se loni dařilo v pardubických krosech pro čtyřleté, když jeden vyhrál a v dalším bojoval s dosud neporaženým Fort Medocem. Letos už se navíc rozběhal v Brně, ale protože všichni jezdci zamířili do cíle o kolo dříve, dostih byl prohlášen za neplatný a ve statistikách tedy schází. V červnu v podobném handicapu zvítězil Yank, ale od té doby se na dráze neukázal. Na jeho štítě tehdy skončil i The Bar Is Closed, jemuž nahrává výraznější váhová výhoda i dostih v nohách. Spoleh je v podobných dostizích na La Corala, naopak březnová vítězka z italského Trevisa Surabaya si pardubický kros vyzkouší poprvé. Překvapit může King Heart, který ukazoval vysokou třídu, ale je hůře ovladatelný a při jediném loňském pardubickém představení spoustu sil vyplýtval už před startem. (Jaroslav Fabris)

Tip: Precious Rock – Babilonia – The Bar Is Closed

 

14:15 - 3.dostih

Cena společnosti Cerea

Stcc - cena IV.kat. - 5+ - 4300 m - 66 000 Kč

Tipařův verdikt: Z nebývale širokého pole startujících zaujmou na první pohled GATSBY s Dylankou. Oba se vrací na pardubickou dráhu po roční pauze a oba tu před rokem vybíhali v roli výrazných sázkových favoritů. Této roli se nevyhnou ani dnes, přičemž navrch by měl mít Gatsby, pro kterého hovoří větší zkušenosti s krosy i dosavadní výkonnost, která v sedmi letech stále ještě může gradovat. Pozice favoritů ale může být vzhledem k jejich roční absenci poněkud vrtkavá. Toho by mohl využít například Elsid, který zde v posledních dvou sezonách sesbíral několik cenných umístění. Ponese ale vysokou zátěž. Vidět by mohla být i dvojice šestiletých koní. V první řadě to je Ironika, která krosově debutovala teprve na podzim a nebýt diskvalifikace za nedodržení kurzu, umístila by se v Ceně Laty Brandisové. Na šancích jí přidává i příznivá váha. Druhou šestiletou nadějí je slovenský Besthon. Ten se sice vrací po bezmála roční pauze, v posledních startech před pauzou si ale vedl slibně. (Martin Jakoubek)

Tip: Gatsby – Dylanka – Ironika

 

14:50 - 4.dostih

Cena společnosti Tipsport

Stcc – handicap III.kat. – 5+ - 4500 m - 99 000 Kč

Tipařův verdikt: Nejzajímavějším účastníkem tohoto dostihu je pětiletý FORT MEDOC. Talentovaný ryzák v péči Pavla Tůmy nepoznal ve svých šesti startech hořkost porážky, když vloni úspěšně přešel z proutěnek do krosů. Sezónu završil vítězstvím v Ceně ČASCH při dni Velké pardubické, a přestože tady jej čekají starší a zkušenější soupeři, se svým talentem by je porazit mohl. U stejného trenéra je o rok starší Greek Dessert, jenž zmíněný dostih vyhrál před dvěma lety, a vloni si celkově nevedl špatně. Pokud naváže na své nejlepší výsledky, může na tom být také velmi dobře. Úspěchy v krosech si v roce 2023 připsali Regtime a High In The Sky, tedy šikovní sedmiletí koně ze skvělých překážkových klisen, z nichž by druhý jmenovaný mohl využít toho, že letos už doběhl čtvrtý ve Francii. Po nějaké době se do pardubického krosu vrací Her Him, kterému se dařilo v polské Wroclawi. Třeba mu to do třetice půjde v Pardubicích lépe. Třídu na to má. (Michaela Moricová)

Tip: Fort Medoc – Greek Dessert – High In The Sky

Fort Medoc  - foto Jana Syručková 

 

