Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Rozbory dostihů: Velká Chuchle - 26. 6. - České Derby

Rozbory dostihů: Velká Chuchle - 26. 6. - České Derby

Rozbory dostihů na neděli 26. června ve Velké Chuchli, kde se odběhne osmička dostihů včetně vrcholu sezóny, tedy Českého Derby.

 

14:00 - 1.dostih

CENA VÝŽIVOVÝCH PROGRAMŮ FITMIN

R - cena III.kat. - 2 - 1200 m - 60 000 Kč

1 BABY SUMMER, 2 s tr. Michal Kalčík, Lucie Fialová 55,0

Narozena koncem dubna. Matka se umístila v jedničce jako dvouletá, ale až na podzim. Pravý bratr Big Ben, který se dokázal jedničkově umístit, získal ve dvou letech vítězství, ale až v září. Koně stáje většinou potřebují seznamovací start. Vychází na konci tabule.

2 DANGEROUS, 2 tr. Ivana Pejšková, ž. Jiří Palík 56,0

Narozen již v půlce ledna, což je slušná výhoda. Matka i její první potomek si vedou výborně. Ranosti moc v původu nenajdeme, ale kvalita mu nechybí. V této konkurenci může mířit za vyššími dotacemi.

3 IMPERIO, 2 tr. Štěpánka Myšková, ž. Jan Verner 56,0

Narozen též již v lednu. Jinak pozdní původ z obou stran. Též spíše ultravytrvalecký. Na této distanci to bude mít složité. Trenérka umí koně nachystat na debut, ale bude to mít těžké.

4 SWEET FRANCISKA, 2 tr. Karel Dobrovolný, ž. Michal Demo 57,0

Při debutu daleko od nejlepších. Měla by se zlepšit, ale na přední příčky to stačit nebude.

5 STRATOVARIUS, 2 tr. Radim Bodlák, ž. Jaromír Šafář 58,0

Start v nohách je velkým plusem. Při debutu zřejmě narazil na silnější konkurenci než tentokrát. Kandidát na vítězství. Zřejmě jednička trenéra.

6 SUNNY STAR, 2 tr. Radim Bodlák, ž. Martina Havelková 58,0

Debut byl slušný podobně jako u tréninkového kolegy. Zřejmě dvojka stáje. Jen podle toho vychází za ním. Jinak výkon při debutu nepodala o nic horší. Kandidátka na nejvyšší příčky.

7 FATRA LUC, 2 s tr. Tomáš Váňa, ž. Vendula Korečková 56,0

Narozen až koncem dubna. Matka debutovala vítězně ve dvou letech, ale až v listopadu. Dala několik dvouletých startujících. Otec dává spíše pozdnější koně. Matka na dráze jedničková, ale v chovu zatím nedala lepšího potomka. Vychází na boj o konec tabule.

Tipařův verdikt: O vítězství by se měli poprat tréninkový kolegové Radima Bodláka. Jedničkou je asi STRATOVARIOUS, proto opatrně vychází na první místo. Sunny Star ale nepodala při debutu horší výkon. Největším konkurentem by jim mohl být Dangerous, který má výborný původ, ale ne příliš raný a rychlý. (tj)

Tip: Stratovarious – Sunny Star - Dangerous

 

14:45 - 2.dostih

Sprinterská Cena Chuchle Areny Praha

R - cena I.kat. - 3+ - 1200 m - 150 000 Kč

1 MANOLLA, 9 tr. Zdeno Koplík, ž. Petr Foret 56,5

Loni byla čtvrtá ve Svatováclavské ceně, mezi nejužší špičku sprinterů však nikdy nepatřila. Ve sprintu na Turf Gala byla pátá, když z dnešních soupeřů před ní byl Worth Choice a Gentleman Jack.           

2 GENTLEMAN JACK(SVK), 8 tr. Marián Štangel, ž. Václav Janáček 60,0

V Gomba handicapu sice prohrál s Manollou, ale měl ještě horší průběh v rovině než ona. Doma v Bratislavě ji dvakrát porazil. V Ceně Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dokonce těsně i Jir Suna, ale ten byl jednu chvíli zavřený.

3 WORTH CHOICE(IRE), 6 tr. Štěpánka Myšková, ž. Jiří Palík 60,0

Loni tenhle dostih lehce vyhrál a neztratil se ani na grupa scéně           v Německu. Jeho matný výkon v Gomba handicapu byl vysvětlen karambolem v boxech, v Memoriálu Jaroslava Maška ho zastavila měkká půda stejně jako loni v EJC Million. Až v Ceně Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na Turf Gala mu podmínky sedly, když prohrál jen s Datthirey, která velmi dobře běhá ve Francii.

4 MANOAMANO(FR), 6 j tr. Miroslav Nieslanik, ž. Tomáš Lukášek 60,0

S 1200 metry v Chuchli nemá problém, vždyť se tu několikrát dobře umístil v Gomba handicapu. Letošní výkony jsou však rozpačité, i když nějaké důvody tam jsou. Poprvé byl moc razantně vystrkán z boxů, podruhé šel na neoblíbené měkké dráze. Minule v Mostě už to bylo lepší, když v Ceně Jezdectví skončil pátý. Tehdy měl poprvé stínidla, které teď zas mít nebude a pojede ho jednička stáje.

