Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

„Ruda“ Johnson oznámil konec kariéry

„Ruda“ Johnson oznámil konec kariéry
Richard Johnson - foto: Dublin Racing Festival (inpho photography)

Po sobotních dostizích v Newton Abbotu oznámil konec kariéry jeden z nejlepších překážkových žokejů historie Richard Johnson.

RICHARD JOHNSON je čtyřnásobným britským šampiónem. Kariéru začínal ve stejné době jako historicky nejúspěšnější překážkový jezdec Tony McCoy, pro něhož byl největším rivalem i věčným stínem. Svůj první dostih vyhrál dřív než on, ale pak byl Tony McCoy vždy o krůček před ním.  

Když v sezóně 1995/96 vyhrál šampionát „conditional“ jezdců, McCoy ten rok už měl první z 20 titulů šampióna. Richard Johnson byl za ním 16krát druhý. A když Tony McCoy na jaře 2015 ukončil kariéru, převzal jeho žezlo a vyhrál čtyři po sobě jdoucí šampionáty. Kariéru ve 43 letech končí s největším počtem jízd v historii a druhým největším počtem vítězství, což je 3.819.

Loni ho v šampionátu předčil Richard Hughes, který aktuálně soupeří s Harry Skeltonem a je mezi nimi rozdíl jediného vítězství. Richard Johnson je na sedmé příčce. Ze staré gardy tak po skončení Tonyho McCoye, Rubyho Walshe a Barryho Geraghty zůstane jen v Irsku jezdící Davy Russell.

 

Richard Johnson s pohárem vítěze Cheltenham Gold Cupu – foto: Ondřej Blahník

Richard Johnson začínal u šampión trenéra Davida Nicholsona, ale nejvíc byl v kariéře propojen s Philipem Hobbsem. S jeho Rooster Boosterem vyhrál Champion Hurdle, s Flagship Uberalles Queen Mother Champion Chase. Mým oblíbencem byl proutěnkář Mighty Man, s Fair Along mi vyhrál v kurzu 34:1, ale nejvíc ho mám spojeného s koňmi majitelky Diany Whateley a jejími modrými kostkovanými barvami, které reprezentoval Menorah, Captain Chris nebo Wishfull Thinking.

Měl jiný styl než Tony McCoy, který měl rád koně pod kontrolou. Naopak je nechal cválat a to byla jeho devíza. Jsem rád, že jsem právě takovou dokonalou jízdu mohl vidět na vlastní oči, když v roce 2018 vyhrál Cheltenham Gold Cup s Native Riverem. Bylo to jeho druhé vítězství v tomto dostihu, když první získal s Looks Like Trouble o 18 let dřív.

Na vítězství v Grand National však nikdy nedosáhl, přestože drží rekord v počtu jízd. Z 21 pokusů získal jen dvě druhá místa s What’s Up Boys a Bathazar Kingem.

Richard Johns odchází jako jeden z největších překážkových žokejů historie, kterého všichni vyzdvihují nejen pro jeho jezdecké kvality a houževnatost s jakou absolvoval tolik dostihů, ale i pro jeho charakter. Symbolicky zakončil kariéru na svěřenci Philipa Hobbse Brother Teddovi, s nímž vyhrál poslední den britské sezóny 2014/2015 v Sandownu, kdy se loučil Tony McCoy. Tentokrát byli třetí v steeplu v Newton Abbotu.

Dostihy už budou bez populárního Dickyho Johnsona, kterému hráči U Nováků říkali prostě „Ruda“.

 

Richard Johson s Native Riverem jde vítězným špalírem po triumfu v Cheltenham Gold Cupu

(Ondřej Blahník)