15:25 - 5.dostih

Pohár BICZ holding 2024

Stcc - cena III.kat. - 5+ - 3600 m - 99 000 Kč

Tipařův verdikt: Tento dostih se jeví jako otevřená partie bez jednoznačného favorita. Bude zajímavé sledovat, jak se chytnou dvě akvizice ze zahraničí. Irský Clondaw Hollow se doma specializoval na kratší distance, přičemž minulý rok dosáhl ve steeplechase na obstojný rating 125 liber. Ze Švýcarska přichází Kap Ocean. Oběma by měla vyhovovat distance a v dnešní společnosti by měli být vidět. Dumon Roclay si v minulém roce poradil s řadou kvalitních soupeřů, z nichž se s některými dnes opět utká a na rozdíl od konkurence již letos vyběhl. Eisenherz v krosu debutuje, ale pod Janem Faltejskem zaznamenal několik dobrých umístění a mohl by na ně navázat. Na co navazovat má i Edremi, který na podzim nečekaně vyhrál jedničkovou steeplechase ve Slušovicích, v Pardubicích se mu ale tradičně moc nedaří. Vysokou kvalitu mají dva z veteránů startovního pole Kubali a Linovsky. Kubali ale téměř celou minulou sezonu vynechal a Linovsky již dva roky čeká na přesvědčivý výsledek. Jako vítěze vybírám šestiletého NORDSTRANDa, který sice v krosech debutuje, minulou sezonu ale v Itálii dosáhl řady dobrých výsledků v silné konkurenci a krátký rychlý dostih by mu mohl výborně sedět. (Martin Jakoubek)

Tip: Nordstrand – Clondaw Hollow – Dumon Roclay

 

 

16:00 - 6.dostih

Cena města Pardubic – Úvodní Cross Country Koroka – Memoriál MVDr. Jiřího Jandy

Stcc - cena I.kat. - 5+ - 4500 m - 165 000 Kč

1 BILBO D‘ASSAULT(FR), 9 val, tr. Veronika Lempochnerová, ž. Jakub Kocman 68,0

Loni k nám přišel z Itálie, kde ještě zkraje roku vyhrál menší dostih v Pise, v němž porazil několik našich solidních koní. Začal se seznamovat s pardubickými krosy, ve druhém startu mu ujelo sedlo, ale v Ceně Vltavy byl druhý, i když s odstupem za Un Reve Dautomne.

2 YARA, 12 kl, tr. Stanislav Popelka, ž. Jan Odložil 68,0

Vyhovuje jí, když ji nechají cválat. V Ceně Labe, kde byla třetí za Sexy Lordem, se to úplně nepovedlo. V menším pardubickém krosu i ve Velké slušovické, kde za sebou nechala Averise, před sebe nikoho nepustila.

3 TURION(POL), 9 val b, tr. Pavel Poles, ž. Marcel Novák 69,0

Většinou běhá v polské Wroclawi, kde se sice na podzim účastnil obou tamních vrcholů a ve Wielke Wroclawske byl čtvrtý, mezi úplnou špičku ale nepatří.

4 UN REVE DAUTOMNE(FR), 6 val, tr. Štěpánka Myšková, ž. Jaroslav Myška 68,5

V šesti letech má za sebou teprve druhou sezónu. Loni se na překážkách postupně zlepšoval. Už třetí místo za suverénním Coupstarem začátkem září nebylo špatné, naplno se prosadil lehkou výhrou v Ceně Vltavy před Bilbo D‘Assaultem.

5 COUPSTAR(FR), 6 val, tr. Pavel Tůma, ž. Jan Faltejsek 68,0

Bratr výborného francouzského steeplera Milorda Thomase naznačoval talent již ve čtyřech letech, kdy byl druhý v Ceně ČASCH. Loni absolvoval dva starty a oba vyhrál. Jeho zářijové prvenství v pardubické dvojce bylo působivé, druhý skončil adept Velké pardubické Godfray a třetí Un Reve Dautomne. Byl hlášen do Ceny Vltavy, ale na startce se neobjevil. Je to kůň, který může mít potenciál.

6 QUART DE GARDE(FR), 9 val j, tr. Dalibor Török, ž. Martin Liška 68,5

Přišel k nám s francouzským ratingem 55 kg a zaměřil se na krátké krosy, v nichž si vedl výborně. Kromě jediného startu, kdy spadnul na Hadím příkopu, třikrát vyhrál včetně Poplerova memorálu, kde měl převahu 8 délek. Pokud zvládne svůj temperament, mohl by dát i delší trať.

7 AVERIS, 7 val, tr. Zděněk Mimra, ž. Lukáš Matuský 68,0           

Zatím nepatřil mezi špičku, ale získal několik dobrých umístění ve slušně obsazených trojkových krosech. Cenu Vltavy neměl špatně rozjetou, ale spolu s Aeneasem skočil jinou překážku. Na závěr sezóny startoval ve Velké slušovické, kde obsadil třetí místo za vítěznou Yarou.