5 ZELOTE(FR), 5 j tr. Václav Luka, ž. Ricardo Sousa Ferreira 58,0

Přestože ve Francii běhal i na míli, u nás nejlépe zaběhl ve Svatováclavské ceně, kde byl třetí. Na rozdíl od prvního letošního startu ve Francii se ho v Ceně Jezdectví podařilo usadit, přesto skončil poslední, když stáj se stále potýká se špatnou formou některých koní.

6 CHOP CHOP(IRE), 6 s tr. Artur Resulov, ž. Anna Van den Troost 56,5

Loni byla v tomto dostihu čtvrtá, ale tehdy neběželo tolik koní a Mollys Best, který jí letos dvakrát s přehledem porazil, nebyl v takové formě. Má také druhý nejnižší rating v poli.

7 KATHY AMES(FR), 5 tr. Helena Voršilková, ž. Adam Florian 57,0

Minule v Chuchli lehce porazila konkurenci v trojkovém handicapu. Nosila v něm ale nižší váhu a tohle je jiná liga, takže pozice outsidera ji nemine.

8 LAILAHO, 4 tr. Luboš Urbánek, ž. Martin Laube 60,0

Na takhle krátké distanci ještě neběžel. Jeho specialitou je 1400 metrů, na nichž loni vyhrál Českomoravskou cenu a umístil se v EJC Million. Letos bral také třetí místo v Memoriálu Jaroslava Maška, v Ceně Jezdectví v Mostě ale byl dlouho zavřený a stihl tak jen čtvrté místo.

9 MORMILL(GB), 9 tr. Jaroslav Jelen, ž. David Liška 58,0

Ačkoli jeho optimum bylo dřív na míli, už loni druhým místem v Gomba handicapu ukázal, že nemá problém s distancí 1200 metrů a letos na ní ještě neprohrál, i když ze špičky porazil jen Mollys Besta.

10 ARKHANGELSK(IRE), 3 tr. Konstantin Kobzarev, Lucie Fialová 57,0

Přední loňský dvouletek potvrdil svoji třídu i ve třech letech. V předzkoušce Velké jarní porazil Zamica, samotná klasika ale na něj byla příliš dlouhá a skončil v ní třetí. Návrat na kratší trať mu pomohl, když bez problémů vyhrál Cenu jezdectví na 1400 metrů v Mostě. Ani ještě kratší trať by pro něj neměla být problém.

11 MOLLYS BEST(FR), 8 s tr. Kateřina Berthier, ž. Pavlína Filipová 58,0

Tento dostih vyhrál před třemi lety, pak však šel s formou dolů. Letos se ale opět vrátil v plné síle, když nejprve v Chuchli lehce vyhrál dvojkový handicap a v dalším startu prohrál jen o krk s Mormillem, který nesl o 2 kg míň.

12 DRISH VENTURE(IRE), 4 s tr. Radek Holčák, ž. Jaromír Šafář 58,0

Loni zde byl solidně třetí, letos však vždy skončil za očekáváním. Je to i na sprintera hodně rychlý kůň, ale jak ve dvojkovém handicapu v Chuchli, tak ve sprintu na Turf Gala v závěru zhasl.

Tipařův verdikt: Pokud nějak výrazně nenaprší, může na obhajobu pomýšlet Worth Choice, který návrat do dobré formy ukázal druhým místem na Turf Gala. ARKHANGELSK ale vypadá jako perspektivní tříletek, z něhož může být na krátkých tratích hvězda. Pro koncového Lailaha může být distance krátká, pro umístění si tak může dojít dvojice veteránů Mormill a Mollys Best. (ob)

Tip: Arkhangelsk – Worth Choice – Mormill

 

15:25 - 3.dostih

19. TATTERSALLS MILE

R - cena I.kat. - 3+ - 1600 m - 150 000 Kč

1 SALAR ISLAND(ITY), 5 tr. Václav Luka, ž. Ricardo Sousa Ferreira 59,5

V EJC Million skončil čtvrtý, když prostor k útoku našel až 150 metrů před cílem. Několikrát byl zavřený i při následných francouzských startech, přesto posledními výkony neoslní a forma stáje radí k opatrnosti. Distance je navíc na hraně.

2 PACE MAN(SWI), 6 b tr. Jana Manová, ž. Jiří Chaloupka 59,5

I když je šestiletý, mnoho toho nenaběhal a letos pokračuje v progresu, když naposled zvítězil ve Velké květnové ceně. V obou letošních startech měl ale klid na špici, což tady platit nemusí. Vypadá ale, že je dobře ovladatelný, takže to nemusí být problém.

3 ENTEI(IRE), 4 b tr. Ingrid Janáčková Koplíková, ž. Milan Zatloukal 59,5

Před rokem vlastnil vysoký francouzský handicap 44 kg, ale následovala půlroční pauze, po níž šel výrazně dolů. Aktuálně má handicap 35,5 kg, když naposled skončil v prodejce v Saint-Cloud devátý půl délky před Salar Islandem.

4 ZARIYANNKA(IRE), 5 j tr. Zdeno Koplík, ž. Radek Koplík 58,0

Minule ukázala zlepšení v Bratislavě, kde se jí tradičně daří. Návrat na míli ale hraje proti ní, když ve Velké květnové ceně ztrácela na duo Pace Man – Politicum přes 8 délek. Tentokrát to může být lepší, protože lze očekávat rychlejší tempo.

5 POLITICUM(FR), 6 tr. Konstantin Kobzarev, ž. Jiří Palík 59,5

I když preferoval kratší distance, ve Velké květnové ceně finišoval jen krátkou hlavu za Pace Manem, přestože nosil o 1,5 kg více. Teoreticky tak vychází lépe. Otázka je, jestli míli prostojí i v případě rychlejšího tempa.

6 QUESSIGNY(FR), 3 tr. Radek Holčák, ž. Jan Verner 55,0

Z Francie byl importován s vysokým handicapem 41,5 kg, ale v letošních startech ho nepotvrdil. Doplácí totiž na hektický projev. Ve slovenské VJC navíc na špici neměl klid, posledně to zase bylo příliš dlouhé. Tady tedy může ukázat více, i když větší dráha mu nenahrává.

7 MANDARIN(FR), 4 tr. Ingrid Janáčková Koplíková, ž. Borja Fayos Martin 59,5

U nás naposled skončil třetí v EJC Million. Posledními starty sice na první pohled neoslní, ale jednalo se o nabité Quinté handicapy, přičemž posledně v závěru neměl volný prostor a na jeho štítě skončil i loňský vítěz Velké ceny Prahy Billabong Cat. Stále vlastní slušný francouzský handicap 37,5 kg.

8 PLANTEUR`S WHISKEY(FR), 5 tr. Jiří Brož, ž. Michaela Musialová 59,5

Od loňska vyhrál čtyři německé handicapy a jeho tamní handicap se vyšplhal na 71 kg. Poslední negativní forma vzhledem k příliš dlouhé distanci nic neříká. Pár lepších koní se tu ale asi najde a v Chuchli se mu v minulosti nedařilo.

9 CAUCASIAN(IRE), 3 tr. Konstantin Kobzarev, Lucie Fialová 55,0

Zkoušel se kvalifikovat do Derby, ale jeho původ i projev jasně ukazují, že vytrvalcem není. Tohle mu tedy sedne lépe a loni třetím místem v Gerschově memoriálu ukázal slušnou třídu. Skok mezi elitu starších mílařů přesto vypadá komplikovaně.

Tipařův verdikt: Ve Velké květnové ceně svedla souboj o vítězství dvojice PACE MANPoliticum. Nesené hmotnosti sice napovídají změně poměru sil, ale tentokrát se dá čekat rychlejší úvod, z čehož by měl více profitovat tempař Pace Man. Největším soupeřem by jim měl být Mandarin, který ve Francii podal lepší výkony, než to může na první pohled vypadat. (jf)

Tip: Pace Man – Politicum - Mandarin

 

16:05 - 4.dostih

Zlatý pohár Armády České republiky

R - cena I.kat. - 4+ - 2400 m - 150 000 Kč

1 ODSONNE(FR), 4 tr. Štěpánka Myšková, ž. Jiří Chaloupka 59,0

Ve Francii vlastnil nízký handicap 27 kg, což by na naši špičku ve Velké květnové nestačilo. Prodloužení distance je otázkou, ve Francii běhal dostihy do 1900 metrů a na vytrvalecké trati šel jen při debutu, kde byl daleko za nejlepšími.

2 WELLUNCA, 5 tr. Hana Kabelková, ž. Adam Florian 57,5

Loni vyhrála EJC Velkou cenu českého turfu, letos už ukázala formu výhrou v jedničkovém handicapu v Mostě, když chuchelská dráha by pro ni měla být lepší.

3 PREMIER LION(FR), 7 s tr. Václav Luka, ž. David Liška 59,0

Loni byl druhý v tomto dostihu, který již vyhrál v roce 2019, a stejné umístění získal po boji s Welluncou v EJC Velké ceně českého turfu. Letos se však v Memoriálu Vlastimila Smolíka v Mostě neuvedl dobře, když dostih možná rozjel až moc rychle a v závěru vycouval. Tehdy se navíc řada koní stáje potýkala se špatnou formou.

4 SAPIENTI, 7 tr. Martina Havelková, ž. Martina Havelková 58,0              

Již před lety se dokázal umístit v jedničkové společnosti, ale v minulých letech se potýkal se zdravotními problémy. Letos však vyhrál oba své starty, a přestože tohle je silnější společnost, i zde má šanci na dobré umístění.

5 GRIGRI DE LANCRAY(FR), 6 tr. Jana Manová, ž. Václav Janáček 58,0

Obhájce loňského prvenství se koncem srpna zranil v Mostě a od té doby nestartoval. Letos měl již vyběhnout, ale byl před dostihem škrtnut. Sice běží po delší zdravotní pauze, ale na tento dostih je speciálně připravován a koně stáje dokáží zaběhnout i na první start.

6 CAPE FREEDOM(IRE), 7 tr. Radim Bodlák, ž. Jaime Gelabert Bautista 59,0

V minulosti dokázal zvítězit v jedničkových dostizích od míle do 2000 metrů. V novém tréninku ale přešel na delší distance, kde se také dokázal umístit v lepší společnosti. Bylo to ale na mosteckém hipodromu s kratší rovinou, kde nemusel předvést tolik vytrvalosti, která je u něj otázkou.

7 BESTHON(FR), 4 tr. Zuzana Kubovičová, ž. Martin Laube 59,0

Loni vyhrál Slovenský St Leger, kde šel koncem, naopak jedničku na 2000 metrů v Bratislavě opanoval stylem start-cíl. Aktivní byl letos i ve Velké ceně Slovenska, ale v konci přes něj přešli soupeři.

8 RABBIT RED JAZZ(IRE), 4 tr. Allan Petrlík, ž. Jaroslav Línek 59,0

Loni překvapivě vyhrál Slovenské derby, kde favoritům nesedla hluboká půda. Na Turf Gala šel cenu Scotish Rifla na 1800 metrů, kde skončil devátý. V úvodním letošní startu byl na 2400 metrů v Bratislavě třetí a možná proto volí jeho tým tuto distanci.               