8 SEXY LORD, 8 val j, tr. Martina Růžičková, ž. Ondřej Velek 69,5

Výrazně mu pomohl přechod na dlouhé tratě. Už v roce 2022 vyhrál Velkou slušovickou, loni svou ofenzivní jízdou přidal tři dostihy na 5200 metrů včetně triumfu v Ceně Labe, kde za ním skončila třetí Yara. Zkrácení distance pro něj není výhodou a jeho stálý jezdec pojede koně ze své stáje.

Tipařův verdikt: Po škrtnutí Lodgian Whistla nebude na startu žádný z ostřílených jedničkových koní. Pro loňského vítěze Ceny Labe Sexy Lorda může být distance krátká. Un Reve Dautomne vyhrál stejně dlouhou Cenu Vltavy a ve druhé překážkové sezóně může mít ještě progres. Další zlepšení se dá čekat i od COUPSTARa, který ho začátkem září jistě porazil. Quart De Garde po výborných výsledcích v krátkých krosech zkusí delší trať, na podobných ale už běhal ve Francii. Pokud se jí podaří udělat si tempo, může na umístění pomýšlet i Yara. (Ondřej Blahník)

Tip: Coupstar – Un Reve Dautomne – Quart De Garde

Coupstar - foto Tereza Bartoníková

 

16:40 - 7.dostih

Cena podporovaná společnost Jan Matějíček

Stch – cena IV.kat. – 5+ - 3500 m - 66 000 Kč

Tipařův verdikt: V poli šesti koní zaujme sedmiletý valach PERRY OWENS v péči Heleny Vocáskové, a to navzdory tomu, že naposled startoval v červnu 2022. V minulosti však vyhrál v irském Corku, poté se přestěhoval do Česka, kde pokračoval v překážkové kariéře druhou příčkou v pardubickém Zlatém poháru na 3900 metrů. Zaostal tehdy jenom za Aztekem, a pokud mu dostih při návratu na dráhu sedne, musí se s ním počítat. V Pardubicích už dříve vyhrála pětiletá Kamaxi, vloni pak zkoušela štěstí ve Francii, ale když chtěla zkušenosti zúročit opět v Pardubicích, nebylo jít přáno. Stejně jako Double Luck se totiž zúčastnila dostihu v rámci úvodního dne sezóny, jenž byl anulován. Oba by si měli tentokrát spravit chuť, protože zejména Kamaxi by měla jít výkonnostně nahoru. Solidní zázemí pak má nad překážkami začínající Nordpower, zkušeným koněm je Soul of Dubai a na rovině něco uměl Mike Majk. (Michaela Moricová)

Tip: Perry Owens – Kamaxi – Double Luck

 

17:20 - 8.dostih

Cena Hipodromu Most

R - cena IV.kat. - 4+ - 3200 m - 50 000 Kč

Tipařův verdikt: Favoritkou je NOBLE CLAUDINE, protože jí perfektně sedne distance, má nejvyšší rating a dobrou váhu. Právě na této trati slavila největší úspěchy v Polsku a vlastně na ní ještě nenašla přemožitele. Za ní vypadá situace velmi vyrovnaná a o další příčky by měla bojovat minimálně čtveřice koní. Všichni mají podobné ratingy i váhy a s distancí nemají problém. Jsou to Bathalola, Dancer Of Denali, Triplex a Bonanza Gold. Největší šanci na zlepšení by měla mít Bathalola, která je na začátku kariéry. Další tři soupeři jsou již prověření. Dancer Of Denali minule vyhrál a Triplex na něj ztrácel ze třetího místa skoro 6 délek. Váhový poměr se ale mění o čtyři kilogramy, takže vycházejí velmi vyrovnaně. O trošku hůře pak vychází Bonanza Gold. Dalším kandidátem na dotované příčky je Falcon Lady. Té se dařilo v posledních startech na překážkách, ale na rovině běhala o dost kratší dostihy. Pokud by zvládla distanci, tak může mířit vysoko, ale je to u ní velký otazník. (Tomáš Janda)

Tip: Noble Claudine – Bathalola – Dancer Of Denali

 

STARTOVNÍ LISTINY