9 IMSEXYANDIKNOWIT(IRE), 6 tr. Ludvík Haris, ž. Ricardo Sousa Ferreira 56,5

Sice vyhrála i na dráze ve Slušovicích, ale je to spíš koncová klisna, takže jí její letošní starty v Mostě a Bratislavě nemusely tolik sednout a na chuchelské dráze může jít líp.

10 MANNIX(FR), 5 tr. Jiří Brož, ž. Jiří Palík 58,0

Ve Francii, kde běhal na distancích okolo 2400 metrů má rating 35 kg a měl i vyšší, ale své nejlepší umístění získal na provinčních závodištích.

11 ARCTURUS(IRE), 6 tr. Radek Holčák, ž. Jaromír Šafář 58,0

Vítěz slovenské trojkoruny vyhrál před dvěma lety EJC Velkou cenu českého turfu, ale loni podával hodně matné výkony. Ani vstupem do letošní sezóny neoslnil, ale pak byl v Bratislavě o hlavu druhý za Briliant Starem, za nímž skončil i ve Velké ceně Slovenska, z pátého místa ale ztrácel víc. Šel ale dost zezadu a Chuchle by pro něj mohla být lepší.

12 REX OF THUNDER(GB), 4 tr. Jan Demele, ž. Michal Demo 59,0

Loni byl čtvrtý v Českém derby a na nevyhovující měkké dráze třetí ve slovenském. Pak se vrátil na pro něj optimálnější trať 1800 metrů, v EJC Middle však bylo opět měkko. Od té doby nestartoval, protože před Velkou cenou Slovenska nevlezl do boxů, a je těžké odhadnout, jak na tom je.

13 ROYAL RIGHT(IRE), 4 tr. Ingrid Janáčková Koplíková, ž. Milan Zatloukal 59,0

V březnu v Saint-Cloud lehce vyhrál trojkový handicap na 2400 metrů, za což dostal francouzský rating 35 kg. Jedničkový handicap v Longchamp však již byl nad jeho síly a v rovině z dobré pozice vycouval na poslední místo. Je to těžko ovladatelný kůň, kterému tak může pomoci, že byl po posledním startu vykastrován.

14 POPINJAY(FR), 6 tr. Štěpánka Myšková, ž. Jan Verner 58,0

Jako tříletý měl ve Francii nejvyšší rating 33 kg, u nás však přešel na překážky, kde se loni zařadil do jedničkové společnosti. Letos v Úvodní cross counry Koroka ztratil jezdce na Irské lavici a minule ho jeho tým poslal překvapivě do rovinového dostihu, kde ho porazil jen Sapientim, který ale nesl o 4 kg víc a tady je však konkurence silnější.

Tipařův verdikt: Grigri De Lancray to loni vyhrál ve velkém stylu, ale delší zdravotní pauza vzbuzuje obavy. Jistější tak bude hrát WELLUNCU, která již letos ukázala dobrou formu a chuchelská dráha by jí měla sednout ještě líp než ta mostecká. Koně z Francie se zde těžko zařazují, Royal Right z nich vypadá líp. Ve formě se letos ukazuje Sapienti, ale Arcturus chodil proti silnější konkurenci. (ob)

Tip: Wellunca – Grigri De Lanray – Royal Right

 

 

16:45 - 5.dostih

102. CPIPG ČESKÉ DERBY

R - cena Gd-3 - 3 klisny a hřebci - 2400 m - 1 800 000 Kč

1 ASHAT(FR), 3 tr. Luboš Urbánek, ž. David Liška 58,0

Do Derby byl dohlášený po čtvrtém místě ve VJC, v níž měl problém s akceptováním tempa a přišel s dobrým závěrem. I když tedy původ vznáší jisté otazníky nad jeho vytrvalostí, dle projevu si může s metry navíc poradit. Teoreticky je až trojkou stáje, nicméně realita může být jiná.

2 WELL PREPARED(GER), 3 tr. Radek Holčák, ž. Jaromír Šafář 58,0

Zvítězil ve Frankenbergerově memoriálu, ale šestá příčka z Velké červnové ceny byla zklamáním, i když ho částečně omlouvá kolize z prvního oblouku a penalita 1,5 kg. Jezdecké obsazení každopádně napovídá, že zůstává jedničkou trenéra.

3 SECRET PEET(IRE), 3 s tr. Ingrid Janáčková Koplíková, ž. Borja Fayos Martin 58,0

V prvních dvou stratech mnoho nepředvedl, ale do obou trialů nastoupil se stínidly, a poté co je odvodil, uhájil tabulová umístění. Tentokrát je každopádně konkurence výrazně silnější, takže i uhájení některé z nižších dotací nebude jednoduché.

4 TOTALLY GOLD(IRE), 3 tr. Ingrid Janáčková Koplíková, ž. Alexis Pouchin 56,5

Kariéru zahájila teprve letos, přesto vyběhla už sedmkrát. Progres ukázala dvěma handicapovými vítězstvími na 2600 metrů v Marseille, díky nimž se její handicap vyšplhal na slušných 37,5 kg. Před dvěma týdny skončila těsně druhá v prodejce v Compiegne a následně byla zakoupena za 28.000 euro. Obě vítězství dosáhla poté, co v nepočetném poli diktovala falešné tempo. Tady se podobného průběhu podle všeho nedočká, přesto vypadá trochu lépe než stájový kolega.

5 FASCING ROCK(IRE), 3 tr. Helena Vocásková, ž. Vendula Korečková 58,0

Zatím vyběhl pouze dvakrát, když po vítězném debutu skončil třetí ve Velké červnové ceně. V ní zřejmě nenarazil na nejsilnější konkurenci, takže bez dalšího zlepšení se neobejde. Každopádně vzhledem k minimu zkušeností může v progresu pokračovat.

6 ZARACAMPA(FR), 3 tr. Dalibor Török, ž. Tomáš Lukášek 56,5

Sezónu zahájila start-cíl vítězstvím v handicapu na 2000 metrů v Lyonu, kde si se soupeři doslova pohrála. Následně sice po aktivním průběhu neuspěla v Listed v Longchamp, nicméně ztráta necelých 7 délek na vítězku napovídá slušnému výkonu. Francouzský handicap 37 kg jí řadí zhruba na úroveň čerstvých akvizicí stáje Statek Blata Český ráj, ale oproti nim byla šetrněji menežovaná, takže může jít výrazněji nahoru. K tomu jí může pomoct i prodloužení distance.

7 QUEEN OF BEAUFAY(FR), 3 tr. Dalibor Török, ž. Petr Foret 56,5

Kraluje dámské části klasického ročníku. Zcela suverénně totiž ovládla JCK, přičemž medailové pozice doplnila dvojice klisen, které následně obsadily první dvě místa v jedničkové konkurenci starších soupeřek. Vytrvaleckou distanci otestovanou nemá, ale podle původu by jí metry navíc měly prospět.

8 SHABANA(GER), 3 tr. Luboš Urbánek, ž. Martin Laube 56,5

Mezi tříletými klisnami vévodí na Slovensku, když zvítězila v tamní JCK i na Turf gala. I ona může mít rezervy, protože při obou vítězstvích v závěru na špici trochu „koukala“. Koneckonců na ní padla volba stájové jedničky. Na mateřské straně rodokmenu má sice více rychlosti, ale díky dlouhému otci by měla distanci zvládnout. Mínusem může být její subtilní konstituce, když v Derby často dochází k tlačenicím.

9 AMERICAN CHARLIE(FR), 3 tr. Ludvík Haris, ž. Ricardo Sousa Ferreira 58,0

Po dvojkovém vítězství mnoho neztrácel ve VJC i Starohájském kritériu, nicméně na nejlepší mu zřejmě trocha třídy schází. I když podle původu je distance otazníkem, jeho dosavadní kariéra napovídá, že by si s ní měl poradit.

10 DARLING IN PINK(FR), 3 b tr. Luboš Urbánek, ž. Václav Janáček 58,0

V Chuchli zatím nestartoval, ale v Bratislavě vyhrál VJC i Starohájské kritérium. Zmíněná vítězství získal závěrem, což může napovídat, že si s delší distancí poradí, ovšem způsobeno to bylo i tím, že se nepodílel na přepáleném tempu. Koneckonců jeho polobratr Zarwaan vyhrál Listed na 1400 metrů. Počítat se s ním každopádně musí.

11 APOLLON(GER), 3 b tr. Zdeno Koplík, ž. Radek Koplík 58,0

Slušně zaběhl ve slovenské VJC, v níž šel i kvůli kolizi po startu zezadu a finišoval třetí o 2 a ¼ délky za Darling In Pink. Naopak ve Starohájském kritériu akceptoval přepálené tempo a síly ho opustily už při točení do závěrečného oblouku. Dá se tedy čekat návrat k defenzivní taktice a vytrvalosti má v původu dost. Problémem může být třída, protože ve slovenské VJC za ním mnoho kvality nezůstalo.

12 ARIOLO(GER), 3 tr. Josef Váňa st., ž. Jiří Palík 58,0

Německý handicap 89,5 kg je známkou vysoké třídy. Nicméně je u něj několik otazníků. Má totiž nabitý program, když v posledním měsíci absolvoval dva trialy na Deutsches Derby. Do obou odskakoval v roli favorita, ale osadil až páté a sedmé místo. Lépe zaběhl v prvním z nich v Baden-Badenu, kde hledal volný prostor a od vítěze ho dělily necelé 2 délky. Ani posledně v Düsseldorfu nebyl daleko, když mu na vítěze scházelo 6 délek. Mínusem je spíše jeho projev, když byl chtivější a jeho tehdejší trenér mluvil po dostihu o zkrácení distance. Koneckonců jeho tříčtvrtečním bratrem je svěřenec Radka Holčáka Arion, jehož limitovala právě horší ovladatelnost. Přesto všechno platí, že pokud se ho povede usadit, může splnit roli favorita.

13 STRONGER TOGETHER(GB), 3 bj tr. Ingrid Janáčková Koplíková, ž. Milan Zatloukal 58,0

Ve Francii startoval už čtrnáctkrát a všechna tři vítězství získal na menších drahách. Nicméně svůj aktuální handicap 36 kg dokázal začátkem dubna obhájit třetím místem v handicapu na 2000 metrů v Saint-Cloud. Posledně v Le Croisé-Laroche lehce vyhrál prodejku na 2500 metrů, když se o zrychlení pomalého tempa postaral nástupem na protilehlé rovině. I když se na první pohled jednalo o slabší dostih, zbylá dvojice medailistů v dalším startu zvítězila.

14 AGADIR GOLD(IRE), 3 tr. Radek Holčák, ž. Jan Verner 58,0

Ve Frankenbergerově memoriálu šel z pozice a neuspěl, zatímco ve Velké červnové ceně zvítězil závěrem z konce pole. Sice tak rozptýlil otazníky ohledně vytrvalosti, nicméně tady mu přibude řada kvalitních soupeřů. Na boj o nejvyšší příčky tedy bude potřebovat další progres.

15 ZAMICO, 3 tr. Allan Petrlík, ž. Jaroslav Línek 58,0

Po suverénním vítězství ve VJC se posunul do čela ročníku. Ve Starohájském kritériu sice nesplnil roli favorita, nicméně poté, co byl vytrkán z boxů, byl chtivější a akceptoval přepálené tempo. Výkonem tedy nezklamal. Vzhledem k rychlému otci mu sice další metry navíc nepomůžu, ale má dost třídy, aby při klidném průběhu zamířil vysoko.

16 CHARMBRUCK(FR), 3 tr. Ludvík Haris, ž. Jaime Gelabert Bautista 58,0

Sběratel druhých míst bral stříbro i ve Velké červnové ceně, v níž mu nahrávala měkčí dráha. Na té dobře zaběhl už v dubnu, kdy podal lepší výkon než vítěz Švýcarského Derby Hello Hola Hay. Vychází podobně jako tréninkový kolega American Charlie, a pokud přijdou početnější srážky, může být lepší volbou.

17 LIKE MAGIC(FR), 3 j tr. Zdeněk Seménka, žk. Sabina Mokrošová 58,0 – NÁHRADNÍK

V trialu na slovenské jarní klasiky zaujal mohutnou koncovkou, díky níž skončil třetí. Ve VJC ale skončil až jedenáctý, když podklouzl v oblouku. Od té doby nestartoval, takže vytrvaleckou distanci vyzkoušenou nemá a podle původu vypadá spíše na mílaře.

18 KORVETTE(GER), 3 tr. Luboš Urbánek, ž. Martina Havelková 56,5 – NÁHRADNÍK

Po startu bývá chtivější, přesto ve dvojici trialů brala čtvrté a páté místo. Vytrvalost by jí scházet neměla, nicméně na výraznější úspěch v této konkurenci jí pravděpodobně chybí trocha třídy.

Tipařův verdikt: Nejvyšší třídu bezpochyby ukázal Ariolo, ale je s ním spojeno několik otazníků, čehož může využít některý z jeho soupeřů. Dobře letos vypadají klisny. Z dua trenéra Töröka sice nemá QUEEN OF BEAUFAY vyzkoušenou vytrvaleckou distanci, ale metry navíc by pro ni měly být plusem, takže může být lepší volbou než Zaracapma, která je jako tempařka přeci jen více závislá na průběhu. Z vyrovnaného tria trenéra Urbánka stejně jako stájová jednička preferuji Shabanu, v početném poli ovšem může být mínusem její subtilnější konstituce. Darling In Pink sice ve Starohájském kritériu závěrem porazil Zamica, což napovídá tomu, že na delší distanci to nebude jinak, nicméně pokud se Zamico dočká klidnějšího průběhu, může znovu zamíchat pořadím. (jf)

Tip: Queen Of Beaufay – Ariolo - Shabana

 

17:30 - 6.dostih

CENA SPOLEČNOSTI TIPSPORT

R - handicap III.kat. - 3+ - 2400 m - 60 000 Kč

1 TRIPLEX(IRE), 5 tr. Josefína Nováková, Simona Laubeová 57,0              

V letošních třech startech nic velkého nepředvedl. Před dvěma týdny v Mostě o víc jak 4 délky za Maccaiou, a i když mírné prodloužení distance mu může pomoci, mezi nimi by to mělo být stejné.

2 SOLITER(GB), 5 tr. Jiří Brož, ž. Michaela Musialová 53,5            

Při obou startech v Mnichově mezi 4letými nezvítězivšími šel v rovině jedním tempem a bočil doprava. Dráha na druhou ruku může být pro něj lepší, jeho výkonnost a distanční optimum neznámé.

3 GASPARINI, 3 tr. Jan Demele, ž. Jiří Palík 59,5               

Překvapivě třetí z prvního derby trialu se do vrcholu sezóny kvůli nízké známce nedostal, tady by jí měl naopak ocenit. Menším otazníkem může být téměř šestitýdenní pauza.

4 DECANTER(GB), 5 b tr. Artur Resulov, ž. Anna Van den Troost 54,5    

V září tu na této distanci získala první životní vítězství. Následně jí o kategorii výš unikla dotace o krk a letos se ukázala jen v únoru na písku v Dortmundu.

5 LAMPREY(IRE), 4 tr. Petr Kříž, Taťána Mášová 57,5      

Oba dva letošní starty byly dobré. V květnu porazil Maccaiu o 5 délek a pokud tady bude dostatečně svižné tempo, měl by to zvládnout znova.

6 PATRICIUS(IRE), 4 s tr. Marián Štangel, ž. Jaime Gelabert Bautista 58,0           

Naposledy v Bratislavě vybojoval vítězství na 1800 metrů, předtím tam obstál se ctí na dvou kilometrech. Tohle už mu může být dlouhé a Václav Janáček tu sedí na jiném koni.

7 HIGHBRATION(GER), 5 tr. Karel Germič, ž. Martina Havelková 50,5    

Vloni zvítězila na měkké půdě při EJC dni. Letošní dva starty se jí nepovedly, před měsícem byla tady o víc jak 15 délek za Gottem a její vyhlídky tak nevypadají moc nadějně.

8 MACCAIA(FR), 4 tr. Jana Manová, ž. Václav Janáček 56,0         

Na podzim zvítězila s nynějším žokejem v Mostě, při letošních startech se čekalo více. Kouzlo mezi touto dvojicí musí zafungovat znova, aby vrátila květnovou porážku Lampreymu.

9 GOTT(IRE), 4 tr. Jaroslav Drlík, ž. Martin Laube 56,0

Drahý nákup se chytil v květnu a posledně zvítězil lehce i přes kolizi v prvním oblouku. Měl by mít ještě rezervy a 1 kg přes váhu by nemělo hrát roli.

Tipařův verdikt: Tohle vypadá na souboj dvou „G“ a červenobílých barev. Starší GOTT potřeboval čtyři starty na to, aby se chytil, a je možné, že se seběhal na známku, která mu teď zaručuje větší rezervy, než jaké má tříletý Gasparini. Pořadí by měl nejspíš doplnit Lamprey. (fm)

Tip: Gott – Gasparini – Lamprey

 

18:00 - 7.dostih

3. MEMORIÁL TOMÁŠE ŠATRY

R - handicap II.kat. - 3+ - 1800 m - 100 000 Kč

1 SAUL(GB), 7 tr. Helena Vocásková, ž. Vendula Korečková 60,5             

V Mostě se objevil po dvouleté pauze a u distance vypadal jako vítěz. Pokud na to naváže, měl by být mezi nejlepšími i tady.

2 CAWOK(IRE), 6 tr. Michal Tajmr, ž. Jan Verner 54,0    

Naposledy v Mostě na příliš krátké distanci pátý, předchozí forma ho ale za dotací pouští. Vloni v září tu byl v podobném handicapu druhý, teď je o 2 kg výš.

3 PROCELLARUM(IRE), 4 tr. Martina Havelková, ž. David Liška 60,5        

V této sezóně v životní formě, když naposledy na měkčí dráze sahal po hattricku. Mezi ním a stájovým druhem Culihrachem by to mělo být opět těsné.

4 SEA THE NIGHT(IRE), 6 tr. Tomáš Váňa, ž. Václav Janáček 59,0              

Vloni v září dvakrát vítězný na mílové distanci v Praze a Varech. Ve třech letošních startech za peníze, naposledy o víc jak 7 délek za dvojicí Culihrach a Procellarum a neměl by na ně stačit ani tentokrát.

5 ZAUKHAN(GB), 5 tr. Tomáš Váňa, ž. Ricardo Sousa Ferreira 56,0         

Podobně jako stájový druh Sea the Night konzistentní, dvakrát ale poražen Procellarem. Naposledy navíc na oblíbené měkčí půdě, takže by potřeboval ještě víc deště.

6 JOGANVILLE(FR), 5 tr. Miroslav Nieslanik, ž. Tomáš Lukášek 61,5       

V Mostě se po dlouhé době objevil v handicapu a v úvodu dostihu ho žokej neměl úplně pod kontrolou. Něco podobného ale jistě umí, obzvlášť pokud by napršelo.

7 ORSSIO(FR), 8 tr. Jaroslav Drlík, ž. Jiří Palík 59,5           

Letos startoval se začínajícími jezdkyněmi o kategorii níž a vždy bral peníze. Další z čekatelů na měkčí půdu by potřeboval i o trochu kratší distanci.

8 GOLD SHALAA(FR), 3 tr. Zdeno Koplík, Lucie Fialová 52,0        

Klasické ambice sice nenaplnil, přesto si již letos připsal dvojici triumfů. Tady to bude mít těžší, i když by mohl ještě jisté rezervy mít.

9 CULIHRACH(IRE), 5 j tr. Martina Havelková, ž. Martina Havelková 52,5             

Naposledy na posledních metrech předstihl stájového druha Procellarum. Jejich váhový poměr je stejný, takže se mu to může podařit znova, pokud budou podmínky podobné.

10 POPOCATEPETL, 7 s tr. Jana Řezáčová, ž. Jiřina Andrésová 48,0

Přes zimu změnil trenéra a má za sebou jen jedno nevýrazné představení v bumperu. Tohle by mu mělo být výrazně bližší, v loňské formě by tu asi o dotaci zabojovat mohl.

Tipařův verdik: Před měsícem mostecký handicap I. kategorie odvodil Joganville v rychlém tempu a v rovině ho rychle opustily síly. Pokud se ho tady podaří lépe usadit, nedá se podceňovat, obzvlášť pokud by od pátku hodně napršelo. Tehdy ho ale porazil SAUL a na kratší distanci se mu to může podařit znova. Dobré šance by měla mít i dvojice trenérky Havelkové, Culihrach a Procellarum. (fm)

Tip: Saul – Procellarum - Joganville

 

18:30 - 8.dostih

CENA EBF

R - cena III.kat. - 3 - 1800 m - 60 000 Kč

1 GILBY(GB), 3 b tr. Tomáš Váňa, ž. Ricardo Sousa Ferreira 59,0

Pravidelně končí na konci tabule. Distančně vypadá docela univerzální, ale pár metrů navíc proti minulému startu vypadá jako pluse. Má dost zkušeností, což je plus. I když narazí na těžší konkurenci, tak by opět mohl bojovat o konec tabule.

2 FURTFIT(FR), 3 tr. Hana Kabelková, ž. Adam Florian 57,0

Debut nebyl špatný, i když dotaci nezískal, tak nebyl daleko od zkušenějších soupeřů. Měl by jít nahoru. Otec byl sice kratší, ale matka běhala zejména na distancích 1800 - 2000 metrů, takže s osmnáctkou by si mohl poradit. Kandidát na nižší dotované příčky, pokud předvede očekávaný progres.

3 BEAU MATCH(FR), 3 tr. Zuzana Kubovičová, ž. Radek Koplík 59,0

Zkoušel i vetší dostihy, ale tam se mu moc nedařilo. Vychází okolo středu pole, takže mimo dotované příčky.

4 RABBIT EL KABEIR(IRE), 3 tr. Allan Petrlík, ž. Jaroslav Línek 58,0

Tato distance by mu měla sednout lépe než 2200 metrů. Ačkoli je hlášen do St Leger, tak původ má spíše mílařský. V jedničkách se vůbec neprosadil. Tady by mohl bojovat o konec tabule, ale nebude to mít jednoduché, protože kandidátů na tyto příčky je v tomto dostihu hodně.

5 LIKEAWIND(GB), 3 tr. Jan Demele, ž. Michal Demo 58,0 - NESTARTUJE

Zatím nepřichází očekávaný progres. Matka běhala distance okolo 2000 metrů a otec byl vytrvalec, takže optimum by měl mít na delších distancích. V takto nabitém dostihu vychází mimo dotované příčky.

6 BARTOLA(FR), 3 tr. Ingrid Janáčková Koplíková, ž. Borja Fayos Martin 55,5

Debutantka s vytrvaleckým spíše až překážkovým původem. Matka ale dala dobrého Chiouboucar. Přesto by při debutu na této distanci překvapila.

7 MINCHIR(IRE), 3 tr. Miroslav Nieslanik, žk. Sabina Mokrošová 55,5

Tato distance by mu měla sednout lépe. V jedničkách neuspěl, ale nějakou třídu má. Kandidát na přední příčky.

8 SMICHOFF(FR), 3 tr. Václav Luka, Lucie Fialová 54,5

Nejlépe zaběhl při debutu, kdy byl poměrně blízko slušným koním. V dalších startech ale měli jeho výkony sestupnou tendenci. Stáj ale měla problémy. Forma koní stáje jde již nahoru, takže by mohl navázat na debut. Pokud se tak stane, tak nepřekvapí umístěním mezi nejlepšími.

9 SILENCIO(FR), 3 tr. Tomáš Váňa, ž. Jan Verner 59,0

Ve druhém startu předvedl slušný progres. Špatný nebyl ani debut. Měl by jít ještě nahoru. Otec i matka běhali vytrvalecké distance, takže metry navíc oproti poslednímu startu by měly být plusem. Do budoucna ale může najít optimum na ještě delší distanci. Kandidát na umístění. Klidně i na vyšších příčkách.

10 PALMYRA, 3 tr. Kateřina Berthier, ž. Martina Havelková 55,5

Při debutu dále od nejlepších. Tentokrát narazí na ještě silnější konkurenci. Zisk dotace by byl překvapením.

11 LUIS STORMEN(FR), 3 tr. Ladislav Pohanka, ž. Jiřina Andrésová 59,0

Podává vyrovnané výkony, ale progres už asi od něj čekat nejde. Vychází tedy okolo konce tabule.

12 KAPHAL(IRE), 3 tr. Ivana Pejšková, Taťána Mášová 54,5

Debutant s dobrým původem, který byl zakoupen loni v Irsku za 6500 euro. Distance by mu mohla vyhovovat. Při debutu to bude mít velmi složité proti tolika zkušeným soupeřům a zisk dotace by byl velkým překvapením.

13 LAZARD, 3 tr. Ladislav Pohanka, ž. Václav Janáček 58,0

O kategorii níže se dokázal umístit, ale v této konkurenci, kde budou soupeři umět zřejmě i o cca 20 kg více než on, vypadá bez šance.

14 VÍLA ZVONILKA, 3 tr. Jiří Chaloupka, Eva Buriánková 55,0

Při debutu hodně daleko od nejlepších. Každý poražený soupeř bude úspěch.

15 CONSPIRATIONIST(FR), 3 tr. Luboš Urbánek, ž. Martin Laube 57,0

Debut nebyl špatný. Byl přihlášen i do Německého Derby, ale sezonu teprve zahajuje. Distance na něj bude trochu krátká. Třídou by ale mohl většinu soupeřů převyšovat a bojem o nejvyšší příčky tak nepřekvapí.

16 JACINTHE(FR), 3 tr. Luboš Urbánek, žk. Jozef Takács 54,0

Zakoupena jako dvouletá za 6000 euro. Distance by jí měla vyhovovat. Určitě dvojka trenéra v dostihu. Při debutu by ziskem dotace hodně překvapila.

Tipařův verdikt: MINCHIR se vrací na vyhovující distanci. Má zkušenosti a starty v nohách, takže vychází na první místo. Conspirationist by mohl mít vyšší třídu, ale bude teprve debutovat v letošní sezoně a distance pro něj bude asi příliš krátká. Minchira tedy nemusí stihnout. Prostor k progresu by mohl mít Silencio a mohl by o umístění na bedně bojovat s Rabbit El Kabeir nebo Smichoff, který kdyby navázal na svůj debut, tak by mohl mířit vysoko. (tj)

Tip: Minchir – Conspirationist - Silencio

 

STARTOVNÍ LISTINY